Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ranking dzielnic Warszawy. W której dzielnicy Warszawy warto zamieszkać?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Polska stolica przyciąga mieszkańców całego kraju. Najszybciej rozwijające się miasto ma do zaoferowania wiele atrakcyjnych miejsc pracy, ale także rozrywki i relaksu. Dzielnice Warszawy, choć różnią się od siebie, to każda oferuje coś ciekawego, co pozwoli zapewnić nam odpowiedni komfort życia. W tym artykule spróbujemy przybliżyć najlepsze dzielnice Warszawy do zamieszkania oraz je przedstawić, aby wybór nie stanowił większego problemu.

Ranking dzielnic Warszawy. W której dzielnicy Warszawy warto zamieszkać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Warszawa dzieli się na 18 zróżnicowanych pod wieloma względami dzielnic. Mimo tej różnorodności publikowane są co jakiś czas rankingi najlepszych dzielnic Warszawy. Dzięki nim zainteresowani kupnem mieszkania mogą spróbować odnaleźć idealnie dla siebie miejsce na mapie miasta. Żeby znaleźć takie, przeanalizujemy ankietowe badanie jakości życia mieszkańców Warszawy wykonane z inicjatywy władz stolicy, porównanie dzielnic przygotowane przez Urząd Statystyczny w Warszawie opierający się na analizie kilku wskaźników gospodarczych i społecznych oraz sprawdzimy, które dzielnice cieszą się popularnością wśród klientów obido. Jaka dzielnica będzie najlepsza do zamieszkania? Sprawdźmy!

Przejdź do akapitów:

  • Ranking dzielnic Warszawy 2020
  • Najlepsze dzielnice Warszawy – gdzie szukamy mieszkania najchętniej?
  • Jaka dzielnica Warszawy najlepsza do zamieszkania?

Ranking dzielnic Warszawy 2020

Jakie są najlepsze dzielnice Warszawy? Żeby stworzyć ranking dzielnic Warszawy 2020 roku, wzięliśmy pod uwagę różne dostępne badania. Badanie jakości życia mieszkańców warszawskich dzielnic powstało w 2015 roku na zlecenie władz miasta. Wyniki poszczególnych dzielnic okazały się wówczas bardzo podobne – wahają się na poziomie 95-90 proc. Biorąc pod uwagę fakt, że maksymalny poziom błędu wynosił +/- 4,4 proc. można stwierdzić, że mieszkańcy wszystkich warszawskich dzielnic byli mniej więcej tak samo zadowoleni z poziomu życia.

Zielona dzielnica niedaleko centrum stolicy – okolica przyjazna zwierzętom

Urząd Statystyczny w Warszawie w 2017 roku opublikował swój własny ranking, opierając badanie wyłącznie na wskaźnikach statystycznych. Pod uwagę wzięto osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą w przeliczeniu na 100 osób w wieku produkcyjnym; liczbę osób pracujących na 1 tys. ludności; osoby bezrobotne na 1 tys. Ludności; mieszkania oddane do użytkowania w przeliczeniu na 1 tys. zawartych małżeństw; powierzchnię parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w przeliczeniu na 1 osobę; liczbę ludności w przeliczeniu na 1 przychodnię oraz liczbę ludności w przeliczeniu na 1 sklep.

Na podstawie odpowiednich przeliczeń stworzono wskaźnik atrakcyjności danego terenu przyjmujący wartość od 0,000 do 1,000:

  1. Wilanów - 0,704
  2. Śródmieście - 0,671
  3. Mokotów - 0,592
  4. Żoliborz - 0,579
  5. Włochy- 0,579
  6. Ochota – 0,525
  7. Ursynów - 0,476
  8. Wola - 0,462
  9. Praga-Południe - 0,418
  10. Wawer - 0,392
  11. Ursus - 0,390
  12. Wesoła - 0,378
  13. Bemowo - 0,352
  14. Białołęka - 0,324
  15. Targówek - 0,318
  16. Bielany - 0,294
  17. Praga-Północ - 0,286
  18. Rembertów - 0,134

Jak widzimy w wyżej przedstawionym rankingu dzielnic Warszawy, różnice pomiędzy dzielnicami są znaczące. Dzielnice Wilanów i Śródmieście mają dużą przewagę nad pozostałymi. Najmniej atrakcyjne warunki życia odnotowano w Rembertowie, który osiągnął niekorzystne wartości prawie wszystkich wskaźników w stosunku do innych dzielnic. Jak podano w analizie badania, dzielnica charakteryzowała się najniższą dostępnością do przychodni oraz najmniejszą powierzchnią parków w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Warto jednak zwrócić uwagę, że określenie atrakcyjności warunków życia zależy od subiektywnych oczekiwań, dlatego dla jednych mieszkańców dana dzielnica może być uznawana za miejsce komfortowe i bardzo pożądane, a dla innych niedogodne i uciążliwe. Wszystko bowiem zależy od sytuacji danej osobie, jej wieku, aktywności zawodowej i kwestii posiadania dzieci. Oczywiście potrzeby rodziny z dziećmi różnią się od oczekiwań singla czy osoby starszej.

Nowe nieruchomości w Warszawie

Najlepsze dzielnice Warszawy – gdzie szukamy mieszkania najchętniej?

By jeszcze dokładniej potraktować kwestię rankingu, jakie są najlepsze dzielnice w Warszawie, postanowiliśmy przyjrzeć się preferencjom klientów firmy obido. Przedstawiamy dzielnice Warszawy, począwszy od tych z największym zainteresowaniem kupna mieszkania.

Mokotów

Cieszy się największym zainteresowaniem pod względem kupna mieszkania. Nie bez powodu – ta dzielnica bowiem uważana jest za najbardziej prestiżową. Dominuje tutaj stara zabudowa, choć stopniowo pojawią się nowsze inwestycje. Dzielnica jest świetnie połączona ze Śródmieściem oraz innymi dzielnicami – przez Mokotów przebiega linia metra, a sieć komunikacyjna jest rozbudowana, więc do centrum miasta można dojechać w kilka minut.

Wola

Cieszy się popularnością ze względu na bliskość centrum. W dzielnicy nie brakuje parków i ośrodków sportu, które dają możliwość mieszkańcom kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Dogodne położenie Woli, ale także czynny rozwój jej biznesowych części sprawiają, że nazywana jest „warszawskim Manhattanem”.

Żoliborz

Posiada raczej kameralny charakter. W dzielnicy znajduje się bardzo dużo parków i terenów zielonych. Żoliborz posiada bardzo komfortową komunikację z centrum. Zwraca się jednak uwagę, że niewielka ilość terenów zdatnych do budowy inwestycji mieszkaniowych sprawia, że ceny tutejszych nieruchomości należą do wysokich. Co ciekawe, nie wpływa to szczególnie na zainteresowanie tą częścią miasta.

Ochota

Kusi głównie ze względu na Park Szczęśliwicki, w którym można odnaleźć ciszę i spokój w wielkim mieście, jakim jest Warszawa. Połączenie z centrum jest korzystne.

Śródmieście

To zarówno jedna z najpopularniejszych dzielnic Warszawy, jak i najstarsza część miasta. Znajdują się tam liczne muzea, galerie, kina i teatry oraz niezwykle bogata oferta gastronomiczna. Przy głównych ulicach – ul. Marszałkowskiej czy Al. Jerozolimskich mieszkańcy mogą skarżyć się na hałas spowodowany wzmożonym ruchem samochodowym.

Bielany

To dzielnica bardzo różnorodna. Wszystko zależy od miejsca, w którym się mieszka. Jej plusem są tereny zielone i miejsca sprzyjające czworonogom, minusem natomiast jest możliwy hałas dochodzący z Lotniska Babice położonego na pobliskim Bemowie.

Ursynów

Określany jest jako bardzo dobra dzielnica dla rodzin. Przyciąga ich tam wysoki poziom szkół, dobra opinia przedszkoli i żłobków, nowoczesne, liczne place zabaw, boiska i pływalnie. Znaleźć tam można również ofertę lokali gastronomicznych i obiektów kulturalnych.

Bemowo

Nazywane jest jedną z najbardziej ekologicznych części Warszawy, a nawet płucami stolicy. Aż połowę powierzchni dzielnicy zajmują obszary zielone. Komunikacyjne połączenie jest dobre, Dojazd do ścisłego centrum Warszawy zajmuje od 30 do 50 minut.

Praga-Południe

To dzielnica godna uwagi ze względu na bliskość centrum, malownicze tereny, miejską plażę i stacje metra. Choć dla niektórych wydaje się niebezpieczna, warto podkreślić, że przestępczość znacznie tutaj spadła i obecnie jest niższa niż w Śródmieściu czy na Mokotowie.

Wilanów

Polecany osobom szukającym mieszkania w pobliżu terenów zielonych oraz atrakcji dla dzieci. Klimatu dzielnicy dodają także urocze, willowe zabudowania.

Włochy

To dzielnica charakteryzująca się dużą liczbą firm. Można stamtąd w miarę szybko dojechać do centrum. Minusem tej części miasta jest hałas docierający z międzynarodowego portu lotniczego.

Praga-Północ

Do niedawna postrzegana była jako jedna z najbardziej niebezpiecznych dzielnic stolicy. Dzisiaj można powiedzieć, że dostała drugie życie. Liczne rewitalizacje sprawiły, bowiem że dzielnica staje się coraz bardziej popularna i chętniej zamieszkiwana – stąd też większe zainteresowanie deweloperów tą częścią Warszawy.

Ursus

Cieszy się popularnością, dzięki przystępnej cenie mieszkań. Plusem jest duża ilość terenów zielonych, niestety duży minus tej części miasta stanowią korki.

Targówek

To dzielnica, w której również można liczyć na przystępne ceny nieruchomości. W tej części znajduje się również sporo terenów zielonych. Komunikacją miejską do centrum można dostać się w około 30 minut.

Białołęka

Mieści duże osiedla mieszkaniowe, strefy przemysłowe oraz kameralne przestrzenie, w których dominuje zabudowa jednorodzinna i willowa. O tej dzielnica mówi się „stołeczna sypialnia”. Tereny zielone przyciągają tu głównie rodziny z dziećmi.

Wawer

Jest absolutnie jedną z najbardziej cichych i spokojnych części Warszawy. Minusem jednak może być niewielki dostęp do wydarzeń kulturalnych oraz pozostawiająca wiele do życzenia komunikacja miejska. Dzielnica się jednak rozwija.

Rembertów

Ceniony jest za możliwość odpoczynku od miejskiego zgiełku. Dobrze czują się tam seniorzy i młode rodziny z małymi dziećmi. Z dzielnicy do centrum można dojechać autobusem lub pociągiem. Rembrandtów jest najmniej zaludnioną dzielnicą Warszawy.

Wesoła

To kolejna zielona dzielnica. Co ciekawe, ceny mieszkań i domów są tu niskie, jak na warszawskie warunki. Dzielnica od centrum Warszawy położona jest w odległości ok. 19 km, ale Szybką Koleją Miejską można pokonać tę trasę w ok. 20 min.

Jaka dzielnica Warszawy najlepsza do zamieszkania?

Zatem jakie są najlepsze dzielnice w Warszawie? Odpowiedź na to pytanie musimy znaleźć sami zgodnie ze swoimi preferencjami. Warto wziąć pod uwagę stworzone rankingi, w których przedstawiany jest komfort życia mieszkańców dzielnic. Lecz o stwierdzeniu, jaka dzielnica Warszawy jest najlepsza do zamieszkania, będą stanowiły nasze własne potrzeby i preferencje.

Zobacz także rankingi innych miast.

Kolejny artykuł

Nowe Mieszkania – Kraków. Zobacz najlepszą inwestycję w marcu 2020!
Najlepszą inwestycją w marcu 2020 r. w Krakowie według użytkowników obido.pl., zostały Apartamenty Podhalańska 2 dewelopera Fit Home. Inwestycja znajduje się na granicy Ruczaju i Borku Fałęckiego, a termin jej odbioru przypada na I kwartał 2021 r.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu