Śródziemnomorski klimat sprzyja odpoczynkowi. Kto z nas choć raz nie marzył o wylegiwaniu się w promieniach słońca na złocistej plaży, gdzie delikatna morska bryza ochładza ciało? Jeśli marzysz o całorocznych rajskich wakacjach, podpowiadamy jak urządzić mieszkanie w stylu greckim.
Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić mieszkanie w stylu greckim. Jakie dodatki dobrać, aby salon i kuchnia przywoływały na myśl greckie wakacje. Dowiesz się także, jak za pomocą paru trików przemienić łazienkę w rajską wyspę.
Przejdź do akapitów:
Dzięki zamiłowaniu amerykańskiej kinematografii do greckich wysp, styl grecki stał się w ostatnim czasie bardzo popularny. Dzięki słynnemu musicalowi Mamma Mia, świat oszalał na punkcie bielonych romantycznych chatek z widokiem na morze. Pomimo, że nasz klimat nie pozwala nam na całoroczne wylegiwanie się na słońcu, choć w mieszkaniach możemy zastosować styl grecki.
Pierwsza myśl, jaka nam przychodzi do głowy, kiedy myślimy o Grecji to błękitna woda, piaszczysta plaża i gorące słońce. Nie bez powodu cechami mieszkania w stylu greckim są błękitne i białe odcienie oraz kolory ziemi. Grecy, aby uchronić się przed gorącem stawiali gliniane chaty bielone wapnem, pomagające utrzymać chłód we wnętrzach. Wysokie sklepienia krzyżowe, oprócz walorów estetycznych i nawiązujących do starożytnej architektury, zapewniały również lepszy obieg powietrza – bo jak wiemy ciepłe powietrze zawsze ucieka do góry. Półkoliste wejścia są nawiązaniem do owego kształtu zachowanego w wyglądzie sufitów. Wnętrze zdobią naturalne materiały w odcieniach piaskowych oraz ziemistych.
Mieszkanie w stylu greckim to także dodatki wykonane z surowego drewna oraz błękitne marynarskie pasy. Pamiętajmy, że stylowi greckiemu bliżej do stylu minimalistycznego nastawionego na prostotę i funkcjonalność niżeli do szalonego eklektyzmu.
Dla kogo styl grecki w mieszkaniu? Na pewno spodoba się on dużemu gronu odbiorców. Dzięki swojej prostocie oraz delikatnym kolorom wpasuje się w każdy klimat nieruchomości. Dzięki stonowanej bazie kolorystycznej mieszkanie w takim stylu będzie nam przywodzić na myśl beztroskie wakacje oraz będzie bezpieczną przystanią dla naszego odpoczynku. Nie możemy zapomnieć też o prawie idealnej grupie odbiorców – czyli właścicielach mieszkań na wynajem krótkoterminowy, które zlokalizowane są blisko wody. Grecki wakacyjny klimat wprowadzi przyszłych wynajmujących w jeszcze lepszą aurę odpoczynku.
Jak już wyżej wspominaliśmy, Grecy uwielbiają biesiady oraz wspólne przesiadywanie. Dlatego ich salony są pełne życia, rozmów, śmiechów oraz pysznych trunków. Salon w stylu greckim powinien być więc wypełniony przez miękkie pufy, gdzie cała rodzina może zasiąść po dniach pełnych wrażeń. Sofy wykonane z jasnych materiałów np. lnu będą świetną bazą dla dodatków. Miękkie poduszki utrzymane w odcieniach błękitu dodadzą wnętrzu morskiego klimatu. Kosz pleciony z wikliny i umieszczony obok sofy będzie super miejscem na przechowywanie dodatkowych koców lub poduszek. Jako stolik kawowy możemy wykorzystać starą dużą skrzynię. Jeśli do skrzynio-stolika dodamy kółka, zyska on na mobilności – i będzie idealnym meblem, aby nasz salon szybko przetransformować w salę taneczną, kiedy najdzie nas ochota na wspólne potańcówki.
W Grecji, przez wysokie temperatury, okna zdobią firany z grubszych materiałów, które chronią wnętrza przed promieniami słonecznymi. Jako iż w Polsce nie mamy, aż tak mocnego słońca możemy pozwolić sobie na delikatną modyfikację. Dla ozdoby w oknach możemy zawiesić delikatne zwiewne białe firany, natomiast zasłony mogą być z grubego i ciężkiego materiału w kolorach ziemi lub w marynistyczny motyw. Salon w stylu greckim możemy przyozdobić muszelkami lub drewnem, które oszlifowało morze, a potem wyrzuciło na brzeg. Do dużych szklanych wazonów możemy nasypać piasku, dodać parę muszelek lub mchu i umieścić tam świeczkę, która będzie oświetlać nam miłe wieczory.
Nie pomijaj kwestii malowania ścian – chcąc uzyskać przekonującą, nierówną powierzchnię, przywołującą wspomnienie z podróży, zrezygnuj z gładzi i zwyczajowego malowania. Zamiast tego zastosuj matowy tynk strukturalny, który spowoduje powstanie na ścianie celowych nierówności i niedoskonałości. Już sam sposób nakładania go poprzez przypadkowe i nie wyliczone matematycznie ruchy wykonawcy, daje ciekawy i zaskakujący efekt. W tej stylistyce ręczna robota ma dodatkowe znaczenie, wnosi do wnętrza ruch, energię i spontaniczność. – Bogna Bajkowska, projektantka w Excellent Realizacje Pod Klucz
Grecka kuchnia od wieku inspiruje nasze kubki smakowe. Wyśmienite dania i produkty pochodzą właśnie z tej słonecznej krainy. Grecy są bardzo towarzyskim i wesołym narodem, dlatego ich kuchnie są przytulne i ciepłe. A co za tym idzie, nasza kuchnia w stylu greckim również powinna być takim miejscem. Miejmy na uwadze, aby nasze wnętrze zachęcało do przebywania w nim godzinami. Dzięki zastosowaniu rustykalnych form mebli kuchennych połączonych ze skórzanymi uchwytami zyskamy swojski wygląd.
Bazą kolorystyczną naszej kuchni powinny być błękity, biele oraz brązy. Jeśli zdecydujemy się na biały odcień frontów mebli, ich spokojną naturę możemy przełamać kolorowymi patchworkowymi kaflami w arabskie wzory. Grecy w swoich domach gotowali dla całych rodzin i ich piece były pokaźnych rozmiarów, dlatego nie ograniczajmy się tylko do małej płyty gazowej, a zamiast tego zaszalejmy z większą ilością palników. Niech duży frezowany okap będzie zwieńczeniem serca naszej kuchni, miejsca w którym dzieją się magiczne rzeczy. Lodówka wolnostojąca w opływowym kształcie będzie świetnym dodatkiem. Kuchnia w stylu greckim to także duży stół jadalniany, najlepiej w naturalnych odcieniach drewna, przykryty ręcznie plecionym białym obrusem. Do rustykalnego drewnianego stołu idealnie będą pasować plecione prowansalskie błękitne krzesła.
Łazienka w stylu greckim pozwoli nam przenieść się myślami nad wzburzone fale śródziemnomorskich wysp. Ciepłe beżowe odcienie będą przywodzić na myśl złocisty piasek. Jeśli zdecydujemy się na satynowe piaskowe płytki, będą one idealną bazą dla błękitnych dodatków i śnieżnobiałej armatury. Płytki wykończone satyną będą pięknie i delikatnie rozpraszały światło, są także łatwe w utrzymaniu czystości. Podczas wyboru płytek postawmy na te mniejsze rozmiarowo oraz w prostokątnych kształtach. Meble wykonane z naturalnego drewna, odpowiednio zabezpieczonego specjalnym olejem, będą świetnym miejscem do przechowywania kosmetyków. Odcienie błękitne możemy przemycić w arabskich wzorach znajdujących się na wolnostojącej okrągłej umywalce. Lustro zatopione w płytkach optycznie powiększy przestrzeń.
Łazienka w stylu greckim – wanna czy prysznic? Ten odwieczny spór i dylemat pozostawiamy do osobistego rozstrzygnięcia. Obie wersje idealnie pasują do wnętrz w stylu śródziemnomorskim. Jeśli jednak postawimy na wariant z wanną polecamy opcję wolnostojącą. Na rynku jest teraz dostępnych wiele modeli, które możemy podpasować pod swoje upodobania. Wanna na nóżkach zyska na lekkości oraz doda elegancji wnętrzu. Jeśli budżet nam na to pozwala to polecamy wannę wykonaną oryginalną techniką wypiekania z gliny – czyli wanny stosowane w tradycyjnych domach greckich. Wanna dzięki nierównej powierzchni i bielona na biało wapnem będzie super załamywać światło oraz doda prawdziwego wakacyjnego uroku. Cudownym dodatkiem kojarzący się z greckimi łazienkami jest proste postarzane białe krzesło, na które możemy odłożyć ręczniki lub piżamę. Pamiętajmy, aby dodatki zostały utrzymane w tych samych odcieniach – jeśli decydujemy się na chłodne odcienie i tonacje, to trzymajmy się ich skrupulatnie, aby nie powstał bałagan.
Jeśli nie chcesz rezygnować z nowoczesnych i minimalistycznych rozwiązań w swojej łazience i wolisz jednak praktyczną zabudowaną wannę ze szklanym parawanem lub narożny prysznic, zdecyduj się na zabawę dodatkami. To może być pleciony kosz na pranie w ciepłym odcieniu, lustro wolnowiszące w drewnianej ramie, błękitny dozownik z mydłem, błękitne puszyste ręczniki. Wykończ płytkami tylko newralgiczne strefy narażone na działanie wody, a ścianę powyżej pomaluj. – Bogna Bajkowska, projektantka w Excellent Realizacje Pod Klucz
Mieszkanie w stylu greckim zapewni nam spokojne, minimalistyczne i synchroniczne wnętrze. Dzięki jasnym odcieniom da ukojenie naszym oczom, a miękkie materiały i tkaniny użyte we wnętrzu ukoją nasze zmysły. Styl grecki dzięki swojej prostocie jest łatwy w aranżacji, z zachowaniem podstawowych zasadach takich jak odpowiednie barwy i tkaniny. Wnętrze urządzone po grecku sprawdzi się dla osób marzących o przebywaniu na Santorini przez cały rok.
Sprawdź także mieszkanie w stylu marynistycznym.