Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kawalerka dla singla czy mieszkanie – jakie nieruchomości kupują single w Gdańsku?

Marcin Krasoń
Marcin Krasoń

Małe mieszkanie dwupokojowe czy kawalerka dla singla? Czy mieszkańcy Trójmiasta szukają innych mieszkań niż ci z Wrocławia, Krakowa czy Warszawy? Zapraszamy do lektury.

Kawalerka dla singla czy mieszkanie – jakie nieruchomości kupują single w Gdańsku?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Trójmiejski rynek mieszkaniowy jest jednym z kilku największych w Polsce. Ze względu na atrakcyjność związaną z bliskością bałtyckich plaż, ceny należą do najwyższych. Stawki w prestiżowych lokalizacjach Gdańska, Gdyni i Sopotu dorównują tym z Krakowa i Warszawy, a czasami nawet je przewyższają. Gdańsk to największe miasto w regionie i wiele osób kupuje tu mieszkania. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, jakich nieruchomości szukają w Gdańsku single.

Przejdź do akapitów:

Gdański rynek jest bardzo zróżnicowany. Znajdziemy w nim skrajnie różne inwestycje mieszkaniowe. Od budżetowych osiedli zlokalizowanych w peryferyjnych częściach miasta, po luksusowe apartamenty zlokalizowane w ścisłym centrum, w spacerowej odległości od wybrzeża.

Gdańsk, centrum - mieszkania kupują tu głównie młodzi ludzie, pracujący np. w Olivia Business Centre

Z danych platformy obido.pl wynika, że około 23 procent osób szukających mieszkania w Gdańsku deklaruje się jako singiel. Ludzie ci deklarują, że są w stanie wydać na zakup mieszkania około 350 tys. zł.

Kawalerka dla singla czy małe mieszkanie? Na co częściej decydują się single?

Analiza popytu na mieszkania wskazuje, że mieszkania dwupokojowe cieszą się znacznie większym zainteresowaniem niż kawalerki. Ujmując to w liczbach, warto wskazać, że kawalerka w Gdańsku jest poszukiwana przez 12 procent osób, a lokal dwupokojowy przez prawie 45 procent.

Jest to związane ze znacznie większym komfortem życia, jakie daje lokal dwupokojowy. Preferowany jest aneks kuchenny niż osobna kuchnia, ale za to wydzielona sypialnia. Takie rozwiązanie pozwala na wyraźny podział pomiędzy częścią nocną (prywatną) mieszkania i dzienną (dostępną także dla gości).

Szukając mieszkania, wiele osób zwraca też uwagę na jego funkcjonalność. Dobrze dobrane skrytki i meble łączące kilka funkcji to spora oszczędność miejsca, a jednocześnie mniej problemów z utrzymaniem porządku. W życiu zabieganego singla jest to szczególnie ważne.

Mieszkanie dla singla – na jaki metraż decydują się gdańscy single?

Niewielu gdańskich singli szuka mieszkań malutkich, chętnych na duże lokale też raczej brakuje. Najchętniej wyszukiwane mieszkanie ma dwa pokoje i średnio 36 metrów kwadratowych. Taki rozkład nieruchomości pozwala na komfortowe życie zarówno singlowi, jak i parze – jest to zatem mieszkanie przyszłościowe. Jednocześnie lokal taki jest nadal popularny na rynku najmu, co oznacza, że po przeprowadzce do większego lokum nie powinno być problemu ze znalezieniem chętnych na wynajem takiej nieruchomości.

Rynek nieruchomości w Gdańsku obejmuje wiele nowych mieszkań

Jeśli singiel decyduje się na kawalerkę w Gdańsku, to zwykle wybiera mieszkanie nieco bardziej przestrzenne i funkcjonalne. Za pomocą półki z książkami czy szafy można oddzielić łóżko i nawet w kawalerce wydzielić coś na kształt sypialni. Nie musi to być drugi pokój z prawdziwego zdarzenia, chodzi o oddzielenie dziennej i nocnej części mieszkania.

Ceny kawalerek w Gdańsku a ceny małych mieszkań. Jak kształtuje się sytuacja na rynku?

Średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania w Gdańsku to 8585 złotych – tak wskazują dane Narodowego Banku Polskiego na koniec 2019 r. W 2020 roku stawka ta wzrosła o 8,5 procent.

Cena nominalna każdej nieruchomości zależy od wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć tutaj nie tylko powierzchnię mieszkania, ale i jego lokalizację oraz standard. Jest to widoczne także w Gdańsku, gdzie lokale w najbardziej ekskluzywnych okolicach są kilka razy droższe niż te budowane na obrzeżach miasta.

Małe mieszkania w Gdańsku nie są tanie. Kawalerka w Gdańsku to koszt około 375 tys. złotych. Mieszkania dwupokojowe są oczywiście większe i przeciętnie kosztują 428 tys. złotych. Mieszkania trzy- czy czteropokojowe to wydatek jeszcze większy - odpowiednio 559 i 721 tys. złotych.

Single to ważna grupa klientów na rynku mieszkaniowym. Mają cechy wspólne, ale należy pamiętać, że każdy z nich jest inny. Ma inne oczekiwania co do mieszkania i inne możliwości finansowe. Oczywiście, że każdy chciałby mieszkać blisko centrum w nowocześnie urządzonym przestronnym mieszkaniu. Ale nie każdy ma możliwości, by taką nieruchomość kupić.

Zakup nieruchomości na rynku wtórnym czy pierwotnym?

Dla jednej osoby lepszym rozwiązaniem będzie mieszkanie dwupokojowe, a dla innej – kawalerka. Dla singla ważne jest znalezienie kompromisu pomiędzy kwestiami finansowymi a komfortem życia. Stąd często małe mieszkania w Gdańsku kupowane są na kredyt, bo bywa to jedyny sposób na sfinansowanie pierwszego mieszkania.

Trudno o tanie mieszkania jest w centrum Gdańska, a także wzdłuż trasy Szybkiej Kolei Miejskiej (Wrzeszcz, Zaspa, Przymorze, Oliwa). Są to dzielnice z dogodną komunikacją i blisko morza – to zawsze podnosi cenę. Tańszych mieszkań należy szukać w takich dzielnicach jak Morena czy Gdańsk Południe. Średnia cena mieszkań jest tam nawet o kilkadziesiąt procent niższa niż w pobliżu centrum.

Gdańscy single najchętniej szukają niewielkich, ale funkcjonalnych mieszkań dwupokojowych. Ze względu na wysokie ceny mieszkań w najbardziej prestiżowych lokalizacjach zwykle jest to nieruchomość nieco oddalona od morza, ale z w miarę dobrą komunikacją.

Zobacz również inne artykuły z działu Rankingi.

Kolejny artykuł

Ranking dzielnic Wrocławia. W której dzielnicy Wrocławia warto zamieszkać?
Wrocław cieszy się zainteresowaniem osób, które lubią nieduże miasta o ciekawej architekturze, rozwiniętej infrastrukturze oraz bogatym rynku pracy. Choć stolica Dolnego Śląska wydaje się kameralnym na mapie Polski miastem, odnajdą się tam zarówno ci, którzy chcą w niektórych dziedzinach zrobić karierę, jak i szukający odpoczynku od zgiełku wielkich metropolii. W której dzielnicy Wrocławia warto zamieszkać i gdzie znajdziemy odpowiedzi na nasze potrzeby? Spróbujmy stworzyć ranking dzielnic Wrocławia, który pomoże nam podjąć decyzję.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu