Z wiekiem dzieci potrzebują więcej przestrzeni tylko dla siebie. Nie zawsze rodzice są w stanie sprostać wszystkim ich oczekiwaniom, jednak nawet przy niewielkim metrażu i budżecie, można urządzić wspaniałe, choć małe pokoje młodzieżowe. Jaki kolor ścian będzie odpowiedni, które meble i łóżko wybrać? Sprawdźmy razem, jak urządzić mały pokój dla nastolatków!
Każdy nastolatek marzy o swoim pokoju, który spełniałby wszystkie jego oczekiwania. Niestety nie zawsze metraż lub budżet jest do tego wystarczający. Zapewniamy jednak, że z dobrym pomysłem można urządzić piękny pokój dla nastolatka! Podpowiadamy, jak zaaranżować mały lub wąski pokój młodzieżowy, a także które meble młodzieżowe sprawdzą się świetnie w tej przestrzeni.
Przejdź do akapitów:
Dorastanie to trudny i czasem buntowniczy okres w życiu dzieci. Dlatego też nie powinniśmy podejmować decyzji bez nich. O tym, jak powinna wyglądać aranżacja pokoju młodzieżowego, należy najpierw zapytać córki lub syna. Koniecznie trzeba dowiedzieć się, jakie są ich konkretne upodobania oraz o jakich kolorach ścian i stylu mebli marzą. Naturalnie dzieci nie mogą decydować o wszystkim, ponieważ koszty i bezpieczeństwo zawsze pozostają po stronie rodziców, ale wizja, jak urządzić mały pokój dla nastolatków, powinna płynąć od nich. Warto jest ich obserwować, zwracać uwagę na szczegóły. Często nawet najśmielsze pomysły, mogą okazać się możliwe do zrealizowania na niewielkim metrażu.
Choć małe pokoje młodzieżowe są trudniejsze w aranżacji, nie należy zbytnio przejmować się tym problemem – odpowiednio urządzone staną się nie tylko funkcjonalnym, ale i pięknym pomieszczeniem. Musimy się jednak skupić na najważniejszych elementach.
Do tego, by nastolatek rozwijał swoje zainteresowania i miał zapewnione wygodne miejsce do nauki, w jego pokoju koniecznie muszą znaleźć się: łóżko, szafa, biurko i wygodny fotel. Mimo przybywającej ilości rzeczy trzeba będzie zadbać o miejsce na ich segregację. Ułatwią ona dostęp, a przedmioty codziennego użytku nie zagracą tak cennego w małym pokoju miejsca. Odpowiednie dodatki pozwolą stworzyć natomiast niesamowity klimat.
Jak zorganizować i ulokować wszystkie meble na małej powierzchni? W tym przypadku ważnym jest ich dobór i rozmieszczenie.
Na początek skupmy się na meblach. Do pokojów młodzieżowych o niewielkim metrażu mamy tak naprawdę sporo rozwiązań. Jednym z nich jest łóżko piętrowe z biurkiem. Pozwala ono na bardzo dużą oszczędność miejsca i zaspokojenie potrzeb nastolatka. Ponadto wygląda to bardzo nowocześnie. Kolejną bardzo ciekawą opcją jest łóżko na wysokiej skrzyni, w której są szuflady. To pomoże nam zyskać dodatkowe i bardzo przydatne schowki. W końcu można w nich przechowywać ubrania czy sprzęt sportowy. Ważne, by łóżko miało także porządny materac i wygodne oparcie, w końcu młodzi ludzie nie tylko na nim śpią, ale i odrabiają lekcje, korzystają z komputera czy przyjmują znajomych.
Jeśli pokój, jaki urządzamy, okaże się tak mały, że trudno będzie o miejsce nawet na biurko, można zastanowić się nad składanym blatem bądź zamontowaną do ściany szeroką półką. Dla nastolatków, którzy często korzystają w trakcie nauki z niezajmujących dużo przestrzeni laptopów, będzie to wystarczające.
Aranżacja małego pokoju młodzieżowego musi zawierać także szafę i szafki lub komodę. Niezależnie od płci dzieci, ubrania, rzeczy do szkoły i te osobiste muszą zostać odpowiednio ulokowane. Na rynku nie brakuje ciekawych rozwiązań: znaleźć można na przykład meble z ukrytymi schowkami. Jeśli przestrzeń nie pozwala nam na za wiele, należy sprawdzić ofertę mebli narożnych. Jest to idealny sposób na wykorzystanie miejsc, które zazwyczaj trudno odpowiednio zaaranżować.
Naturalne jest, że każde dziecko jest inne, posiada inną osobowość i zainteresowania. Dlatego tak ważna jest rozmowa na temat tego, jak urządzić mały pokój. Nastolatce jednak trudno będzie zdecydować się, a jej pomysły pewnie często nie będą do końca funkcjonalne – dzieci proponują czasami np. czarny kolor ścian. Jak wiemy, taka barwa nie będzie raczej sprzyjać nauce. Weźmy zatem pod uwagę jej zdanie, ale nie zapominajmy o zdrowym rozsądku. Usiądźmy razem i wybierzmy kolor, który powiększy wizualnie przestrzeń, ale nie będzie odbiegał od potrzeb dziecka. Kompromisem może być fototapeta lub ciekawe naklejki na ścianę.
Pokój dorastającej dziewczyny musi spełniać funkcję sypialni, pokoju dziennego, do nauki oraz do przyjmowania gości. Konieczne jest zatem wyposażenie go w odpowiednie meble. Oprócz wcześniej wspomnianego wygodnego łóżka, pokoju powinna znaleźć się kanapa, niewielkie fotele albo chociaż pufy, na których będzie można siedzieć podczas wizyty znajomych. Oprócz biurka do odrabiania lekcji i nauki przyda się też niewielki stolik – zwykły lub typowy stolik kawowy.
Bez względu na to, czy nasza córka interesuje się modą, grą w szachy, technologią, czy sportem, pokój powinien posiadać sporo regałów i półek, na których będą mogły znaleźć się książki, rzeczy związane ze szkołą i pasjami. Podczas wyboru mebli, nie powinniśmy zapominać o, być może koniecznym, dodatkowym miejscu na sprzęt sportowy, instrumenty muzyczne, czy po prostu kącik dla kota.
Zwykle łatwiej zaprojektować mały pokój młodzieżowy dla nastolatki. Z chłopcami w wieku dorastania trudniej jest się porozumieć i rozpoznać ich gust. Znając jednak zainteresowania syna, widzimy, jakie kolory ubrań preferuje – jest to dobry punkt wyjścia.
Aranżacja małego pokoju młodzieżowego okaże się łatwiejsza, gdy dowiemy się od naszego syna, co chciałby umieścić na ścianach. Nowoczesnym rozwiązaniem jest pozostawienie jednej ściany białej, dając przez to możliwość artystycznemu wyrażeniu się dziecka (poprzez graffiti bądź inny malunek).
Jak urządzić mały pokój nastolatkowi? Jeśli nasz syn spędza dużo czasu przed komputerem, interesuje się gadżetami i nowinkami technologicznymi, to warto już na początkowym etapie remontu zadbać o rozplanowanie gniazdek oraz duże i wygodne biurko, fotel obrotowy i stolik lub szafkę, która okażą się przydatna np. do gier na konsoli. Warto pomyśleć także o zakupie listwy z bezpiecznikiem chroniącym nasze dziecko przed przepaleniem się jej sprzętów elektronicznych.
W zależności od tego, czy nasz syn lubi czytać, czy interesuje się modą lub sportem, pamiętajmy o funkcjonalnych meblach. Intensywne życie nastolatka nie sprzyja porządkowi, dlatego też porządna, wyposażona w sporą ilość szuflad i półek szafa może okazać się idealnym rozwiązaniem, mogącym pomóc w utrzymaniu porządku.
Spełniające wiele funkcji małe pokoje młodzieżowe stanowią nie lada wyzwanie aranżacyjne. Jednak przy dobrej komunikacji z naszą pociechą oraz wzięciu pod uwagę jej pomysłów i zachowaniu równowagi, stworzymy wnętrze, w którym nie tylko odpowiednio wypocznie, ale i będzie lubił spędzać czas na nauce i rozwijaniu swoich pasji. Od teraz odpowiedź na pytanie: jak urządzić mały pokój nastolatkowi bądź nastolatce, nie będzie stanowiła problemu.
Jeśli poszukujesz innych inspiracji, zajrzyj do innych treści przygotowanych w ramach cyklu: Porady i inspiracje.