Mieszkania – Bieżanów. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Bieżanów. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Kiedy jesteś na etapie szukania miejsca, gdzie kupić mieszkanie, ten artykuł pomoże Ci poznać Bieżanów – wchodzący w skład dzielnicy Bieżanów-Prokocim i podjąć decyzję o zamieszkaniu. Postaramy się przybliżyć Ci nowe miejsce oraz scharakteryzować obszar Bieżanowa z jego wszystkimi atrakcjami i możliwościami.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania i interesuje Cię dzielnica Bieżanów-Prokocim? W tym artykule znajdziesz odpowiedź, czym charakteryzuje się ta dzielnica, jakie przedszkole Bieżanów oferuje oraz jakie sklepy i ośrodki rekreacyjno-kulturalne znajdziesz w pobliżu.

Przejdź do akapitów:

Bieżanów – obszar Krakowa w dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Krótka historia

Bieżanów liczy sobie już ponad 800 lat – po raz pierwszy wspomniano o nim w dokumencie z 1212 roku – ale z całą pewnością ludzie osiedlali się na tym terenie już wcześniej, czego dowodzą odkryte przez archeologów zabytki. Najstarszy z nich datowany jest na... 70 tysięcy lat.

Wiadomo też, że wieś Bieżanów była własnością kapituły krakowskiej (podobnie jak sąsiednia wieś Kaim, której tereny wchodzą w skład dzisiejszego Bieżanowa) i już od średniowiecza utrzymywała kontakty z Krakowem. Z całą pewnością mieszkańcy Bieżanowa kształcili się na Akademii Krakowskiej (dokumenty mówią, że jesienią 1447 r. studia ukończył niejaki Piotr de Byeganowo), co świadczy o dobrym poziomie szkoły parafialnej w Bieżanowie, dobrej kondycji finansowej przynajmniej niektórych jego mieszkańców oraz o ich ambicjach.

Bieżanów znalazł się w granicach Krakowa w 1973 roku i z racji swojego położenia stał się częścią dzielnicy Podgórze. Ale zanim to nastąpiło, od połowy XIX w. właścicielami Bieżanowa była rodzina Czeczów de Lindewald. Dziś w Dworze Czeczów, który w 1990 roku został wpisany do rejestru zabytków, mieści się filia Centrum Kultury Podgórza, które ma w swojej ofercie między innymi zajęcia i warsztaty dla różnych grup wiekowych i z różnych dziedzin (są tu organizowane między innymi warsztaty kulinarne, teatralne i fotograficzne, treningi jogi, tabaty i capoeiry, zajęcia z matematyki, języka angielskiego i hiszpańskiego oraz kursy gry na gitarze, pianinie i perkusji). Przy Centrum Kultury działa ponadto Klub Seniora, Dworskie Centrum Wolontariatu i Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych (klub terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców). Jest też wydawana gazeta lokalna „Bieżanów”.

Obecnie to obszar miasta klasyfikowany jako XII Dzielnica Bieżanów-Prokocim, z której południowym i wschodnim krańcem pokrywa się obecna granica administracyjna miasta Krakowa.

Dzielnica Bieżanów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie osiedla Bieżanów zachował się zabytkowy Dwór Czeczów, którego historia sięga XV wieku. Obecnie, w historycznym budynku, po gruntownym remoncie w 2007 roku, swoją siedzibę ma filia Centrum Kultury Podgórza z szeroką ofertą zajęć dla osób w każdym wieku: klub seniora, warsztaty, spektakle teatralne dla dzieci, koncerty dla dzieci i dorosłych.

Oprócz wyżej wymienionego Centrum Kultury w Bieżanowie funkcjonuje jeszcze Młodzieżowy Dom Kultury im. K.I. Gałczyńskiego, gdzie prowadzone są zajęcia dla najmłodszych mieszkańców tego rejonu i nie tylko. Na terenie dzielnicy funkcjonują również dwa Kluby: Aleksandry i Przewóz, z odrębną, dopasowaną do zróżnicowanego wieku klubowiczów ofertą, a także trzy biblioteki publiczne dla miłośników literatury i czytelnictwa.

Pasjonaci sztuki sakralnej mogą odwiedzić kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, na którego barokowym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Bieżanowskiej (zw. Kolejarską Panią) z XVII w., po bokach figury św. Wojciecha i św. Stanisława.

Jednym z historycznych obiektów na terenie dzielnicy jest jeden z fortów Twierdzy Kraków – Fort główny artyleryjski 50 Prokocim. Obecnie to popularne miejsce rozgrywek airsoftowych, czyli gier zespołowych wykorzystujących pneumatyczne elektryczne, gazowe i sprężynowe repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami o kalibrze 6 albo 8 mm.

Na terenie Bieżanowa na wzgórzu Kaim, w południowej części zachował się ustawiony przez Austriaków obelisk, upamiętniający odparcie ofensywy rosyjskiej 6 grudnia 1914 roku, a przy rynku stoi pomnik ku czci Bieżanowian poległych w latach 1914-20. Poza nimi warte odwiedzenia są również pomniki na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, lotników z Prokocimia i punkt przecięcia równoleżnika 50’N z południkiem 20’E.

Amatorzy wypoczynku na świeżym powietrzu i aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz miłośnicy przyrody chętnie odwiedzają Park Aleksandry, czy Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich, gdzie można się wybrać na piknik, pojeździć na rowerze, hulajnodze, rolkach czy pospacerować z czworonożnym pupilem.

Bieżanów – przedszkole, sklepy i szkoły, komunikacja miejska

Na terenie Bieżanowa dostępna jest pełna infrastruktura handlowa, zdrowotna i edukacyjna. Mieszkańcy mają dostęp do wielu placówek medycznych zarówno publicznych, jak i prywatnych, między którymi wymienić należy Przychodnię Zdrowia Bieżanów, Przychodnię Lekarską DIAMED Sp. z o.o., NZOZ Kraków-Południe oraz szereg gabinetów stomatologicznych. Znajdują się tutaj również trzy szpitale: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie przy Wielickiej, Nowy Szpital Uniwersytecki przy Jakubowskiego, Uniwersytecki Szpital Dziecięcy – Prokocim. Wśród wielu dostępnych aptek są dwie całodobowe: Dr. Max przy ul. Ćwiklińskiej 10 oraz Apteki Wolskiej przy ul. Wolskiej 1.

Działa tu też też centrum fitness i pływalnia, a niedaleko znajduje się pole paintballowe. Fani spacerów lub biegania mogą wybrać się do Parku Aleksandry, który leży w malowniczej dolinie potoku Bieżanowskiego i w przyszłości ma stanowić część tak zwanych Plant Podgórskich. W parku jest wiele alejek spacerowych, a także place zabaw dla dzieci i boiska. Ponadto na terenie Bieżanowa działa Klub Sportowy Bieżanowianka, który działa od 1925 roku i w którym są dwie sekcje sportowe – piłki nożnej i zapasów.

Na najmłodszych czeka nie jeden żłobek i przedszkole. Bieżanów ma także bogatą ofertę placówek prywatnych, w związku z czym rodzice nie powinni mieć problemu z zapisaniem pociechy do przedszkola. Pozaprzedszkolna oferta organizacji czasu dla najmłodszych milusińskich, to także szereg placów zabaw, między którymi wymienić należy: plac zabaw dla dzieci „Na Kozłówce”, plac przy ul. Aleksandry 21, plac w parku im. Anny i Erazma Jerzmanowskich. Oprócz tego, przy większości osiedli są ogólnodostępne place zabaw, gdzie każde dziecko znajdzie dla siebie rozrywkę i spotka się z kolegami podczas wspólnej zabawy.

Edukacja na terenie dzielnicy to nie tylko przedszkole. Bieżanów, w rankingu szkół podstawowych Krakowa, zasłynął dzięki Szkole Podstawowej Specjalnej nr 108, która spośród wszystkich obecnych na dzielnicy osiągnęła najlepsze rezultaty. Oprócz niej, dzieci i młodzież mogą uczyć się w pozostałych ośmiu placówkach, które oznaczone są numerami: 24, 41, 61, 111, 117, 123, 124, 148.

W artykuły spożywcze, kosmetyczne czy odzieżowe zaopatrują mieszkańców, w obrębie dzielnicy Bieżanów, sklepy, a także dwa targowiska: Plac Targowy Prokocim-Nowy oraz Plac Targowy Kozłówek ze świeżymi produktami najwyższej jakości. Większe supermarkety i hipermarkety są rozlokowane w strategicznych miejscach osiedli, dzięki czemu mieszkańcy mogą łatwo zrobić niezbędne zakupy. Smakoszom i amatorom jedzenia „na mieście”, dzielnica oferuje kilka restauracji i miejsc z ofertą gastronomiczną kuchni całego świata.

Na obszarze dzielnicy znajduje się również spora część przemysłowa z wieloma wielkimi zakładami m.in. Stacja Towarowa Kraków-Prokocim, Zakłady Kablowe Tele-Fonika, hipermarkety: TESCO, OBI, dzięki którym zatrudnienie w nich znajduje sporo mieszkańców okolicy i całego Krakowa.

W Bieżanowie są dwie stacje kolejowe – Kraków Bieżanów i Kraków Bieżanów Drożdżownia, a dwie kolejne – Kraków Prokocim i Kokotów – leżą w pobliżu. Przebiega tędy linia SKA1 krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która biegnie z lotniska w Balicach do Wieliczki. Dzięki temu można szybko i wygodnie dojechać stąd nie tylko do Balic i Wieliczki, ale też do centrum Krakowa, Bronowic czy Zabłocia. Ze stacji Kraków Bieżanów są ponadto bezpośrednie połączenia do takich miast jak Katowice, Rzeszów, Krynica-Zdrój, Tarnów i Nowy Sącz.

Do Bieżanowa kursuje ponadto kilka linii autobusowych oraz tramwajowych. Mieści się tam pętla tramwajowa Nowy Bieżanów, przy której jest dostępny parking P+R – Park and Ride ze 110 miejscami parkingowymi. Przy parkingu są zadaszone wiaty rowerowe. W pobliżu znajduje się też trasa 94 Kraków – Rzeszów i węzeł komunikacyjny na autostradzie A4. To położenie umożliwia sprawny dojazd samochodem do innych części miasta.

Bieżanów – komunikacja to także liczne ścieżki rowerowe, z których najpopularniejsza oznaczona numerem 11 ciągnie się od Starego Miasta aż do Wieliczki. Podobną trasę ma ścieżka rowerowa nr 23, która biegnie przez: Węzeł Wielicka, Kamieńskiego, Wielicką też do Wieliczki. Przejeżdżając przez Bieżanów, komunikacja nie ogranicza się tylko do tej publicznej, bo stan dróg jest dobry i bezproblemowo można korzystać też z samochodu czy motocykla. Mieszkania Bieżanów, sklepy, szkoły, przychodnie i place zabaw - wszystko w jednym obszarze.

Mieszkania – Bieżanów. Lokalizacja, w której warto zamieszkać

Dzielnica Bieżanów-Prokocim jest bardzo zróżnicowana – są tu zarówno domki jednorodzinne, ogródki działkowe, jak i domy wielorodzinne. Dlatego każdy znajdzie dla siebie wymarzone mieszkanie i miejsce w odpowiedniej cenie, która na aktualne warunki rynkowe nie jest zbyt wygórowana. Znajduje się tu dużo terenów zielonych, umożliwiających swobodną rekreację, ale też jest to świetnie skomunikowane miejsce z centrum miasta i innymi dzielnicami, stąd często studenci też decydują się na zamieszkanie w Bieżanowie.

Dzięki dobrze rozwiniętej sieci komunikacji publicznej każdy student bez problemu dojedzie na uczelnię, a każdy mieszkaniec do pracy, jeżeli pracuje w innej części Krakowa czy też całkowicie poza miastem. Zdecydowanym na mieszkania, Bieżanów oferuje bogatą infrastrukturę handlowo-usługową, ale też dobre miejsce do życia. Mieszka się tu dość cicho i spokojnie, ponieważ dzielnica ta obfituje w tereny zielone i spacerowe, a jednocześnie do centrum miasta dojazd zajmuje zaledwie 20 minut, a dalsze podróże są ułatwione dzięki bliskości obwodnicy i autostrady.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Wola Duchacka. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Wola Duchacka. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Kraków to piękne miasto i bardzo dobre miejsce do życia i mieszkania. Jedną z osiemnastu dzielnic stolicy Małopolski, która spełnia te kryteria, jest Podgórze Duchackie, którego to częścią jest Wola Duchacka. Życie na Woli Duchackiej to bardzo dobry pomysł, a dowodem na to jest fakt, że jest to jeden z najchętniej zamieszkiwanych obszarów Krakowa.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu