Mieszkania – Borek Fałęcki. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Borek Fałęcki. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Dla osób poszukujących nowego mieszkania najważniejsza jest atrakcyjna lokalizacja oraz bliskość istotnych punktów, czy to handlowych i usługowych, czy kulturalnych i rozrywkowych – wszystko tak naprawdę jest zależne od indywidualnych preferencji. W tym artykule skupimy się na południu Krakowa i obszarze Borek Fałęcki. Mieszkania tutaj zachwycają zróżnicowaniem architektonicznym, a także licznymi udogodnieniami w codziennym życiu.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania i zastanawiasz się nad lokalizacją Borek Fałęcki? W tym artykule sprawdzimy, jakie najważniejsze atrakcje i instytucje kulturowe są zlokalizowane na tym obszarze i dlaczego warto właśnie tam kupić mieszkanie.

Przejdź do akapitów:

Obszar Borek Fałęcki – dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki. Krótka historia

Borek Fałęcki początkowo stanowił wieś, a pierwsze wzmianki na jej temat notowane są na 1382 rok. Nazwa nawiązuje do występowania na tym obszarze lasu iglastego (borek) oraz osoby pierwszego właściciela wsi (Fałęcki).

Borek Fałęcki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

W Borku Fałęckim na Górze Borkowskiej znajduje się Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. Oficjalnie jego budowa została ukończona w 1947 roku i od tamtej pory odbywają się w nim uroczystości kościelne. Innym ważnym obiektem jest Kaplica św. Teresy, która znajduje się w dolnej części Parafii w Borku Fałęckim. Funkcjonuje od 2001 roku, kiedy to została poświęcona przez księdza kardynała Franciszka Macharskiego.

Ci, którzy cenią sobie sztukę i wydarzenia kulturalne znajdą w Borku Fałęckim Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Centrum zostało założone w 2000 roku. Odbywają się tutaj wystawy, pokazy teatralne i muzyczne, a także warsztaty (wokalne, taneczne, dziennikarskie, językowe itp.)

Borek Fałęcki – Las Borkowski i inne atrakcje dla mieszkańców i turystów

Jeśli chodzi o atrakcje, Borek Fałęcki słynie z tego, że znajduje się tutaj Las Borkowski – obszar o wielkości ponad 60 hektarów, zielone płuca południa Krakowa. Do niedawna kilkanaście hektarów wciąż było w rękach prywatnych, ale miastu Kraków udało się wykupić ten teren. To powinno dawać gwarancję, że Las Borkowski nie zostanie zabudowany. Bardzo zależało na tym mieszkańcom, którzy chętnie chodzą tam na spacery lub pobiegać.

Jakieś inne atrakcje? Borek Fałęcki związany jest jeszcze z jednym ciekawym terenem zielonym tj. Parkiem Solvay. Park Solvay znajduje się obok dawnych zakładów Sodowych Solvay w Krakowie, po obu stronach ulicy Kościuszkowców. Ma powierzchnię ponad 11 hektarów, na większości tego obszaru są alejki i parkowa infrastruktura, taka jak oświetlenie i ławki. Jest też betonowe boisko do koszykówki, stoliki do gry w szachy i dwa betonowe stoły do gry w tenisa stołowego.

Mieszkania – Borek Fałęcki

Dzielnica Borek Fałęcki charakteryzuje się nierównym rozłożeniem zabudowy – mamy tu zarówno bloki wysokie, jak i niskie, podłużne, a także domy jednorodzinne. Początkowo Borek Fałęcki składał się z tak zwanego Osiedla Pięciodomków i pojedynczej zabudowy, ale kiedy w 1950 roku podciągnięto tutaj linię tramwaju nr 8, ruszyła budowa bloków wielorodzinnych, zakończona w roku 1955. Powstało wówczas osiemnaście niskich bloków, w których zamieszkali przede wszystkim pracownicy zakładów pracy, między innymi Solvaya, Kabla, Armatury, Instytutu Odlewnictwa, nowohuckiego kombinatu, Sądu i Prokuratury oraz Szkolnictwa. Początkowo teren wokół bloków był pusty i piaszczysty, ale z czasem pojawiły się chodniki i drogi asfaltowe, a teren zazielenił się wokół.

W pobliżu znajdują się: przedszkole, szkoły, biblioteka, ośrodki zdrowia, kluby sportowe, poczta, park Solvay, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay oraz Centrum Handlowe Solvay Park i Krakowskie Centrum Handlowe Zakopianka. W CH Solvay Park mieści się między innymi Media Markt, delikatesy i Fitness Platinium, w CH Zakopianka – Carrefour, CCC, Empik, Reserved, House czy KFC. Tuż obok centrum znajduje się także Castorama, Decathlon, sklep zoologiczny i Cinema City.

W Borku Fałęckim znajdują się pętla tramwajowa i pętla autobusowa MPK, które obsługują połączenia z południowymi osiedlami Krakowa i miejscowościami położonymi na południe od Krakowa. Kursują stąd też autobusy do Wadowic, Zakopanego, Spytkowic, Chorzowa czy Myślenic.

Dzielnica Borek Fałęcki sąsiaduje z Ruczajem, który podobnie jak on ma dobrą infrastrukturę handlowo-usługową, jest dobrze skomunikowany z resztą Krakowa, a dodatkowo znajduje się tam Business Park Zawiła, nowy kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowski Park Technologiczny. Na terenie kampusu znajdują się różne obiekty uniwersyteckie, między innymi Biblioteka Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Środowisku, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz Instytut Nauk Geologicznych, a w planach jest budowa obiektów sportowych i akademików. Z kolei w podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej, zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny, mieszczą się biurowce firm Nokia i Ericsson, zespół biurowców Green Office, w którym swoje biuro ma między innymi Motorola, budynki parku technologicznego Life Science Park Jagiellońskiego Centrum Innowacji, synchrotron Solaris, serwerownia Onet.pl, budynek Cyfronetu oraz budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych.

Zainteresował Cię Borek Fałęcki? Mieszkania tutaj będą odpowiadać na pewno tym, którzy chcą mieć w pobliżu ciekawe tereny zielone, a tutaj do wyboru jest Las Borkowski oraz Park Solvay. Dodatkowo infrastruktura handlowo-usługowa oraz komunikacyjna jest bardzo dobrze rozbudowana. Wszystkie zakupy zrobi się w Parku Handlowym Zakopianka, a w wygodnym dojeździe w pozostałe części Krakowa pomogą linie tramwajowe, autobusowe oraz prywatni przewoźnicy.

Kolejny artykuł

Rybitwy Strefa Przemysłowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Rybitwy Strefa Przemysłowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukając mieszkania i wybierając lokalizację, warto brać pod uwagę jej potencjał. Zdarza się czasem tak, że dany teren nie jest szczególnie rozbudowany, jednak z czasem ulega to zmianie i może on wtedy okazać się ciekawym miejscem mieszkaniowym. Tak właśnie jest, jeśli chodzi o obszar Rybitwy-Strefa Przemysłowa. Mieszkania tutaj, biorąc pod uwagę rozbudowę tego rejonu w ostatnich latach, mogą okazać się trafnym wyborem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu