Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka?


Dzieci poznają świat nie zważając na trudności – oglądają, słuchają, smakują i dotykają bez krępacji. Ciekawość rośnie z każdą niespotykaną dotąd rzeczą, co jest dla rodzin jednocześnie wyjątkowo piękne, lecz i niepokojące. Dla malucha niebezpieczne mogą okazać się przedmioty codziennego użytku, dlatego warto wiedzieć, jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka.

Jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Wraz z Moniką Ordysińską z firmy Decoroom podpowiemy, jak stworzyć mieszkanie bezpieczne dla dziecka. Doradzimy również w kwestiach „małe dziecko a klimatyzacja” oraz „małe dziecko a pies lub kot”.

Przejdź do akapitów:

Mieszkanie bezpieczne dla dziecka

Przyjście dziecka na świat to ogromne wydarzenie w życiu każdej rodziny. Wymaga nie tylko zmiany nawyków i przyzwyczajeń, ale również przystosowania mieszkania do nowej sytuacji. Malutkie paluszki dotrą niemal wszędzie, dlatego warto wiedzieć, jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w naszym domu.

Namiot tipi w pokoju malucha zapewnia bezpieczną przestrzeń do zabaw

Raczkujący brzdąc to wielki odkrywca przestrzeni, dlatego warto pamiętać o:

  • zabezpieczeniu kontaktów za pomocą specjalnych nakładek, które sprawią, że małe dziecko nie będzie w stanie umieścić w nich rączek,
  • przymocowaniu do ścian komód i regałów, aby były stabilne,
  • zabezpieczeniu blokadami wszystkich szuflad i drzwiczek szafek np. kuchennych, aby dziecko nie miało dostępu do sztućców i środków chemicznych,
  • wprowadzeniu bramek dla dzieci wyposażonych w blokadę uniemożlwiającą ich przekręcenie, aby zablokować dostęp do schodów i pomieszczeń, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka,
  • wyeliminowaniu ostrych krawędzi w całym domu, np. z mebli, sprzętów AGD, blatów, stolików,
  • ekspozycji roślin w miejscach niedostępnych dla dziecka, szczególnie tych, które mogą być trujące,
  • wybieraniu bezpiecznych zabawek, dostosowanych do wieku dziecka.

Małe dziecko – czego unikać?

Bezpieczny dom to również taki, w którym dziecko nie będzie narażone na kurz i słabą jakość powietrza. W pokoju zaprojektowanym z myślą o małym dziecku najlepiej ograniczyć ilość tekstyliów, ze względu na kurz i roztocza. Zamiast zasłon, najlepiej zastosować rolety i cienkie firanki. Zrezygnujmy z dywanów lub wybierajmy takie, które są antyalergicznie i można je prać.

Odpowiednie zabezpieczenia w pokoju dziecka zapobiegają niebezpiecznym sytuacjom

Jeśli chcemy stworzyć mieszkanie bezpieczne dla dziecka, powinniśmy pamiętać o tym, by wykluczyć z pomieszczeń także rzeczy delikatne i kruche oraz ostre przedmioty. Szlachetna porcelana, kryształ, ceramika czy szkło to materiały, które mogą zbić się w szybki sposób i narazić nas na smutek i frustracje, a dziecko na niebezpieczeństwo i szkody. Bezpieczny dom to miejsce bez delikatnych i ostrych narzędzi. Kiedy w domu zamieszka małe dziecko, warto pomyśleć również o umieszczeniu rzeczy takich jak dzieła sztuki czy cenne pamiątki poza zasięgiem dziecka, ponieważ może ono je mimowolnie uszkodzić. Pamiętajmy, że każda rzecz znajdująca się w zasięgu ręki malucha będzie przez niego potencjalnie eksplorowana.

Małe dziecko – jak stworzyć bezpieczny pokój?

Funkcjonalność i upodobania przyszłego użytkownika to główne aspekty, którymi powinniśmy się kierować przy projektowaniu pokoju dla dziecka. Musimy stworzyć przestrzeń do spania, nauki, zabawy i przechowywania ubrań oraz zabawek. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że dziecko rośnie, a z wiekiem zmieniają się jego potrzeby i upodobania, dlatego pokój dziecięcy wymaga częstej rearanżacji.

Jeśli nie wiesz, jak urządzić mieszkanie bezpieczne dla dziecka, pamiętaj, że oprócz funkcjonalnych rozwiązań należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Przy wyborze mebli czy tekstyliów warto zwrócić uwagę na certyfikaty i atesty m. in. certyfikat PN (Polskie Normy), który może być rozszerzony o zgodność z Normą Europejską (PN-EN) lub międzynarodową (ISO/IEC). Meble do pokoju dziecięcego powinny być trwałe i posiadać atest nieszkodliwości PZH (Państwowego Zakładu Higieny). Unikajmy jednak modeli z ostrymi krawędziami lub małymi odstającymi elementami, które maluch może łatwo odkręcić, a nawet połknąć.

Mieszkanie przyjazne dzieciom - gniazdka elektryczne są odpowiednio zabezpieczone

Pierwsze mebelki, a zwłaszcza łóżeczko, w którym maluch będzie spędzał najwięcej czasu warto zakupić na kilka tygodni przed narodzinami dziecka. Należy je rozłożyć, umyć i ustawić w dobrze wentylowanym pokoju. Zwróćmy uwagę na stabilność i konstrukcję mebli. Łóżeczko dla malucha powinno być trwałe, bez ostrych kantów i wykonane z nietoksycznych materiałów. Szczebelki w barierce powinny mieć odpowiednie odstępy. Rozstaw słupków nie może być za wąski i za szeroki, aby główka lub nóżka nie utknęła między szczebelkami. Istotna jest również możliwość regulacji wysokości łóżeczka, aby maluszek nie wypadł podczas spania. Materac powinien być twardy i płaski. Unikajmy natomiast baldachimów, które są ładne, ale mogą zakłócić cyrkulację powietrza.

Komodę z przewijakiem ustawmy zaraz obok łóżeczka. Zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie. Małe dziecko w pierwszych miesiącach często będzie spoglądało na sufit, dlatego światło nie może być za mocne. Pamiętajmy, że małe dzieci są niskiego wzrostu, dlatego wieszając półki, wybierzmy taką wysokość, aby maluch miał do nich łatwy dostęp i nie musiał się wspinać. Gdy dziecko jest starsze potrzebny jest stabilny stoliczek do rysowania lub biurko. Zwróćmy uwagę na wygodne krzesło z oparciem, dostosowane do wieku. Szuflady w biurku i komodach powinny być wyposażone w systemy i mechanizmy, które uniemożliwią zatrzaśniecie palców.

W pokoju dziecka należy zadbać o najmniejsze szczegóły, które pomogą stworzyć bezpieczną i funkcjonalną strefę

Pokój dziecka powinien być wyposażony w zabawki dostosowane do wieku malucha. Kiedy dziecko ma miejsce do pogłębiania swojej kreatywności, mniejsza ilość energii zostaje przeznaczona na zajmowanie się przedmiotami nieprzeznaczonymi do zabawy. Dziecko szybko się nudzi, dlatego warto wybierać zabawki wielozadaniowe.

Małe dziecko a klimatyzacja

Często w letnich porach zastanawiamy się nad kwestią regulacji temperatury powietrza, jednak kiedy na świecie pojawia się maluch pojawia się zagwozdka: dziecko a klimatyzacja – czy to jest bezpieczne? Decydując się na montaż klimatyzacji w pokoju dziecka, odpowiednio zaplanujmy umieszczenie jednostki wewnętrznej. Klimatyzator powinien znajdować się jak najdalej od łóżeczka. Jego umiejscowienie nie może powodować przeciągów. Zadbajmy o to, aby nie tworzyć dużych różnic temperatur pomiędzy pomieszczeniami czy temperaturą na zewnątrz – różnica nie powinna przekraczać 5-6°C. Optymalna temperatura w pokoju dziecka, w nocy wynosi ok. 21 °C. Przed zakupem sprawdźmy koniecznie głośność pracy takiego urządzenia. Pamiętajmy o regularnych przeglądach i wymianie filtrów według zaleceń producenta. Obecnie na rynku jest wiele urządzeń wyposażonych dodatkowo w specjalne filtry pozwalające oczyścić powietrze z kurzu, roztoczy, pleśni, grzybów.

Bezpieczne mieszkanie - ogromne znaczenie ma odpowiednio rozmieszczona instalacja elektryczna

Małe dziecko a pies lub kot

Zwierzę zwykle nie stanowi zagrożenia dla dziecka, ale warto przed narodzinami zadbać o odpowiednie przygotowanie psa lub kota na przybycie nowego członka rodziny. W pierwszym kontakcie z dzieckiem, pies powinien być wyspacerowany i pozbawiony czynników, które mogą wspomagać ekscytacje. Szczególnie w pierwszych tygodniach należy monitorować zachowanie zwierząt względem malucha oraz to jak małe dziecko reaguje na czworonoga. Wszelkie akcesoria i jedzenie psa lub kota powinny znajdować się w miejscu niedostępnym dla dziecka, np. w zabezpieczonej, zamykanej szafce. Warto zadbać także o odpowiednie utrzymywanie czystości, aby maluch nie był narażony na kłęby sierści. Aby relacja małego dziecka i psa lub kota była niezawodna, należy pamiętać o szanowaniu granic obydwu stron i nie pozostawianiu ich bez nadzoru osoby dorosłej. Dobrym pomysłem będzie również wybór dopasowanej klatki kennelowej i nauka psa korzystania z niej, dzięki czemu zwierzak będzie miał swoje, bezpieczne miejsce, w którym znajdzie wytchnienie od malucha. Pies i kot mogą zapewnić maluchowi wiele wspomnień, działać uspokajająco i uczyć empatii i zrozumienia, dlatego warto zadbać o tworzenie przyjacielskich więzi pomiędzy nimi.

Sprawdź pozostałe porady aranżacyjne.

Fot. Decoroom


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Wykończenie mieszkania pod klucz – dlaczego warto?
Zakup mieszkania to niecodzienna inwestycja, która wymaga znajomości rynku nieruchomości. Przeglądając oferty mieszkaniowe możemy natknąć się na pojęcia takie jak stan surowy, stan deweloperski, ale również wykończenie pod klucz. Dlaczego warto zdecydować się na wykończenie mieszkania? Podpowiadamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu