Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Czyżyny-obszar przemysłowy – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Czyżyny-obszar przemysłowy to dobrze rozwinięta okolica, w której nie brakuje punktów komunikacyjnych, sklepów, lokali handlowych oraz zieleni. Czym jeszcze wyróżnia się to miejsce?

Czyżyny-obszar przemysłowy – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukając mieszkania, należy wziąć pod uwagę parę istotnych aspektów. Dobra lokalizacja, bezpieczna okolica, świetne połączenia komunikacyjne z resztą miasta. Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zainwestować w mieszkanie na krakowskich Czyżynach.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Czyżyny, obszar przemysłowy – krótka historia

Czyżyny, podobnie jak inne krakowskie dzielnice, były kiedyś wsią. Obszar początkowo stanowił własność książęcą, a w granice Krakowa został włączony w 1945 roku wraz z Rakowicami i Olszą. Dawniej mieściło się tutaj Lotnisko Kraków-Rakowice-Czyżyny powstałe w 1912 roku – pozostałość po tym obiekcie stanowi Park Lotników Polskich oraz rekwizyty będące obecnie własnością Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Nowoczesne osiedle - doskonała lokalizacja i dobre połączenie komunikacyjne, w okolicy lokale usługowe i centra handlowe

W latach 1937-1938 wybudowano tutaj Wytwórnię Tytoniu Przemysłowego. W roku 1961 utworzono także Zakład Konstrukcji i Budowy Urządzeń dla Przemysłu Tytoniowego. Obecnie właścicielem tych terenów jest koncern Philip Morris – producent nowatorskich bezdymnych urządzeń IQOS, stanowiących alternatywę dla papierosów.

Czyżyny-obszar przemysłowy – zabytki i instytucje kulturowe

Na terenie Czyżyn znajduje się Muzeum Lotnictwa Polskiego, w którym można nie tylko podziwiać eksponaty – samoloty, śmigłowce czy szybowce – ale też wziąć udział w zajęciach edukacyjnych. Odbywa się tutaj także coroczny Małopolski Piknik Lotniczy, który stanowi ważne wydarzenie w ofercie kulturalnej Krakowa.

Czyżyny-obszar przemysłowy – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Miejsce Czyżyny-obszar przemysłowy posiada na swoim terenie Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków, gdzie organizowane są targi, konferencje, kongresy i bankiety. Jedna z najbardziej znanych imprez to Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, inne to m.in. Międzynarodowe Targi Wina Enoexpo, konferencja DesignWays Conf czy Festiwal Tatuażu Tattoofest. Odbywają się tu również eventy korporacyjne.

Czyżyny - na terenie dzielnicy znajdują się liczne obszary przemysłowe

Innym obiektem na Czyżynach, o którym należy wspomnieć, jest Tauron Arena Kraków, gdzie odbywają się liczne imprezy różnego typu, między innymi wydarzenia sportowe, koncerty, konferencje i kongresy. Zarówno EXPO Kraków, jak i Tauron Arena przyciągają do tej części Krakowa nie tylko okolicznych mieszkańców, ale też osoby przyjezdne, dlatego też okolica będzie świetnym miejscem do zainwestowania w mieszkanie pod wynajem.

Czyżyny-obszar przemysłowy to miejsce, w którym – wbrew pozorom – nie brakuje zieleni. W pobliżu znajdują się ponadto trzy duże obszary zielone, idealne do spacerów, przejażdżki na rowerze czy joggingu – Park Lotników, Lasek Łęgowski i Łąki Nowohuckie. Dodatkowo nad Wisłą przebiega Wiślana Trasa Rowerowa.

W Parku Lotników Polskich dostępne są liczne miejsca wypoczynkowe, nie brakuje również placów zabaw

Wspomniany Park Lotników Polskich razem z Ogrodem Doświadczeń im. Stanisława Lema stanowi istotną zaletę tej okolicy. Można tu spotkać na spacerze okolicznych mieszkańców oraz studentów, ponieważ w pobliżu mieszczą się Politechnika Krakowska, Akademia Wychowania Fizycznego i Wyższa Szkoła Europejska.

Czyżyny-obszar przemysłowy – mieszkania

Czyżyny-obszar przemysłowy zyskuje na popularności, co przekłada się na budowę nowych budynków wielorodzinnych. Są to często kameralne osiedla, zaprojektowane z dbałością o komfort mieszkańców oraz ekologię. Ponadto nowe mieszkania, które tu powstają, mają często wiele udogodnień – podziemne parkingi, place zabaw dla dzieci, komórki lokatorskie, duże balkony, loggie, tarasy i ogródki.

Na terenie dzielnicy Czyżyny nowe inwestycje często wykorzystują ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej

Czyżyny leżą kilka kilometrów od centrum Krakowa, ale są z nim – oraz z innymi jego częściami – dobrze skomunikowane. Dojazd stąd na Stare Miasto zajmuje mniej niż pół godziny, a wygodne połączenie zapewniają linie autobusowe i tramwajowe.

Czyżyny, Kraków - nowe inwestycje często oferują miejsca postojowe, komórki lokatorskie, tereny zielone oraz dostęp do lokali usługowych

W okolicy znajduje się wszystko, co niezbędne do wygodnego życia. W pobliżu jest Centrum Handlowe Czyżyny i Centrum Handlowe M1, które umożliwiają zrobienie dużych zakupów. Są też niezbędne punkty usługowe takie jak salony fryzjerskie czy pracownie krawieckie, szkoły podstawowe i średnie, przedszkola, a także ośrodki zdrowia, choć tych jest zdecydowanie więcej w północnej części Czyżyn.

Kraków, Czyżyny - M1 nieopodal centralnej części miasta

Czyżyny to miejsce, gdzie wiele firm ma swoje biura. W północnej części Czyżyn swoją główną siedzibę ma firma Comarch, która zajmuje aż siedem biurowców przy ul. Życzkowskiego.

Czyżyny-obszar przemysłowy to część Krakowa, która dynamicznie się rozwija i jest lokalizacją o wielu zaletach, więc niezależnie od tego, czy szuka się lokalu dla siebie, czy pod inwestycję, warto wziąć ją pod uwagę.

Czyżyny obszar przemysłowy - mieszkania w dobrej lokalizacji

Sprawdź dostępne nieruchomości korzystając z naszej wyszukiwarki. Opis inwestycji, wizualizacje i spacer 3D z pewnością pomogą w wyborze mieszkania marzeń.

Kolejny artykuł

Niepołomice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Podobają Ci się obszary położone w niedalekiej odległości od Krakowa i właśnie tutaj chcesz szukać mieszkania? Niepołomice i ich okolice to bardzo ciekawa propozycja dla osób, które z jednej strony chcą być blisko natury, a z drugiej nie chcą tracić uroków i bliskości miasta.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu