Górka Narodowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Górka Narodowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Obszar, który może okazać się dobrym wyborem w kwestiach mieszkaniowych to Górka Narodowa. Mieszkania znajdują się tam w cichej i spokojnej okolicy, która położona jest na wzniesieniu, dzięki czemu roztacza się stąd widok na Kraków. W okolicy nie brakuje też terenów zielonych.


Chciałbyś zamieszkać w miejscu, z której roztacza się piękny widok na panoramę Krakowa? Górka Narodowa to właśnie taka okolica. Charakteryzują ją niezwykle zielone tereny oraz spokój i cisza. Poznaj ją bliżej!

Przejdź do akapitów:

Obszar Górka Narodowa dzielnica Prądnik Biały – krótka historia

Obszar Górka Narodowa (dzielnica Prądnik Biały) leży w północnej części Krakowa na obrzeżach miasta i jest oddalona od centrum o 5 km (w linii prostej). Sąsiaduje z Witkowicami, Prądnikiem Białym, Prądnikiem Czerwonym i gminą Zielonki. Administracyjnie należy do Dzielnicy IV Prądnik Biały. Jeszcze w II połowie XIX wieku tutejsze ziemie stanowiły majątek ziemski hrabiów Rostworowskich, a później – na początku XX wieku – własność pochodzącej z Podola rodziny Buszczyńskich. Kiedy w 1941 roku zostały włączone do Krakowa, wciąż był to teren o charakterze rolniczym.

Dzisiaj osiedle Górka Narodowa to jedno z młodszych osiedli Krakowa i cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów, firm i spółdzielni mieszkaniowych.

Górka Narodowa – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie osiedla Górka Narodowa nie ma żadnych znanych obiektów. Jedynym miejscem historycznym jest schron amunicyjny Łysa Góra. Mieści się tutaj także kościół Chrystusa Króla. Na sąsiednim Prądniku Białym można znaleźć Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Górka Narodowa – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Górka Narodowa mieści się blisko Parku Leśnego Witkowice, który jest idealnym miejscem na spacer lub rowerową przejażdżkę. Niedaleko jest także do klubu squashowego z siłownią i sauną.

Górka Narodowa – mieszkania

Obszar Górka Narodowa (dzielnica Prądnik Biały) to przede wszystkim domy wielorodzinne – kilkupiętrowe bloki, w tym tzw. puchatki, czyli budynki w kształcie bryły prostopadłościanu z wejściami do klatek od dwóch przeciwnych stron, ale też bliźniaki i szeregówki. Osiedle Górka Narodowa jest stosunkowo młode, jednak najbardziej niezbędne usługi znajdują się na miejscu. Jest tu wiele sklepów spożywczych różnego typu – są warzywniaki, delikatesy i supermarkety, a najbliższy hipermarket to Auchan przy Galerii Serenada, ok. 10 minut jazdy samochodem. W odległości 5 minut jazdy samochodem, na terenie sąsiednich Witkowic oraz Prądnika Białego, mieszczą się najbliższe szkoły podstawowe.

Nie trzeba jednak wsiadać w samochód, aby dojechać do ośrodka zdrowia – na terenie Górki Narodowej jest ich kilka. Na miejscu jest też weterynarz, kilka salonów fryzjerskich i kosmetycznych, szkoła tenisa ziemnego oraz lokale gastronomiczne z kuchnią włoską i gruzińską. W pobliżu jest także kilka hoteli. Ponadto w bliskim sąsiedztwie Górki Narodowej znajduje się Park Leśny Witkowice, a niewiele dalej, w odległości 10 minut jazdy samochodem, Park Wodny i Multikino, obok których mieści się Centrum Serenada i CH Krokus.

W odległości 5-10 minut jazdy samochodem znajduje się kilka kompleksów biurowych – O3 Business Campus i Centrum Biurowe Vinci przy ul. Opolskiej, Quattro Business Park przy ul. Bora-Komorowskiego czy Tertium Business Park i Rondo Business Park przy ul. Lublańskiej. Mają w nich siedziby takie firmy jak Epam, Ecolab, Heineken, Akamai, Luxoft, Capgemini czy Accenture.

Na Górkę Narodową można dojechać kilkoma liniami autobusowymi, między innymi linią nr 137 z Krowodrzej Górki, nr 164 z Piasków Nowych, nr 169 z Woli Duchackiej, nr 503 z Nowego Bieżanowa i nr 537 z Dworca Głównego. Dojazd do centrum Krakowa stanie się zdecydowanie wygodniejszy, kiedy zostanie zrealizowana budowa nowej linii tramwajowej biegnącej z istniejącej (i dobrze skomunikowanej z centrum) pętli Krowodrza Górka na Górkę Narodową. Jest to obecnie jedna z najbardziej oczekiwanych linii tramwajowych w Krakowie. Planuje się, że trasa będzie miała długość około 5,5 km i będzie przebiegać od pętli Krowodrza Górka na północ – nad ul. Opolską, dalej przez Prądnik Biały i ul. Pachońskiego aż do al. 29 Listopada, gdzie zlokalizowana będzie nowa pętla z terminalem autobusowym i parkingiem typu Park&Ride.

Poza budową nowej pętli planuje się również budowę estakady nad potokiem Sudół i ul. Nad Sudołem, most nad Białuchą oraz wiadukt nad linią kolejową w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej, a także budowę około 5 km nowych dróg, w tym drogę od ul. dra Twardego do ul. Pachońskiego i drogę łączącą ul. Banacha z al. 29 Listopada. Przy okazji mają też zostać przebudowane ulice Pachońskiego, Siewna i Bociana.

Miejscem, gdzie deweloperzy chętnie stawiają nowe inwestycje, jest Górka Narodowa. Mieszkania rozchodzą się tam jak świeże bułeczki. Jest tu sporo zieleni, a sama okolica zapewnia ciszę i spokój.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Azory. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Azory. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz mieszkania? Azory to obszar znajdujący się w niedużej odległości od centrum Krakowa. Mieści się tutaj cała najpotrzebniejsza infrastruktura, która ułatwia załatwienie codziennych spraw.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu