Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Domowa siłownia – dbaj o formę bez wychodzenia z domu

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Domowa siłownia to duże udogodnienie, które pozwala zaoszczędzić czas oraz… nerwy, które tracimy, czekając aż zwolni się upatrzony przez nas sprzęt do ćwiczeń. To także dobre rozwiązanie w obecnej sytuacji, gdy pandemia ogranicza nasze możliwości spędzania wolnego czasu. Do stworzenia domowej siłowni wystarczy nawet nieduża przestrzeń i podstawowe sprzęty, które nie będą wymagały wysokich nakładów finansowych. Sprawdź, czego potrzebujesz.

Domowa siłownia – dbaj o formę bez wychodzenia z domu

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy Ci, w jaki sposób stworzyć wygodną i funkcjonalną siłownię w domu oraz jak ją zaaranżować. Zaprezentujemy także podstawowe sprzęty do ćwiczeń, które pomogą Ci w skutecznym dbaniu o formę.

Przejdź do akapitów:

Siłownia w domu

Dotarcie na siłownię to czasem nie lada wyzwanie, zwłaszcza jeśli pogoda nie dopisuje, a do pokonania mamy spory dystans. Jednak jest na to rozwiązanie! Idealnym pomysłem będzie stworzenie domowej siłowni, którą wyposażymy w potrzebne nam sprzęty, dzięki czemu będziemy mogli prowadzić regularne treningi i zadbać o utrzymanie dobrej kondycji.

Domowa siłownia to oszczędność czasu, komfort ćwiczeń i gwarancja, że nie będziemy musieli czekać, aż zwolnią się sprzęty, na których chcemy poćwiczyć, ponieważ mamy do nich indywidualny dostęp i możemy z nich korzystać o każdej porze dnia i nocy.

Ćwicząc w domu możemy osiągnąć tak samo spektakularne efekty jak podczas treningów na profesjonalnej siłowni – oczywiście o ile zaopatrzymy się w niezbędne sprzęty do ćwiczeń siłowych czy aerobowych. Zatem jaki sprzęt do siłowni domowej najlepiej kupić i czym się kierować przy wyborze?

Jak urządzić domową siłownię - profesjonalny sprzęt w domowej siłowni do ćwiczeń aerobowych i siłowych

Sprzęty – siłownia

Wyposażenie siłowni zależy od indywidualnych preferencji i planu treningowego. Wielu osobom wystarcza podstawowy sprzęt do domowej siłowni, jak np. rowerek stacjonarny, mata do ćwiczeń i hantle, ponieważ nie mają większych planów treningowych i chcą jedynie zachować minimalną aktywność w ciągu dnia.

Natomiast osobom z rozbudowanym planem treningowym, którym zależy np. treningu siłowym i rozbudowie masy mięśniowej, potrzebne będą bardziej zaawansowane sprzęty: ławeczka do ćwiczeń, drążek do podciągania czy sztanga z obciążeniem.

Poniżej prezentujemy różne rozwiązania, przydatne zarówno dla tych, którzy chcą tylko poruszać się od czasu do czasu, jak i dla tych, którzy mają ściśle wytyczoną ścieżkę do upragnionej rzeźby.

Rowerek stacjonarny

Rowerek stacjonarny jest jednym z najbardziej popularnych sprzętów do ćwiczeń, który dodatkowo bez problemu zmieści się w domowej siłowni. Do wyboru jest rower stacjonarny pionowy, rower stacjonarny poziomy oraz rower stacjonarny spinningowy, który przeznaczony jest do zaawansowanych ćwiczeń.

Orbitrek

Orbitrek to wielozadaniowe urządzenie, które łączy w sobie zalety rowerka stacjonarnego, bieżni oraz steppera. Orbitrek wykorzystywany jest zarówno do ćwiczeń cardio, jak i ćwiczeń interwałowych. Główną zaletą ćwiczeń na tym sprzęcie jest szybka utrata tkanki tłuszczowej, a także poprawa krążenia i wydolności oraz wymodelowanie i wzmocnienie nóg, ramion i brzucha.

Orbitrek - sprzęt fitness do ćwiczeń aerobowych w domowym zaciszu

Bieżnia

Bieżnia to świetna alternatywa dla biegania na świeżym powietrzu. Niestety jest to sprzęt sporych rozmiarów, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup bieżni, musimy wygospodarować dla niej odpowiednią ilość miejsca w mieszkaniu.

Droższe modele bieżni, takie jak te, które możemy zobaczyć na siłowniach, posiadają opcję zmiany kąta nachylenia pasa biegowego – ustawienie nachylenia np. na 10% będzie idealne do szybkiego marszu, podczas którego świetnie wymodelujemy mięśnie nóg.

Sztanga

Sztanga z obciążeniem to idealny sprzęt do ćwiczeń siłowych, sprawdzający się w pracy nad różnymi partiami ciała – w zależności od tego jaki efekt chcemy osiągnąć. Sztangę można wykorzystywać do takich ćwiczeń jak: przysiady, wyciskanie, wiosłowanie, martwy ciąg. Do sztangi można zakupić obciążniki ważące od 0,5 kg do 25 kg, które urozmaicą trening. Istotnym elementem sztangi jest gryf, który, w zależności od przeznaczenia, może mieć różną wagę i długość.

Standardowy gryf przeznaczony dla mężczyzn ma 2,2 metra długości i waży 20 kg, natomiast gryf dla kobiet ma 2,1 metra i waży 15.

Sztanga - wolny przyrząd, sprzęt fitness idealny, by uzupełnić domową siłownię

Ławeczka do ćwiczeń

Ławka do ćwiczeń to uniwersalne rozwiązanie, które można uzupełnić o dodatkowe elementy, dzięki czemu uzyskamy wielozadaniowy sprzęt. Do wyboru jest ławka treningowa prosta – przeznaczona do wykonywania podstawowych ćwiczeń, ławka treningowa skośna – idealna do rzeźbienia mięśni brzucha, ławka regulowana, w której można zmienić kąt nachylenia oraz ławka pod sztangę, wyposażona w specjalny stelaż. Ławkę możemy wzbogacić o takie elementy jak: linki do ćwiczeń, modlitewnik, dźwignia oraz specjalne miejsce na hantle.

Ławka do ćwiczeń, zwłaszcza ta wyposażona w dodatkowe elementy, zajmuje trochę miejsca, więc przed zakupem zastanówmy się, czy na pewno bez problemu zmieścimy ją na dostępnej powierzchni.

Drążek do podciągania

Do wyboru są różne rodzaje, np. drążek rozporowy lub drążek wolnostojący. Drążek rozporowy montowany jest w futrynie drzwi na zasadzie rozpierania. Jest to dość wygodne i proste w montażu rozwiązanie, jednak warto tutaj zwrócić uwagę na szerokość drzwi, ponieważ jeśli nie będą one wystarczająco szerokie może to uniemożliwić odpowiedni rozstaw rąk, a przez to ograniczyć możliwości treningowe.

Drążek wolnostojący, jak sama nazwa wskazuje, nie wymaga żadnego wiercenia w ścianach czy futrynach, ponieważ wyposażony on jest we własny stelaż. Gwarantuje to większą swobodę ruchu i większe możliwości treningów. Niestety drążek wolnostojący zajmuje sporo miejsca.

Stepper

Stepper to proste w obsłudze urządzenie, które zajmuje bardzo niewiele miejsca, dlatego zmieści się w każdym mieszkaniu. Stepper będzie idealny dla osób, które chcą spalić zbędne kilogramy i wzmocnić oraz wysmuklić dolne partie ciała. Ćwiczenie na tym urządzeniu przypomina wchodzenie po schodach, jednak ma tę przewagę, że mniej obciąża stawy kolanowe oraz kręgosłup.

Do wyboru jest np. stepper skrętny, który angażuje więcej mięśni niż podstawowe modele, a same ćwiczenia na nim bardziej przypominają jazdę na łyżwach.

Stepper - idealny w przypadku osób ceniących lżejszy trening

Gumy do ćwiczeń

Gumy oporowe to niewielkich rozmiarów dodatek do różnych ćwiczeń, pomagający w ujędrnieniu i wzmocnieniu całego ciała. Gumy wykorzystuje się w celu zwiększenia mobilności i kondycji – jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się także podczas rehabilitacji. Gumy do ćwiczeń posiadają różne kolory, które odzwierciedlają stopień oporu.

Mata do ćwiczeń

Mata do ćwiczeń powinna znaleźć się w każdej domowej siłowni, ponieważ przyda się m.in. przy ćwiczeniach rozgrzewających i rozciągających, które są niezbędne przed i po treningu. Mata do ćwiczeń będzie także potrzebna tym osobom, które interesują się jogą lub pilatesem. Jest to przedmiot niewielkich rozmiarów, który dodatkowo można złożyć lub zwinąć. W zależności od przeznaczenia, można znaleźć kilka modeli mat: matę treningową, matę do jogi oraz matę gimnastyczną.

Domowa siłownia - alternatywa dla tradycyjnej siłowni

Siłownia domowa – zestaw

Na stronach internetowych mamy możliwość zamówienia konkretnych zestawów do ćwiczeń. Jest to duże ułatwienie, ponieważ w zależności od pożądanego efektu, możemy zakupić od razu pełny zestaw do treningu siłowego albo niezbędne elementy do ćwiczeń wzmacniających i rozciągających.

Osoby trenujące siłowo mogą zakupić ławkę do ćwiczeń wyposażoną w stojak na sztangę, uchwyty do dipów, trenażer nóg, wyciąg górny do treningu górnych partii ciała, przyrząd do rozpiętek czy modlitewnik do ćwiczenia bicepsów.

Istnieją także opcje zakupu sztangi z pełnym zestawem obciążeń. Z kolei osoby, ceniące sobie bardziej lekki trening, mogą zakupić zestaw zawierający m.in. ciężarki, gumy oporowe, skakankę, piłkę do jogi i stepper.

Siłownia w domu – aranżacje

Jeśli dopiero kupujemy mieszkanie albo planujemy budowę domu, możemy zawczasu uwzględnić projekt siłowni i przeznaczyć na nią jedno z pomieszczeń. Do nowych mieszkań często przynależy poddasze użytkowe, które jest idealnym miejscem na domową siłownię, natomiast budując dom, można wygospodarować dodatkowy pokój przeznaczony specjalnie do ćwiczeń. Są to jedne z najłatwiejszych rozwiązań, ale nie każdy ma taki komfort.

Co w sytuacji, gdy nie planujemy ani kupna nowego mieszkania, ani budowy domu i chcemy stworzyć siłownię w aktualnym miejscu zamieszkania, gdzie każde pomieszczenie jest już urządzone?

Domowa siłownia - wybierz sprzęt w pełni bezpieczny i w atrakcyjnych cenach

Siłownia w pokoju

Oczywiście specjalne miejsce na siłownię można wygospodarować także w już urządzonym mieszkaniu. Jeśli potrzebujesz tylko podstawowych sprzętów do jogi lub pilatesu, ćwiczyć możesz nawet w swojej sypialni lub w salonie. Wiele sprzętów można spokojnie zmieścić w szafie lub schować pod łóżkiem, dzięki czemu nie traci się cennej przestrzeni.

Jeśli posiadasz dodatkowy pokój, który tak naprawdę pełni tylko funkcję schowka na rzeczy, spokojnie możesz przerobić to miejsce na domową siłownię. Zmieścisz tutaj zarówno nadprogramowe rzeczy do użytku domowego, jak i sprzęty do ćwiczeń. Mini siłownię możesz także stworzyć w pokoju, w którym śpisz, zwłaszcza jeśli posiada on komfortowy metraż.

Udogodnieniem jest także poddasze użytkowe, które w całości można przeznaczyć na stworzenie siłowni. Takie pomieszczenie można otrzymać przy zakupie nowego mieszkania lub domu.

Domowa siłownia w piwnicy lub garażu

Projektowanie siłowni przeznaczonej do ćwiczeń siłowych wymaga nieco więcej miejsca, zwłaszcza jeśli chcemy zmieścić zarówno bieżnię, jak i ławkę do ćwiczeń.

Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest domowa siłownia w piwnicy lub garażu, ponieważ pozwala ona na większe możliwości aranżacyjne. Niestety nie zawsze możemy sobie pozwolić na takie rozwiązania. Jeśli budujemy swój dom możemy w projekcie uwzględnić piwnicę albo duży garaż, który pomieści nie tylko samochód, ale też np. niektóre sprzęty do ćwiczeń. Natomiast jeśli decydujemy się na zakup nowego domu od dewelopera, musimy liczyć się z tym, że raczej nie będzie on wyposażony w piwnicę.

Własna siłownia jako alternatywa klubu fitness - domowa siłownia w garażu

Mała domowa siłownia

Nawet niewielka powierzchnia wystarczy, aby stworzyć odpowiedni kącik do ćwiczeń, tym bardziej jeśli plan treningowy opiera się na podstawowych sprzętach, które nie zajmują dużo miejsca. Jeśli natomiast planujemy bardziej rozbudowane treningi, w których, w zależności od dnia w tygodniu, przeplatają się zarówno treningi siłowe, jak i cardio, wtedy mini siłownia w domu może składać się np. tylko z tych sprzętów, które są potrzebne podczas ćwiczeń cardio.

Takie rozwiązanie sprawi, że w dniu, w którym mamy zaplanowane tylko ćwiczenia wytrzymałościowe, będziemy mogli wykonać cały trening w domu, a na profesjonalną siłownię udamy się tylko po to, by zrealizować treningi siłowe i skorzystać z zaawansowanych maszyn.

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Remont mieszkania – wszystko co musisz wiedzieć
Kiedy planujemy generalny remont mieszkania, niezbędne jest uwzględnienie wszelkich prac remontowych, jakie będą się na niego składać. Inny bowiem koszt ukształtuje odświeżenie pokoju i niewielkie zmiany, a inny kapitalny remont mieszkania.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu