Marymont-Ruda to niewielki obszar w dzielnicy Bielany, znajdujący się na granicy z Wisłą, Żoliborzem i innymi obszarami Bielan – Laskiem Bielańskim, Starymi Bielanami i Słodowcem.
Szukasz mieszkania w Warszawie? W tym artykule prezentujemy obszar Marymont-Ruda i przedstawiamy zalety mieszkaniowe tego miejsca.
Przejdź do akapitów:
Obszar Ruda to teren dawnej osady i folwarku oraz zwierzyńca, będący zapleczem właściwego żoliborskiego Marymontu, który dziś pozostaje po drugiej stronie trasy AK. Pierwsza wzmianka o osadzie Ruda pochodzi z XV wieku i dotyczy Rudnego Młynu nad rzeką Rudawką. W XVII wieku Władysław IV Waza przekazuje wieś Ruda ojcom Kamedułom. Już w 1916 r. Rudę włączono do Warszawy, a w latach 70. XX wieku rozpoczęła się budowa blokowiska – obecnego osiedla Ruda – według projektu Zdzisława Łuszczyńskiego.
W XIX wieku działała tu olejarnia, młyn wodny oraz ośrodek wypoczynkowy ze stawami rybnymi, ogrodem i domkami letniskowymi na nadwiślańskich kępach, do których można było dostać się łódkami lub po mostkach.
Miejscem wartym odwiedzenia w obszarze Marymont-Ruda jest niewątpliwie Kępa Potocka – rozległy park ciągnący się przez Bielany i Żoliborz. Wcześniej istniała tu łacha – wyspa Kępa Potocka. W bielańskiej części Kępy Potockiej zachwyca plac zabaw z wielkim drewnianym słoniem oraz drugi, ze statkiem. W parku jest sieć ścieżek spacerowych i rowerowych. To bardzo lubiane i doceniane miejsce odpoczynku i aktywności mieszkańców.
Popularnym miejscem wśród mieszkańców jest też Park Harcerskiej Poczty Polowej Powstania Warszawskiego, na którego terenie – poza zacienionymi alejkami – znajduje się plac zabaw oraz skatepark. Park powstał na terenie zniszczonych i zaniedbanych pozostałości pofolwarcznych i gospodarskich. Są dalsze plany rewitalizacji i rozwoju infrastruktury rekreacyjnej parku.
Warto również wybrać się do parku Stawy Kellera, który pierwotnie był parkiem przy pałacu Marysieńki Sobieskiej na Marymoncie, a następnie zorganizowano na jego terenie wspomniany już zwierzyniec. Na początku XX wieku tereny nabył Emil Keller i wybudował tu farbiarnię, która działała aż do późnym lat 30. XX w. Podczas okupacji niemieckiej powstała tam Olejarnia Warszawska, gdzie prowadzono szeroką sprzedaż materiałów budowlanych, nasion, zbóż i nawozów sztucznych.
Ciekawy jest park Dolinka Marymoncka, w którym nie brakuje rekreacyjnych, otwartych trawników idealnych na pikniki czy gry plenerowe. Jest też teren bardzo atrakcyjny dla psiarzy.
Wzdłuż Wisłostrady ciągnie się wygodna ścieżka rowerowa, którą można wyjechać z Warszawy w kierunku Łomianek (po drodze jest atrakcyjny Park Młociński). Natomiast jadąc na południe w 10 minut dojedzie się do Bulwarów Wiślanych.
W zachodniej części znajduje się Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ważny ośrodek badawczy.
Charakter zabudowy jest zróżnicowany – wzdłuż ulic ciągną się zarówno jednorodzinne wille, jak i powojenne osiedla blokowisk. Powstają także nowe, atrakcyjne inwestycje, a ponieważ jest tu wciąż parę działek niezabudowanych, obszar na pewno będzie nadal się rozwijać.
Marymont-Ruda wyróżnia się dobrym połączeniem z resztą miasta, przy ul. Marymonckiej znajduje się stacja metra Słodowiec, po uliczkach krążą autobusy, które dojeżdżają do stacji metra i na Plac Wilsona. Południową granicą obszaru jest Trasa AK, która jest częścią S8.
Zakupy można robić w osiedlowych sklepach oraz większym Carrefourze przy ulicy Klaudyny. Jednak w niedużej odległości mieści się Hala Marymoncka, w której można zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty.
Dostęp do edukacji na terenie obszaru Marymont-Ruda jest dobry – są tu prywatne i publiczne przedszkola oraz szkoły. Jest też dobry dostęp do podstawowej opieki medycznej – publicznej i prywatnej. Mapa kulinarna nie jest bardzo bogata, ale da się zjeść czy wypić kawę na mieście w bliskiej okolicy. Na uwagę na pewno zasługuje restauracja z kuchnią egipską Koshari.
Wierni mieszkający w obszarze Marymont-Ruda należą do parafii przy kościele św. Rafała i Alberta (ul. Gwiaździsta).
Marymont-Ruda to spokojny, bardzo zielony obszar. Da się tu załatwić najpotrzebniejsze sprawunki. Blisko jest na Plac Wilsona, który jest lokalnym centrum.
Interesuje Cię mieszkanie położone w innej części Warszawy? Sprawdź pozostałe obszary.