Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ranking dzielnic Wrocławia. W której dzielnicy Wrocławia warto zamieszkać?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wrocław cieszy się zainteresowaniem osób, które lubią nieduże miasta o ciekawej architekturze, rozwiniętej infrastrukturze oraz bogatym rynku pracy. Choć stolica Dolnego Śląska wydaje się kameralnym na mapie Polski miastem, odnajdą się tam zarówno ci, którzy chcą w niektórych dziedzinach zrobić karierę, jak i szukający odpoczynku od zgiełku wielkich metropolii. W której dzielnicy Wrocławia warto zamieszkać i gdzie znajdziemy odpowiedzi na nasze potrzeby? Spróbujmy stworzyć ranking dzielnic Wrocławia, który pomoże nam podjąć decyzję.

Ranking dzielnic Wrocławia. W której dzielnicy Wrocławia warto zamieszkać?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Planujesz kupno mieszkania i zastanawiasz się, jakie są najlepsze dzielnice Wrocławia? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to, które dzielnice cieszą się największym zainteresowaniem Klientów Obido oraz poznasz ich wady i zalety, by przekonać się, która dzielnica będzie dla Ciebie najlepsza do zamieszkania.

Przejdź do akapitów:

Ranking dzielnic Wrocławia

Już na początku warto zaznaczyć, że trudno jest stworzyć ranking dzielnic Wrocławia, który odpowiadał będzie każdemu. Poszczególne dzielnice tego miasta wyróżniają się innymi cechami, które mogą przypasować singlom, ale rodzinom z dziećmi już niekoniecznie. Dlatego spróbujemy wziąć pod uwagę różne aspekty – dojazd do centrum, komunikację miejską, zieleń, bezpieczeństwo, dostęp do różnych usług i nie tylko.

Wrocław, mimo że administracyjnie dzieli się na 48 mniejszych osiedli, to wciąż funkcjonuje tam klasyfikacja dzielnicowa. Dla osób zupełnie z zewnątrz będzie znacznie łatwiej poruszać się właśnie po pięciu dzielnicach. Są to: Fabryczna, Stare Miasto, Krzyki, Śródmieście i Psie Pole. Każda z nich jest nieco inna, co pozwala zainteresowanym kupnem mieszkania odnaleźć idealnie miejsce dla siebie na mapie tego miasta.

Dzielnice centralne lubiane przez turystów, nie są ulubionymi miejscami zamieszkania stałych mieszkańców

Kolejność dzielnic uporządkowana będzie od tej cieszącej się najbardziej zainteresowaniem kupnem mieszkania przez klientów obido: Krzyki, Śródmieście, Stare Miasto, Fabryczna i Psie Pole.

Gdzie szukamy mieszkania we Wrocławiu najchętniej?

1. Krzyki

Krzyki to dzielnica, która cieszy się największym zainteresowaniem kupna mieszkania. Dlaczego? Duża dzielnica położona w południowej części miasta kusi zielenią i miejscami odpoczynku. Znajdujący się tam Park Południowy to idealne miejsce do spacerów i rowerowych wycieczek. Miłośnicy wodnego spędzania czasu mogą skorzystać z dużego aquaparku. W tej dzielnicy znajdziemy też najwyższy budynek w Polsce (w kategoriach wysokość do dachu oraz wysokość do najwyżej położonego piętra) – Sky Tower, który ma 212 metrów wysokości.

Do Krzyków należy też zabytkowe Przedmieście Oławskie, leżące bardzo blisko Centrum oraz Gaj. To osiedle wyróżnia też bardzo przyjazna atmosfera między mieszkańcami i poczucie bezpieczeństwa.

W tej części miasta znajdziemy bardzo wiele nowych osiedli z rynku pierwotnego, ze względu na duże pole do popisu deweloperów. Absolutnie pozytywnymi cechami Krzyków są świetna infrastruktura, dostęp do komunikacji miejskiej, świetne połącznie z resztą miasta i bardzo duży obszar zieleni.

2. Śródmieście

Śródmieście uplasowało się na drugim miejscu pod względem zainteresowania kupnem mieszkania. Na tę część miasta decydują się zwykle single lub młode pary. W Śródmieściu kwitnie życie towarzyskie, a lokalizacja pozwala na bardzo łatwą i sprawną komunikację z innymi częściami Wrocławia.

Również w Śródmieściu pojawiają się nowe inwestycje. Tutaj też nie będziemy mieli problemu z ofertą lokali usługowych, sklepów i restauracji. Nie znajdziemy jednak tylu zielonych miejsc, co na przykład we wcześniej wspomnianej dzielnicy Krzyki.

Śródmieście oferuje niezwykłą historię i piękną okolicę. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych – od zabytków, po miejsca rozrywkowe i służące odpoczynkowi. Złapać oddech można w Ogrodzie Japońskim, czy podczas spaceru po Ogrodzie Zoologicznym.

3. Stare Miasto

Miejsce na mapie Wrocławia, od którego każdy turysta zaczyna przygodę z miastem. Stare Miasto to absolutnie ważny element tożsamości Wrocławia – to tutaj skupia się życie miasta. Oferta kulturalna i rozrywkowa w tej części Wrocławia jest zdecydowanie najbogatsza. Na Starym Mieście znajduje się mnóstwo teatrów, kin i klubów. Podobnie jest z możliwościami dla dzieci – nie brakuje tam różnego rodzaju szkół językowych i ruchowych.

Stare Miasto to zdecydowanie dzielnica należąca do turystów, którzy bez względu na porę roku przyjeżdżają do Wrocławia. Komunikacja miejska jest tutaj bardzo rozwinięta. Choć pod względem bezpieczeństwa Stare Miasto wypada dużo gorzej, to z roku na rok sytuacja się poprawia. Wydawać by się mogło, że trudno na Starym Mieście o odpoczynek w zielonej przestrzeni, jednak nic bardziej mylnego – od zgiełku pozwala odetchnąć Park Staromiejski oraz Skwer św. o. Damiana de Veuster.

Zarówno w Śródmieściu, jak i na Starym Mieście panuje duży ruch uliczny. Wynagradzają to jednak niedaleko położone zabytki i dostęp do atrakcji.

4. Fabryczna

Dobrze rozwinięta infrastruktura i komunikacja, najwięcej we Wrocławiu zielonych terenów i przystępne ceny – to zalety, jakie kryje dzielnica Fabryczna. Ogromny obszar zamieszkuje aż 200 tys. osób. Co ciekawe, potencjał Fabrycznej nadal pozostaje niewykorzystany, jest tam jeszcze wiele miejsca na budowanie nowych mieszkań.

Odnajdą się tam zarówno osoby, które cenią ciszę i spokój – rodziny z małymi dziećmi, jak i osoby starsze. Życie w tej dzielnicy jest raczej zaciszne – duża odległość do centrum sprawia, że można się tam poczuć jak na przedmieściach. Jak chodzi o dojazd, to komunikacja na Fabrycznej zależy od tego, gdzie zlokalizowane jest dane osiedle.

Śródmieście w stolicy Dolnego Śląska

5. Psie Pole

Psie Pole to dzielnica, która kojarzy się wielu z łąkami i polami. Tą dzielnicą klienci Obido, choć się interesują, to jednak najmniej. Jednym z powodów może być fakt, że jeszcze do 1928 roku było ono odrębnym miastem – ma własny, niewielki ryneczek. Obecnie używa się tej nazwy raczej w określeniu osiedla, a nie całej, bardzo rozległej dzielnicy. Nie wolno jednak zapominać, że obszar Psiego Pola (100 km2) jest bardzo zróżnicowany i każdy może znaleźć idealny teren dla siebie.

Niestety mieszkańcy Psiego Pola mogą mieć problem z dojazdem do centrum miasta – zajmuje on nawet 40 min. Jeśli jednak mamy pracę w okolicy, doskonale rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa, dużo terenów zielonych, kilometry ścieżek rowerowych mogą sprawić, że będziemy chcieli tam zamieszkać, a co najważniejsze – dobrze się czuć.

Wrocław – jaka dzielnica?

Najlepsze dzielnice Wrocławia, to tak naprawdę bardzo zależna opinia, ponieważ to, którą dzielnicę uważamy za najlepszą do zamieszkania, zależy przede wszystkim od naszych preferencji. Choć zawsze warto wziąć pod uwagę stworzone rankingi, w których przedstawiane są różne aspekty, to czynnikiem decydującym powinna być nasza aktualna sytuacja i potrzeby. To pozwoli nam w mieście, jakim jest Wrocław, znaleźć najlepszą dzielnicę.

Zobacz również inne artykuły.

Kolejny artykuł

Nowe mieszkania – Wrocław. Zobacz najlepszą inwestycję w kwietniu 2020!
Miano najlepszej inwestycji z rynku pierwotnego we Wrocławiu w kwietniu 2020 r. uzyskało osiedle Nyska Residence dewelopera LI Development. Inwestycja znajduje się na Tarnogaju. Termin odbioru: I kw. 2021 – II kw. 2022 r.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu