Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Gocławek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Gocławek to warszawski obszar mieszkalny w dzielnicy Praga-Południe. Przez obszar przebiegają dwie duże drogi – Trasa Siekierkowska oraz ulica Płowiecka.

Gocławek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy obszar Gocławek. Poznasz zalety tego miejsca, a także wszystkie ważne punkty, które się tutaj znajdują.

Przejdź do akapitów:

Gocławek – krótka historia

Poza powstańczym epizodem historia Gocławka nie jest długa, bo sięga połowy XIX w. kiedy to działał tu (aż do II Wojny Światowej) folwark należący do gminy Wawer. W 1951 r. Gocławek został włączony w granice Warszawy.

Podczas Powstania Listopadowego na sąsiednim Grochowie toczyła się bitwa grochowska. Wydarzenie to upamiętniają ulice Bitwy Grochowskiej (na Grochowie) oraz Olszynki Grochowskiej (na granicy z Gocławkiem).

Mieszkanie usytuowane w zabudowie bliźniaczej na warszawskiej Pradze Południe

Wśród rdzennych mieszkańców istnieje spór, czy Gocławek powinien być wydzielony jako samodzielny obszar, czy jest częścią Grochowa.

Gocławek – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na terenie Gocławka nie ma parku, jednak sąsiaduje on ze sporych rozmiarów lasem – rezerwatem przyrody Olszynka Grochowska (przejście przez tory znajduje się przy zbiegu ulic Makowskiej i Podolskiej). Są tu wyznaczone cztery kilometry pieszych ścieżek, na których można spotkać bobry. Rezerwat jest także ostoją dla wielu gatunków ptaków i innych zwierząt.

Mieszkania – Gocławek

Charakter zabudowy Gocławka jest mocno zróżnicowany. Obok siebie stoją zabytkowe domy – pamiętające okres powstania listopadowego, późniejsze międzywojenne budynki, PRL-owskie bloki oraz nowe apartamentowce. Klimat jest typowy dla przedmieścia dużego miasta – spokojny i lekko ospały.

Gocławek - mieszkania w zielonej części rewitalizowanego Gocławka

Gocławek jest bardzo dobrze skomunikowany z innymi dzielnicami stolicy. Autobusami (są bus passy) sprawnie dojedziemy zarówno w inne części Pragi czy Wawra, jak i do Śródmieścia. We wschodniej części obszaru znajduje się stacja kolejowa Warszawa Gocławek – to linia otwocka, można dojechać do Śródmieścia, a w drugą stronę stoi przed nami otworem podmiejskie Mazowsze i Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz wiele urokliwych miejscowości z piękną architekturą.

Nowe mieszkania na Gocławku będącym częścią Pragi Południe

Na terenie Gocławka jest przedszkole publiczne i prywatne, nie ma natomiast w granicach obszaru rejonowej szkoły podstawowej. Przy ul. Naddnieprzańskiej znajduje się natomiast XXIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Nowoczesne osiedle mieszkaniowe lokale mieszkalne na warszawskiej Pradze Południe

W pieszym zasięgu są pływalnie w sąsiadujących obszarach (Szuwarek, Wodnik). Natomiast na Gocławku działają kluby sportowe oraz klub Gimnastyka Artystyczna KSGA Legion Warszawa. Atrakcyjnym terenem do biegania jest las Olszynka Grochowska.

Skatepark Warszawa Praga Południe Gocławek

Większość sklepów i usług Gocławka skupionych jest w jego południowej części – w centrum handlowym Auchan przy Jubilerskiej. Tu też jest najwięcej punktów gastronomicznych.

Budynek mieszkalny z balkonami Warszawa Praga Południe Gocławek

Gocławek to typowa sypialnia, w której niewiele się dzieje i jest spokojnie. Jeśli ktoś szuka właśnie takiego miejsca i nie potrzebuje szeroko rozwiniętej infrastruktury, to na pewno bardzo dobrze się tu odnajdzie.

Lokale mieszkalne w 5-piętrowym bloku na Pradze Południe - Gocławek

Jeśli interesuje Cię mieszkanie położone w innej części Warszawy, sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Grochów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Grochów to obszar wydzielony z warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Graniczy on z obszarami, takimi jak Kamionek, Saska Kępa, Gocław oraz Gocławek.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu