Nic nie daje takiego poczucia przytulności w domu jak kominek. Niezależnie od tego, czy Twój styl jest bardziej ornamentalny, czy decydujesz się na minimalistyczne rozwiązania wśród dostępnych modeli możesz odnaleźć idealny kominek do swojego wnętrza. Jak urządzić salon z kominkiem?
Z tego artykułu dowiesz się, jaka aranżacja salonu z kominkiem będzie dla Ciebie idealna oraz na jaki kominek do salonu się zdecydować. Rozstrzygniesz także kwestię: kominek w salonie – czy warto? Podpowiemy też jak urządzić salon z kominkiem.
Przejdź do akapitów:
Ogień od najdawniejszych czasów przykuwał uwagę i skupiał wokół siebie grupy ludzi. Na początku były to ogniska, później paleniska, kolejno kominki ‒ ciepło stanowiło centrum każdego domostwa, a lata temu służyło także do przygotowania posiłków. Najważniejszą funkcją zawsze pozostawało ogrzewanie domu. Formy z upływem czasu zaczęły się zmieniać. Zauważono, że kominek może pełnić także funkcję dekoracyjną. Potencjał ten nie odszedł bez echa ‒ majętni władcy poprzez przerost formy nad treścią okazywali swe bogactwo i status. Wykonywanie przesadnych ornamentów zlecane było rzeźbiarzom, a jako materiał często wykorzystywany był np. marmur. Funkcja ogrzewania i dekoracji schodziła na dalszy plan, do XVIII wieku bogate zdobienia miały dowodzić zamożności i rangi właściciela.
Obecnie kominki pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Pozwalają również dodać klimatyczności i przytulności pomieszczeniu, czasem również odnajdują się w pierwotnej funkcji ‒ grzewczej. Mnogość dostępnych kominków ze względu na funkcje czy wygląd pozwalają dopasować odpowiedni kominek do naszych potrzeb. Znajdziemy zarówno odpowiedniki archaicznych form, jak i w pełni modernistyczne aranżacje.
Zanim jednak zakupimy kominek warto przemyśleć:
Przytulny salon z kominkiem to rozwiązanie, które może znaleźć wielu zwolenników ze względu na różnorodność modeli oraz swe zastosowanie. Aby kominek skutecznie ogrzewał mieszkanie, warto wybrać taki z paleniskiem zamkniętym lub otwartym albo zdecydować się na kominek wolnostojący, czyli tzw. kominek koza. Palenisko zamknięte jest rozwiązaniem wydajnym i prostym w obsłudze, a z DGP lub płaszczem wodnym – pozwala ogrzać całe mieszkanie. W przypadku gdy zawodzi stały system grzewczy ‒ kominek będzie wybawieniem. Palenisko otwarte jest bardziej efektowne, ale mniej efektywne, ponieważ dużo ciepła umyka podczas uchylania drzwi.
Kominki grzewcze rozpalane drewnem niosą ze sobą pewne minusy – składowanie drewna na zewnątrz, które następnie przenoszone jest do salonu zaprasza do pomieszczenia insekty, a z salonu po pewnym czasie robi się kotłownia pełna pyłu, czy brudu. Niezbędne, gdy posiadamy salon z kominkiem, jest częste czyszczenie go i przestrzeni wokół niego. Kominki grzewcze powinny być przemyślane na pierwotnym etapie urządzania, a nawet na wczesnym projekcie domu czy mieszkania, ponieważ wymagają instalacji czy rur odprowadzających ciepło i spaliny.
Inne kominki jakie możemy spotkać w bogatym asortymencie sklepów, często traktowane jako alternatywy tradycyjnych, to:
Wybierając kominek powinniśmy kierować się wielkością pomieszczenia, w jakim ma być umieszczony oraz własnymi preferencjami. Kominek dodaje przytulności, warto jest więc skupić wokół niego innego elementy lub płynnie go wkomponować. Jak urządzić salon z kominkiem?
Tradycyjne kominki dodadzą wnętrzu duszy. W stylu rustykalnym lub prowansalskim z obudową z naturalnych materiałów np. drewna lub kamienia sprawdzi się doskonale. Kompozycja z ceglastą ścianą doda niepowtarzalnego uroku. W stylu angielskim kominek z białą zabudową uzupełni aranżacje i nieco wyciszy pastelowe wnętrze oraz optycznie powiększy pomieszczenie. Aranżacja salonu z kominkiem tradycyjnym nie jest najlepszym rozwiązaniem – mnogość bodźców nie pozwala się skupić na jednym z elementów, dlatego lepiej unikać ich bliskiego sąsiedztwa. Przestrzeń wokół kominka powinna być pozbawiona łatwopalnych dywanów. Warto w pobliżu zagospodarować trochę miejsca na opał. Prawdziwy kominek może być centralną atrakcją salonu, dlatego meble nie powinny torować dostępu do niego.
W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzi się biokominek. Wpasowany w jedną ze ścian podkreśli charakter pomieszczenia, ale go nie zdominuje. Można go zastosować w każdym mieszkaniu, ponieważ podłączenie do przewodu kominowego nie jest wymagane. Prostota użytkowania nie będzie wymagała zaangażowania podczas pobytu w salonie, nalanie paliwa pozwoli cieszyć się widokiem ognia nawet przez 8 godzin. Sprawdzi się także w przypadku aranżacji z telewizorem.
Klasyczne style polubią się z kominkiem elektrycznym, który wkomponuje się niemal w każde wnętrze. Kominki te dedykowane są pod zabudowę, więc można puścić wodze wyobraźni i wykreować salon marzeń! Kominki elektryczne mają również modele stojące, a takie ozdobią nawet najbardziej wymyślną paletę barw pomieszczenia.
W małych pomieszczeniach, aby uniknąć poczucia przytłoczenia nie należy wybierać zbyt dużych kominków. Mała przestrzeń może równać się ze zbyt skąpą powierzchnią do rozprzestrzeniania się ciepła ‒ w wyniku czego w pomieszczeniu może być duszno. Warto wziąć pod uwagę biokominek w jasnej zabudowie o geometrycznych, prostych kształtach ‒ pozwoli to nadać przestrzeni harmonii. Wolnostojący biokominek to dobry wybór, gdy przestrzeń ścian dominują inne elementy, pozwala na swobodę i nie zobowiązuje do jednego miejsca.
Jeśli wybierzemy tradycyjny kominek, konieczne będzie wygospodarowanie miejsca na opał, który możemy przechowywać w koszach, stojakach czy dostosowanych półkach. Napełnione kosze stanowią dodatkową dekorację wnętrza. Niezbędne będą akcesoria kominkowe – pogrzebacz, szufelka i zmiotka umieszczone na stojaku będą praktyczną ozdobą samą w sobie.
Klimatu mogą dodać ozdoby umieszczone na kominku. Aranżacja ściany przy kominku nie powinna obfitować w ozdoby, ale pojedyncze akcesoria podkreślą przytulność lub nowoczesność wnętrza. Być może kwiatek, świeca lub książka będą dobrym akcentem? W święta warto pomyśleć nad ozdobami, które wydobędą okazjonalny nastrój. W skandynawskich aranżacjach zjawiskowo sprawdzą się ozdoby wykonane z drewna – serduszka, renifery czy świece. W minimalistycznych stylizacjach dobrą dekoracją będą srebrne lub szafirowe ozdobniki.
Kominek to niepowtarzalny dodatek do wnętrza. Zapewnia klimatyczność, której nie doda żaden inny element. Zaprasza zarówno domowników jak i gości do odpoczynku, oferuje relaks. W dobrym układzie salonu zapewnia wygodę bez chaosu. Mnogość rozwiązań pozwala znaleźć kominek idealny do każdego wnętrza. Niezależnie na jaki kominek do salonu się zdecydujemy, każdy doda niezwykłej przytulności i zapewni niepowtarzalny klimat w zimowe wieczory. Salon z kominkiem zwróci uwagę każdego kto znajdzie się w jego zasięgu.
Szukasz innych pomysłów na aranżacje wnętrza? Zapraszamy do naszego poradnika.