Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Grochów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Grochów to obszar wydzielony z warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Graniczy on z obszarami, takimi jak Kamionek, Saska Kępa, Gocław oraz Gocławek.

Grochów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz zalety mieszkania na Grochowie. Przedstawiamy wszystkie istotne punkty, które znajdują się na tym obszarze.

Przejdź do akapitów:

Grochów – krótka historia

Historia Grochowa sięga XIII wieku, kiedy to był wsią rycerską. W okresie wojen szwedzkich został zniszczony, co uniemożliwiło jego dalszy rozwój. Zmieniło się to w połowie XVIII wieku, kiedy ziemie zostały nabyte przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Kolejne zniszczenia miały miejsce podczas powstania listopadowego w 1831 r.

W połowie XIX wieku zaczęły tutaj pojawiać się zakłady przemysłowe, a Grochów stał się jednym z istotniejszych ośrodków przemysłowych.

Budynek jednorodzinny na Grochowie - Warszawa Praga Południe

W dwudziestoleciu międzywojennym nastąpiło dalsze uprzemysłowienie Grochowa. Rozwijała się również zabudowa mieszkalna willowa i wielorodzinna. Po wojnie na Grochowie powstawały kolejne osiedla mieszkaniowe i wciąż powstają nowe.

Grochów – zabytki i instytucje kulturowe

Wartym odwiedzenia miejscem na Grochowie jest kolonia Praussa – willowe osiedle posłów i senatorów PPS, znajdujące się między ulicami: Szaserów, Chłopickiego, Boremlowska, Żółkiewskiego. To 28 domów – pojedynczych i bliźniaków, wszystkie są wybudowane w stylu dworkowym i mają swój sielski urok.

Kultowym miejscem Grochowa jest Przyczółek Grochowski – osiedle wybudowane w latach 1969-1974, zaprojektowane przez Oskara Hansena i jego żonę Zofię Garlińską-Hansen. Choć osiedle ideologicznie nosi znamiona dzieła sztuki, to w praktyce wyszedł galeriowiec, gdzie nie zawsze jest spokojnie.

Grochów – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Miejscem spotkań i odpoczynku jest Plac Szembeka, mający głównie betonowy charakter, lecz nie brakuje tu fontann i oryginalnego oświetlenia. Nad placem dominuje Kościół Najczystszego Serca Maryi Panny w Warszawie.

Plac Szembeka Warszawa Praga Południe Grochów

Największym terenem zielonym na Grochowie jest Park Polińskiego, który powstał po wojnie w miejscu ogródków działkowych. Park jest ogrodzony, znajdują się w nim: sztuczna górka, boisko piłkarskie, fontanna, plac zabaw, a także pomnik imiennika Józefa Polińskiego.

Miejscem lubianym przez mieszkańców jest także Park Znicza. Ozdobą parku jest fontanna w kształcie talerza o 20 dyszach – z wodą podświetlaną na różne kolory. Fontanna pełni funkcję wodnego zegara. Znajdują się tu również dwa place zabaw – jeden dla maluchów, drugi dla starszaków.

Kolejnym parkiem Grochowa jest Skwerek przy Majdańskiej, miejsce o które bardzo dbają lokalni działacze społeczni. Choć park jest niewielki, to znajduje się w nim atrakcyjny plac zabaw dla dzieci.

Warto również wybrać się z dziećmi do Parku Obwodu Praga Armii Krajowej, gdzie wśród zadbanej zieleni i kwiatów można odsapnąć na ławce, a dzieci mogą pobawić się na placu zabaw.

Grochów – mieszkania

Charakter zabudowy Grochowa jest zróżnicowany – są tu zarówno domy jednorodzinne, jak i bloki oraz apartamentowce.

Mieszkanie znajduje się w nowym budynku w cichej okolicy Grochowa na warszawskiej Pradze Południe

Grochów jest obszarem bardzo dobrze rozwiniętym komunikacyjnie. Są tu duże pętle autobusowe i tramwajowe – pętla Wiatraczna i Gocławek. Bez problemu można dostać się do innych części Warszawy. Ogromnym atutem będą również nowe stacje trzeciej linii metra. Na Grochowie znajduje się także stacja kolejki podmiejskiej Warszawa Olszynka Grochowska.

Przystanki tramwajowe i autobusowe Grochów Warszawa

Przez Grochów przebiegają szerokie arterie – ul. Ostrobramska, al. Stanów Zjednoczonych, ul. Grochowska i al. Waszyngtona. Najważniejszym punktem komunikacyjnym Grochowa jest Rondo Wiatraczna, na którym znajduje się wspomniana pętla tramwajowo-autobusowa oraz skrzyżowanie największych dróg.

Dostęp do przedszkoli i szkół podstawowych na Grochowie jest bardzo dobry, nie brakuje placówek zarówno publicznych, jak i prywatnych. Te rejonowe są równomiernie rozłożone na mapie dzielnicy. Na Grochowie są również szkoły ponadpodstawowe – licea, technika i zawodówki.

Mieszkanie Grochów - nieruchomość znajduje się na Grochowie

Miłośnicy sportu znajdą na Grochowie olbrzymią ofertę centrów fitness, klubów sportowych i siłowni. Są kluby piłkarskie, sztuk walki, tenisowe. Przy ul. Siennickiej znajduje się duży ośrodek sportowy z halą sportową i stadionem, a tuż obok umiejscowiony został tor kolarski.

Panorama osiedla w zielonej części Grochowa na Pradze Południe

Znaczącym obiektem na terenie Grochowa jest Wojskowy Instytut Medyczny – olbrzymi szpital przy ul. Szaserów. W dzielnicy jest również drugi szpital – Grochowski – oraz olbrzymia oferta innych poradni, centrów medycznych i prywatnych gabinetów.

Kamienice w doskonałej lokalizacji na warszawskim Grochowie

Zakupy na Grochowie można zrobić wszędzie, sklepy są w równych odległościach. Największe ich skupisko znajduje się przy Rondzie Wiatraczna, gdzie mieście się Galeria Wiatraczna. Popularnym miejscem sprzedażowym jest Bazar Grochowski. Kolejny bazar znajduje się przy Placu Szembeka i tu również powstało nowsze centrum handlowe.

Na Grochowie są cztery kościoły parafialne: św. Rity z Cascii przy Żupniczej, Nawrócenia św. Pawła Apostoła przy Kobielskiej, Najczystszego Serca Maryi na Chłopickiego oraz Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników w al. Stanów Zjednoczonych.

Rondo Wiatraczna Warszawa Praga Południe Grochów

Jeśli szukasz innej lokalizacji, sprawdź pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Kamionek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Kamionek to część warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Obszar znajduje się po prawej stronie Wisły i ma bezpośredni dostęp do rzeki.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu