Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wykończenie mieszkania — ile kosztuje i od czego zależy cena?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Kupiłeś nowe mieszkanie i nie masz czasu lub ochoty na prace wykończeniowe i dobieranie odpowiednich mebli do każdego z pomieszczeń? Zdecyduj się na najlepszy sposób wykończenia mieszkania! Pozwoli Ci to zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku. Wielu deweloperów, przy zakupie mieszkania z ich inwestycji, oferuje także wykończenie mieszkania pod klucz. O tym, czym jest wykończenie pod klucz i jakie korzyści ono daje, pisaliśmy tutaj. Ile jednak kosztuje takie rozwiązanie?

Wykończenie mieszkania — ile kosztuje i od czego zależy cena?

Czynniki, które na pewno będą miały wpływ na cenę:

1. Rodzaj wykończenia

Oferty mieszkaniowe mogą bardzo się od siebie różnić, w zależności od tego, w jakim miejscu znajduje się inwestycja i przez jakiego dewelopera została ona wybudowana. Wielu deweloperów przygotowuje całościowe projekty wykończeniowe, w których bardzo często nawet nie trzeba nic zmieniać, ponieważ są dobrze przemyślane i wyglądają efektownie i satysfakcjonująco – wystarczy tylko zdecydować się na jeden z wariantów i poczekać, aż mieszkanie będzie w pełni gotowe, by się do niego wprowadzić. Jednak pozostali deweloperzy przy swoich inwestycjach nie oferują możliwości wykończenia pod klucz, a mieszkanie jest oddawane do rąk nabywcy w stanie surowym albo deweloperskim. Wtedy musisz sam zadbać o wynajęcie wyspecjalizowanej ekipy, która zajmie się wykończeniem mieszkania, albo zrobić to na własną rękę i samodzielnie urządzić kupione mieszkanie. Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie fachowca, koniecznie zrób wcześniej zestawienie kilku najlepiej wyglądających firm – poproś o wycenę usługi, a także o przedstawienie zdjęć z poprzednich prac wykończeniowych. Czasem zdarza się też tak, że deweloper współpracuje z zaufaną firmą wykończeniową, którą może polecić mieszkańcom swoich inwestycji, przy okazji oferując korzystny rabat.

Wykończenie mieszkania – pod klucz czy samodzielne?

2. Styl, w którym urządzisz mieszkanie

Cena za wykończenie mieszkania będzie zależna na pewno od tego, na jaki styl aranżacyjny się zdecydujesz. Możliwości jest wiele – od stylu nowoczesnego, przez styl retro i vintage, aż do stylu takiego jak kolonialny, prowansalski, skandynawski, loftowy czy klasyczny. To, który z tych wariantów wybierzesz, będzie wiązało się z inną jakością i ceną materiałów wykończeniowych, a także z ogólnym standardem wykończenia. Np. styl nowoczesny będzie raczej wiązał się z całościowym zakupem nowych mebli, natomiast już styl vintage niekoniecznie – zawsze możesz wykorzystać stare meble, które idealnie wpiszą się w strukturę tego wykończenia. Opcji jest bardzo wiele i trzeba dobrze przemyśleć wybór, ponieważ od tego będzie zależało nie tylko to, ile pieniędzy zostanie Ci w kieszeni, ale przede wszystkim to, jak będziesz czuł się w swoim mieszkaniu — wykończenie i umeblowanie zmienia się przeważnie co kilka lat, a czasem już na zawsze pozostaje się przy jednym, początkowym wariancie.

Wykończenie nowego mieszkania – na co się zdecydować

3. Oczekiwania i wielkość mieszkania

Wykończenie mieszkania przeważnie zaczyna się od 500 zł za m² i sięga do 3000-4000 zł. Jednak cena potrafi wynieść nawet i 10 000 zł, wszystko zależy od tego, jakiego standardu wykończenia oczekujesz. Znaczenie ma także pakiet, który wybierzesz – samo wykończenie do stanu deweloperskiego albo wykończenie pełne wraz z umeblowaniem. Na cenę wykończenia wpłynie oczywiście wielkość Twojego mieszkania – im większe, tym więcej będzie do zrobienia i więcej rzeczy będzie do kupienia. Materiały wykończeniowe do poszczególnych pomieszczeń mogą się znacznie różnić pod względem ceny – np. te powierzchnie w mieszkaniu, które są najbardziej i najczęściej eksploatowane, wymagają lepszych i droższych materiałów. Dlatego dobrze jest na początku ustalić priorytety i ustalić, na co warto wydać najwięcej pieniędzy, a co można zrobić taniej. Na cenę wpłynie także to, czy będziesz wykańczał mieszkanie sam, czy zatrudnisz ekipę remontową, czy – przy zakupie nowego mieszkania – skorzystasz z wykończenia po klucz. Pomocne w obliczeniach finalnych opłat mogą okazać się internetowe „kalkulatory”, które wyliczają orientacyjny koszt wykończenia. W parametrach trzeba podać powierzchnię podłogi i powierzchnię ściany, a także zaznaczyć rejon, w którym znajduje się mieszkanie (aby wziąć pod uwagę średnią cenę robocizny zależnie od miasta).

Kolejny artykuł

Mieszkanie na parterze — czym zasłonić okno?
Mieszkanie na parterze ma na pewno kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jest ono tańsze od mieszkań na wyższych kondygnacjach. Ponadto przy jego zakupie otrzymasz dodatkową powierzchnię w postaci ogródka. Mieszkanie na parterze będzie na pewno idealne dla osób starszych, rodzin z dziećmi, ale także dla tych, którzy mają psa albo po prostu chcą mieć kawałek zieleni tylko dla siebie. Jak jednak zadbać o prywatność i sprawić, by nikt nie zaglądał Ci do okna?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu