Cenisz sobie dobrze rozwiniętą okolicę? Takie są właśnie Bronowice-Mydlniki! Mieszkania, które się tutaj znajdują powinny spełnić Twoje oczekiwania. Okolica zapewnia bogate zaplecze handlowo-usługowe i edukacyjne. Nie brakuje także przystanków komunikacji miejskiej oraz stacji kolejowej.
Doskonała lokalizacja, bliskość terenów zielonych i rozbudowanej infrastruktury – to właśnie Bronowice-Mydlniki. Jeśli szukasz idealnej dzielnicy w Krakowie, która zachwyci Cię swoją ofertą, to dobrze trafiłeś. Poznaj bliżej ten obszar.
Przejdź do akapitów:
Dzielnica Bronowice to dawna wieś leżąca na północny zachód od centrum Krakowa. Bronowice zostały założone na Wróżnej Górze (dziś chyba bardziej znanej jako Pasternik), a z czasem podzielone na Bronowice Wielkie (przyłączone do Krakowa w 1910 r.) i Bronowice Małe (przyłączone do Krakowa w 1941 r.).
W okolicy nie brakuje zabytków. Znajduje się tu oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Rydlówka, który mieści się w dworku znanym choćby z Wesela Wyspiańskiego – to właśnie tutaj odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z chłopską córką Jadwigą Mikołajczykówną. Muzeum Rydlówka działa od 1899 roku.
Innym zabytkowym dworkiem jest Tetmajerówka – obecnie własność spadkobierców Włodzimierza Tetmajera, a dawniej – franciszkanów, którzy sprzedali dworek chłopom. Ciekawym obiektem jest też zespół zabytkowych budynków dworskich, w których mieści się obecnie Mariackie Centrum Wypoczynkowo-Rekreacyjne.
Z Bronowic Małych do Mydlnik biegnie piesza trasa turystyczna – idealna na dłuższy, mniej więcej 10 km spacer. Przebiega ona w pobliżu aż czterdziestu interesujących historycznie obiektów. Szlak rozpoczyna się obok pętli tramwajowej Bronowice Małe, na skrzyżowaniu ul. Balickiej i Zielony Most, i prowadzi w kierunku północno-zachodnim przez dawne centrum wsi Bronowice Małe, ul. Zielony Most, Katowicką, Tetmajera i Pod Strzechą. Potem skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie ul. Witkiewicza, Brzozowskiego i Wójcickiego w rejonie Fortu 41a, a potem dalej ul. Godlewskiego i Balicką do centrum Mydlnik. Tutaj trasa odbija na południe ul. Zakliki z Mydlnik i zawraca na wschód alejką przez park Młynówka Królewska, przecinając tory kolejowe, dalej idzie ścieżką wzdłuż Młynówki, ul. Zygmunta Starego i Filtrową oraz deptakiem Młynówka Królewska aż do ul. Rydla. Na koniec prowadzi w kierunku północnym do pętli tramwajowej Bronowice.
Dokładnym przebieg trasy jest pokazany na tablicach informacyjnych, które umieszczono przy ul. Balickiej 16, na parkingu przy ul. Tetmajera oraz przy pętli autobusowej w Mydlnikach.
Wspomniana już została Młynówka Królewska – to sztuczne koryto rzeki Rudawy, które zostało przerobione na park miejski. Pierwsze wzmianki o Młynówce Królewskiej pochodzą z XIII wieku, kiedy to zdecydowano doprowadzić wody Rudawy z Mydlnik do centrum Krakowa ziemnym akweduktem w celach gospodarczych, pitnych i obronnych (woda zasilała fosy obronne wokół Starego Miasta). Po powodzi w 1903 roku podjęto decyzję o zasklepieniu koryta Młynówki. Ścieżka rowerowa, która biegnie z Bronowic w stronę centrum Krakowa, idzie właśnie mniej więcej historycznym przebiegiem kanału. Sam park Młynówka Królewska ciągnie się od ul. Na Błonie aż po Aleje Trzech Wieszczów i jest jednym z najdłuższych miejskich parków, ma ponad 4 km.
Bronowice-Mydlniki oferują także dostęp do strzelnicy na Pasterniku, która organizuje strzelania sportowe (dla osób, które chcą podnieść swoje umiejętności), bojowe (między innymi dla ochroniarzy, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje) i rekreacyjne (które jest formą zabawy). Przy strzelnicy znajduje się restauracja.
Na Bronowicach i Mydlnikach można podziwiać zabytkowe dworki i tradycyjne chałupy, ale oczywiście znajdują się tu również współczesne zespoły mieszkaniowe, stawiane przez deweloperów.
Dzielnica Bronowice-Mydlniki jest bardzo dobrze skomunikowane z resztą Krakowa. Kursuje tu wiele linii autobusowych i tramwajowych, a ponadto znajduje się kilka stacji kolejowych. Ze stacji Kraków Mydlniki i Kraków Mydlniki Wapiennik można dojechać do centrum Krakowa i dalej położonych miejscowości, w tym do Katowic, Oświęcimia i Rzeszowa. Z kolei stacje Kraków Zakliki i Kraków Młynówka leżą przy trasie SKA1 krakowskiej szybkiej kolei aglomeracyjnej, która kursuje między Wieliczką a lotniskiem Balice.
Dodatkowo wzdłuż granicy Bronowic Wielkich przebiega droga krajowa do Katowic i Wrocławia, a pomiędzy Bronowicami Wielkimi i Bronowicami Wielkimi Wschód – droga krajowa nr 94 w kierunku Olkusza.
W okolicy nie brakuje sklepów, są też restauracje i kawiarnie, szkoły i przedszkola oraz punkty usługowe. W pobliżu znajduje się Galeria Bronowice, gdzie można zrobić zakupy w hipermarkecie Auchan lub licznych mniejszych sklepach, coś zjeść, a nawet pójść do kina, ponieważ mieści się tu filia Kina Mikro.
Na Bronowicach mieści się Zakład Farmakologii PAN i zespół budynków Instytutu Fizyki Jądrowej, a także instytut badawczy Uniwersytetu Rolniczego. Nie brakuje też biurowców – największe stoją przy Rondzie Ofiar Katynia.
Dobrze rozwinięty obszar, gdzie deweloperzy chętnie stawiają nowe inwestycje – to właśnie Bronowice-Mydlniki. Mieszkania tutaj są znakomicie usytuowane. Nie brakuje tutaj sklepów, szkół czy przystanków komunikacji miejskiej. Ciekawymi miejscami są tutaj m.in. Muzeum Rydlówka, a także Młynówka Królewska.
Poznaj bliżej pozostałe dzielnice Krakowa.