Czyżyny – mieszkania obszar przemysłowy. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Czyżyny – mieszkania obszar przemysłowy. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz mieszkania? Czyżyny obszar przemysłowy to dobrze rozwinięta okolica, w której nie brakuje punktów komunikacyjnych, sklepów, lokali handlowych oraz zieleni – dlatego warto wziąć pod uwagę to miejsce w kwestiach mieszkaniowych.


Szukając mieszkania, należy wziąć pod uwagę parę istotnych aspektów. Dobra lokalizacja, bezpieczna okolica, świetne połączenia komunikacyjne z resztą miasta – brzmi jak dzielnica idealna? I tak jest! Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na krakowskich Czyżynach.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Czyżyny obszar przemysłowy – krótka historia

Czyżyny, podobnie jak inne krakowskie dzielnice, były kiedyś wsią. Obszar początkowo stanowił własność książęcą, a w granice Krakowa został włączony w 1945 roku wraz z Rakowicami i Olszą. Dawniej mieściło się tutaj Lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny powstałe w 1912 roku – pozostałość po tym obiekcie stanowi Park Lotników Polskich oraz rekwizyty będące obecnie własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego.

W latach 1937-1938 wybudowano tutaj Wytwórnię Tytoniu Przemysłowego. W roku 1961 utworzono także Zakład Konstrukcji i Budowy Urządzeń dla Przemysłu Tytoniowego. Obecnie właścicielem tych terenów jest koncern Philip Morris – producent nowatorskich bezdymnych urządzeń IQOS, stanowiących alternatywę dla papierosów.

Czyżyny obszar przemysłowy – zabytki i instytucje kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie Czyżyn znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego, w którym można nie tylko podziwiać eksponaty – samoloty, śmigłowce, szybowce i tym podobne – ale też wziąć udział w zajęciach edukacyjnych. Odbywa się tutaj także coroczny Małopolski Piknik Lotniczy, który stanowi ważne wydarzenie w ofercie kulturalnej Krakowa.

Czyżyny obszar przemysłowy – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Czyżyny obszar przemysłowy posiadają na swoim terenie Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, gdzie organizowane są targi, konferencje, kongresy i bankiety. Jedna z najbardziej znanych imprez to Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, inne to m.in. Międzynarodowe Targi Wina Enoexpo, konferencja DesignWays Conf czy Festiwal Tatuażu Tattoofest. Odbywają się tu również eventy korporacyjne.

Innym obiektem na Czyżynach, o którym należy wspomnieć, jest Tauron Arena Kraków, gdzie odbywają się liczne imprezy różnego typu, między innymi wydarzenia sportowe, koncerty, konferencje i kongresy. Zarówno EXPO Kraków, jak i Tauron Arena przyciągają do tej części Krakowa nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też osoby przyjezdne, które odwiedzają miasto Kraka z chęci wzięcia udziału w koncercie uwielbianej gwiazdy, w meczu ulubionej drużyny lub w ciekawej konferencji branżowej. Dlatego okolica, mimo że nie ma tu zabytków, może być dobrym miejscem do zainwestowania w mieszkanie na wynajem krótkoterminowy.

Dzielnica Czyżyny (obszar przemysłowy) to miejsce, w którym, wbrew pozorom, nie brakuje zieleni. W pobliżu znajdują się ponadto trzy duże obszary zielon, idealne do spacerów, przejażdżki na rowerze czy joggingu – Park Lotników, Lasek Łęgowski i Łąki Nowohuckie. Dodatkowo nad Wisłą przebiega Wiślana Trasa Rowerowa, która wiedzie doliną Wisły z Jawiszowic przez Oświęcim, Skawinę, Tyniec, Bodzów, Dębniki, Kazimierz, Grzegórzki, Czyżyny, Brzegi i Niepołomice do Szczucina.

Wspomniany Park Lotników Polskich razem z Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema stanowi istotną zaletę tej okolicy. Jest to duży zielony obszar, idealny, aby odpocząć od miejskiego zgiełku. Można tu spotkać na spacerze okolicznych mieszkańców oraz studentów, ponieważ w pobliżu mieszczą się Politechnika Krakowska, Akademia Wychowania Fizycznego i Wyższa Szkoła Europejska, a także wielu biegaczy – w parku wytyczone zostały ścieżki biegowe, odbywają się tu też grupowe treningi. Z kolei w Ogrodzie Doświadczeń dzieci (i dorośli) mogą zobaczyć, a nierzadko i samemu przeprowadzić proste eksperymenty fizyczne pozwalające lepiej zrozumieć prawa natury.

Czyżyny – mieszkania – obszar przemysłowy

Obszar przemysłowy dzielnicy Czyżyny podziela zalety swojej mniej przemysłowej części i tak jak ona w ostatnich latach coraz bardziej zyskuje na popularności, co przekłada się na budowę dużej liczby nowych budynków wielorodzinnych. Są to często kameralne osiedla, które cechuje niskie nowoczesne budownictwo, zaprojektowano z dbałością o komfort mieszkańców oraz ekologię. Ponadto nowe mieszkania, które tu powstają, mają często wiele udogodnień – podziemne parkingi, place zabaw dla dzieci, komórki lokatorskie, duże balkony, loggie, tarasy i ogródki.

Czyżyny leżą kilka kilometrów od centrum Krakowa, ale są z nim – oraz z innymi jego częściami – dobrze skomunikowane. Dojazd stąd na Stare Miasto zajmuje mniej niż pół godziny, a wygodne połączenie zapewniają linie autobusowe i tramwajowe.

W okolicy znajduje się wszystko, co niezbędne do wygodnego mieszkania. Nie brakuje mniejszych i większych sklepów, w pobliżu jest ponadto Centrum Handlowe Czyżyny i Centrum Handlowe M1, które umożliwiają zrobienie dużych zakupów różnego rodzaju. Są też niezbędne punkty usługowe takie jak salony fryzjerskie czy pracownie krawieckie, szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, a także ośrodki zdrowia, choć tych jest zdecydowanie więcej w północnej części Czyżyn.

Czyżyny to miejsce, gdzie swoje biura ma wiele firm (i gdzie powstają kolejne biurowce) oraz oczywiście Elektrociepłownia Kraków. Niedaleko, w północnej części Czyżyn, swoją główną siedzibę ma firma Comarch, która zajmuje aż siedem biurowców przy ul. Życzkowskiego.

Dzielnica Czyżyny strefa przemysłowa to część Krakowa, która dynamicznie się rozwija i jest lokalizacją o wielu zaletach, więc niezależnie od tego, czy szuka się lokalu dla siebie, czy pod inwestycję, warto wziąć ją pod uwagę. Dodatkowo działa tutaj dobrze rozwinięta komunikacja oraz zaplecze handlowo-usługowe – zrobienie większych zakupów ułatwi znajdujące się tutaj Centrum Handlowe Czyżyny. Dlatego, jeśli szukasz mieszkania, Czyżyny obszar przemysłowy jest propozycją wartą przemyślenia.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Niepołomice i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Niepołomice i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Podobają Ci się obszary położone w niedalekiej odległości od Krakowa i właśnie tutaj chcesz szukać mieszkania? Niepołomice i okolice to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które z jednej strony chcą być blisko natury, a z drugiej nie chcą tracić uroków i bliskości miasta.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu