Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Lampy loftowe – zadbaj o efektowne oświetlenie w mieszkaniu

Ula Olczak
Ula Olczak

Styl industrialny definiowany jest jako minimalistyczny i surowy, dodatki w tym stylu dają więc podobne wrażenia wizualne. Jak zaaranżować lampy loftowe, aby dawały one spektakularne efekty?

Lampy loftowe – zadbaj o efektowne oświetlenie w mieszkaniu

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy Ci czym są lampy industrialne oraz do jakich wnętrz sprawdzą się doskonale. Przedstawimy dostępne loftowe lampy wiszące, kinkiety, żyrandole oraz lampy stojące.

Przejdź do akapitów:

Wnętrza w stylu loft określane też jako industrialne są minimalistyczne, proste i dają poczucie surowości. Najczęściej są to przestronne pomieszczenia, w których nie zalega duża ilość mebli. We wnętrzach industrialnych pożądany jest widok niewykończonych, betonowych ścian, cegieł i instalacji. Styl loft uwielbia otwartą przestrzeń i brak zbędnych ścian działowych. Wnętrza te przypominają obiekty poprzemysłowe.

Lampy loftowe

Lampy loftowe nazywane również industrialnymi to zwykle lampy wykonywane z betonu lub cementu, często także stylizowane na owe materiały. Oświetlenie loftowe świetnie komponuje się z industrialnymi wnętrzami, lecz doskonale dopełnia też nowoczesne style aranżacyjne. Najchętniej wykorzystywana kolorystyka w tej stylistyce to szarości i nienasycone czernie, zwykle w chłodnych odcieniach. Materiały i kolorystyka tych lamp dają odczucie chłodu, dzięki czemu wnętrze zyskuje wyjątkową wymiarowość.

Lampy loft to świetne dopełnienie wnętrz

Lampy loftowe wyróżniają się nierzadko wyeksponowaną żarówką i nieprzesadzoną ilością elementów, co pozwala im znaleźć zastosowanie w minimalistycznym stylu. Mocno wyeksponowane źródło światła pozbawione zbędnych kloszy i abażurów to pożądane rozwiązanie ostatnich sezonów.

Industrialne loft lampy mogą mieć gładką fakturę, lecz mile widziane i chełpione są tu też wszelkie inne faktury – pomarszczone, postarzane czy podniszczone lub zużyte. Lapy loftowe mogą nawiązywać do stylu retro czy też dawać poczucie tego, że służyły w starych fabrykach przez lata.

Kinkiety industrialne

Kinkiet industrialny to element, który doświetla jedynie małą powierzchnię, jego przeznaczeniem nie jest bycie światłem głównym. W dużych pomieszczeniach ich „mała” rola jest znacząca. Kinkiety industrialne posiadają estetykę poprzemysłową, dobrze współgrają z wysokimi sufitami. Takie oświetlenie posiada zwykle prostą formę – metalowy, geometryczny trzon, do którego przymocowana jest minimalistyczna żarówka bez abażuru. Dostępne są też lampy z metalowym abażurem, który zdecydowanie pokrywa żarówkę.

Lampy loftowe wiszące

Lampy sufitowe industrialne to zwykle oszczędne w formie oświetlenie. Charakterystyczne dla loftowego stylu są metalowe lampy wiszące, które w kształcie przypominają odwróconą misę z odsłoniętą, dużą żarówką. Cenione są też ciężkie lampy, które dopełnione są metalową kratką.

Wybierając lampy loftowe warto pochylić się nad kompozycją kilku takich samych lamp obok siebie. Szczególnie charakterystyczne dla jadalni w stylu industrialnym są trzy lampy zawieszone w jednej linii. Nieco bardziej odważną propozycją, do której warto podejść z zastanowieniem jest powieszenie obok siebie kilku lamp loftowych o różnych kloszach. Zdecydowanie takie rozwiązanie podkreśli charakter wnętrza.

Lampa industrialna – w stylu loftowym lampa wisząca stanowi znaczący element dekoracyjny

Ciekawą propozycją są też lampy industrialne wiszące zwane kwokami. Nazwa podchodzi od ich pierwotnego przeznaczenia – służyły do ogrzewania piskląt. Takie lampy malowane są często na mocne, nasycone kolory, które przełamują surowość industrialnego wnętrza. Przemysłowy charakter lamp kwok świetnie dopełnia wystroje, w których używane materiały to m.in. beton, cegła czy metal.

Żyrandole loftowe

Żyrandole różnią się od lamp wiszących głównie wielkością. Żyrandol to zwykle bardziej skomplikowana konstrukcja, która oświetla większą powierzchnię niż lampa. Co więcej w pomieszczeniu umieszcza się jeden żyrandol, natomiast lampy z uwagi na mniejsze gabaryty, często są kompletowane i aranżowane obok siebie.

Żyrandole industrialne to minimalistyczne i surowe kompozycje, często stanowią mocny element wystroju. Mogą składać się z geometrycznych, metalowych ram otaczających wyeksponowane żarówki, dając wrażenie ciężkich i agresywnych. Żyrandole lofotowe mogą też przypominające pajęcze odnóża to także coraz częściej wybierane rozwiązanie. Żarówki usytuowane są na linach przypominających surowe kable lub na metalowych odpowiednikach. Wiszące loft żyrandole świetnie komponują się z zielonymi roślinami.

Lampy loftowe stojące

Lampy loftowe stojące potrafią odmienić każde wnętrze, ponieważ często wyróżniają się niezwykłą oryginalnością. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu lampy podłogowe przypominają reflektory stosowane w studiach fotograficznych czy też planach filmowych. Z racji na swe duże gabaryty lampy „reflektory” najlepiej prezentują się w przestronnych przestrzeniach np. salonach. Regulacja kąta światła jest w tych lampach bardzo prosta, mogą więc stanowić one doskonałe, punktowe oświetlenie, ale dobrze sprawdzą się też przy oświetlaniu nieco większych obszarów.

Lampa loft w minimalistycznym salonie

Lampy industrialne we wnętrzach

Lampy industrialne świetnie komponują się z licznymi stylami aranżacyjnymi, nie koniecznie musi być to loft, ale wszelkie nowoczesne, minimalistyczne czy eklektyczne aranżacje dadzą pole do tego typu oświetlenia. Lampy industrialne z powodzeniem można zastosować w różnych pomieszczeniach, jednak ważne, aby dobrać odpowiedni rozmiar lamp do danej powierzchni, co pozwoli zapobiec komicznym czy też karykaturalnym efektom. W typowych loftowych wnętrzach lepiej zastosować okazałe, monumentalne oświetlenie, które nie zniknie w obszernym pomieszczeniu. Mniejsze pokoje polubią się natomiast z minimalistycznymi, surowymi lampami, które efektownie podkreślą charakter wnętrza.

Zobacz też inne artykuły z działu porady i aranżacje.

Kolejny artykuł

Biokominek – eko sposób na ciepło w mieszkaniu
Biokominek to współczesne rozwiązanie, które w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, jest możliwe do zastosowania również w blokach. Biokominek to dodatek, dzięki któremu każde wnętrze stanie się bardziej przytulne.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu