Jak wynająć komuś mieszkanie?

Jak wynająć komuś mieszkanie?

Powiększenie swojego dochodu poprzez wynajem mieszkania staje się coraz popularniejszą metodą wybieraną przez Polaków. Jest to korzystna forma powiększania kapitału. Jednakże wiąże się to także ze sporą odpowiedzialnością. Trzeba wykazać się dużym zapałem, aby znaleźć odpowiednich i uczciwych lokatorów. Jak wynająć komuś mieszkanie?


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Rynek nieruchomości pod wynajem w ostatnich latach kwitnie. Coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj powiększenia kapitału. Mieszkania usytuowane w ciekawych lokalizacjach cieszą się dużym zainteresowaniem. Ale jak wynająć komuś mieszkanie, aby zrobić to dobrze i mądrze? W tym artykule przedstawimy parę rad jak przebrnąć przez poszczególne etapy wynajmu mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Jak wynająć komuś mieszkanie?

Decyzja o wynajęciu naszego mieszkania powinna być przemyślana oraz skrupulatnie zaplanowana. Aby być zadowolonym z wynajmu powinniśmy skupić się na paru rzeczach: czy chcemy wynająć całe mieszkanie czy wydzielone pokoje (jedynki), jaki okres wynajmu nas interesuje, jakich pragniemy mieć lokatorów oraz jaka kwota zarobku nas usatysfakcjonuje.

wynajem całego mieszkania czy wynajem pokoi

Po kolei opiszemy kroki operacji pod tytułem: „jak wynająć komuś mieszkanie”:

Krok pierwszy

Wybór, czy pragniemy wynająć całe mieszkanie, czy może z podziałem na pokoje. Pierwsza opcja jest wygodna, ponieważ będzie ona odpowiadać zarówno rodzinom jak i grupce studentów. Wtedy mieszkańcy we własnym zakresie ustalają, które z pokoi do kogo należy oraz dzielą się opłatami po równo. Natomiast druga opcja jest zalecana, kiedy posiadamy większą ilość pokoi o różnej wielkości. Wtedy cena za wynajem jest uzależniona od metrażu danego pomieszczenia. Jest to bezpieczna metoda wynajmu, ponieważ każdy z wynajmujących odpowiada sam za siebie. Natomiast wynajmujący może zarobić więcej gotówki niż w przypadku wynajmu całego mieszkania.

Krok drugi

Określenie długości umowy najmu. Do wyboru mamy trzy możliwości: wynajem na czas nieokreślony, wynajem krótkoterminowy oraz wynajem długoterminowy. Wynajem na czas nieokreślony jak sama nazwa wskazuje nie posiada określonej daty ważności. Jednakże, ważne jest, aby w tej sytuacji spisać wyraźne warunki wypowiedzenia, które zabezpieczą właściciela oraz wynajmującego. Wynajem krótkoterminowy trwa od doby do pół roku. Aby zdecydować się na taki rodzaj wynajmu nasze mieszkanie musi być usytuowane w dobrej lokalizacji oraz jego cena nie powinna przekraczać kosztu doby w okolicznych hotelach. Inwestycja musi być ładnie i przytulnie urządzona z zachowaniem wszystkich najpotrzebniejszych sprzętów, tak aby wynajmujący poczuł się jak w domu. Ten rodzaj sprawdza się, jeżeli posiadamy dużo czasu oraz energii, aby zająć się doglądaniem mieszkania. Wynajem długoterminowy jest wygodny i bezpieczny. Właściciel ma pewność, ile czasu jego mieszkania będzie wynajmowane oraz nie potrzebuje wkładać tyle wysiłku jak podczas wynajmu krótkoterminowego.

rachunki przy wynajmie mieszkania

Jeśli wybierzemy najodpowiedniejszy dla nas rodzaj długości wynajmu to w następnej kolejności, powinniśmy zastanowić się nad rodzajem uregulowania kosztów za media.

Krok trzeci

Do wyboru mamy kilka opcji rozliczeń, które możemy dopasować do siebie indywidualnie:

  • rachunki przychodzą na adres wynajmowanego mieszkania i najemca ma obowiązek je opłacić,
  • rachunki płaci właściciel i są one wliczone w całościowy czynsz najemcy,
  • rachunki płaci właściciel, a następnie rozlicza się z najemcą na podstawie rachunków,
  • rachunki płaci właściciel, pobierając od najemcy stałe zaliczki za media,
  • media zostają przepisane na najemcę i obowiązek opłat spoczywa tylko na nim.

Najemca jest kluczowy podczas wynajmu mieszkania. Jak wynająć mieszkanie, abyśmy byli zadowoleni z przyszłych najemców? Warto odpowiedzieć sobie na parę pytań, aby nie doznać rozczarowania oraz kłopotów.

Krok czwarty

Do wyboru mamy sporą grupę potencjalnych nabywców. Rodziny z dziećmi postrzegane są jako kompetentni najmujący, ale za to dzieci mogą wyrządzić większe szkody. Studentów przez miasta przewija się tysiące, dlatego też łatwo o znalezienie potencjalnych najemców. Minusem tej grupy społecznej mogą być częste zmiany lokatorów, imprezy czy czasem brak odpowiedzialności. Powinniśmy również zwrócić uwagę, czy przyszli mieszkańcy posiadają zwierzaki oraz są osobami palącymi. Musimy jednak pamiętać, aby podczas rozmowy wstępnej z potencjalnymi najemcami nie przekroczyć cienkiej granicy dobrego smaku i nie być zbyt dociekliwym.

wynajem mieszkania

Jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania?

Jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania, aby było jego najlepszą wizytówką? W pierwszej kolejności powinniśmy pochylić się nad tytułem – ciekawie napisany przyciągnie większą ilość odbiorców. Powinny znaleźć się w nim główne informacje: czy to jest wynajem mieszkania czy pojedynczego pokoju, adres lokum, wielkość mieszkania, jaki rodzaj zabudowy oraz do jakiej grupy docelowej jest ono skierowane. W pierwszych akapitach zalecane jest, aby zostały zamieszczone informację, które nie zmieściły się w tytule. Szczegóły dotyczące mieszkania np. liczba pokoi, czy posiada balkon, piętro, na którym się znajduje oraz jego stan techniczny. Jeśli posiada dodatkowe walory takie jak piwnica, poddasze, garaż czy miejsca postojowe warto również o tym wspomnieć. Na początku ogłoszenia warto zaznaczyć termin, od którego mieszkanie będzie dostępne.

W kolejnych akapitach naszego ogłoszenia możemy podać dodatkowe szczegółowe dane. Podczas wymieniania rozmieszczenia pokoi warto podać ich stan oraz umeblowanie. Nie zapomnijmy opisać usytuowania mieszkania względem stron świata. Lokalizacja powinna być podana z uwzględnieniem najważniejszych udogodnień, które znajdują się w pobliżu mieszkania. Jeśli planujemy wynajmować mieszkanie studentom ważna jest bliskość przystanków komunikacji miejskiej, uniwersytetów, bibliotek oraz miejsc rozrywkowych. Jeśli przyszli najemcy to rodziny z dziećmi dodatkowym plusem będzie bliskość szkół, przedszkoli, żłobków oraz placów zabaw.

ogłoszenie o wynajmie

Pamiętajmy, aby podczas ustalania ceny nie koloryzować, jeśli nie jesteśmy pewni co do wielkości np. mediów warto zapytać sąsiadów jak sprawa wygląda u nich i podać widełki cenowe. Dzięki tej przezorności zaoszczędzimy czas na spotkania z osobami, które są innym targetem docelowym.

Podczas rozważań, jak napisać ogłoszenie o wynajmie mieszkania tak skupiamy się na treści, że zapominamy jak istotne są zdjęcia naszego lokum. Nawet najbardziej prestiżowe mieszkania bez dobrych zdjęć nie będzie mieć dużej oglądalności. Przed przystąpieniem do sesji zaleca się posprzątanie mieszkania, aby wyglądało schludnie oraz odświeżenia kolorów ścian. Mniejsza ilość dodatków oraz prywatnych rzeczy nie przytłoczy kadru. Fotografie najlepiej wykonać w jasne pory dnia takie jak wschód słońca lub zachód słońca, ponieważ wtedy światło jest miękkie i nie przepali nam naszych fotografii. Jeśli nie czujemy się kompetentni do wykonania sesji zalecamy skorzystać z usług profesjonalnego fotografa.

Gdzie dać ogłoszenie o wynajmie mieszkania?

Podczas rozważania wynajmu zastanawiamy się, gdzie dać ogłoszenie o wynajmie mieszkania, aby szybko je wynająć? Sposobów jest kilka i są one uzależnione od grupy docelowej naszych przyszłych najemców. Najskuteczniejszą opcją będzie dodanie ogłoszenia na portale ogłoszeniowe. Na polskim rynku mamy ich kilka do wyboru. Jeśli zależy nam na czasie warto dodać ogłoszenie na kilku z nich. Pamiętajmy o sprawnym kontakcie z przyszłymi najemcami, tak by czuli się zaopiekowani.

strony z ogłoszeniami mieszkań

Jeśli planujemy wynająć mieszkanie studentom warto rozglądnąć się dodatkowo po grupach tematycznych na portalach społecznościowych, które zrzeszają studentów szukających mieszkań lub pokoi. Natomiast jeśli interesuje nas wynajem krótkoterminowy dobrym pomysłem będzie umieszczenie ogłoszenia na stronie poświęconej rezerwacji online miejsc, w których możemy przenocować. Nie tylko ważne jest, gdzie dać ogłoszenie, aby je szybko wynająć, ale również jego treść oraz zaangażowanie wynajmujących. Jeżeli nie posiadamy czasu, aby osobiście zająć się dopilnowaniem szczegółów, polecamy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy ułatwią ten proces.

Wynajem mieszkania – jak się zabezpieczyć przed nieuczciwymi lokatorami?

Na lokalnych rynkach możemy usłyszeć historię o nieuczciwych lokatorach. Dlatego zadajemy sobie pytanie, jak przy wynajmie mieszkania zabezpieczyć się, aby nas nie oszukano? Niestety prawnie uregulowana Ustawa o ochronie praw lokatorów mieszkania, która kształtuje prawa i obowiązki właściciela i najemcy – chroni niestety tylko najemcę. Jako właściciele sami musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego mieszkania. W pierwszych krokach powinniśmy zbadać sytuację przyszłych lokatorów. Z zachowaniem dobrych manier zapytać o: miejsce pracy, zarobki, sytuację rodzinną oraz obecne zameldowanie na pobyt stały. Dodatkowo możemy zapytać, o poprzednie mieszkanie, tak aby mieć możliwość zweryfikowania uczciwości danego lokatora u poprzedniego wynajmującego.

urządzenie mieszkania na wynajem

Podczas spisywania umowy podawana jest wielkość kaucji. Ustalone jest, aby nie przekraczała ona dwukrotności miesięcznego czynszu. Kaucja jest bardzo ważnym elementem, ponieważ zabezpiecza wynajmującego przed poniesionymi szkodami. Dla najemcy kaucja jest również motywacją, aby dbać o mieszkanie. Jeśli decydujemy się na kaucję warto spisać protokół zdawczo-odbiorczy, tak aby mieć udokumentowany bieżący stan mieszkania. Dzięki protokołowi z łatwością będziemy mogli dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Zobacz, z czego powinien składać się protokół zdawczo-odbiorczy.

Wynajem mieszkania jak się zabezpieczyć przed problemami z regulacją czynszu oraz mediów? Polecamy wszelkie płatności regulować przez rachunek bankowy, aby mieć potwierdzenia wpłat lub ich braku. Jeśli zdecydujemy się na osobiste opłacanie rachunków za media, a następnie z najmującym warto również umówić się na dany termin spłaty.

Dodatkowy aneks w umowie, zawierający warunki zapłaty wraz z odsetkami za zwłokę w płaceniu zabezpieczą wynajmującego. Jeśli mamy wątpliwości co do poprawności naszej umowy warto skorzystać z pomocy radców prawnych. Pomogą oni spisać umowę, która będzie miała moc prawną oraz zabezpieczy nas przed oszustwem.

wynajem mieszkania parom i rodzinom

Wynajem mieszkania na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany. Ale jeśli będzie podążać zgodnie z ustalonymi korkami oraz będziemy mieli czyste intencje to na pewno transakcje przebiegną pomyślnie. Dla wynajmujących na pewno jest to miłe uczucie, kiedy mają świadomość, że w ich mieszkaniach piszą się piękne historie. Że to właśnie tutaj lokatorzy zakochują się, zakładają rodziny czy przeżywają szalone lata studenckie.

Kolejny artykuł

Klauzula waloryzacyjna w umowie najmu. Czy warto się na nią zdecydować?
Klauzula waloryzacyjna w umowie najmu. Czy warto się na nią zdecydować?
Pobierany za wynajem lokalu czynsz, nie zawsze musi wynosić tyle samo, bowiem w zależności od sytuacji gospodarczej może rosnąć lub maleć, a w praktyce ‒ dalece odbiegać od początkowych ustaleń. W przypadku długoterminowych umów najmu ważne jest zatem, by wysokość czynszu pozostawała korzystna zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Jak o to zadbać? Zamieszczona musi być klauzula waloryzacyjna w umowie najmu. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku to się może opłacać. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu