Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Fuzja ‒ poznaj nowe centrum Łodzi

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Fuzja dewelopera Echo Investment to wyjątkowa inwestycja, inna niż wszystkie dotychczasowe projekty mieszkaniowe. Określana jest mianem „destination place”, ponieważ stanowi miejsce, przyciągające zarówno wspaniałych ludzi, jak i unikalną atmosferę. Fuzja doskonale współgra z istniejącą tkanką Łodzi, uzupełnia ją i tworzy nowy fragment miasta, małą dzielnicę – przyjazną i otwartą dla wszystkich. Poznaj historię tego niezwykłego miejsca i zobacz, jak Łódź zmieniała się i rozkwitała na przestrzeni lat.

Fuzja ‒ poznaj nowe centrum Łodzi

Fuzja powstaje na terenach dawnego imperium włókienniczego Karola Scheiblera i tworzy nową zrewitalizowaną przestrzeń z myślą o mieszkańcach miasta. Serce inwestycji będzie stanowiła zabytkowa, secesyjna elektrociepłownia – najpierw dostarczająca moc miastu i fabrykom, później będąca inspiracją dla artystów, a obecnie pełniąca zupełnie nową funkcję.

Przejdź do akapitów:

Łódź – miasto z charakterem

Łódź to jedno z trzech największych miast w Polsce, zaraz za Warszawą i Krakowem. Miasto to stanowi połączenie nowoczesności, rozwoju oraz wielu możliwości, które już w XIX wieku przyciągały tutaj przyszłych mieszkańców. Łódź na przestrzeni lat odradzała się i piękniała – wciąż powstają nowe miejsca spotkań oraz nowoczesne biurowce, rozwija się infrastruktura, a kamienicom przywraca się świetność i elegancję. Fuzja stanowi znaczącą część procesu, jakim jest odrodzenie Łodzi. Zapewnia dodatkowe budynki, nowy plac spotkań oraz odnowioną ulicę. Inwestycja położona jest w połowie ulicy Piotrkowskiej, czyli najbardziej znanej łódzkiej ulicy, która stanowi wizytówkę miasta. Popularnym podsumowaniem ulicy Piotrkowskiej jest powiedzenie Jana Sztaudyngera: łodzian jest największą troską, zmieścić wszystko na Piotrkowską, co oznacza, że to właśnie tutaj mieszczą się wszystkie najważniejsze punkty i atrakcje.

• krótka historia

Pierwsze wzmianki o Łodzi pojawiły się już w 1332 roku. Była ona wtedy jeszcze małą wsią, leżącą w granicach ziemi łęczyckiej, i dopiero w 1423 roku król Władysław Jagiełło nadał jej prawa miejskie. Początkowo Łódź zajmowała się rolnictwem, a liczba mieszkańców w połowie XVI wieku wynosiła 650-800. Ten okres nosi nazwę „Łodzi rolniczej”. Dopiero z początkiem XIX wieku Łódź zaczyna rozkwitać i przyciągać do siebie nowych mieszkańców, kupców i rzemieślników. Targi i jarmarki zyskują nowe, gwarne życie, a niedługo potem Łódź zostaje uznana za wiodący ośrodek polskiego przemysłu tekstylnego. Początkiem „Łodzi przemysłowej” było powstanie pierwszej osady włókienniczej w 1823 roku. I tak, w 1825 roku została uruchomiona pierwsza przędzalnia bawełny, a w ciągu kolejnych lat zainstalowano maszynę parową (fabryka Ludwika Geyera, 1839), mechaniczną przędzalnię (fabryka Karola Scheiblera, 1855) i tkalnię mechaniczną (fabryka Juliusza Heinzla, 1866). Po tych wydarzeniach Łódź zaczęła się dynamicznie rozwijać i zyskała miano „Ziemi Obiecanej”.

• zabytki i instytucje kulturowe​​​​​​

Łódź to miasto stanowiące ośrodek kultury, gdzie przestrzenie wypełnione są sztuką, literaturą, filmem i muzyką. Odbywa się tu wiele przeróżnych festiwali, m.in. Festiwal Światła, Fotofestiwal, Transatlantyk Festival, Festiwal Designu, Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych, Łódź Disco Fest, Festiwal Komiksu i Gier czy Forum Kina Europejskiego Cinergia. W mieście działają liczne muzea, w tym Muzeum Sztuki, Centralne Muzeum Włókiennictwa, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Fabryki, Muzeum Kinematografii i Muzeum Książki Artystycznej. Wolny czas można spędzić także w teatrach, kinach, galeriach sztuki lub Filharmonii.

Plac Wolności w Łodzi

Ciekawe zabytki oraz fascynującą architekturę m.in. w stylu secesyjnym, neorenesansowym i neobarokowym można podziwiać, spacerując najpiękniejszą ulicą Łodzi – Piotrkowską. Zabudowa ulicy w większości pochodzi z XIX i XX wieku. Wśród istotnych obiektów warto wymienić: Kamienicę Scheiblera, Kantor Ludwika Geyera, Dom Bankowy Landaua, Dom Handlowy Schmechela czy Kamienicę Roberta Schweikerta ze średniowiecznymi postaciami w fasadzie.

Miejscami godnymi uwagi są także m.in. Księży Młyn, Pałacyk Elektrowni Łódzkiej, Pasaż Róży, Plac Wolności, Katedra św. Aleksandra Newskiego, Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, Kościół pw. Najświętszego Imienia Jezusa.

Miasto Łódź zostało uwiecznione w twórczościach polskich poetów i pisarzy. O Łodzi pisał np. Julian Tuwim (Kwiaty Polskie), Władysław Broniewski (Łódź) czy Jarosław Iwaszkiewicz (Zamieć w Łodzi). Co ciekawe, w mieście można znaleźć rzeźby na cześć autorów literackich, np. „Ławeczka Tuwima” czy „Kufer Reymonta”.

• atrakcje dla turystów i mieszkańców

Na słynnej ulicy Piotrkowskiej można znaleźć wiele klimatycznych knajp, kawiarni oraz ogródków piwnych, które mogą pochwalić się tradycjami sięgającymi XIX wieku. Są tu także liczne luksusowe sklepy i salony mody oraz obiekty kulturalne i rozrywkowe.

Dodatkowo w Łodzi znajduje się wyjątkowe centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura, które powstało w ramach zrewitalizowania dawnej fabryki włókienniczej. Jest to niezwykłe miejsce, które architekturą idealnie wpisuje się w przemysłowy charakter Łodzi. Olbrzymia powierzchnia mieści liczne sklepy, restauracje, kawiarnie, salę fitness, kręgielnię, skate park, ściankę wspinaczkową, kino i teatr. Miłośnicy sztuki znajdą tutaj Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki i Muzeum Historii Miasta Łodzi. W centrum Manufaktury odbywają się także koncerty, imprezy kulturalne i zawody sportowe.

ulica Piotrkowska w Łodzi

Łódź to zielone miasto, posiadające wiele pięknych parków, w których można spędzić wolny czas – czytając książkę, spacerując, biegając lub jeżdżąc na rowerze. Na uwagę zasługują: Park im. Józefa Poniatowskiego, Park im. Adama Mickiewicza, Park im. Henryka Sienkiewicza, Park Staromiejski, Park Źródliska czy Park Helenów.

Warto zajrzeć także do Planetarium EC1 czy jednej z najnowocześniejszych w Europie palmiarni – Palmiarni Łódzkiej. Najmłodszym, choć nie tylko, na pewno spodoba się szlak „Łódź Bajkowa” z rzeźbami bajkowych postaci.

• infrastruktura miejska

Łódź jest bardzo dobrze skomunikowana, dzięki czemu można się po niej komfortowo przemieszczać i w szybkim czasie dotrzeć do każdego miasta w Polsce. Sprawną komunikację zapewnia pobliski węzeł tras A1, A2 i S8, regionalny port lotniczy oraz rozwinięta sieć połączeń kolejowych.

Miasto posiada bogate zaplecze handlowo-usługowe, kulturalne, gastronomiczne, rozrywkowe i rekreacyjno-sportowe. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy chcą mieć wszystko pod ręką i być blisko centrum, w którym tętni życie miasta.

infrastruktura miejska w Łodzi

Łódź stanowi także jeden z najważniejszych ośrodków akademickich w Polsce. Wśród uczelni państwowych mieszczą się tutaj: Uniwersytet Łódzki, Politechnika Łódzka, Uniwersytet Medyczny, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, Akademia Muzyczna oraz Akademia Sztuk Pięknych. Do wyboru jest także wiele niepublicznych uczelni, natomiast rodziny z dziećmi mogą liczyć na bogatą ofertę placówek edukacyjnych dla swoich pociech.

Co najważniejsze, Fuzja wyróżnia się centralnym położeniem, a to zapewnia bliskość wszystkich najważniejszych punktów. Dzięki temu lokalizacja Fuzji jest idealnym miejscem do mieszkania, prowadzenia biznesu oraz spędzania wolnego czasu.

Fuzja – koncepcja rewitalizacji przestrzeni

Projekt Fuzji został stworzony przez renomowane studio architektoniczne Medusa Group. Architekci zwrócili dużą uwagę na poszanowanie historycznego dziedzictwa i ukształtowanie takiej przestrzeni, która będzie idealnie harmonizować z obecnym charakterem Łodzi. Miejsce będzie otwarte na mieszkańców i zwiedzających, którzy wypełnią dostępne przestrzenie spotkaniami, rozmowami i śmiechem.

Fuzja to aż 7,7 ha powierzchni działki, 90 000 mkw. powierzchni o różnych funkcjach oraz ponad 4 ha ogólnodostępnej powierzchni, w tym terenów zieleni. Co tutaj znajdziemy?

• jedzenie i spotkania

Na powierzchni ponad 3000 mkw. powstanie zagłębie restauracji i kawiarni otwarte 24/7. Centralnym punktem będzie stylowo zaprojektowana hala restauracyjna, która powstała w oparciu o inspiracje halami gastronomicznymi Europy. Będzie to miejsce pełne kolorów, smaków, zapachów, rozmów i sezonowych wydarzeń. Fuzja będzie otwarta na zdrowe, ekologiczne i miejscowe jedzenie, dlatego powstanie tutaj biobazar wypełniony stoiskami z owocami, warzywami, ziołami, serami, miodem, przetworami i pachnącym pieczywem.

Mieszkańcy będą mieli do wyboru kuchnie każdego formatu, które spełnią oczekiwania zarówno tych, którzy szukają miejsca na szybki lunch, jak również tych, którzy mają wiele czasu na delektowanie się potrawami i napojami lub chcą w miłym otoczeniu spędzić spotkanie biznesowe.

Fuzja pomieści liczne piekarnie i cukiernie – idealne na poranek z aromatyczną kawą i ciepłym, chrupiącym pieczywem, restauracje i kawiarnie – serwujące dania z różnych stron świata i zadowalające nawet najbardziej wybredne podniebienia, a także klimatyczne knajpy, w których można usiąść ze znajomymi i do późna jeść pyszne potrawy i pić kolorowe drinki.

• kultura, rozrywka i sport

Odrestaurowana elektrownia zyska nowe życie i stanie się miejscem wspólnych spotkań i miłych wspomnień. A co najważniejsze, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W Fuzji będzie odbywało się wiele wydarzeń kulturalnych, wystaw, festiwali i spektakli – zapewniając stały kontakt ze sztuką, rozrywkę, inspirację oraz możliwość poznania ciekawych ludzi.

Aktywni zadbają o formę, korzystając z siłowni i centrum fitness z bogatym programem zajęć – dobranym odpowiednio do indywidualnych potrzeb i możliwości. Miejsca przeznaczone na sport pozwolą rozwijać pasje i zachować życiową równowagę.

Najmłodsi mogą liczyć na dużą dozę zabawy, nauki i kreatywności, którą znajdą na organizowanych tutaj warsztatach, kursach i zajęciach ruchowych. Będą to idealne miejsca, aby nawiązać przyjaźnie na lata i rozwinąć swoje talenty.

• usługi i zakupy

Fuzja została zaprojektowana w sposób kompleksowy, tak aby wszystko to, co jest potrzebne do komfortowego życia znajdowało się w jednym miejscu. Liczne sklepy, lokale usługowe i gastronomiczne zadbają o załatwianie codziennych potrzeb i dobre samopoczucie.

Zakupy spożywcze można zrobić w delikatesach, pachnących piekarniach czy na biobazarze, a na specjalne okazje idealnym miejscem będą winoteki i seroteki. Pełen wachlarz dostępnych usług zapewni m.in. świeże kwiaty, staranną fryzurę, zrelaksowane ciało, wyczyszczoną marynarkę czy przesyłkę dostarczoną w odpowiednim czasie.

Fuzja – oferta mieszkaniowa i biurowa

• mieszkania

Fuzja oferuje nowoczesne, wygodne i funkcjonalne mieszkania, które wyróżnią się dobrze przemyślanymi układami i zróżnicowanymi metrażami – wszystko po to, aby każdy mógł znaleźć tutaj coś odpowiedniego dla siebie i zaaranżować dostępną przestrzeń zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Dodatkowo każde mieszkanie wyposażono w balkon lub loggię.

Mieszkania posiadają technologię Echo Smart w standardzie, która pozwala na zarządzanie swoim domem za pomocą aplikacji w smartfonie, tablecie czy komputerze. Inteligentne rozwiązania firmy Somfy umożliwiają sterowanie oświetleniem, dopasowanie odpowiedniej temperatury oraz zarządzanie sprzętami AGD i RTV. Dodatkowo dzięki kamerom można na bieżąco monitorować wnętrze swojego mieszkania, by mieć pewność, że jest ono bezpieczne i dobrze chronione. Deweloper Echo Investment oferuje także możliwość wykończenia mieszkania pod klucz w kilku ciekawych pakietach aranżacyjnych.

• przestrzeń biurowa

Fuzja to miejsce przedsiębiorców i pracy, dlatego zaprojektowano tutaj komfortową przestrzeń biurową. Nowoczesne budynki świetnie skomponują się z istniejąca zabudową, a otaczająca zieleń, placyki, alejki i skwery zapewnią wyjątkowy klimat tego miejsca. Pozwoli to stworzyć komfortową przestrzeń, w której chce się przebywać i pracować. Praca będzie łączyć ludzi, a liczne integracyjne miejsca zapewnią komfortowe przestrzenie do rozmów.

Budynki zostały zaprojektowane w sposób przemyślany i ekologiczny, aby zadbać zarówno o pracujących tutaj ludzi, jak również o otaczające środowisko. Projektując lokale biurowe wzięto pod uwagę naturalne materiały, energooszczędne oświetlenie oraz energooszczędny system klimatyzacji i wentylacji. Pomieszczenia posiadają uchylne okna oraz odpowiedni dostęp do światła dziennego.

O elektrowni Karola Scheiblera

Historia zabytkowej elektrociepłowni sięga 1907 roku – to wtedy w Łodzi oddano do użytku pierwszą komercyjną elektrociepłownię, zapewniającą prąd w mieście i fabrykach. Założyciel, Karol Scheibler, stworzył na terenie Łodzi największe imperium przemysłowe w Europie. Jego syn, Karol Scheibler junior, postanowił uniezależnić własne zakłady fabryczne od zewnętrznych dostaw energii i tak w 1910 roku wybudowano Elektrownię Towarzystwa Wyrobów Bawełnianych. Projekt ten wyróżnił się nowoczesnością, czerpiąc z dwóch popularnych ówcześnie stylów, a mianowicie modernizmu i secesji. Tym samym zerwał on z dotychczasową neorenesansową i neobarokową stylistyką łódzkich zakładów fabrycznych.

Budynek stanowi jeden z najlepszych przykładów secesji przemysłowej w Polsce, jak również w Europie. Składa się on z dwóch brył i północnej wieży. Jest to jeden z pierwszych budynków w Łodzi, który został wybudowany w konstrukcji żelbetowej. Elewacja elektrowni cechuje się płynnymi liniami oraz kontrastującymi materiałami, łączącymi jasną kolorystykę z czerwoną klinkierową cegłą. Wnętrza posiadają piękną klatkę schodową z kaflami w kolorze indygo oraz dekorem z białym secesyjnym motywem roślinnym. Schody wyposażone zostały w wijącą się, kutą balustradę.

Elektrownia działała do 2003 roku i aż do dzisiaj zachowała się w niej część wyposażenia technicznego. Przez lata to wyjątkowe miejsce czekało na nowe życie i już wkrótce znów odzyska dawny blask. A to wszystko właśnie dzięki Fuzji, która zrewitalizuje ten fragment Łodzi, czyniąc go ponownie dostępnym dla łodzian.

Zobacz mieszkania w Fuzji:

Kolejny artykuł

Nowość! Smart Makieta 3D on-line: Mieszkaj w Mieście, Henniger Investment
NOWOŚĆ! W związku z rosnącym zainteresowaniem inwestycją Mieszkaj w Mieście – Osiedle Wizjonerów, Henniger Investment jako pierwszy deweloper na krakowskim rynku mieszkaniowym udostępnia on-line na swojej stronie internetowej Smart Makietę 3D.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu