Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ceny materiałów budowlanych

Ula Olczak
Ula Olczak

Ceny materiałów budowlanych przysparzają o zawrót głowy każdego kto planuje remont mieszkania czy budowę domu. Z czego wynika wzrost cen materiałów budowlanych i czy warto czekać na obniżki?

Ceny materiałów budowlanych

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przybliżymy Ci aktualności w zakresie cen materiałów budowlanych. Podpowiemy co ma wpływ na ich podwyżki oraz zaprognozujemy, czy ceny materiałów budowlanych spadną?

Przejdź do akapitów:

Materiały budowlane

Artykuły budowlane to produkty pierwszej potrzeby, gdy w planach czeka nas wykończenie lub remont mieszkania czy też budowa domu. Realizując inwestycje również inwestorzy w ubiegłym roku musieli zmierzyć się nieudogodnieniami w zakresie cen i ograniczonej dostępności materiałów budowlanych. Polski Związek Pracowników Budownictwa wyróżnia kilka niekorzystnych zdarzeń, które miały wpływ na taki rozwój sytuacji: drogie surowce, niezrównoważony łańcuch dostaw, rosnące ceny energii elektrycznej oraz wysoki popyt na materiały.

Wzrost cen materiałów budowlanych

Zauważalny jest nieustanny wzrost cen materiałów budowlanych i raczej nikt nie spodziewa się drastycznych zmian w tym zakresie. Prawdopodobnie ceny będą coraz wyższe, jednak przestaną one aż tak dynamicznie rosnąć. Silny popyt, ale i gorszy dostęp do produktów budowlanych oraz inflacja sprawiają, że producenci dalej podnoszą ceny swoich artykułów. To z pewnością ma konsekwencje dla funkcjonowania sektora budownictwa i pokrewnych branż.

Przyczyn wzrostu cen materiałów budowlanych dopatrywać można się w wysokich cenach surowców, znaczącej cenie energii, inflacji, lecz wpływ mają także rosnące koszty transformacji klimatycznej dla producentów.

W porównaniu z rokiem 2021, ceny wzrosły średnio o 28%. Analiza Grupy PSB wskazuje, że największe podwyżki dosięgnęły produkty takie jak:

  • izolacje termiczne – podwyżka około 68%
  • płyty OSB – podwyżka około 54%
  • sucha zabudowa – podwyżka około 54%
  • dachy, rynny – podwyżka około 27%
  • instalacje, ogrzewanie – około 20%

Również inne towary takie jak oświetlenie, elektryka, narzędzia budowlane czy płytki odnotowały wzrost cen. Warto pamiętać też o wykonawcach, czyli osobach odpowiedzialnych za remont i usługi budowlane. Tutaj także można zarejestrować wyższe koszty za ekipę budowlaną – natomiast w tym zakresie nie warto szukać oszczędności. Prawidłowo wykonany remont to gwarancja na wiele lat. Jeśli planujesz remont, sprawdź jak się do niego przygotować oraz jak wybrać dobrego fachowca.

Wykres – dynamika cen materiałów budowlanych

Wzrost cen mieszkań

Nie do przeoczenia jest również wzrost cen mieszkań. Z analizy przeprowadzonej przez Otodom wynika, że w ujęciu rocznym, mieszkania w całej Polsce wzrosły średnio o 21% na rynku pierwotnym i o 14% na wtórnym. W styczniu 2022 roku cena za metr kwadratowy na rynku pierwotnym wynosiła:

  • 12 633 w Warszawie (styczeń 2021 – 10 485),
  • 11 371 w Krakowie (styczeń 2021 – 9 792),
  • 10 929 w Gdańsku (styczeń 2021 – 9 827),
  • 12 524 w Gdyni (styczeń 2021 – 9 256),
  • 10 134 we Wrocławiu (styczeń 2021 – 8 666),
  • 8 971 w Poznaniu (styczeń 2021 – 8 122).

Przedstawione powyżej wartości to ceny ofertowe nieruchomości w serwisie Otodom.

Przewiduje się ciągły wzrost cen nieruchomości, natomiast nie będzie on już tak dynamiczny jak w ubiegłym roku. Na podwyżki cen nieruchomości wpływ ma coraz bardziej ograniczona dostępność atrakcyjnych gruntów, wyższe koszty działek oraz droższe materiały budowlane.

Czy ceny materiałów budowlanych spadną?

Próżno czekać na obniżki cen materiałów. Istnieje niewielka szansa na taki scenariusz, ponieważ obecnie popyt na materiały jest większy, natomiast podaż jest niższa. Oznacza to większe prawdopodobieństwo na odwrotną sytuację, czyli podwyżki cen materiałów budowlanych. Wzrost cen energii, paliwa czy surowców do produkcji, a także inflacja i niesprzyjające sytuacje na świecie nie wróżą obniżek. Warto więc planowany remont odbyć wcześniej niż odsuwać go w czasie z nadzieją na korzystniejsze ceny.

Zobacz także pozostałe artykuły z działu Budowlane ABC.

Kolejny artykuł

Plan zagospodarowania przestrzennego – co to?
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala uzyskać wiele istotnych informacji niezbędnych do realizacji wymarzonej inwestycji. Co zatem powinien zawierać i jak go uzyskać?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu