Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Łóżko z palet – tanio i ekologicznie

Ula Olczak
Ula Olczak

Meble z palet to popularne rozwiązanie zarówno w punktach gastronomicznych, ogrodach, jak i domach – są ekologiczne, tanie i funkcjonalne. Dużym zainteresowaniem wyróżnia się łóżko z palet. To niedrogi i efektowny sposób na aranżacje sypialni. Czy warto je wprowadzić do swojego mieszkania?

Łóżko z palet – tanio i ekologicznie

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz zalety łóżka z palet. Dowiesz się też jak zrobić łóżko z palet i gdzie je usytuować.

Przejdź do akapitów:

Łóżko z palet – zalety

Łóżko z europalet to popularne rozwiązanie wśród osób, które poszukują nieoczywistych, ekologicznych oraz tanich rozwiązań do swoich sypialni.

Łóżko wykonane z palet to przykład upcyklingu, czyli powtórnego przetwarzania surowców, w taki sposób, by posiadały one wartość wyższą niż pierwotnie. Meble możemy wykonać zarówno z nowych, jak i używanych palet. Palety wykonane są z drewna, ogranicza to wykorzystywanie materiałów sztucznych i szkodliwych dla środowiska

Zaletą takiego łóżka jest również jego cena. Ile kosztuje łóżko z palet? Jedna paleta to koszt od 20 do 50 zł, w zależności od tego czy są to palety nowe czy używane. Możemy więc szacować, że koszt palet na konstrukcję stelaża 140x200 wyniesie nas około 80-200 zł.

Sypialnia – łóżko na europaletach

Atutem takiego łóżka jest również duża dowolność konstrukcji – możemy uzyskać dowolny kolor, kształt, wysokość oraz wprowadzić niezbędne dla nas modyfikacje, tym samym łóżko z palet można dopasować do każdej przestrzeni.

Nie zapominajmy również o tym, że meble z palet są dosyć proste w konstrukcji, dzięki czemu większość osób nie będzie mieć problemu z ich samodzielnym wykonaniem. Wystarczą podstawowe narzędzia, papier ścierny, farba i trochę czasu. Jak zrobić swoje wymarzone łóżko z palet DIY?

Jak zrobić łóżko z palet?

Aby stworzyć własne łóżko z palet nie potrzebujemy zbyt wielkich zdolności, a tym bardziej specjalistycznych materiałów. Przygotowujemy drewniane palety budowlane (standardowe palety drewniane mierzą 120x80 cm) – ich ilość zależy od rozmiaru łóżka jakie chcemy otrzymać:

  • pojedyncze łóżko z palet 120x200 – 4 palety, dodatkowa, wystająca część będzie funkcjonalną przestrzenią pełniącą funkcję podobną do stolika nocnego – możemy tam odkładać telefon, książkę czy okulary,
  • łóżko z palet 140x200 – 4 palety lub 8 palet, jeśli chcemy otrzymać podwójny stelaż,
  • łóżko z palet 160x200 – 6 palet lub 12 palet, by uzyskać podwójny stelaż.

Ilość palet zależna jest również od tego, czy chcemy wzbogacić nasze łóżko o zagłówek. W zależności od tego, czy planujemy pojedyncze łóżko czy podwójne, zagłówek będzie nas kosztował dodatkową jedną lub dwie palety.

Podwójny stelaż z europalet – łóżko

Zanim przystąpimy do budowy łóżka, prewencyjnie rozłóżmy folie, by nie uszkodzić podłogi czy też innej przestrzeni, na której będziemy realizować nasz projekt. W pierwszej kolejności oczyszczamy palety z ewentualnych zabrudzeń, po czym przystępujemy do szlifowania – pomocna w tym będzie szlifierka, jednak również papier ścierny zda egzamin. Rozpoczynamy od papieru o niskiej gradacji (60-80), kolejno zwiększamy jego moc, by ostatni szlif wykonać papierem o gradacji 200-240, który pozwoli uzyskać finalne, gładkie wykończenie. Oczyszczamy drewno z pyłu odkurzaczem i zwilżoną szmatką.

W zależności od tego, jaki kolor stelaża chcemy uzyskać, wybieramy farbę gruntującą do drewna lub kryjącą farbę akrylową. Popularnym i uniwersalnym wyborem jest białe łóżko, które świetnie współgra z wieloma aranżacjami. Jeśli chcemy zachować kolor drewna i naturalne usłojenie, możemy zdecydować się na malowanie palet bejcą czy olejem.

Po wyszlifowaniu i pomalowaniu możemy przystąpić do połączenia palet. Choć pojawiają się głosy, że nie jest to konieczne, lepiej przymocować do siebie palety, by zapobiec ich rozjeżdżaniu się. Pomocne w tym będą metalowe płaskowniki budowlane do drewna – blaszki o różnej wielkości z otworami na wkręty do drewna. Układamy palety w kształt prostokąta i łączymy blaszkami mocującymi.

Ostatnim etapem jest wybór odpowiedniego materaca, ponieważ to przede wszystkim od niego zależy to, czy nasze łóżko będzie wygodne.

Z palet możemy zbudować także rozkładane łóżko, jednak warto mieć na uwadze, że mechanizm takiego łóżka nigdy nie będzie tak sprawny i niezawodny, jak w przypadku zaawansowanych technologicznie kanap sklepowych.

Łóżko – cztery europalety

Łóżko z palet podświetlane

Aby otrzymać łóżko z palet z ledami wystarczy użyć popularnych listew led. Nie jest to drogie przedsięwzięcie, najprostsze modele możemy zakupić nawet za kilkanaście złotych. Szeroki asortyment sklepów oferuje dowolne długości oświetlenia led oraz zróżnicowane jego funkcje. Oświetleniem led możemy sterować np. za pomocą dołączonego pilota lub z poziomu aplikacji mobilnej – różne tryby i kolory pozwalają budować odpowiedni nastrój.

Często oświetlenie led dostępne jest w formie taśmy, którą możemy przykleić do dowolnego obiektu. Najlepszy efekt otrzymamy mocując ledy wzdłuż stelaża. Oświetlenie możemy zamontować także na zagłówku – w tym przypadku sprawdzą się również zwykłe lampki np. choinkowe.

Łóżko na paletach do sypialni

Łóżko na paletach to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Dodatkowo świetnie pasuje ono do licznych stylów aranżacyjnych, wymienić tu można styl industrialny, rustykalny, skandynawski, a nawet minimalistyczny. Łóżko sypialniane z palet można modyfikować poszukując odpowiedniego rozmiaru, kształtu czy koloru.

Decydując się na łóżko na paletach do sypialni należy pamiętać o tym, by wybrać możliwie najwygodniejszy materac, który zredukuje nieco niedogodności sztywnego stelaża z palet

Sypialnia – łożko na paletach

Łóżko z palet z szufladami

Łóżko z palet z szufladami to funkcjonalne rozwiązanie, które udostępnia nie tylko miejsce do spania, ale także do przechowywania. Szuflady możemy zamontować w przerwach palet, dzięki czemu stworzymy idealne miejsce do przechowywania pościeli czy koców. Łóżko z palet z szufladami wymaga więcej miejsca niż podstawowy model, ponieważ należy tu przewidzieć wystarczającą ilość miejsca na ich wysuwanie.

Łóżko z palet dla dziecka

Łóżko z palet sprawdzi się nie tylko w oryginalnej, rustykalnej sypialni, ale też w pokoju dziecięcym. Aby łóżko wyglądało estetycznie, a przy tym nie było pozbawione kreatywności, możesz wykonać podwieszane łóżko z palet.

Podczas wykonywania łóżka do pokoju dziecka ze szczególną uwagą należy podejść do szlifowania, palety muszą być wolne od drzazg i innych niebezpiecznych elementów. Do pokoju dziecięcego odpowiednie będzie łóżko wykonane z czterech palet. Konstrukcje możemy wzmocnić dodatkowymi łączeniami. Liny mocujemy na rogach palet, a na suficie montujemy śruby z pierścieniami.

Czy łóżko z palet jest wygodne?

Wygoda łóżka z europalet w dużej mierze uzależniona jest od tego, jaki materac na nim umieścimy. Nie zapominajmy jednak o tym, że dobry stelaż także wpływa na wygodę i jakość snu. Palety posiadają dosyć sztywną konstrukcję przez co położony na nich materac nie pracuje w pełni poprawnie. Dodatkowo niskie konstrukcje utrudniają przepływ powietrza tym samym pozwalają na osadzanie się brudu i kurzu na materacu. Budowa europalet sprzyja zatrzymywaniu się na nich zanieczyszczeń konieczne jest tu częste odkurzanie stelaża.

Meble z palet euro wyposażone w wygodne oparcie

Zobacz pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Moskitiera na drzwi balkonowe. Jaką wybrać?
Moskitiera na drzwi balkonowe to niezawodny sposób na celebracje letnich dni i wieczorów przy otwartym oknie, lecz bez towarzystwa uporczywych insektów. Jaką moskitierę balkonową warto wybrać do swojego domu?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu