Soczyście zielony, gęsty trawnik to marzenie każdego posiadacza ogródka. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, powierzchnię trawnika musimy odpowiednio pielęgnować, szczególnie po kilku mroźnych miesiącach. Jak zadbać o trawnik po zimie? Podpowiadamy!
W tym artykule dowiesz się, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja trawnika po zimie. Podpowiemy, na czym polega aeracja, wertykulacja czy wapnowanie trawnika. Przypomnimy też, kiedy należy kosić oraz nawozić trawnik po zimie.
Przejdź do akapitów:
Gdy miną mrozy, a śnieg pozostaje już tylko we wspomnieniach, obiektem naszych zainteresowań staje się ogród. Rozpoczynamy wiosenne porządki oraz analizujemy, jakie szkody w naszym ogrodzie wyrządziła zima. Zwykle najbardziej obciążony minionym mrozem jest trawnik. Jak o niego zadbać?
Trawnik po zimie wymaga szczególnej pielęgnacji i uwagi. Jeśli w naszym ogrodzie długo zalegał śnieg, możemy spodziewać się pleśni śniegowej czy uszkodzeń mrozowych. O trawnik warto zadbać już wczesną wiosną, przed przed rozpoczęciem okresu wegetacji, czyli w marcu. To najlepszy czas na renowację, wypełnianie ubytków czy nawożenie trawnika. Zadbany trawnik będzie pięknym tłem dla pozostałych roślinnych i kwiatowych kompozycji.
Przeczytaj też: Jak dbać o trawnik? Pielęgnacja trawnika w 7 krokach
Cykl pielęgnacyjny należy zacząć przede wszystkim od posprzątania trawnika. Zbierz wszelkie małe i duże śmieci, niedopałki papierosów, a jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem zwierząt, to również pozostałości po nich.
Kolejno trawnik należy wygrabić – najlepiej sprawdzą się do tego tzw. miotłograbie, czyli grabie wachlarzowe. Grabienie trawnika na krzyż pozwoli usunąć z niego suche źdźbła, stare gałązki czy obumarłe resztki roślin, które mogłyby być siedliskiem szkodników. Dodatkowo grabienie pozwoli także ocenić stan wizualny trawnika po zimie i lepiej dostosować do niego kolejne zabiegi. Sumiennie wysprzątany trawnik to doskonałe pole do kolejnych prac ogrodowych.
Trawnik po zimie może charakteryzować się nierównościami czy wybrzuszeniami. To skutki m.in. działania mrozu, wielokrotnego zamarzania i rozmrażania się wody pod powierzchnią gleby. W następstwie niedogodnych warunków atmosferycznych fragmenty darni mogły zostać oderwane od podłoża.
Wałkowanie trawnika ma na celu dociśnięcie darni do podłoża, a także wyrównanie gleby. Najkorzystniej wykonać je przed pierwszym koszeniem w sezonie. Wałowanie trawnika jest korzystne przede wszystkim na glebach lekkim. Na glebach gliniastych należy unikać wałowania, ponieważ zabieg ten może dać odwrotny efekt – ziemia stanie się nadmiernie zbita.
Wertykulacja rozluźnia glebę, odmładza trawnik oraz ułatwia usuwanie z niego powłoki filcu. Zadaniem wertykulacji jest pionowe nacinanie darni, dlatego tuż po wertykulacji trawnik wygląda gorzej niż przed samym zabiegiem, jednak szybkie efekty wynagradzają chwilowy, wizualny regres murawy. Wertykulacja zagęszcza trawnik oraz sprawia, że kolor staje się o wiele bardziej żywy i nasycony.
Wertykulacja trawnika wykonywana jest najczęściej w kwietniu lub późnym marcu. Może być wykonywana na trawnikach, które zdążyły się dobrze zakorzenić i posiadają minimum dwa lata. Zabieg ten może szkodzić murawie, która po zimie wymagała wałowania przez oderwane fragmenty darni.
Aeracja trawnika polega na nakłuwaniu darni kolcami – w zależności od powierzchni trawnika można użyć do tego specjalnych kolców nakładanych na buty a nawet zwykłych wideł lub zakupić profesjonalny aerator. Aeracje wykonuje się w celu napowietrzenia korzeni traw.
Aeracja trawnika powinna być wykonywana wczesną wiosną. Podobnie jak wertykulację, napowietrzania nie należy stosować na trawnikach młodszych niż dwa lata.
Piaskowanie trawnika wykonujemy po aeracji, aby piasek wypełnił powstałe w ziemi otwory, dzięki czemu struktura podłoża pozostanie luźna na dłużej. Piaskowanie to nic innego jak posypywanie powierzchni murawy cienką warstwą piasku. Szczególnie na zbitych i ciężkich glebach, piasek rozluźni podłoże oraz wspomoże rozwój korzeni.
Piaskowania nie wymagają gleby lekkie czy piaszczyste – w ich przypadku piaskowanie może przynieść odwrotny skutek – trawa może stać się bardziej podatna na przesuszenie.
Aby trawnik spełniał walory estetyczne, gleba nie powinna być zbyt kwaśna, ponieważ na takiej łatwo pojawiają się chwasty i mech. Jeśli nie wiemy, jakie pH posiada nasza gleba, warto zakupić choćby najtańszy pH-metr (koszt kilku/kilkunastu złotych), który pozwoli to zbadać. Jeśli wynik wskaże pH poniżej 5,5, wapnowanie będzie dla trawnika korzystne.
Wapnowanie trawnika można wykonać razem z piaskowaniem. Ważną rolę odgrywa przy tym pora roku – wapnowanie wykonujemy zanim trawa rozpocznie wzrost, doskonałą porą jest przedwiośnie – przełom lutego i marca. Innym możliwym terminem jest jesień – przełom października i listopada.
Nawożenie trawnika po zimie jest szczególnie ważne, ponieważ to w tym okresie gleba zdecydowanie potrzebuje wsparcia w formie azotu. Nawożenie wspomaga regeneracje, zagęszczanie oraz pozwala utrzymać nasycony kolor trawy.
Nawożenia nie wykonujemy od razu po wapnowaniu – muszą upłynąć minimum 2 tygodnie. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, nawóz należy rozsypać równomiernie. Jaki nawóz wybrać? Najlepiej zastosować nawóz azotowy, sprawdzi się też potasowy oraz fosforowy, natomiast najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych, wieloskładnikowych nawozów. Nawożenie trawnika warto powtórzyć kilkukrotnie podczas sezonu.
Kiedy wykonać pierwsze koszenie trawnika po zimie? Najlepiej wtedy, gdy źdźbła trawy osiągną powyżej 6 cm wysokości. Dokładny termin na ten zabieg jest bardzo umowny i zależny od pogody i tempa wzrostu trawy. Czasem odpowiednią porą jest marzec, innym razem najlepiej będzie podjąć się koszenia dopiero w kwietniu.
Trawnik, w którym dostrzegalne są dziury prezentuje się niedbale, tym samym może znacząco zaburzać obraz idealnego ogródka. W takiej sytuacji najlepiej wykonać dosiewanie trawy. Jeśli chcemy, aby kolor trawnika był jednolity, należy zastosować nasiona, które były używane pierwotnie. Innym polecanym rozwiązaniem, szczególnie dla osób, które pragną dosiewać trawę jak najrzadziej jest trawa samozagęszczajaca.
W pustych lub wysuszonych miejscach najpierw należy spulchnić glebę – jeśli to niewielka powierzchnia, aeracja trawnika może zostać wykonana widłami. Kolejno wysypujemy nasiona trawy wymieszane z żyznym podłożem oraz nawozem. Udeptujemy dosiane fragmenty trawnika i podlewamy. Po kliku tygodniach po dziurach nie powinno być śladu.
Regeneracja trawnika po zimie to podstawa do dalszych czynności w naszym ogródku. Powyższe zabiegi mogą znacząco poprawić jakość naszego trawnika po zimie. Zanim jednak rozpoczniemy pielęgnację, ze szczególną uwagą zbadajmy jego stan, sprawdźmy co mu dolega i dopiero wtedy dopasujmy do niego odpowiednie zabiegi.
Uwzględnijmy jego charakterystykę. W przypadku młodych gleb, czynności takie jak aeracja czy wertykulacja trawnika mogą przynieść więcej szkody niż pożytku, natomiast przy glebach gliniastych błędem może okazać się wałowanie. Nawet tak prozaiczną czynność jak koszenie należy rozpatrywać indywidualnie, patrząc przy tym na tempo wzrostu trawy i jej stan.