Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości, przechodzisz przez etap orientacji na rynku. Porównujesz wtedy oferty, które pochodzą od różnych deweloperów, sprawdzasz ceny mieszkań i domów i jednocześnie kształtujesz własne wymagania odnośnie swojego wymarzonego miejsca. Czasami jednak zdarza się, że te kryteria zamiast ułatwić zakup, jeszcze bardziej go utrudniają. Co wtedy?
Podczas rejestracji w obido.pl wybierasz konkretne parametry poszukiwanego przez Ciebie mieszkania lub domu (metraż, cena, lokalizacja, liczba pokoi). Do swojego profilu możesz dodawać także specjalne oczekiwania dotyczące Twojej przyszłej nieruchomości (m.in. jej termin oddania, ekspozycję lub preferowany układ). Z portalu szybko otrzymujesz informację zwrotną na temat dostępności takich ofert. Ich liczba zależy od Twoich wymagań. Jeżeli są one bardzo szczegółowe, nie otrzymasz wielu prezentacji mieszkań czy domów z rynku pierwotnego dla porównania. Do czego więc zachęcamy? Do otwartości!
Z doświadczenia wiemy, że nasi użytkownicy często kupują nieruchomości niespełniające ich podstawowych oczekiwań (np. znajdują się w dzielnicy wcześniej nie branej pod uwagę). W większości przypadków do zakupu przekonała ich po prostu niższa cena czy możliwość uzyskania indywidualnych rabatów na garaż lub komórkę lokatorską. Podsumowując: szybko zmienili oni swoje wymagania, otrzymując realne korzyści. Dlatego nie powinieneś zamykać się w wąskich wymaganiach, bo ominą Cię interesujące oferty. Zazwyczaj wystarczy, że dokonasz niewielkich ustępstw w swoich obecnych wymaganiach poprzez poszerzenie dzielnic lub rezygnację z parametru osobnej kuchni i automatycznie zwiększy się liczba ofert dopasowanych do Twoich preferencji.
Wyodrębniliśmy kilka krytycznych wymagań, które utrudniają poszukiwanie nieruchomości na rynku pierwotnym. Po pierwsze, jest to termin oddania inwestycji. Wielu użytkowników obido.pl chce wprowadzić się „jak najszybciej”, chociaż nie zmusza ich do tego sytuacja życiowa. Wolą nie czekać i w ten sposób ograniczają zakres inwestycji pasujących do ich wymagań. Wydłużenie terminu oddania inwestycji nawet o kwartał lub pół roku sprawi, że będziesz miał większy wybór spośród mieszkań lub domów dostępnych na rynku. Kolejnym kryterium jest osobna kuchnia. Współcześnie deweloperzy rzadko decydują się na takie rozwiązanie, stawiając przede wszystkim na aneksy połączone z salonem. Dlatego lepiej jest, żebyś zrezygnował z osobnej kuchni na rzecz aneksu z oknem, który można wydzielić do oddzielnego pomieszczenia za pomocą ścianki działowej.
Następną preferencją jest wielkość powierzchni dodatkowej (przede wszystkim tarasu). Tarasy o powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych są rzadko spotykane na rynku, więc warto, żebyś rozważył także nieruchomości z kilkunastometrowymi balkonami, bo, oprócz mniejszej powierzchni dodatkowej, mogą one w pełni spełnić Twoje wszystkie potrzeby. Istotną kwestią jest również lokalizacja. Jeżeli ograniczasz poszukiwania do kilku ulic lub jednej dzielnicy, bardzo zawężasz swoje kryteria. Jeżeli nie chcesz zmieniać preferowanych regionów, słuszną opcją jest orientacyjne poszerzenie poszukiwań o sąsiednie dzielnice, gdyż może okazać się, że te lokalizacje również są atrakcyjne: mają dobrą komunikację czy konkurencyjne ceny.
Wszystko to uświadamia, że powinieneś na bieżąco weryfikować swoje wymagania i ich obligatoryjność. Nawet niewielkie modyfikacje mogą sprawić, że jeszcze szybciej znajdziesz swoją wymarzoną nieruchomość na rynku pierwotnym.