Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kamionek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Kamionek to część warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Obszar znajduje się po prawej stronie Wisły i ma bezpośredni dostęp do rzeki.

Kamionek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule prezentujemy obszar Kamionek, znajdujący się na warszawskiej Pradze-Południe. Przedstawiamy zalety tego miejsca, a także dostępne tutaj sklepy, szkoły, tereny zielone i obiekty kulturowe.

Przejdź do akapitów:

Kamionek – krótka historia

W tym miejscu nadwiślańska osada istniała już w XI-XII wieku i odgrywała znaczącą rolę przy przeprawie z Solca na Saską Kępę. Na polach Kamionka miały miejsce elekcje dwóch królów polskich: Henryka Walezego 1573 r. oraz Augusta III w 1733 r. Kamionek włączono w granice Warszawy w 1889 r.

Mieszkanie mieści się w 6-piętrowym budynku - Warszawa Praga Południe Kamionek

Na Kamionku dominuje zabudowa wielorodzinna. Nowe inwestycje budują się w paru punktach w północnej części dzielnicy.

Kamionek – zabytki i instytucje kulturowe

Miejscem wartym odwiedzenia na Kamionku jest Neon Muzeum, które zajmuje się renowacją i ochroną reklam świetlnych z czasów zimnej wojny. Podziwiać tu można kolekcję ponad stu starych neonów i instalacji reklamowych. Niektóre z nich zostały zaprojektowane przez znanych artystów i grafików.

Wyjątkową i nowoczesną przestrzenią jest również Mińska 65 – organizowane są tu imprezy i wydarzenia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, między innymi: konferencje, targi, wykłady, koncerty, spektakle, pokazy mody, gale, prezentacje produktów.

Najważniejszym obiektem sportowym na Kamionku jest PGE Stadion Narodowy, gdzie nie tylko organizowane są duże imprezy sportowe i kulturalne, ale działa także lodowisko. PGE Narodowy jest dostępny dla zwiedzających, chętni mogą wejść na punkt widokowy na górnej trybunie stadionu. Na terenie stadionu działają również kluby, instytucje i stowarzyszenia sportowe.

Kamionek jest interesujący pod względem zabytków sakralnych. Przy kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Zwycięskiej znajduje się najstarszy warszawski cmentarz – cmentarz Kamionkowski, który funkcjonował od XIII wieku, a został zamknięty w 1887 w związku z otwarciem cmentarza Bródnowskiego. Jest to zarazem jedyny zachowany cmentarz przykościelny w Warszawie. Znajdziemy tu symboliczne groby obrońców Warszawy z 1794 r. – generała i poety Jakuba Jasińskiego oraz Tadeusza Korsaka.

Kamionek – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Niewątpliwie najbardziej atrakcyjnym miejscem na Kamionku jest Park Skaryszewski, do którego w celach rekreacyjnych przybywają mieszkańcy całej Warszawy. Występuje tu ponad 290 gatunków drzew i krzewów, są zbiorniki wodne, rozarium, wodospady, place zabaw, korty tenisowe, a także baza żeglarska na Jeziorze Kamionkowskim. To doskonale zorganizowany teren rekreacyjny z elementami sprzyjającymi również kulturze – znajduje się tu muszla koncertowa, gdzie organizowane są ciekawe wydarzenia.

Park Skaryszewski Warszawa Praga Południe

Są tutaj także Kamionkowskie Błonia Elekcyjne – kolejny olbrzymi zielony teren dla mieszkańców. Miejsce bardzo atrakcyjne dla psiarzy i sportowców. Park otoczony jest kanałami, a w jego zewnętrznej części znajdują się place zabaw dla dzieci.

Lubianym miejscem rekreacji jest też odcinek nadwiślańskiej ścieżki oraz plaża Poniatówka. Ścieżka ciągnie się wzdłuż rzeki – od Jabłonnej aż do Mostu Siekierkowskiego, co stanowi atrakcyjny element dla biegaczy i rowerzystów. Przy plaży znajduje się duży plac zabaw z kranami z wodą oraz punkty gastronomiczne. To popularne miejsce wieczornych spotkań i ognisk.

Plaża Poniatówka w pobliżu PGE Stadionu Narodowego na Pradze Południe

Na obszarze Kamionek znajduje się również ogrodzony i zamykany na noc Park Obwodu Praga Armii Krajowej. Na jego terenie są boiska sportowe i plac zabaw.

Kamionek – mieszkania

Komunikacyjnie Kamionek jest bardzo atrakcyjnym obszarem. Można stąd z łatwością przemieścić się do innych dzielnic Warszawy – zarówno samochodem, jak i autobusem, tramwajem, metrem czy pociągiem.

Dworzec Warszawa Wschodnia - Warszawa Praga Południe Kamionek

Na Kamionku jest dobry dostęp do edukacji zarówno publicznej, jak i prywatnej. Lokalizacja szkół i przedszkoli jest równomiernie rozplanowana. Są tu również licea ogólnokształcące, szkoły zawodowe i technika. Swoją siedzibę ma tutaj także Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej (SWPS).

Mieszkanie znajduje się w nowym budynku na Pradze Południe

Na terenie Kamionka mieszczą się lokalne sklepy spożywcze oraz popularne dyskonty, w bliskiej okolicy są również duże centra handlowe, gdzie można zaopatrzyć się w szerszy asortyment.

Mieszkańcy Kamionka mają dobry dostęp do opieki medycznej, w północnym obszarze znajduje się wiele centrów medycznych i gabinety specjalistyczne.

Zadbany budynek z nowymi mieszkaniami Warszawa Praga Południa

Na obszarze Kamionek znajduje się wiele obiektów gastronomicznych o zróżnicowanej ofercie – znajdziemy zarówno street food, jak kuchnię tradycyjną oraz smaki z Europy i świata.

Kamionek jest bardzo atrakcyjnym miejscem do życia – z olbrzymim obszarem zielonym, fajną infrastrukturą i sprawną komunikacją z innymi dzielnicami.

Mieszkanie usytuowane w niskim budynku - Warszawa Praga Południe Kamionek

Jeśli szukasz mieszkania w innej lokalizacji, zobacz pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Nowa Praga – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Obszar wydzielony w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ. Granice są dość naturalne, wyznaczają je: rzeka Wisła, al. „Solidarności”, linia kolejowa.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu