Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kazimierz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Kazimierz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Jedna z najbardziej atrakcyjnych części Krakowa to Kazimierz. Mieszkania znajdujące się tutaj leżą w sąsiedztwie większość znanych i klimatycznych kawiarni, restauracji i pubów. Z racji tego, że Kazimierz mieści się praktycznie w samym sercu Krakowa, mieszkania tutaj będą świetną opcją pod wynajem.


Marzysz o mieszkaniu w centrum miasta? Tętniący życiem Kazimierz będzie odpowiednim miejscem dla Ciebie! Znajdziesz tutaj wszystko, czego potrzebujesz, a dodatkowym atutem jest atrakcyjna i historyczna lokalizacja.

Przejdź do akapitów:

Obszar Kazimierz dzielnica Stare Miasto – krótka historia

Obszar Kazimierz (dzielnica Stare Miasto) początkowo – od swojego powstania w XIV wieku aż do przełomu wieków XVIII i XIX – był samodzielnym miastem, później został przyłączony do Krakowa. Przez setki lat stanowił miejsce, w którym współistniały i przenikały się kultura żydowska i chrześcijańska. Do dziś pozostało na Kazimierzu wiele pamiątek po tych czasach – są wśród nich nie tylko zabytki takie jak synagogi, ale też restauracje z kuchnią żydowską i imprezy, wśród których największy i najbardziej znany jest coroczny Festiwal Kultury Żydowskiej. Festiwal trwa dziesięć dni, prezentuje niemal trzysta wydarzeń i przyciąga około trzydziestu tysięcy gości.

W 1978 roku zabytki Kazimierza (razem ze ścisłym Starym Miastem i Wawelem) zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a w 1994 roku Kazimierz (ponownie razem ze Starym Miastem i Wawelem, a także Stradomiem, Piaskiem, Podgórzem i Nowym Światem) został uznany za pomnik historii. Obecnie Kazimierz jest więc jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Krakowa, a zarazem jednym z ośrodków życia kulturalnego miasta.

Kazimierz – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Kazimierz obfituje w zabytki, obiekty kulturalne, restauracje i kluby. Przez wiele lat kojarzył się z opuszczonymi domami, ale po upadku komunizmu okolica zaczęła powracać do życia, do czego przyczyniły się Festiwal Kultury Żydowskiej, słynny film Lista Schindlera oraz moda na sztukę i kulturę żydowską.

Pod koniec XX wieku zaczęły powstawać tutaj pierwsze kawiarnie i puby, począwszy od Singera, Propagandy i Alchemii. Dzisiaj na Kazimierzu jest niemal trzysta lokali, chętnie odwiedzanych zarówno przez turystów, jak i krakowian. W okolicy jest też wiele muzeów, teatrów i galerii.

Na liście zabytków znajduje się także Okrąglak, będący centralną częścią Placu Nowego oraz bazylika Bożego Ciała pochodząca z XV wieku.

Kazimierz – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Kazimierz posiada na swoim obszarze tereny zielone, idealne na spacer – Planty Dietlowskie czy bulwary wiślane. Bulwary wiślane stanowią atrakcję samą w sobie, ale dodatkowo przebiegają przez nie Wiślana Trasa Rowerowa i VeloMetropolis stanowiące część VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych, która ma połączyć najciekawsze turystyczne i przyrodnicze miejsca w Małopolsce. Wiślana Trasa Rowerowa wiedzie doliną Wisły i biegnie z Jawiszowic przez Oświęcim, Skawinę, Tyniec, Kraków, Brzegi, Niepołomice do Szczucina, natomiast VeloMetropolis to małopolski odcinek trasy EuroVelo 4, który na odcinku z Jawiszowic do Woli Batorskiej pokrywa się z Wiślaną Trasą Rowerową, a dalej przebiega przez Mikluszowice, Bogumiłowice, Ostrów i Tarnów do Jodłówki Wielkiej na granicy z województwem podkarpackim. VeloMałopolska jest jeszcze w budowie, ale niektóre jej fragmenty są już gotowe i nie tylko umożliwiają dojazd rowerem do odległych miejscowości, ale też ułatwiają poruszanie się po Krakowie – z Kazimierza można nią dojechać do centrum miasta oraz do Nowej Huty, na Czyżyny czy do Pychowic.

Mieszczą się tutaj dwa popularne place: Plac Nowy i Plac Wolnica. Mieści się tutaj wiele ciekawych obiektów rozrywkowo-gastronomicznych: restauracje, kawiarnie, lodziarnie, puby, bary. Pośrodku Placu Nowego znajduje się tzw. Okrąglak, a na nim wiele ciekawych obiektów. Odbywają się tutaj także festiwale i imprezy, a w dni powszednie działa tutaj targ, gdzie można kupić zarówno owoce i warzywa, jak i cenne antyki.

Kazimierz – mieszkania

Obszar Kazimierz (dzielnica Stare Miasto) jest dobrze skomunikowany z resztą Krakowa, w szczególności ze Starym Miastem, ale wygodnie można tu dojechać także z Bronowic, Krowodrzy, Bieżanowa czy Ruczaju. Dojazd komunikacją miejską na Dworzec Główny w Krakowie zajmuje poniżej 20 minut.

Z oczywistych względów Kazimierz jest idealnym miejscem pod inwestycję na wynajem krótkoterminowy. Nie bez powodu mieści się tutaj wiele hoteli. Jednocześnie jest to lokalizacja wygodna i prestiżowa, dlatego niektóre firmy właśnie tutaj mają swoje biura. Wśród nich jest międzynarodowy koncern ABB, który mieści się w zabytkowym Pałacu Pugetów w pobliżu Plant Dietlowskich.

Zarazem na Kazimierzu – lub w jego bliskiej okolicy – znajdziemy wszystkie niezbędne udogodnienia dla mieszkańców. Nie brakuje tu sklepów, a po drugiej stronie ul. Starowiślnej mieści się jedno z największych centrów handlowych Krakowa, czyli Galeria Kazimierz, w której znajdują się między innymi Carrefour, Empik, RTV EURO AGD, H&M, Salomon, Sephora i Super-Pharm, a także wiele punktów usługowych i gastronomicznych, w tym pralnia 5aSec, biura podróży Itaka, TUI i Rainbow, kawiarnie Nakielny i Grycan, restauracje Jeff's, KFC i McDonald's, a także Robopark, Kulkowo i Cinema City. Poza Galerią znajdziemy na Kazimierzu wiele lokali usługowych – salony kosmetyczne i fryzjerskie, studia tatuażu, pracownie krawieckie, naprawę obuwia, gabinety weterynaryjne i tym podobne. Są też ośrodki zdrowia – lekarze rodzinni i specjalistyczni, gabinety stomatologiczne, prywatne kliniki, a także oddziały Szpitala Uniwersyteckiego. W okolicy są też żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, zarówno publiczne, jak i prywatne. W pobliżu znajdują się również szkoła programowania, szkoła kaligrafii czy Pracownia Grafor, oferująca kurs rysunku i malarstwa.

Na Kazimierzu nie ma wiele przestrzeni na nowe inwestycje, ale mimo wszystko powstają tu nowe obiekty, uzupełniając istniejącą zabudowę. Mieszkania są dedykowane pod wynajem krótko- lub długoterminowy – dla turystów lub osób, które chcą zamieszkać na Kazimierzu i cieszyć się licznymi zaletami tej lokalizacji.

Chciałbyś mieszkać przy krakowskim rynku? Wybierz dzielnicę Kazimierz! Mieszkania w tej okolicy zapewniają dostęp do bogatej oferty kulturalnej oraz rozrywkowej.

Kolejny artykuł

Kostrze-Bodzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Spokojny obszar, znajdujący się na obrzeżach Krakowa? Takie jest właśnie Kostrze-Bodzów! Mieszkania tutaj zagwarantuje Ci ciszę i wytchnienie po ciężkim dniu. Sprawdź, co jeszcze ma do zaoferowania ten obszar.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu