Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Aranżacje wnętrz – znajdź swój styl

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Mogłoby się wydawać, że to decyzja o kupnie mieszkania stanowi najtrudniejszy życiowy wybór, który będzie miał istotny wpływ na kolejne lata. Jednak nie mniej ważna jest odpowiednia aranżacja jego wnętrza, ponieważ to właśnie ona sprawi, że w swoim nowym „M” będziesz mógł w końcu całkowicie poczuć się jak u siebie w domu. Wybór dostępnych aranżacji jest bardzo szeroki, więc możesz przebierać i eksperymentować do woli, aż w końcu odnajdziesz idealny styl dla swojego mieszkania.

Aranżacje wnętrz – znajdź swój styl

Przykładowe style aranżacyjne, które możesz zastosować w swoim mieszkaniu:

marynarski

Może obejmować wystrój całego mieszkania lub stanowić tylko częściową aranżację. Pomieszczeniem, które najciekawiej będzie wyglądać w stylu marynarskim jest niewątpliwie łazienka. Można ją urządzić w kolorach biało-niebieskich, zastosować fototapetę z morskimi wzorami lub ustawić na półce dekoracyjne elementy takie jak muszelki, kamyczki, busole czy modele statków. Styl ten jest lekki i przejrzysty. Przywodzi on na myśl czas beztroskich, ciepłych wakacji.

• skandynawski

Styl ten wyróżnia się minimalizmem, funkcjonalnością i przestronnością. Mieszkańcy Skandynawii bardzo cenią sobie przejrzyste wnętrza, dlatego wskazane są liczne, duże okna, które pozostają odsłonięte. Dominują jasne i neutralne barwy – głównie biel, beż i szarość. Kolory te mogą zostać przełamane bardziej wyrazistymi pastelowymi odcieniami lub elementami wystroju o geometrycznych i kontrastowych tonacjach, które urozmaicą surowe skandynawskie wnętrza. Bardzo ważne w takiej aranżacji jest stosowanie naturalnych materiałów – dobrze sprawdzą się tutaj drewno i kamień. Istotne znaczenie ma także wybór odpowiedniego materiału. Warto celować w len, jutę czy bawełnę. Styl skandynawski idealnie sprawdzi się przy aranżacji balkonów czy loggii – lampki, rośliny w donicach i meble ogrodowe będą tu jak najbardziej adekwatne.

Aranżacja nowego mieszkania – styl skandynawski

• nowojorski

Cechuje się stonowaną, ale niejednolitą kolorystyką. Bardzo ważna w tym stylu jest symetria: dwie kanapy ustawione naprzeciwko siebie, dwa takie same stoliki czy dwa identyczne lustra. Luster w ogóle powinno być wiele, tak samo jak okien czy lamp, ponieważ w tej aranżacji istotne jest światło i połyskujące elementy. Dominującymi motywami są także miękkie kanapy i fotele, liczne dekoracyjne poduszki, dywany w marokańskie wzorki i ciężkie, długie zasłony w oknach. Warto zaznaczyć, że chociaż styl nowojorski jest wyszukany i elegancki, jest on także na swój sposób przytulny.

• retro

Stanowi połączenie tego, co stare, zabytkowe i sentymentalne – z tym, co nowe i współczesne. Miejscami, w których możemy kupić meble i urządzenia w stylu retro będą na pewno antykwariaty czy targi z używanymi rzeczami. Często też możemy dostać takie przedmioty „za free” chociażby od rodziny, która postanowiła odświeżyć mieszkanie i ma na zbyciu wyposażenie z dawnych lat. Styl retro wiąże się z wprowadzeniem do minimalistycznego i nowoczesnego mieszkania – masywnego, wzorzystego czy starego eksponatu. Dobrze w takim wystroju sprawdzą się lampy z abażurem, stojące zegary, stare telefony stacjonarne, radia czy gramofony. Jeśli chodzi o wykończenia, na pewno warto tu sięgnąć po drewniane podłogi, parkiety czy czarno-białe płytki.

Aranżacja nowego mieszkania – styl retro

• orientalny

Najważniejszy jest tutaj minimalizm. Przewodnie kolory stanowi biel i czerwień, która we wschodnich kulturach kojarzona jest ze szczęściem. Bazę tworzą jasne odcienie, a te bardziej wyraziste używane są tylko jako akcenty. Przestrzenie w takim wnętrzu powinny być jak najbardziej otwarte, a jeśli przedzielone, to na przykład samym parawanem. Oświetlenie stwarzają papierowe lampiony, a w oknach można natrafić na bambusowe rolety. Jeśli chodzi o meble, przeważa prosta i oszczędna forma. Można jednak bardziej zaszaleć w wyborze tkanin – poduszki czy narzuty mogą być liczne, barwne i przyozdobione różnymi ornamentami. Wolno także postawić na bogactwo ozdób w formie figurek, szkatułek, luster czy obrazów. Na ścianach można zastosować kwiatowe motywy.

• shabby chic

Na pierwszy rzut oka mieszkanie wykończone w tym stylu sprawia wrażenie wnętrza, o które nikt nie dba – jest to jednak pozorny i zamierzony efekt. Meble być może są stare lub celowo postarzane, ale to właśnie one nadają mieszkaniu przytulne, „domowe” cechy, a odpowiednio odrestaurowane prezentują się bardzo dobrze. Jest to styl, który na pewno spodoba się osobom sentymentalnym – dozwolone są różne pamiątkowe ozdoby, które gromadziło się latami gdzieś na dnie pudełka. Głównym kolorem, który dominuje w takiej aranżacji jest biel, czy raczej przybrudzona biel, ale także szarość oraz przygaszone pastelowe kolory: różowy, zielony, niebieski, żółty. Styl ten jest często wybierany przez kobiety, ponieważ dzięki jasnoróżowym kolorom oraz motywom kwiatowym można nadać mieszkaniu bardzo romantyczny charakter.

Aranżacja nowego mieszkania – styl shabby chic

• country

Dominują w nim naturalne materiały – głównie drewno i kamień. Dobrym wyborem będą ozdoby w kratę, jak również te, które posiadają frędzle i koronki. Elementem, który idealnie wkomponuje się w ten styl będzie kominek. Sprawi on, że wnętrze nabierze sielskiego i ciepłego klimatu. Również bogato zdobione meble, posiadające regionalne wzory, będą tu pasować idealnie. Najważniejsze pomieszczenie stanowi kuchnia, która jest w pewnym sensie sercem tego stylu. Kluczowym elementem będzie duży, drewniany stół, który zachęci do wspólnych, rodzinnych posiłków. Ozdoby powinny być proste, robione własnoręcznie i często „po przejściach”. Odznaczają się one licznymi barwami i na pewno nie mają w sobie nic z luksusu – wystrój ma być prosty, sielankowy i gościnny. Jeśli chcemy wprowadzić do wystroju rośliny – powinny one znajdować się w starych dzbankach czy filiżankach.

• loftowy

Stanowi bardzo ciekawe i niepowtarzalne rozwiązanie. Jest to nowoczesny styl, który charakteryzuje się industrialnym i dość surowym wystrojem. Wnętrze w głównej mierze jest przestronne i ascetyczne, co nie oznacza, że nie można uzyskać przytulnego efektu za pomocą zabawy z dodatkami i kolorami. Ze względu na to, że lofty są tworzone głównie w starych, nieużywanych fabrykach – zabytkowe elementy łączą się z nowoczesnymi rozwiązaniami. W stylu dominują: beton, cegła, szkło, metal, nieukryte instalacje elektryczne czy hydrauliczne. Często występującym komponentem są antresole, które pozwalają na oryginalne wykończenie mieszkania. Pomieszczenia w stylu loftowym są atrakcyjne też z tego powodu, że kojarzą się z artystycznym środowiskiem – niezależnym i ekstrawaganckim.

Aranżacja nowego mieszkania – styl loftowy

• glamour

Styl ten, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z luksusem, blaskiem i przepychem – ma on za zadanie wzbudzać zainteresowanie i czarować swoim bogactwem. Wyposażenie powinno nawiązywać do baroku. Warto tu zwrócić uwagę na masywne, ozdobne meble, duże i komfortowe kanapy, dekoracyjne lampy i kryształowe żyrandole, lustra i obrazy w bogato zdobionych ramach, a także różne błyszczące materiały. Największym uznaniem w stylu glamour cieszą się ciemne barwy, głównie róż i fiolet, jednak nie wyklucza się jasnej kolorystyki. Nie trzeba również używać samych antycznych przedmiotów – dobrze w takim wnętrzu sprawdzą się również bardziej nowoczesne meble, muszą jednak cechować się sporymi rozmiarami, połyskliwym materiałem czy pikowanymi elementami. Warto także pamiętać o odpowiednich dodatkach, najlepiej szklanych czy srebrnych. Idealnie sprawdzą się tu lustra, wazony, świeczniki, lampy.

Kolejny artykuł

Rośliny w mieszkaniu — postaw na zielone
Rośliny mogą mieć kilka zastosowań – oprócz tego, że stanowią ładną ozdobę w mieszkaniu, są także dobrym sposobem na oczyszczanie czy nawilżanie powietrza. Dodatkowo zielony kolor bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy: zmniejsza napięcie, uspokaja i relaksuje.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu