Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

5 pytań do dewelopera Develia. Opinie i najważniejsze informacje o rynku nieruchomości okiem dewelopera

Marcin Krasoń
Marcin Krasoń

Develia (dawny LC Corp) to czołowy polski deweloper. Firma działa w sześciu największych miastach i notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Develia buduje nie tylko mieszkania, ale i obiekty komercyjne.

5 pytań do dewelopera Develia. Opinie i najważniejsze informacje o rynku nieruchomości okiem dewelopera

Develia – informacje o Deweloperze

Develia to grupa deweloperska zajmująca się branżą deweloperską. Ale budowa mieszkań to nie jedyna działalność, którą prowadzi Develia. Deweloper realizuje też inne projekty takie jak biurowce czy obiekty komercyjne.

Gdzie inwestuje Develia? Mieszkania tego dewelopera można znaleźć w sześciu miastach, należących do ośrodków miejskich w Polsce: Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Katowicach, Gdańsku i Łodzi. Od 2007 r. (wówczas jako LC Corp) firma notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W pierwszym kwartale 2020 r. Develia sprzedała 311 mieszkań, w całym 2019 r. było to 1510 lokali. Spółka aktywnie działa także w zakresie zakupów gruntów. W lutym 2020 r. nabyła we Wrocławiu nieruchomość o powierzchni 2,4 ha. Na działce wybudowanych zostanie ponad 400 mieszkań – informowała Develia. Mieszkania mają trafić do sprzedaży w trzecim kwartale 2022 roku.

Pięć pytań do Mirosława Kujawskiego, członka zarządu Develii

1. Co wyróżnia projekty Develii na tle konkurencyjnych inwestycji?

W obecnej sytuacji, kwestie związane z bezpieczeństwem i stabilnością są szczególnie ważne dla osób szukających mieszkania i stanowią naszą przewagę na rynku. Develia to jedna z największych firm deweloperskich, prężnie działająca na rynku mieszkaniowym, ale również komercyjnym, w sześciu miastach Polski. Możemy pochwalić się 11,5 tys. wybudowanymi i przekazanymi mieszkaniami, przeszło 2,7 tys. lokalami w budowie oraz sześcioma zrealizowanymi obiektami komercyjnymi.

To co szczególnie wyróżnia naszą spółkę to polski kapitał i solidne podstawy finansowe w postaci kapitałów własnych na poziomie 1,5 mld zł oraz aktywów w wysokości ok. 3,2 mld zł na koniec 2019 r. Mamy bardzo dobrą sytuację finansową i zapas gotówki w wysokości ponad 340 mln zł, co pozwala nam ze spokojem realizować wszystkie projekty. Develia to transparentna spółka notowana na GPW w Warszawie.

2. Jakie rozwiązania ekologiczne wdrażacie w swoich projektach?

Już od dawna w naszych projektach staramy się wykorzystywać proekologiczne rozwiązania takie jak wysokiej jakości stolarkę okienną czy oświetlenie LED. Duży nacisk kładziemy również na zagospodarowanie zielni, szczególnie wykorzystanie odmian roślin nie wymagających dużej ilości wody.

Obecnie pracujemy nad wdrożeniem kolejnych ekologicznych rozwiązań. Przygotowujemy projekty, w których znajdą się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, tężnie solankowe czy siłownie zewnętrzne, pozwalające mieszkańcom dbać o kondycję fizyczną.

3. Jakie cechy mieszkań Develii w opinii klientów są najważniejsze?

Klienci cenią sobie funkcjonalny układ mieszkań, duży balkon lub taras oraz odpowiednie doświetlenie mieszkania. W naszych inwestycjach dużo czasu i uwagi poświęcamy fazie projektowania, której celem jest wypracowanie najlepszych, najbardziej optymalnych rozwiązań, odpowiadających na potrzeby klientów. Dążymy do tego, aby nasze mieszkania miały możliwie najlepszy układ funkcjonalno-przestrzenny, dający duże możliwości aranżacyjne. Dodatkowo, staramy się, aby przestrzeń przeznaczona na komunikację była możliwie jak najmniejsza. To dla klientów oszczędność w postaci niższych kosztów wykończenia. Projektujemy mieszkania w ten sposób, aby były maksymalnie doświetlone, a zdecydowana większość lokali posiadała także duży balkon lub taras.

Jednocześnie staramy się utrzymać możliwie najlepszy stosunek ceny do jakości. Jako jedna z niewielu firm, nie wliczamy powierzchni pod ściankami działowymi do powierzchni użytkowej mieszkania.

4. Czy Develia ma w ofercie rozwiązania dla inwestorów?

W ofercie Develii posiadamy również lokale atrakcyjne dla inwestorów, tj. małe, kompaktowe mieszkania w centrach miast lub też blisko ważnych ośrodków akademickich czy biznesowych. Dodatkowo, realizujemy jeden obiekt o funkcji aparthotelowej z recepcją i częścią gastronomiczną.

Dla wybranych inwestycji współpracujemy z firmami, które zajmują się zarządzaniem mieszkaniami, zarówno w najmie długo-, jak i krótkoterminowym.

5. Jaka jest największa przeszkoda dla działalności deweloperskiej w Polsce? Develia deweloper– opinia

Pomijając trudności i niepewność związaną z obecną sytuacją wywołaną koronawirusem, to największą bolączką deweloperów niezmiennie jest podaż gruntów, a w ostatnich latach także rosnące koszty wykonawstwa. Szczególnie problematyczną kwestią są przeciągające się procedury administracyjne związane z uzyskiwaniem wszelkiego rodzaju uzgodnień, jak i decyzji o pozwoleniu na budowę, co znacznie wydłuża proces inwestycji. Do tego dochodzi niepewność w zakresie zmieniających się przepisów dotyczących warunków technicznych, prawa budowlanego czy samej ustawy deweloperskiej (w szczególności wprowadzenia deweloperskiego funduszu gwarancyjnego).

Trzeba zaznaczyć, iż proces inwestycji od znalezienia gruntu, przez jego zakup, rozpoczęcie budowy, sprzedaży do oddania pierwszego mieszkania to obecnie minimum 3-4 lata, a często więcej. Ten okres znacznie się wydłuża przy inwestycjach wieloetapowych. W przypadku tylu zmiennych, prowadzenie działalności deweloperskiej wymaga szczególnych kompetencji i mocnych fundamentów w zakresie finansowania.

Kolejny artykuł

Piasta Park II aż 6 miesięcy wcześniej
Znany krakowski deweloper Wawel Service chwali się uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie budynków w II etapie inwestycji Piasta Park. Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego (PIMB) formalnie stwierdził, że budynek przeszedł wszystkie kontrole i przyszli mieszkańcy mogą bezpiecznie wprowadzić się do lokali. Po pozwoleniu na użytkowanie deweloper może rozpocząć odbiory techniczne mieszkań.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu