Ciemny pokój potrafi przygnębić, a w okresach jesienno-zimowych dodatkowo wprowadzić nas w stan melancholii. Rozjaśnienie ciemnego, ponurego pokoju sprawi, że będzie on atrakcyjniejszy, przez co częściej i chętniej użytkowany.
W tym artykule dowiesz się, w jaki sposób rozjaśnić i doświetlić ciemny pokój. Podpowiemy również, jak pomalować ciemny pokój, by prezentował się świeżo i przestronnie. Poznasz też proste sposoby na odciążenie przytłaczającego pomieszczenia.
Najczęściej mianem ciemnego pokoju określane jest niewielkie pomieszczenie o czarnych, granatowych lub ciemnoszarych kolorach ścian lub takie, w którym dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Umiejętność rozjaśniania pomieszczenia, sprawi, że pokój ten będzie jasny, przestronny i energetyzujący nie tylko latem, ale i o każdej porze roku.
Najprostszym sposobem na rozjaśnienie ciemnego pokoju jest jego remont, czyli przemalowanie ścian na jasne kolory, wybór podłogi z jasnych desek czy biały sufit. Kiedy jednak takie zmiany są niemożliwe, możemy zdecydować się na inne kroki, które pomogą wizualnie odciążyć pokój i nadać mu lekkości.
Aby rozjaśnić pokój, warto mieć na uwadze przede wszystkim: minimalizm, odpowiednie światło, lekkie czy nawet transparentne meble oraz dopełniające wnętrze lustro i jasne tekstylia.
Aby rozjaśnić pokój w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dobre oświetlenie. Uwzględniamy nie tylko światło dzienne, ale też oświetlenie punktowe. Odpowiednia gra świateł oswoi każdy ciemny pokój, dlatego ważne jest tu zastosowanie zróżnicowanych źródeł światła.
W pierwszej kolejności zadbajmy o odpowiednią ekspozycję światła naturalnego – choć może wydawać się to oczywiste, czyste okna najlepiej rozświetlą pomieszczenie, dlatego warto je regularnie pielęgnować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Okna w ciemnym pomieszczeniu nie powinny być niczym obciążone, lepiej zrezygnować z dużych kwiatów na parapecie i usytuować je np. na ściennym kwietniku lub w kompozycji z meblami.
Kolejno wprowadzamy oświetlenie sztuczne. Jedna, główna sufitowa oprawa oświetleniowa nie wystarczy, by dobrze rozjaśnić ciemny pokój. W zależności od charakteru pomieszczenia uzupełniamy go charakterystycznym oświetleniem punktowym, np. w sypialni umieszczamy lampy lub kinkiety po obu stronach łóżka, a kiedy jest ona przestronna i poza łóżkiem mieści się tam też sofa czy krzesła, warto doświetlić te punkty lampą podłogową. Podobnie sytuacja wygląda w kuchni i salonie – doświetlamy wszystkie strefy, zarówno robocze, jak i rekreacyjne.
Aby rozjaśnić wnętrze warto użyć też niewielkich, ale klimatycznych punktów oświetleniowych, np. łańcuchów świetlnych, czy grup dużych świec.
Zasłony do ciemnego pokoju powinny przede wszystkim nie być ciężkie i ciemne, ponieważ będą one absorbować światło. Tego typu zasłony lepiej zamienić na kurtyny o jasnych kolorach (jasnobeżowe, białe, szare) oraz lekkich formach. Dobrym pomysłem jest też porzucenie zasłon na rzecz zwiewnych firan lub minimalistycznych rolet.
Ciemny pokój i duże, ponure meble to szkodliwe połączenie. By rozjaśnić mieszkanie warto zdecydować się na minimalistyczne, nieprzytłaczające modele – lżejsze w formie i nieblokujące światła.
Wśród modnych rozwiązań dostępne są meble przezroczyste, przeszklone czy z prześwitem. Nie obciążą one pokoju, a w kompaktowych wersjach staną się niemal niewidoczne. Jeśli nie chcemy rezygnować z posiadanych mebli, możemy także zdecydować się na ich przemalowanie na jasny bądź kontrastowy kolor.
Wybierając meble nie warto przesadzać z ich ilością – niezatłoczone pomieszczenie wydaje się być o wiele bardziej przestronne.
Ciemne pomieszczenia można rozjaśnić wprowadzając do nich odpowiednie dodatki. Kiedy posiadamy ciemne powierzchnie, dopełnijmy je jasnymi lub kontrastowymi detalami, np. tekstyliami. Ciekawym zabiegiem może być użycie mocnych kolorów – cytrusowego, lazurowego a nawet seledynowego.
Ciemną podłogę można wyposażyć w duży, lekki dywan o jasnej kolorystyce – odpowiednia będzie tu nie tylko klasyczna biel, ale też inne, bardziej przytulne odcienie, m.in. kość słoniowa, bielona żółć czy inne ciepłe barwy. Ściany natomiast możemy wzbogacić sztuką ścienną – dzieła najlepiej wybierać w jasnych, żywych kolorach.
Jedną z najczęściej spotykanych propozycji aranżacyjnych na rozjaśnienie i wizualne rozszerzenie przestrzeni jest wykorzystanie luster. Najlepiej umieścić w pobliżu źródła światła – przy oknie lub w pobliżu lamp. Zabieg ten wzmocni naturalny efekt oświetlenia.
Bardzo skutecznym sposobem na rozjaśnienie mieszkania jest wprowadzenie do niego odpowiednich kolorów. Co ciekawe, sprawdzą się tu nie tylko biele, ale też wszelkie kontrastowe kolory.
Najbardziej intuicyjne rozwiązanie to przemalowanie ścian na jasny, najlepiej biały kolor. Mogą to być różne odcienie bieli – subtelnie żółcie, budyniowe, waniliowe, écru czy kość słoniowa. Biel doskonale współgra niemal ze wszystkimi barwami, doskonale rozjaśnia wnętrze oraz odbija światło. Jeśli nie jesteś przekonany do białego koloru ścian, możesz postawić na dodatkową fakturę, niewielką sztukaterię lub pomalować część ścian innymi kolorami.
Aby rozjaśnić ciemny salon czy pokój możemy też wybrać pastelowe kolory – są mniej oczywiste, ale wystarczająco jasne, świeże i urokliwe. Aby wystrój nie był mdły, pastele można zastosować tylko na części ścian, łączyć różne ich odcienie lub zestawiać z bielą czy szarością. Pastele można przełamać też paskami, groszkami czy kwiatami. Kolory te świetnie dopełnią styl romantyczny czy retro.
Szary to dość neutralny kolor, pasuje do większości aranżacji. Szary kolor ścian ociepli wnętrze, nada głębi oraz sprawdzi się też do mniejszych wnętrz. Z szarym kolorem ścian doskonale komponują się dodatki w żywych barwach.
Najbardziej kontrowersyjnym kolorem w tym zestawieniu jest czerń, z pozoru przygnębiająca i ponura. Duża głębia, jaką oferuje kolor czarny sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej enigmatyczne. Aby uniknąć efektu przytłoczenia, czarną farbę należy używać oszczędnie i ozdobić nią jedną, maksymalnie dwie ściany. Odpowiednie użycie tego koloru może być czarujące.
Poza kolorem ważny jest także wybór odpowiedniego wykończenia – farby o satynowym czy błyszczącym wykończeniu dodatkowo spotęgują ilość odbijanego światła, czyli wizualnie powiększą przestrzeń. Odwrotnie będzie to wyglądać w przypadku matowego wykończenia.
Powyższe kolory można zastosować nie tylko na ścianach, ale również na meblach, tekstyliach czy dodatkach.