Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Bronowice-Mydlniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Bronowice-Mydlniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Cenisz sobie dobrze rozwiniętą okolicę? Takie są właśnie Bronowice-Mydlniki! Mieszkania, które się tam znajdują, powinny spełnić Twoje oczekiwania. Znajduje się tutaj bogate zaplecze handlowo-usługowe i edukacyjne. Nie brakuje również przystanków komunikacji miejskiej oraz stacji kolejowej.


Doskonała lokalizacja, bliskość terenów zielonych i rozbudowanej infrastruktury – to właśnie Bronowice-Mydlniki. Jeśli szukasz idealnej dzielnicy w Krakowie, która zachwyci Cię swoją ofertą, to dobrze trafiłeś.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Bronowice-Mydlniki – krótka historia

Dzielnica Bronowice-Mydlniki to okolice dawnych wsi leżących na północny zachód od centrum Krakowa. Bronowice zostały założone na Wróżnej Górze (dziś chyba bardziej znanej jako Pasternik), a w XVI wieku zostały podzielone na Bronowice Wielkie i Bronowice Małe. Wielkie zostały przyłączone do Krakowa w 1910 roku, a Małe – w 1941.

Bronowice-Mydlniki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

W okolicy nie brakuje zabytków. Znajduje się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Rydlówka, który mieści się w dworku znanym choćby z Wesela Wyspiańskiego – to właśnie tutaj odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną. Muzeum Rydlówka działa od 1899 roku.

Innym zabytkowym dworkiem jest Tetmajerówka – obecnie własność spadkobierców Włodzimierza Tetmajera, a dawniej – franciszkanów, którzy sprzedali go chłopom. Ciekawym obiektem jest też zespół zabytkowych budynków dworskich, w których mieści się obecnie Mariackie Centrum Wypoczynkowo-Rekreacyjne.

Bronowice-Mydlniki – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Z Bronowic Małych do Mydlnik biegnie piesza trasa turystyczna – idealna na dłuższy, mniej więcej 10 km spacer. Przebiega ona w pobliżu aż czterdziestu interesujących historycznie obiektów. Szlak rozpoczyna się obok pętli tramwajowej Bronowice Małe, na skrzyżowaniu ul. Balickiej i Zielony Most, i prowadzi w kierunku północno-zachodnim przez dawne centrum wsi Bronowice Małe, ul. Zielony Most, Katowicką, Tetmajera i Pod Strzechą. Potem skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie ul. Witkiewicza, Brzozowskiego i Wójcickiego w rejonie Fortu 41a, a potem dalej ul. Godlewskiego i Balicką do centrum Mydlnik. Tutaj trasa odbija na południe ul. Zakliki z Mydlnik i zawraca na wschód alejką przez park Młynówka Królewska, przecinając tory kolejowe, dalej idzie ścieżką wzdłuż Młynówki, ul. Zygmunta Starego i Filtrową oraz deptakiem Młynówka Królewska aż do ul. Rydla. Na koniec prowadzi w kierunku północnym do pętli tramwajowej Bronowice. Dokładnym przebieg trasy jest pokazany na tablicach informacyjnych, które umieszczono przy ul. Balickiej 16, na parkingu przy ul. Tetmajera oraz przy pętli autobusowej w Mydlnikach.

Wspomniana już została Młynówka Królewska – to sztuczne koryto rzeki Rudawy, które zostało przerobione na park miejski. Pierwsze wzmianki o Młynówce Królewskiej pochodzą z XIII wieku, kiedy to postanowiono doprowadzić wody Rudawy z Mydlnik do centrum Krakowa ziemnym akweduktem w celach gospodarczych, pitnych i obronnych (woda zasilała fosy obronne wokół Starego Miasta). Po powodzi w 1903 roku podjęto decyzję o zasklepieniu koryta Młynówki. Ścieżka rowerowa, która biegnie z Bronowic w stronę centrum Krakowa, idzie właśnie mniej więcej historycznym przebiegiem kanału. Sam park Młynówka Królewska ciągnie się od ul. Na Błonie aż po Aleje Trzech Wieszczów i jest jednym z najdłuższych miejskich parków, ma ponad 4 km.

Jeśli chodzi o inne atrakcje, Bronowice-Mydlniki oferują dostęp do strzelnicy na Pasterniku, która organizuje strzelania sportowe (dla osób, które chcą podnieść swoje umiejętności), bojowe (między innymi dla ochroniarzy, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje) i rekreacyjne (które jest formą zabawy). Przy strzelnicy znajduje się restauracja.

Bronowice-Mydlniki – mieszkania

Na Bronowicach i Mydlnikach można podziwiać zabytkowe dworki i tradycyjne chałupy, ale oczywiście znajdują się tu również współczesne zespoły mieszkaniowe. Jeden z nich, Parklane Bronowice, to zespół siedmiu budynków mieszkalnych w Bronowicach Małych, który został nawet uhonorowany nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza w kategorii „Architektura Mieszkaniowa”. Przy ul. Tetmajera jest plac zabaw, który znajduje się w miejscu dawnego stawu w środku wsi – był on zwany gęsim rynkiem lub gęsim jurnkiem.

Dzielnica Bronowice-Mydlniki jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą Krakowa. Kursuje tu wiele linii autobusowych i tramwajowych, a ponadto znajduje się kilka stacji kolejowych. Ze stacji Kraków Mydlniki i Kraków Mydlniki Wapiennik można dojechać do centrum Krakowa i dalej położonych miejscowości, w tym do Katowic, Oświęcimia i Rzeszowa. Z kolei stacje Kraków Zakliki i Kraków Młynówka leżą przy trasie SKA1 krakowskiej szybkiej kolei aglomeracyjnej, która kursuje między Wieliczką a lotniskiem Balice. Dodatkowo wzdłuż granicy Bronowic Wielkich przebiega droga krajowa do Katowic i Wrocławia, a pomiędzy Bronowicami Wielkimi i Bronowicami Wielkimi Wschód – droga krajowa nr 94 w kierunku Olkusza.

W okolicy nie brakuje sklepów, są też restauracje i kawiarnie, szkoły i przedszkola oraz punkty usługowe. W pobliżu znajduje się Galeria Bronowice, gdzie można zrobić zakupy w hipermarkecie Auchan lub licznych mniejszych sklepach, coś zjeść, a nawet pójść do kina, ponieważ mieści się tu filia Kina Mikro, które działa od 1959 roku i gdzie odbywają się projekcje w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Off Camera i Copernicus Festival. Obok znajdują się sklepy IKEA i Castorama.

Na Bronowicach mieści się Zakład Farmakologii PAN i zespół budynków Instytutu Fizyki Jądrowej, a także instytut badawczy Uniwersytetu Rolniczego. Nie brakuje też biurowców – największe stoją przy Rondzie Ofiar Katynia.

Dobrze rozwinięty obszar, gdzie deweloperzy chętnie stawiają nowe inwestycje – to właśnie Bronowice-Mydlniki. Mieszkania tutaj są znakomicie usytuowane. Nie brakuje tutaj sklepów, szkół czy przystanków komunikacji miejskiej. Z ciekawych obiektów jest tutaj m.in. Muzeum Rydlówka, a także Młynówka Królewska.

Kolejny artykuł

Czyżyny – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Czyżyny to część Krakowa, w której nie brakuje nowych inwestycji. Lokalizacja ma dużo zalet i staje się coraz popularniejsza. Szukasz lokalu dla siebie lub pod inwestycję? Odpowiednim miejscem będą właśnie Czyżyny. Mieszkania i okolica mają wiele mocnych stron!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu