W świecie projektowania wnętrz to detale decydują o ostatecznym efekcie estetycznym i praktycznym. Jednym z tych kluczowych jest sztuka łączenia podłóg, dzięki której przestrzeń jest nie tylko bezpieczna i funkcjonalna, ale też atrakcyjna wizualnie. Wspólnie z Decoroom przedstawiamy sposoby na estetyczne łączenie podłóg.
Jak zestawiać ze sobą różne rodzaje podłóg? Jak łączyć podłogi o różnej wysokości? Które listwy podłogowe wybrać? Na te i inne pytania odpowiemy wraz z Ewą Matyśkiewicz, architektką wnętrz Decoroom.
Przejdź do akapitów:
Sposobów na wykończenie podłóg jest bardzo dużo. Dzięki szerokiemu wyborowi materiałów dostępnych od różnych producentów, każdy, niezależnie od budżetu, może znaleźć coś idealnego dla siebie. W tym całym procesie warto jednak kierować się kilkoma zasadami, które zapobiegną chaosowi wizualnemu i sprawią, że przestrzeń nie będzie wyglądać kiczowato.
Priorytetem podczas urządzania mieszkania jest stworzenie środowiska, w którym mieszkańcy będą mogli swobodnie i bezpiecznie poruszać się, przy zachowaniu maksymalnego komfortu wizualnego. W tym wszystkim ważne są detale, o których łatwo zapomnieć podczas remontu mieszkania. Choć wybór podłogi jest oczywisty, często ignoruje się znaczenie szczeliny dylatacyjnej i jej odpowiedniego wykończenia.
Niemal każdy element naszego domu pracuje, w tym również podłoga – rozszerza się i kurczy w odpowiedzi na zmiany temperatur czy wilgotności. Wobec tego pozostawienie szczeliny dylatacyjnej w podłodze jest zazwyczaj konieczne i zalecane. Ten zabieg ma na celu zwiększenie trwałości i prawidłowego funkcjonowania podłogi. Szczelina pozwala na swobodne ruchy bez ryzyka pęknięć i deformacji. Dodatkowo odpowiednio zaaranżowana może być elementem dekoracyjnym podłogi, dodającym jej charakteru i stylu. Najczęściej w tym celu stosuje się listwy z korka oraz ze stali czy aluminium.
W przypadku, gdy łączymy ze sobą drewnianą podłogę, czyli materiał naturalny, który „pracuje” cały rok, z kamiennymi płytkami musimy pamiętać przede wszystkim o tym, aby spoina łącząca oba materiały pozwoliła na kurczenie się i rozszerzanie drewna w zależności od warunków panujących we wnętrzu. Najczęściej jako taki łącznik polecane są spoiny elastyczne takie jak listwy z korka. Listwy są cienkie, nie rzucające się w oczy, a przy tym dają efekt jednolitej powierzchni. Korek występuje w formie listwy lub natryskowej masy uszczelniającej. Montaż obu wersji jest banalny, a efekt subtelny i minimalistyczny
Korek umożliwia uzyskanie efektu, który jest trudny do osiągnięcia za pomocą standardowych listew dylatacyjnych. Szczególnie w przypadku skomplikowanych wzorów czy łączenia różnych typów podłoża. Jego naturalny, brązowy kolor świetnie komponuje się z większością podłóg laminowanych.
Często, szczególnie gdy mieszkanie jest starsze lub budżet na remont jest ograniczony, trzeba zaakceptować fakt, że podłogi będą miały różne poziomy. Również jeśli zdecydujesz się np. na łączenie płytek z podłogą drewnianą uzyskane wysokości mogą być inne, z uwagi na zastosowane pod nimi podkłady. Wówczas różnice te można zniwelować za pomocą szerokiej listwy podłogowej z aluminium czy stali nierdzewnej.
Listwy występują w różnych wzorach i kolorach, często naśladują wygląd posadzek, np. paneli drewnopodobnych. Dostępne są także litwy do połączeń krzywoliniowych. Sprawdzą się one, w przypadku, gdy szpara dylatacyjna przebiega po łuku lub w innym, mniej standardowym kształcie.
Decyzja dotycząca zestawienia podłóg kontrastowych lub zbliżonych do siebie jest to uzależniona od preferencji klienta i przyszłych domowników oraz od tego, jaki efekt architekt chce uzyskać we wnętrzu. Przy podłogach o podobnych kolorach łatwiej dostrzec efekt niedopasowania, nawet w niewielkich niuansach np. kiedy podłoga wpada w inną gamę kolorystyczną.
Natomiast, gdy podłogi ze sobą kontrastują aranżacja nabiera dynamiki, jednak tu wiele zależy też od stylistyki całego projektu. W zamkniętych pomieszczeniach takich jak łazienka o słabym dostępie do światła dziennego kolorystyka schodzi na dalszy plan, chociaż w aktualnych trendach zdecydowanie rządzą bardziej stonowane podłogi w jasnych barwach.
Wyzwaniem dla wielu osób może być również dopasowanie kolorystyczne dwóch zazwyczaj różnych materiałów podłogowych. Przykładowo dekoracyjne płytki i dekoracyjne panele niekoniecznie będą szły ze sobą w parze – tu lepiej zdecydować się na jeden materiał o bardziej wyrazistym wzorze i połączyć go z bardziej stonowaną propozycją. Kolorystycznie ciepły odcień paneli powinien współgrać z ciepłym odcieniem koloru płytek i analogicznie wybierając chłodny odcień paneli, dobierzmy do nich płytki w chłodnym odcieniu.
Ważna wskazówka: jeśli łączymy szare płytki i drewniane panele, zastosujmy spoiwo maksymalnie zbliżone odcieniem do koloru płytek lub w kolorystyce dodatków np. srebrne listwy dylatacyjne przy srebrnych klamkach, bateriach.
„Strefowanie” to inaczej funkcjonalny podział przestrzeni, który pozwala zapewnić domownikom komfortowe warunki we wspólnej przestrzeni. Wnętrze można podzielić na wiele różnych sposobów – jednym z nim jest wyodrębnianie stref za pomocą podłogi. Takie rozwiązanie rekomendowane jest w przypadku pomieszczeń o większym metrażu, gdzie podziały optycznie nie „potną wnętrza” oraz go nie pomniejszą.
W mniejszych mieszkaniach lepiej sprawdzą się jednolite powierzchnie, który dadzą wrażenie przestrzenności oraz wizualnego powiększenia. Strefy w takich mieszkaniach można wyznaczyć poprzez zastosowanie różnych kolorów zabudów, ustawienie mebli, wykorzystanie wyszklonych ścian bądź przez oświetlenie o bardziej stonowanej ciepłej barwie lub mocnej neutralnej.
Przeczytaj również inne porady aranżacyjne
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.