Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Górka Narodowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Obszar, który może okazać się dobrym wyborem w kwestiach mieszkaniowych to Górka Narodowa. Mieszkania znajdują się w cichej i spokojnej okolicy, która położona jest na wzniesieniu, dzięki czemu roztacza się stąd widok na Kraków. W okolicy nie brakuje też terenów zielonych.

Górka Narodowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Chciałbyś zamieszkać w miejscu, z którego roztacza się widok na panoramę Krakowa? Górka Narodowa to właśnie taka okolica. Charakteryzują ją niezwykłe tereny zielone oraz spokój i cisza. Poznaj ją bliżej!

Przejdź do akapitów:

Górka Narodowa, dzielnica Prądnik Biały – krótka historia

Górka Narodowa leży w północnej części Krakowa na obrzeżach miasta i jest oddalona od centrum o 5 km (w linii prostej). Sąsiaduje z Witkowicami, Prądnikiem Białym, Prądnikiem Czerwonym i gminą Zielonki. Administracyjnie należy do Dzielnicy IV Prądnik Biały. Jeszcze w II połowie XIX wieku tutejsze ziemie stanowiły majątek ziemski hrabiów Rostworowskich, a później – na początku XX wieku – własność pochodzącej z Podola rodziny Buszczyńskich. Kiedy w 1941 roku zostały włączone do Krakowa, wciąż był to teren o charakterze rolniczym.

Mieszkanie usytuowane w północnej części Krakowa, Kraków Górka Narodowa

​Dzisiaj osiedle Górka Narodowa to jedno z młodszych osiedli Krakowa i cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów oraz firm.

Górka Narodowa – zabytki i instytucje kulturowe

Na terenie osiedla Górka Narodowa nie ma żadnych znanych obiektów. Jedynym obiektem historycznym jest schron amunicyjny Łysa Góra. Mieści się tutaj także kościół Chrystusa Króla. Na sąsiednim Prądniku Białym można znaleźć Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki.

Górka Narodowa – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Górka Narodowa mieści się blisko Parku Leśnego Witkowice, który jest idealnym miejscem na spacer lub rowerową przejażdżkę. Niedaleko mieści się także klub squasha z siłownią i sauną.

Mieszkanie usytuowane na nowym osiedlu Górka Narodowa

Górka Narodowa – mieszkania

Górka Narodowa to przede wszystkim domy wielorodzinne – kilkupiętrowe bloki, w tym tzw. puchatki, czyli budynki w kształcie bryły prostopadłościanu z wejściami do klatek od dwóch przeciwnych stron, ale też bliźniaki i szeregówki. Osiedle Górka Narodowa jest stosunkowo młode, jednak najbardziej niezbędne usługi znajdują się na miejscu. Jest tu wiele sklepów spożywczych różnego typu – są warzywniaki, delikatesy i supermarkety, a najbliższy hipermarket to Auchan przy Galerii Serenada, ok. 10 minut jazdy samochodem. W odległości 5 minut jazdy samochodem, na terenie sąsiednich Witkowic oraz Prądnika Białego, mieszczą się szkoły podstawowe.

Mieszkanie usytuowane na Górce Narodowej

​Nie trzeba jednak wsiadać w samochód, aby dojechać do ośrodka zdrowia – na terenie Górki Narodowej jest ich kilka. Na miejscu jest też weterynarz, kilka salonów fryzjerskich i kosmetycznych, szkoła tenisa ziemnego oraz lokale gastronomiczne z kuchnią włoską i gruzińską. W pobliżu jest także kilka hoteli. Ponadto w bliskim sąsiedztwie Górki Narodowej znajduje się Park Leśny Witkowice, a niewiele dalej, w odległości 10 minut jazdy samochodem, Park Wodny i Multikino, obok których mieści się Centrum Serenada i CH Krokus.

W odległości 5-10 minut jazdy samochodem znajduje się kilka kompleksów biurowych – O3 Business Campus i Centrum Biurowe Vinci przy ul. Opolskiej, Quattro Business Park przy ul. Bora-Komorowskiego czy Tertium Business Park i Rondo Business Park przy ul. Lublańskiej. Mają w nich siedziby takie firmy jak Epam, Ecolab, Heineken, Akamai, Luxoft, Capgemini czy Accenture.

Mieszkanie usytuowane na kameralnym osiedlu, Kraków Górka Narodowa

​Na Górkę Narodową można dojechać kilkoma liniami autobusowymi, między innymi linią nr 137 z Krowodrzy Górki, nr 164 z Piasków Nowych, nr 169 z Piasków Wielkich, nr 503 z Nowego Bieżanowa i nr 537 z Dworca Głównego. Dojazd do centrum Krakowa stanie się zdecydowanie wygodniejszy, kiedy zostanie zrealizowana budowa nowej linii tramwajowej biegnącej z istniejącej (i dobrze skomunikowanej z centrum) pętli Krowodrza Górka na Górkę Narodową. Jest to obecnie jedna z najbardziej oczekiwanych linii tramwajowych w Krakowie. Planuje się, że trasa będzie miała długość około 5,5 km i będzie przebiegać od pętli Krowodrza Górka na północ – nad ul. Opolską, dalej przez Prądnik Biały i ul. Pachońskiego aż do al. 29 Listopada, gdzie zlokalizowana będzie nowa pętla z terminalem autobusowym i parkingiem typu Park&Ride.

Poza budową nowej pętli planuje się również budowę estakady nad potokiem Sudół i ul. Nad Sudołem, most nad Białuchą oraz wiadukt nad linią kolejową w rejonie ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej, a także budowę około 5 km nowych dróg, w tym drogę od ul. Doktora Twardego do ul. Pachońskiego i drogę łączącą ul. Banacha z al. 29 Listopada. Przy okazji mają też zostać przebudowane ulice Pachońskiego, Siewna i Bociana.

Górka Narodowa to miejsce, gdzie chętnie stawiane są nowe inwestycje. Jest tu sporo zieleni, a sama okolica zapewnia ciszę i spokój.

Na naszej stronie przeczytasz także o pozostałych dzielnicach Krakowa.

Kolejny artykuł

Azory – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Szukasz mieszkania? Azory to obszar znajdujący się w niedużej odległości od centrum Krakowa. Dodatkowo mieści się tutaj cała najpotrzebniejsza infrastruktura, która ułatwia załatwienie codziennych spraw.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu