Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Czyżyny – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Czyżyny – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Czyżyny to część Krakowa, w której nie brakuje nowych inwestycji. Lokalizacja ma dużo zalet i staje się coraz popularniejsza. Szukasz lokalu dla siebie lub pod inwestycję? Odpowiednim miejscem będą właśnie Czyżyny. Mieszkania i okolica mają wiele mocnych stron!


Szukasz mieszkania w Krakowie? Interesuje Cię lokalizacja z dala od zgiełku wielkiego miasta, ale mimo wszystko dobrze skomunikowana z centrum? Cenisz sobie spokój i tereny zielone? Poznaj lepiej Czyżyny!

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Czyżyny – krótka historia

Dzielnica Czyżyny to dawna wieś będąca początkowo własnością książęcą – od XIII wieku należała do zakonu cystersów. W roku 1876 powstała tutaj Fabryka Cygar, a w 1912 lotnisko. Na terenie Czyżyn znajduje się kościół św. Judy Tadeusza wybudowany w latach 1936-1939. W 1945 roku Czyżyny, wraz z Olszą i Rakowicami, zostały włączone w granice Krakowa.

Czyżyny – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie Czyżyn mieści się Muzeum Lotnictwa Polskiego. To miejsce, gdzie mali i duzi miłośnicy lotnictwa mają możliwość podziwiać eksponaty – samoloty, śmigłowce czy szybowce, ale mogą też wziąć udział w zajęciach edukacyjnych lub w corocznym Małopolskim Pikniku Lotniczym, który stanowi ważne wydarzenie w ofercie kulturalnej Krakowa.

Czyżyny – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Ważnym obiektem na Czyżynach jest TAURON Arena Kraków, gdzie odbywają się liczne imprezy różnego typu, między innymi wydarzenia sportowe, koncerty, konferencje i kongresy. To przyciąga na Czyżyny nie tylko mieszkańców Krakowa, ale też osoby przyjezdne, które odwiedzają miasto Kraka z chęci wzięcia udziału w koncercie uwielbianej gwiazdy, w meczu ulubionej drużyny lub w ciekawej konferencji branżowej. Dlatego okolica, mimo że nie ma tu zabytków, może być dobrym miejscem do zainwestowania w mieszkanie na wynajem krótkoterminowy.

Jeśli chodzi o inne atrakcje, Czyżyny mieszczą na swoim terenie Park Lotników Polskich z Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema – duży zielony obszar, idealny, aby odpocząć od miejskiego zgiełku. Można tu spotkać na spacerze okolicznych mieszkańców oraz studentów, ponieważ w pobliżu mieszczą się Politechnika Krakowska, Akademia Wychowania Fizycznego i Wyższa Szkoła Europejska, a także wielu biegaczy – w parku wytyczone zostały ścieżki biegowe, odbywają się tu też grupowe treningi biegowe. Z kolei w Ogrodzie Doświadczeń dzieci (i dorośli) mogą zobaczyć, a nierzadko i samemu przeprowadzić proste eksperymenty fizyczne, pozwalające lepiej zrozumieć prawa natury.

Czyżyny – mieszkania

Dzielnica Czyżyny to obszar, który zyskuje na popularności i gdzie wciąż powstają nowe budynki wielorodzinne. Kiedyś królowały tu bloki z wielkiej płyty, ale obecne inwestycje to już zupełnie inna bajka – kameralne osiedla i niskie nowoczesne budownictwo, które zaprojektowano z dbałością zarówno o ekologię, jak i o komfort mieszkańców. Powstają tu nowe mieszkania mające wiele udogodnień, takich jak naziemne lub podziemne parkingi, place zabaw dla dzieci, komórki lokatorskie, boksy na rowery, stacje do ładowania samochodów elektrycznych, panele fotowoltaiczne, system Smart Home, duże balkony, loggie, tarasy i ogródki.

Choć Czyżyny leżą kawałek od centrum Krakowa, a nowych mieszkań powstaje tu niemało, sprzedają się one błyskawicznie. Dlaczego? Dużą zaletą jest przede wszystkim lokalizacja – dojazd stąd na Stare Miasto zajmuje mniej niż pół godziny, a wygodne połączenie z innymi obszarami Krakowa zapewniają linie autobusowe i tramwajowe. Ponadto w okolicy znajduje się wszystko, co niezbędne do wygodnego mieszkania – liczne sklepy, w tym Centrum Handlowe Czyżyny i Centrum Handlowe M1 umożliwiające zrobienie dużych zakupów praktycznie każdego rodzaju, niezbędne punkty usługowe takie jak salony fryzjerskie czy pracownie krawieckie, szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, a także ośrodki zdrowia.

Na Czyżynach znajdziemy też wiele firm. Mieści się tu między innymi główna siedziba firmy Comarch, zajmująca aż siedem biurowców przy ul. Życzkowskiego. W pobliżu znajdują się też biura firm Nokia, Ailleron, Revolut czy Morele.

Odpowiednia dzielnica do zamieszkania? Czyżyny! Mieszkania i lokalizacja, choć oddalone trochę od centrum, zapewnią dobrze rozwiniętą okolicę. Są tutaj przystanki komunikacji miejskiej, sklepy, lokale usługowe, szkoły i uczelnie. Mieści się tutaj również Centrum Handlowe Czyżyny, Centrum Handlowe M1, Muzeum Lotnictwa Polskiego, TAURON Arena Kraków oraz Park Lotników Polskich.

Kolejny artykuł

Grębałów-Lubocza – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Popularnym ostatnio obszarem, w którym powstają nowe inwestycje, jest Grębałów-Lubocza. Mieszkania tutaj – przede wszystkim niskie budynki wielorodzinne – będą dobrym wyborem dla osób, które chcą korzystać z zalet mieszkania w dużym mieście, a przy tym chcą uniknąć miejskiego zgiełku.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu