Boże Narodzenie to czas, w którym pragniemy zachować spokój i radość, jednak często przez zgromadzone obowiązki towarzyszy nam też niepokój. Aby stworzyć magiczną atmosferę w domu, warto wcześniej zaplanować swoje obowiązki i spędzić święta Bożego Narodzenia w pogodzie ducha.
W tym artykule poznasz tradycje świąt Bożego Narodzenia oraz dowiesz się jak przystosować swój dom pod ten pracowity okres. Podpowiemy też jak zaplanować świąteczne porządki, by przejść przez nie bezstresowo. Rozwiejemy również wątpliwości związane z choinką na Boże Narodzenie.
Przejdź do akapitu:
Święta Bożego Narodzenia to okres, w którym wyjątkowo czule pragniemy traktować zarówno siebie, swoich bliskich, jak i własne mieszkanie. W naszym kraju święta trwają trzy dni i rozpoczynają się uroczystym posiedzeniem przy wigilijnym stole 24 grudnia. To czas, w którym dochodzi do obdarowywania bliskich nie tylko prezentami, lecz również czasem i miłością. Podczas wieczerzy wigilijnej dzielimy się opłatkiem, szczęściem oraz szczególnie mocno pragniemy, aby każde miłe słowo rozgościło się w nas serdecznie. Boże Narodzenie w Polsce wiąże się z licznymi tradycjami. Duża część społeczeństwa namawia do niejedzenia mięsa i wtedy też decydujemy się na 12 potraw wigilijnych, wśród których króluje m.in. barszcz, ryby, pierogi oraz kompot z suszonych owoców. Szczególnie ważne są też kolędy oraz pasterka, czyli uroczysta msza odprawiana w nocy. 25 i 26 grudnia to kolejne bardzo ważne święta w religii chrześcijańskiej oraz dni, w których można cieszyć się bliskością rodziny i przyjaciół.
Przed rozpoczęciem biesiady przy wigilijnym stole, warto zadbać o aranżację przestrzeni w taki sposób, by magia świąt była odczuwalna przez cały ten okres. Niezbędne do tego będą odpowiednie dekoracje, wspólne strojenie choinki, gotowanie, ale przed tym również świąteczne porządki. Magia świąt Bożego Narodzenia z pewnością będzie bardziej komfortowa, gdy w naszym domu znajdą się czyste przestrzenie ułatwiające gotowanie, a sezonowe dekoracje zrobią miejsce dla świątecznych ozdób.
W okresie Bożego Narodzenia piętrzą się sprawy, o które trzeba zadbać, by wspaniała uroczystość jaką jest Wigilia obyła się bez niepotrzebnych zmartwień. Nie mniej ważne są świąteczne porządki. Aby nie czuć przytłoczenia związanego z nadmiarem obowiązków, warto sporządzić listę z zadaniami do wykonania przed Bożym Narodzeniem, które sprawią, że Twoje mieszkanie będzie lśniąco czyste, a Ty zapomnisz o stresie i zamartwianiu się.
Świąteczne porządki należy zacząć od spaceru po mieszkaniu, który pomoże zanotować, jakie zadania pozostają do wykonania w każdym obszarze domu. Ta z pozoru błaha rzecz pozwoli zaoszczędzić czas na domysły, a być może przydzielić także zadania dla każdego z domowników. Plan na porządki świąteczne wpłynie na wydajność całego przedsięwzięcia.
Kolejną ważną rzeczą przed generalnym sprzątaniem jest odłożenie wszystkich przedmiotów na miejsca, w których powinny się znajdować. Takie działanie przyspieszy późniejsze sprzątanie, ponieważ nie będziemy tracić czasu na przenoszenie rzeczy na inny obszar w trakcie sprzątania. Wtedy też możemy zdecydować, czy wszystkie nasze przedmioty są nam niezbędne. Warto zadać sobie pytania: czy ta rzecz przynosi mi szczęście? Czy używam tej rzeczy? Jeśli dany przedmiot daleki jest od dawania nam poczucia szczęścia oraz jakichkolwiek istotnych dla nas funkcji to warto przemyśleć, czy powinien znajdować się w naszej przestrzeni. Być może dobrze sprawić komuś mniej zamożnemu prezent na święta i oddać nieużywane przedmioty?
Po wygenerowaniu planu i podstawowych porządkach można przejść do sprzątania. Każde pomieszczenie będzie wymagało innej troski. Kuchnia to serce świąt, dlatego nie można zapomnieć o dokładnym oczyszczeniu piekarnika, kuchni i blatów. To także dobry czas, by wyrzucić z lodówki przeterminowane produkty i wygospodarować miejsce na świąteczne dania. Zadbaj o dezynfekcję wszystkich miejsc, w których będzie znajdowało się jedzenie.
Salon to reprezentacyjna część domu, dlatego niezbędne będzie wypolerowanie krzeseł, mebli i półek. Pozbądź się kurzu zgromadzonego w mniej dostępnych kątach i zwróć uwagę na dywan. To element, który często bywa zapominany, dlatego warto dać mu drugie życie i z czułością wydobyć z niego wszelkie zanieczyszczenia.
Łazienka po codziennych czynnościach może posiadać zabrudzenia, na które czasem nie zwracamy uwagi. Wyczyść podłogę, pozbądź się zacieków z lustra i akcesoriów oraz nie zapomnij o dezynfekcji zlewu, w którym mogą kumulować się plamy po paście do zębów. Upewnij się też, że masz wystarczające zapasy papieru toaletowego oraz czystych ręczników dla domowników i gości.
Choinka to temat, który każdego roku podejmowany jest na nowo. Mało kto wyobraża sobie Boże Narodzenie bez prezentów pod choinką. Zarówno choinki żywe, jak i sztuczne mają swoich zwolenników i przeciwników. Entuzjaści ekologii namawiają do żywych choinek, które szybko ulegną biodegradacji, jednak nie każdy zainteresowany jest sprzątaniem igieł spod świątecznego drzewka. Choinka sztuczna nie wymaga zaangażowania, może służyć latami, stać przy kaloryferze i przy tym zachowuje czystość. Niektórzy jednak nie wyobrażają sobie świąt bez charakterystycznego zapachu choinki z lasu.
Choinka żywa pochodzi zwykle z miejsca, które przeznaczone jest do uprawy tych drzewek. Często są to przestrzenie, w których nie mogłyby wyrosnąć wysokie drzewa, np. pod liniami wysokiego napięcia. Choinki sadzone są po to, by je ścinać, a na miejsce ściętych sadzone są kolejne. Choinki pozytywnie wpływają na środowisko i są środowiskiem życia zwierząt. Jeśli chcemy, aby nasze drzewko mogło po okresie świątecznym znaleźć się w ogrodzie to warto wybrać choinkę do tego przystosowaną. Zwykle drzewkom tym zostają przycinane korzenie przez co mają niewielkie szanse na przetrwanie w ogrodzie. Warto wtedy pomyśleć nad rozwiązaniem takim jak choinka w doniczce, która posiadać będzie sprawny system korzeniowy. Taka choinka powinna być regularnie podlewana, a powietrze w pokoju nie może być zbyt suche. Nie należy stawiać jej przy kaloryferach, ponieważ może ulec wysuszeniu. Po okresie świątecznym warto przenieść ją do pomieszczenia o niższej temperaturze, a gdy ziemia nie będzie zmarznięta można przystąpić do umieszczenia jej w odpowiednim miejscu w ogrodzie.
Choinka sztuczna występuje w wielu wariantach kolorystycznych i w różnych aranżacjach. Popularna jest choinka na pniu, ale też białe wersje drzewek. Choinka sztuczna składa się z elementów, które będą rozkładać się setki lat, dlatego jeśli decydujemy się na takie rozwiązanie to warto wybrać ponadczasową, wielosezonową opcję.
Najważniejszym momentem świąt Bożego Narodzenia jest Wigilia. Katolicy tłumaczą, że ta nazwa pochodzi od łacińskiego słowa vigilia, które oznacza czuwanie i straż. Częstą tradycją jest więc wyczekiwanie przez dzieci pierwszej gwiazdki, która daje przyzwolenie do rozpoczęcia Wigilii. Podczas Wigilii podawanych jest 12 potraw, których należy spróbować, by zapewnić sobie powodzenie w nadchodzącym roku. Wiele dań wywodzi się z danych obszarów geograficznych, dlatego wigilijny jadłospis zależy będzie od regionu. Duża część potraw posiada swoje symbole. Popularne są ryby, które są symbolem szczęścia czy łuska wigilijnej ryby będąca magnesem na dobrobyt. Owoce tłumaczone są jako miłość, zdrowie i pokój, a mak jako symbol płodności. Także potrawy z grzybami to źródła dostatku i zdrowia. W tradycji niezbędna jest również kapusta, której przypisuje się życiodajną siłę.
Poza daniami bardzo ważne są elementy dekoracji. Pod obrusem pozostawia się sianko symbolizujące stajenkę, w której urodził się Chrystus, a przy stole praktykowane jest pozostawienie pustego miejsca dla wędrowca. Nie można zapomnieć też o jemiole, ponieważ pocałunki pod nią wróżyć mają miłość i szczęście na lata.
Boże Narodzenie uznawane jest przez chrześcijaństwo za jeden z najważniejszych dni w roku, a święta obchodzone są z poszanowaniem tradycji. Aby zadbać o magiczną atmosferę, warto wcześniej odpowiednio przygotować mieszkanie. Niezbędne do tego będzie zadbanie o porządek, wystrój i dania na Boże Narodzenie, które przyniosą wszystkim obecnym pomyślność i szczęście.
Zobacz pozostałe artykuły.