Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Jak zaaranżować piękny i funkcjonalny przedpokój?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Przedpokój jest wizytówką naszego domu, pomieszczeniem, które poniekąd określa całe nasze mieszkanie, bo pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. I to właśnie z przedpokojem przychodzący do nas goście spotykają się w pierwszej kolejności. Jak najlepiej go zaaranżować, żeby był funkcjonalny i godnie reprezentował nasze mieszkanie?

Jak zaaranżować piękny i funkcjonalny przedpokój?

W zależności od rozmiaru naszego przedpokoju, musimy zdecydować jakie elementy się w nim znajdą. Jest oczywiście kilka pozycji obowiązkowych, jednak przy niewielkich rozmiarach pomieszczeniach, będziemy musieli iść na pewne kompromisy.

Szafa

Najlepiej zabudowana. Jest to bardzo ważny element i najlepiej sprawdza się w formie wnęki z drzwiami. Sprawia wtedy wrażenie ukrytej w ścianie i nie dominuje w zazwyczaj małych przedpokojach. Jest jednak niezbędna, powinniśmy bowiem mieć miejsce, w którym będziemy mogli schować kurtki, płaszcze, czy chociażby buty. To również doskonałe miejsce do przechowywania rzeczy typu odkurzacz czy suszarka do bielizny, z którymi zazwyczaj jest problem. Alternatywą pozostają modne ostatnio stojące wieszaki na ubrania, nie rozwiązują nam one jednak problemu przechowywania butów, o które będziemy potykać się wchodząc do mieszkania.

Funkcjonalny przedpokój w nowym mieszkaniu

Lustro

Najlepiej duże. Przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy rano pędząc już do pracy chcemy jeszcze ostatni raz spojrzeć w lustro i upewnić się, że wyglądamy jak milion dolarów i jesteśmy gotowi na podbój całego świata. Gdy mamy dużo miejsca, świetnie sprawdzi się wielkie, stojące lustro, nawet nonszalancko oparte o ścianę. W mniejszych przedpokojach lustro możemy zamontować na drzwiach od szafy. Nie dość, że nie tracimy przestrzeni, to zyskujemy dodatkową, gdyż takie rozwiązanie optycznie powiększy nam pomieszczenie. Możemy również zastosować mniejsze lustro powieszone np. nad konsolą lub komodą – z tym, że w takim wypadku nasze pole widzenia będzie bardziej ograniczone.

Przedpokój w nowym mieszkaniu

Konsola

Najlepiej piękna. Gdy tylko przestrzeń nam na to pozwala, warto pomyśleć o rzeczach mniej praktycznych, ale za to ładnie wyglądających i dodających pomieszczeniu smaku. Hitem ostatnich sezonów są tzw. konsole, czyli wysokie komody, najczęściej na metalowej konstrukcji, która posiada jedynie blat. Najlepiej wyglądają złote, czarne lub białe w połączeniu z marmurowymi lub drewnianymi płytami. Umieszczone przy drzwiach mogą pełnić funkcję szafki na klucze – i w zasadzie tyle, gdyż poza doniczkowym kwiatkiem lub lampą, niewiele się na nich mieści. Wyglądają za to spektakularnie!

Ponadto w kwestiach ozdobnych, doskonale sprawdza się niewielka ławka z tapicerowanym siedziskiem. Oprócz tego, że świetnie się prezentuje, może również służyć jako pomoc przy zakładaniu butów. Podczas urządzania przedpokoju nie można zapominać o ścianach. Świetną ozdobą przedpokoju są bowiem tapety, warto również postawić na duże ramy ze zdjęciami.

Kolejny artykuł

Kanapa czy narożnik? Co wybrać do małego salonu?
Wybór kanapy do salonu wydaje się, na pierwszy rzut oka, bardzo prosty. Tym bardziej, że zazwyczaj mamy już jakąś wizję tego, co chcielibyśmy wstawić do swojego mieszkania...
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu