Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ranking dzielnic Gdańska. W której dzielnicy Gdańska warto zamieszkać?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Szóste pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski. Gdańsk – miasto, w którym zdecydowanie warto mieszkać. Bliskość plaż i morza, oprócz walorów rekreacyjnych, sprzyja również czystości powietrza. Sprawdziliśmy, jak prezentuje się ranking dzielnic Gdańska i podpowiadamy, w której dzielnicy Gdańska warto zamieszkać.

Ranking dzielnic Gdańska. W której dzielnicy Gdańska warto zamieszkać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się jaka dzielnica Gdańska jest najlepsza do zamieszkania? W tym artykule przedstawimy ranking dzielnic Gdańska i wskażemy, czym się one wyróżniają.

Przejdź do akapitów:

Gdańsk dzieli się aż na 35 dzielnic. Miasto położone jest pomiędzy otuliną Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego a Zatoką Gdańską. Możliwości wyboru mieszkania są naprawdę ogromne, a każdy na pewno znajdzie tu swój kąt. Nowoczesne osiedla na obrzeżach czy kamienice z klimatem w centrum miasta? To, jakie miejsce wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych preferencji – wyboru mamy różne, ciekawe dzielnice. Gdańsk oferuje naprawdę wiele.

Jaka dzielnica – Gdańsk jest najbardziej atrakcyjna? Gdzie warto rozejrzeć się za swoim wymarzonym lokum? Odpowiedzi na to pytanie postaramy się poszukać w tym artykule.

Ranking dzielnic Gdańska

Wybór własnego „M” może wielu osobom spędzić sen z powiek. Pierwszym i podstawowym pytaniem jest lokalizacja, w jakiej chcemy zamieszkać. Z pomocą mogą nam przyjść cyklicznie tworzone rankingi, w których określane są najlepsze dzielnice Gdańska. W 2016 roku Pracownia Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadziła badanie ogólnego wskaźnika jakości życia w Gdańsku.

W badaniach proszono między innymi o ocenę poczucia bezpieczeństwa, komunikacji miejskiej, infrastruktury czy sieci handlowo-usługowej. Przyjęto skalę 6-punktową, miasto Gdańsk uzyskało w ankiecie ocenę 3,69. Poniżej przedstawiamy wyniki z uwzględnieniem podziału na dzielnice:

 1. Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża - 3,87
 2. Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Żabianka -Jelitkowo - 3.85
 3. Chełm, Jasień, Ujeścisko – Łostowice – 3.77
 4. Śródmieście, Aniołki – 3.76
 5. Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje – 3.75
 6. Piecki-Migowo, Brętowo – 3.64
 7. Oliwa, VII Dwór – 3.64
 8. Siedlce, Suchanino, Wzgórze Mickiewicza – 3.61
 9. Osowa, Kokoszki, Matarnia – 3.56
 10. Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Młyniska – 3.56
 11. Stogi, Przeróbka, Krakowiec -Górki Zach., Rudniki, W-pa Sobieszewska – 3.31
 12. Orunia Św. Wojciech, Olszynka – 3.28

Jak widać, wyniki nie różnią się znacząco od siebie, a jakość życia w poszczególnych dzielnicach jest do siebie zbliżona. Zatem, którą część Gdańska wybrać na zakup naszego mieszkania?

Gdzie zamieszkać w Gdańsku – nowe osiedla, czy stare dzielnice?

Należy zdecydowanie stwierdzić, że nie ma jednego, idealnego miejsca do zamieszkaniaw Gdańsku. Aby stworzyć ranking dzielnic Gdańska, wyselekcjonowaliśmy pięć najatrakcyjniejszych obszarów, które cieszą się popularnością również wśród klientów firmy obido. Niezależnie od upodobań, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Motława – rzeka ceniona przez mieszkańców Gdańska

1. Oliwa

Oliwa to dawna wieś, a obecnie jedna z najstarszych dzielnic Gdańska. Rozciąga się od Sopotu po Strzyżę oraz od Jelitkowa, aż do trójmiejskiej obwodnicy. Ponad połowę jej obszaru zajmują lasy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Oliwa uznawana jest za najbardziej spokojną i zieloną dzielnicę Gdańska. Dzięki osiedlowym sklepikom oraz warzywniakom dzielnica ma charakter małomiasteczkowy. Oliwa ceniona jest za bliskość Parku Cystersów i ZOO, górzyste i leśne otoczenie oraz dobrą komunikację z resztą miasta.

Jest to dzielnica, która ciągle się rozrasta, jednak mimo faktu, że powstaje tu coraz więcej biurowców, Oliwa nadal utrzymuje swój urokliwy charakter. Dzielnica przypadnie do gustu ludziom młodym i aktywnym, rodzinom z dziećmi, ale także osobom starszym. Jest to również miejsce popularne wśród studentów. Znajduje się tu kampus Uniwersytetu Gdańskiego, budynki dydaktyczne, akademiki oraz obiekty sportowe Akademii Wychowania Fizycznego.

2. Zaspa – Młyniec, Zaspa – Rozstaje

Część Gdańska, położona w północnym rejonie miasta. Zaspa – Młyniec to bloki mieszkalne oraz ogródki działkowe, Zaspa – Rozstaje zajmowana jest głównie przez park im. Jana Pawła II, w zabudowie dominuje budownictwo wielokondygnacyjne.

Zaspa jest bardzo dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta. Mocno rozwinięty transport publiczny i jego silna integracja są ogromnym atutem tej części Gdańska. Bardzo wysoko oceniania jest tutaj również dostępność do usług, takich jak np. supermarkety czy sklepy osiedlowe oraz zapewnienie infrastruktury przyjaznej dzieciom. Zaletą Zaspy jest także bliskość Morza Bałtyckiego i plaż.

3. Jasień

Jasień to jedna z najszybciej rozwijających się dzielnic Gdańska. Dawna wieś rolnicza, oddalona od centrum o około 10 km, w której obecnie dominuje budownictwo wielorodzinne. Spokojna, cicha i rodzinna część Gdańska z dobrze rozwiniętą infrastrukturą handlowo – usługową. Małe zagęszczenie ludności, brak korków, tereny zielone to zdecydowane atuty Jasienia. Mieszkańcy tej części miasta mogą cieszyć się bliskością Jeziora Jasień oraz Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

4. Śródmieście

A może mieszkanie w centrum miasta? Śródmieście to najbardziej atrakcyjna lokalizacyjnie dzielnica Gdańska, szczególnie, gdy w przyszłości zdecydujemy się na wynajem mieszkania. Niezaprzeczalnym atutem tej części miasta jest komunikacja. To właśnie tutaj przecinają się linie autobusowe i tramwajowe, także tutaj znajdziemy Dworzec Kolejowy i PKS. Mieszkańcy tej dzielnicy z łatwością dostaną się do każdej części miasta. Śródmieście kusi ludzi, którzy lubią być w centrum wydarzeń. To serce i centrum kulturalne Gdańska. Niezliczone knajpki i puby, to raj dla ludzi aktywnych. Odnajdą się tutaj także osoby, które lubią mieć wszystko pod ręką.

5. Wrzeszcz

Wrzeszcz wydaje się doskonałą lokalizacją pod każdym względem, łączy w sobie tradycję z nowoczesnością. Oferuje mieszkania w kamienicach, szeregówkach czy nawet w domach wielorodzinnych. To zdecydowanie głośna okolica, znaleźć tu można wiele knajpek i klubów, a miejski gwar nie cichnie. Jednak mimo to nie brakuje tu terenów zielonych czy miejsc do uprawiania sportu i rekreacji. Dodatkowym atutem tej dzielnicy jest szeroka oferta handlowa. Znajdują się tu, aż trzy galerie handlowe. Również komunikacja w tej części miasta nie pozostawia wiele do życzenia. Wrzeszcz posiada doskonałe połączenie z Sopotem i Gdynia.

Widok na centrum Gdańska

Jaka dzielnica Gdańska jest najlepsza do zamieszkania?

Nasz ranking pomoże Ci zwrócić uwagę na najlepsze dzielnice Gdańska, wybrane według opinii publicznej. Jednak główną rolę w podjęciu decyzji będą stanowiły nasze preferencje. Nasza subiektywna ocena ma tutaj największe znaczenie. Kwestie, które dla jednych stanowią problem, dla innych mogą okazać się ogromną zaletą. Dlatego też bardzo ważne jest zrobienie dokładnego rozeznania, aby wybrać najlepsze dzielnice. Gdańsk jest na tyle ciekawym miejscem, że wybór odpowiedniego miejsca zamieszkania nie powinien stanowić bardzo dużego problemu. Najważniejsze jest jasne określenie, na czym zależy nam najbardziej. Wybór w zgodzie z naszymi potrzebami, będzie na pewno tym najlepszym.

Zobacz również inne artykuły, które pozwolą znaleźć Ci wymarzone mieszkanie.

Kolejny artykuł

Ranking deweloperów – Warszawa. Sprawdź 10 najbardziej popularnych deweloperów | 2020
Dla osób, które szukają nowego mieszkania duże znaczenie ma wybór odpowiedniego dewelopera. Na rynku pierwotnym działa bardzo wiele firm, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji może sprawić niemały kłopot. Aby Ci to ułatwić stworzyliśmy ranking. Warszawa to jedno z miast, które wyróżnia się dużą ilością nowych inwestycji, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się najlepiej prosperującym deweloperom.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu