Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kazimierz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Jedną z najbardziej atrakcyjnych części Krakowa jest Kazimierz. Tutaj znajduje się większość popularnych i klimatycznych kawiarni, restauracji oraz pubów. Z racji tego, że Kazimierz mieści się praktycznie w samym sercu Krakowa, mieszkania tutaj będą świetną opcją pod wynajem.

Kazimierz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Marzysz o mieszkaniu w centrum miasta? Tętniący życiem Kazimierz będzie odpowiednim miejscem dla Ciebie! Znajdziesz tutaj wszystko to, czego potrzebujesz, a dodatkowym atutem jest atrakcyjna i historyczna lokalizacja. Poznaj bliżej ten obszar.

Przejdź do akapitów:

Kazimierz, dzielnica Stare Miasto. Krótka historia

Kazimierz początkowo był samodzielnym miastem, później został przyłączony do Krakowa. Przez setki lat stanowił miejsce, w którym współistniały i przenikały się kultura żydowska i chrześcijańska. Do dziś pozostało na Kazimierzu wiele pamiątek po tych czasach – są wśród nich nie tylko zabytki takie jak synagogi, ale też restauracje z kuchnią żydowską oraz tutejsze imprezy, wśród których największy i najbardziej znany jest coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej. Festiwal trwa dziesięć dni, prezentuje niemal trzysta wydarzeń i przyciąga około trzydziestu tysięcy gości.

Bulwary wiślane w dzielnicy Kazimierz

W 1978 roku zabytki Kazimierza zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1994 roku Kazimierz został uznany za pomnik historii. Obecnie Kazimierz stanowi jedną z istotniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, jest to także jeden z ośrodków życia kulturalnego miasta.

Kazimierz – zabytki i instytucje kulturowe

Kazimierz obfituje w zabytki, obiekty kulturalne, restauracje i kluby. Przez wiele lat kojarzył się z opuszczonymi domami, ale po upadku komunizmu okolica zaczęła powracać do życia, do czego przyczyniły się Festiwal Kultury Żydowskiej, słynny film Lista Schindlera oraz moda na sztukę i kulturę żydowską.

Plac Wolnica Stare Miasto Kazimierz

Pod koniec XX wieku zaczęły powstawać tutaj pierwsze kawiarnie i puby, począwszy od Singera, Propagandy i Alchemii. Dzisiaj na Kazimierzu mieści się mnóstwo lokali, chętnie odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i krakowian. W okolicy jest też wiele muzeów, teatrów i galerii.

Na liście zabytków znajduje się także Okrąglak, będący centralną częścią Placu Nowego oraz bazylika Bożego Ciała pochodząca z XV wieku.

Kazimierz – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Kazimierz posiada na swoim obszarze tereny zielone, idealne na spacer – Planty Dietlowskie czy bulwary wiślane. Bulwary wiślane stanowią atrakcję samą w sobie, ale dodatkowo przebiegają przez nie Wiślana Trasa Rowerowa i VeloMetropolis stanowiące część VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych, która ma połączyć najciekawsze turystyczne i przyrodnicze miejsca w Małopolsce.

Skwer Judah Stare Miasto Kazimierz

Mieszczą się tutaj dwa popularne place: Plac Nowy i Plac Wolnica. Jest też wiele ciekawych obiektów rozrywkowo-gastronomicznych: restauracje, kawiarnie, lodziarnie, puby, bary. Pośrodku Placu Nowego znajduje się tzw. Okrąglak, a na nim wiele ciekawych obiektów. Odbywają się tutaj także festiwale i imprezy, a w dni powszednie działa tutaj targ, gdzie można kupić zarówno owoce i warzywa, jak i cenne antyki.

Kazimierz – mieszkania

Kazimierz jest dobrze skomunikowany z resztą Krakowa, w szczególności ze Starym Miastem, ale wygodnie można dojechać także do Bronowic, Krowodrzy Górki, Bieżanowa czy Ruczaju. Blisko stąd także do Dworca Głównego w Krakowie.

Z oczywistych względów Kazimierz jest idealnym miejscem pod inwestycję na wynajem krótkoterminowy. Nie bez powodu mieści się tutaj wiele hoteli. Jednocześnie jest to lokalizacja wygodna i prestiżowa, dlatego niektóre firmy właśnie tutaj mają swoje biura. Wśród nich jest międzynarodowy koncern ABB, który mieści się w zabytkowym Pałacu Pugetów w pobliżu Plant Dietlowskich.

Mieszkanie zlokalizowane w centrum krakowskiego Kazimierza

Zarazem na Kazimierzu – lub w jego bliskiej okolicy – znajdziemy wszystkie niezbędne udogodnienia dla mieszkańców. Nie brakuje tu sklepów, a po drugiej stronie ul. Starowiślnej mieści się jedno z największych centrów handlowych Krakowa, czyli Galeria Kazimierz, w której znajdują się między innymi Carrefour, Empik, RTV EURO AGD, H&M, Sephora i Super-Pharm, a także wiele punktów usługowych i gastronomicznych, w tym pralnia 5aSec, biura podróży Itaka i Rainbow, kawiarnie Nakielny i Grycan, restauracj KFC i McDonald's, a także Kulkowo i Cinema City.

Poza Galerią znajdziemy na Kazimierzu wiele lokali usługowych – salony kosmetyczne i fryzjerskie, studia tatuażu, pracownie krawieckie, naprawę obuwia, gabinety weterynaryjne i tym podobne. Są też ośrodki zdrowia – lekarze rodzinni i specjalistyczni, gabinety stomatologiczne, prywatne kliniki, a także oddziały Szpitala Uniwersyteckiego. W okolicy są też żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, zarówno publiczne, jak i prywatne. W pobliżu znajdują się również szkoła programowania, szkoła kaligrafii czy Pracownia Grafor, oferująca kurs rysunku i malarstwa.

Kładka Bernatka Stare Miasto Kazimierz

Na Kazimierzu nie ma wiele przestrzeni na nowe inwestycje, ale mimo wszystko powstają tu nowe obiekty, uzupełniając istniejącą zabudowę. Mieszkania są dedykowane pod wynajem krótko- lub długoterminowy – dla turystów lub osób, które chcą zamieszkać na Kazimierzu i cieszyć się licznymi zaletami tej lokalizacji.

Kładka Bernatka w dzielnicy Kazimierz

Chciałbyś mieszkać przy krakowskim rynku? Wybierz dzielnicę Kazimierz! Mieszkania w tej okolicy zapewniają dostęp do bogatej oferty kulturalnej oraz rozrywkowej.

Jeśli cenisz sobie spokojniejsze obszary, oddalone od ścisłego centrum Krakowa, zobacz pozostałe dzielnice Krakowa.

Stare Miasto Kazimierz - Wisła i tereny zielone

Kolejny artykuł

Kostrze-Bodzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Spokojny obszar na obrzeżach Krakowa? Takie jest właśnie Kostrze-Bodzów! Mieszkania tutaj zagwarantują Ci ciszę i wytchnienie po ciężkim dniu. Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania ten obszar.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu