Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Białołęka Dworska – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Białołęka Dworska to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Położony jest w otoczeniu lasów, pomiędzy linią kolejową, ulicą Smugową i ulicą Ornecką.

Białołęka Dworska – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

w tym artykule poznasz zalety obszaru Białołęka Dworska i dowiesz się, dlaczego warto zamieszkać na tym terenie.

Przejdź do akapitów:

Białołęka Dworska – historia

Białołęka Dworska istniała jako wieś szlachecka już w XV w. Obszar na przestrzeni lat zmieniał właścicieli oraz liczebność gospodarstw – w roku 1927 Białołękę Dworską rozpoczęto dzielić, a ziemię sprzedawać. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkali tu m.in. kolejarze i rzemieślnicy. Działały również gospodarstwa rolne.

Dom w zielonej części Białołęki - Białołęka Dworska

Wojna miała bardzo duży wpływ na stan zabudowań, dlatego po jej zakończeniu rozpoczęto odbudowę osiedla Białołęka Dworska. W 1951 r. obszar został włączony w granice Warszawy.

Białołęka Dworska – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Północną część obszaru Białołęka Dworska porasta las, który może być ciekawym celem wycieczek. Jest to południowa część dużego, zwartego kompleksu leśnego – Choszczówki i Lasów Legionowskich.

Tereny zielone Białołęka Dworska Warszawa Białołęka

W lesie tym znajdują się wydmy, rosną sosny, brzozy i dęby, żyje tu też wiele gatunków zwierząt. Dodatkowo jest tu sporo szlaków do uprawiania różnego rodzaju sportów.

Mieszkania – Białołęka Dworska

Na obszarze dominuje zabudowa jednorodzinna, we wschodniej części obszaru zlokalizowane są ogródki działkowe.

Białołęka Dworska jest bardzo dobrze skomunikowana z Warszawą. Przy zachodniej granicy znajdują się tory kolejowe i stacja Warszawa Płudy, z której w ok. 15 minut dojedzie się do Warszawy Gdańskiej, gdzie znajduje się też stacja metra. Po ulicach obszarów krążą autobusy, które dowożą mieszkańców do większych węzłów komunikacyjnych, jednak najwygodniej będzie przemieszczać się autem. Samochodem szybko można dojechać do drogi wojewódzkiej 633, która łączy Warszawę z Nieporętem i Zalewem Zegrzyńskim oraz drogi krajowej 61 (ulica Modlińska), która łączy Warszawę z Augustowem. Nieopodal jest również obwodnica Warszawy – trasa S8.

Dom za ogrodzeniem i ścieżka w otoczeniu zieleni - Warszawa Białołęka, Białołęka Dworska

Na terenie obszaru Białołęka Dworska przy ulicy Ołówkowej znajduje się rejonowe przedszkole, są również placówki prywatne. Przy ulicy Bohaterów mieści się rejonowa szkoła podstawowa, przy której znajdują się boiska do gier zespołowych oraz plac zabaw.

Miłośnicy sportu mieszkający na obszarze Białołęka Dworska mają wiele możliwości do uprawiania różnego rodzaju sportów. Wśród okolicznych lasów można uprawiać jogging czy wybrać się na przejażdżkę rowerową. W niewielkiej odległości od Białołęki Dworskiej znajduje się Kanał Żerański, atrakcyjny dla fanów sportów z wiosłem. W odległości niecałych 15 kilometrów jest z kolei Zalew Zegrzyński, gdzie można żeglować oraz uprawiać windsurfing czy kitesurfing. Przy skrzyżowaniu ulic Orneckiej i Dylewskiej znajduje się stadnina koni.

Dom przy ścieżce wśród drzew - Białołęka Dworska Warszawa Białołęka

Na obszarze Białołęka Dworska zrobimy zakupy z osiedlowych sklepach spożywczych, jednak nie ma ich tu za wiele. Większe obiekty handlowe znajdują się przy ulicy Modlińskiej. Tuż za południową granicą dzielnicy mieści się kompleks handlowy Marywilska 44, gdzie poza sklepami z odzieżą i usługami są również sklepy spożywcze, w tym Biedronka.

Białołęka Dworska swoją rejonową przychodnię ma przy ul. Majorki. Przyjmują tu lekarze pierwszego kontaktu i wielu specjalizacji.

Oferta gastronomiczna obszaru Białołęka Dworska jest bardzo mała. Znajdują się tu pojedyncze restauracje, nastawione raczej na organizację przyjęć okolicznościowych.

Dom na ogrodzonym, prywatnym terenie Białołęka Dworska

Wierni mieszkający na obszarze Białołęka Dworska przynależą do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach. W niedzielę i święta odbywają się msze w kaplicy przy ul. Wałuszewskiej.

Obszar Białołęka Dworska z pewnością będzie atrakcyjny dla ludzi ceniących sobie spokojne przedmieścia. Nie załatwi się tu prawie żadnych codziennych spraw, ale popołudniami będzie się toczyło ciche, prawie wiejskie życie. Z pewnością łatwiej będzie tu zmotoryzowanym. Dodatkowo dużą zaletą obszaru są piękne tereny spacerowe.

Niski budynek jednorodzinny Białołęka Dworska, Warszawa Białołęka

Jeśli szukasz mieszkania bliżej centrum, zobacz pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Żerań – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Żerań to obszar w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Graniczy on z Wisłą, trasą S8, a także innymi obszarami dzielnicy: Tarchominem, Henrykowem, Białołęką Dworską, Szamocinem, Brzezinami.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu