Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak wycenić nieruchomość — poradnik

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Sprzedaż nieruchomości, a co za tym idzie jej wycena, jest ważną decyzją, którą trzeba wcześniej dobrze przemyśleć. Musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, które sprawią, że zrobimy dobry interes — łatwo bowiem zadziałać pochopnie i stracić na takiej transakcji. W tym artykule podpowiemy Ci, jakim sposobem możesz wycenić mieszkanie lub dom i od czego powinien zależeć Twój wybór.

Jak wycenić nieruchomość — poradnik

Rady wujka Google

Przez internet możesz w szybki sposób zrobić wycenę swojego mieszkania. Dana strona, która oferuje takie usługi porównywarek, będzie wymagała od nas podania szczegółowych informacji odnośnie nieruchomości, którą wystawiamy na sprzedaż. Musimy więc podać rok budowy, metraż, ilość pokoi, a także miejscowość, ulicę, numer mieszkania/domu. Jak już określisz swoją nieruchomość, otrzymasz jej zestawienie z innymi podobnymi ofertami i sugerowaną cenę, którą możesz sobie za nią policzyć. Jest to prosty sposób, żeby orientacyjne wiedzieć, ile jest warta nasza nieruchomość. Kiedy już mamy jakąś wiedzę, możemy uzupełnić ją o samodzielne wyszukanie odpowiednich informacji czy też wzięcie pod uwagę opinii rodziny, znajomych czy internautów.

Wycena nieruchomości przez internet

DIY – zrób to sam

Jeśli zdecydujesz się na samodzielną wycenę, musisz przeprowadzić analizę rynku nieruchomości i spróbować wyszukać podobne inwestycje do tej, którą planujesz sprzedać. Wtedy też dowiesz się, za ile mieszkania o takich parametrach są najczęściej sprzedawane. Ważne jest rozeznanie w dzielnicach i zwrócenie uwagi na to, które lokalizacje są najbardziej pożądane przez szukających mieszkań. Jednak taka samodzielna wycena jest żmudną pracą, a do tego niekoniecznie da nam rzetelne wyniki. Nigdy bowiem nie będziemy mieli pewności, czy właściciel, którego mieszkanie porównujemy ze swoim, dobrze oszacował cenę nieruchomości – może być bowiem tak, że celowo ją zawyżył, albo też policzył sobie za mało, ponieważ nie miał świadomości, ile naprawdę ta nieruchomość jest warta. No i co najważniejsze, taka wycena nie przejdzie, kiedy w grę będą wchodziły bardziej poważne i formalne powody wyceny i sprzedaży nieruchomości. Tutaj trzeba zwrócić się do pośrednika, a najlepiej do rzeczoznawcy majątkowego.

Skorzystaj z pomocy pośrednika lub rzeczoznawcy

Informacje uzyskane od pośrednika będą na pewno bardziej precyzyjne niż te, które otrzymamy z wycen online lub zdobędziemy sami. Pośrednik jest bowiem osobą bardzo dobrze orientującą się w sytuacji na rynku mieszkań, stąd jego pomoc będzie dokładniejsza niż nasza samodzielna ocena czy wyniki z porównywarek internetowych. Pośrednik ma dostępy do wiarygodnych raportów i przeprowadza wycenę poprzez dwie metody: porównawczą albo dochodową. Wie, co najbardziej wpływa na wartość nieruchomości oraz jak zmienił się rynek mieszkaniowy w ostatnim czasie. Nie jest on jednak urzędnikiem, tak jak rzeczoznawca, więc nie otrzymamy od niego oficjalnej opinii odnośnie nieruchomości. Wynagrodzenie prowizyjne, które od nas pobierze będzie wynosiło 2-3% od sprzedanego mieszkania.

W przypadku pośrednika, prosimy go o pomoc po prostu wtedy, kiedy naszym celem jest zwykła sprzedaż mieszkania. Natomiast rzeczoznawca zrobi nam nie tylko wycenę nieruchomości, ale także przekaże nam dokument, który może przydać się nam w sytuacji spadku, podziału majątku (np. przy rozwodzie) albo kiedy chcemy uzyskać kredyt hipoteczny. Wycena rzeczoznawcy jest więc sformalizowana, a operat szacunkowy (opinia autorska), który od niego uzyskamy, jest dokumentem urzędowym i może zostać wydany właśnie tylko przez rzeczoznawcę majątkowego.

Warto zaznaczyć, że rzeczoznawca w inny sposób wyceni nieruchomość, którą chcemy tylko sprzedaż, a inaczej taką, którą potrzebujemy jako zabezpieczenie pod kredyt. Dlatego też rzeczoznawca może zniżać lub podnosić cenę mieszkania, w zależności od tego, czy zleceniodawcą jest bank czy może spadkobierca. Dobrze więc wcześniej porozmawiać z rzeczoznawcą i ustalić wszystkie nasze cele i potrzeby. Koszt takich wycen waha się w okolicach 300-1500, w zależności od tego jaki typ nieruchomości sprzedajemy i w jakim celu to robimy.

Kolejny artykuł

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?
Marzy Ci się zakup nowego mieszkania z rynku pierwotnego, ale nie masz na to wystarczających środków, a Twoja zdolność kredytowa stoi pod znakiem zapytania? W poniższym artykule podpowiemy Ci, co zrobić, aby polepszyć zdolność kredytową i w szybkim czasie zwiększyć swoje możliwości nawet na te najdroższe marzenia.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu