Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak urządzić mieszkanie w stylu postmodernistycznym?


Niekonwencjonalny, figlarny, artystyczny, ekstrawagancki… czyli styl postmodernistyczny. Jeśli minimalistyczne, stonowane style nie współgrają z Twoją osobowością i chcesz zaaranżować swoją przestrzeń w nieoczywisty sposób, sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu postmodernistycznym.

Jak urządzić mieszkanie w stylu postmodernistycznym?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się styl postmodernistyczny oraz jak zaaranżować swoją w przestrzeń w tym niekonwencjonalnym stylu. Podpowiemy, jakich kolorów, mebli i dodatków nie może zabraknąć w artystycznej przestrzeni. Dzięki współpracy z architektem – Małgorzatą Kasperek z firmy Decoroom, poznasz eksperckie sposoby na to, jak urządzić mieszkanie w stylu postmodernistycznym.

Przejdź do akapitów:

Czym jest styl postmodernistyczny?

Postmodernizm, jako przeciwieństwo modernizmu stawia na różnorodność, kontrast oraz na efekt szokowania. Pozornie zestawia ze sobą elementy, które do siebie nie pasują, czerpiąc ze spuścizny wcześniejszych trendów, ale nie ograniczając się w zupełności do nowoczesności. Dzięki temu każde wnętrze może mieć swój własny osobliwy charakter.

Cechy charakterystyczne dla stylu postmodernistycznego

Postmodernizm we wnętrzach cechuje różnorodność formy i kolorów z dużym naciskiem na wywołanie zamierzonego chaosu. Na pierwszym miejscu liczy się forma, na drugim funkcjonalność. Przy projektowaniu takiej przestrzeni musimy pozbyć się sztywnych norm oraz zasad. Znajdziemy tu elementy zapożyczone z takich stylów jak m.in. barok, rokoko, pop-art czy minimalizm i styl industrialny. Wszystkie triki są dozwolone, jednak nieodzowną zasadą tego stylu jest łączenie różnych materiałów i kolorów. Im większy kontrast tym mocniejszy wyraz postmodernistycznego wnętrza.

Postmodernistyczna architektura wyróżnia się różnorodnością form i kolorów

Czym wyróżnia się styl postmodernistyczny w architekturze?

Styl postmodernistyczny w architekturze charakteryzuje się jasnymi kolorami. Paleta barw zawiera zarówno jasne pastele, jak i neony i jest stosowana na zewnątrz i wewnątrz. Styl postmodernistyczny lubi figlarność, dlatego budynki mogą przybierać efektowne, kapryśne kształty. Dla uzyskania nieszablonowanych efektów stosowane są różnorodne materiały i kształty. Również motywy klasyczne przeplatające się z nowoczesnymi akcentami są zauważalne w tym stylu. Architektura postmodernistyczna wręcz odmawia czerpania inspiracji tylko z jednego źródła i często stawia formę ponad funkcją. Styl architektury postmodernistycznej określany jest czasem jako eklektyczny i radosny.

Dla kogo mieszkanie w stylu postmodernistycznym?

Decydując się na mieszkanie w stylu postmodernistycznym należy być otwartym na wielowarstwowe doznania. Ten styl lubi się wyróżniać, mieszać dotychczasowe klasyczne motywy i nadawać im nowy wymiar. Styl postmodernistyczny wymaga również chwili zastanowienia, w której konieczne są refleksje nad tym, gdzie znajduje się granica figlarnego, artystycznego stylu, a gdzie wymuszonego kiczu. Jeśli Twoja dusza uwielbia twórczość Warhola, przepada za pop-artem to styl postmodernistyczny może dopełnić Twoją przestrzeń odpowiednim klimatem.

Jak urządzić mieszkanie w stylu postmodernistycznym?

Kolory postmodernistyczne

Styl postmodernistyczny czerpał inspiracje z palety Memphis, która inspirowana była kolorami widocznymi w pop-arcie i obrazach Mondriana, dlatego pierwotnie mieszkanie w stylu postmodernistycznym wypełnione było kolorami podstawowymi i to one stanowiły bazę do stworzenia ciekawego wnętrza. Wraz z upływem czasu większe znaczenie zyskiwała gra pomiędzy formą a funkcją. Obecnie styl postmodernistyczny obejmuje bardziej zróżnicowaną paletę kolorów, w której nie brakuje odcieni naturalnych, retro i metalicznych, a nieoczywiste kolory takie jak awokado, musztardowy, turkusowy czy palony pomarańczowy również znajdują swoje zastosowanie.

Postmodernizm polski widoczny w elementach wystroju

Nietypowe kształty i materiały

Mieszkanie w stylu postmodernistycznym nie zmusza do zakupu mebli z najwyższej półki. W tym stylu warto poszukiwać nieoczywistych rozwiązań, wymykać się definicjom. Zarówno designerskie meble, jak i te, które zostaną samodzielnie odnowione sprawdzą się fantastycznie. Brak ograniczeń pozwala na stworzenie asymetrycznych, wielokolorowych projektów. Linie proste i regularne kształty ustępują miejsca dziwnym kątom i niejednoznacznym formom.

Eklektyzm, czyli mieszkanie stylów i form to klucz do stylu postmodernistycznego. Wysokiej klasy meble mogą bezpośrednio sąsiadować z kiczowatymi dodatkami z tworzywa sztucznego. Stonowane kolory będą ciekawym tłem dla nieokiełznanych, nasyconych kolorów. Dzieła sztuki tuż przy plakacie z festynu nadadzą niebanalnej artystyczności pomieszczeniu.

Jakich dodatków nie może zabraknąć w stylu postmodernistycznym?

W aranżacjach postmodernistycznych nie może zabraknąć mebli z tworzyw sztucznych, kiczowatych dodatków, kolorowych plakatów czy połączenia metalu ze szkłem. Mile widziana będzie również abstrakcja formy, a całości dopełnią wymyślne lampy, barwne dywany, kolorowe flakony oraz jaskrawe poduszki. To wszystko sprawi, że wnętrza nabiorą niepowtarzalnego wyrazu. Ten nurt w projektowaniu sprawdzi się praktycznie we wszystkich przestrzeniach, zarówno w starej kamienicy czy w mieszkaniu na nowym osiedlu.

Styl postmodernistyczny w kuchni

Decydując się na urządzenie kuchni w stylu postmodernistycznym, możemy wykorzystać surowość betonu stosując go na podłodze. Dla kontrastu warto wybrać szafki kuchenne z kolorowymi bądź czarnymi frontami, które urozmaicą finezyjne uchwyty o ciekawej formie. Innym rozwiązaniem może być użycie na podłodze wzorzystego gresu w zestawieniu z gładkimi frontami w jaskrawym kolorze i powieszenie na suficie kryształowego żyrandola na rozecie. Pamiętajmy, aby nie ukrywać sprzętów AGD. Wyeksponowanie kolorowych bądź oryginalnych form będzie tu mile widziane.

Kuchnia w stylu postmodernistycznymStyl postmodernistyczny w salonie

Styl postmodernistyczny w salonie można stworzyć wybierając wysokiej klasy meble albo przekształcając dotychczasowy dobytek dodając mu charakterystycznych akcentów. Nieszablonowe myślenie przyniesie niekonwencjonalne połączenia kolorów, materiałów i tekstur. Przytulny styl postmodernistyczny można uzyskać wybierając kolor brązowy, pomarańczowy i żółty. Sprawdzą się również nieoczywiste dodatki takie jak puchaty, niebieski dywan o mroźnym odcieniu, turkusowe krzesła do części jadalnianej, żyrandole w barwie awokado, kobaltowe wazony, musztardowa sofa. Kontrastująca kolorystyka zastosowana na współczesnych meblach pozwala uzyskać niesamowity klimat. Styl modernistyczny dopuszcza używanie niefunkcjonalnych dodatków, dlatego projekty w tym stylu mogą zawierać np. puste ramki na ścianie, kiczowate kominki, przesadzoną skale lamp.

Styl postmodernistyczny w łazience

Styl postmodernistyczny w łazience nie oznacza rezygnacji z kolorów. Ściany nie muszą ograniczać się do jednego koloru, można zastosować wzory w paski czy nakrapiane motywy. Dobrym rozwiązaniem będzie także wielobarwna, geometryczna płytka ścienna. Myśląc o wyposażeniu tego pomieszczenia, warto zdecydować się na mniej oczywiste rozwiązania, np. płaską umywalkę, wolnostojącą wannę czy meble na wyższych nóżkach. To, co musi się znaleźć w postmodernistycznej łazience, to lustro. Sprawdzi się ono zarówno w tradycyjnych figurach, jak i w bardziej figlarnych, asymetrycznych kształtach. Dodatki dają duże pole swobody oraz pozwalają na wprowadzenie wielu, kolorystycznych akcentów. Wybierz figlarne wieszaki o nasyconych barwach, mydelniczkę o nietypowym kształcie, ręczniki nawiązujące do pop-artu. Baw się swobodą, na którą pozwala styl postmodernistyczny.

Mieszkanie postmodernistyczne – w polskiej architekturze także możemy dostrzec elementy postmodernistyczne

Sprawdź również inne porady aranżacyjne na obido odkrywaj.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Szkodniki w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić?
Czasem, mimo największych starań w naszym domu pojawiają się niespodziewani goście, których wyproszenie stanowi nie lada wyczyn. Krzątają się po meblach, ubraniach czy też latają wokół żywności i coraz gęściej wypełniając przestrzeń. Szkodniki w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu