Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Borek Fałęcki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Dla osób poszukujących nowego mieszkania najważniejsza jest atrakcyjna lokalizacja oraz bliskość istotnych punktów, czy to handlowych i usługowych, czy kulturalnych i rozrywkowych – wszystko tak naprawdę jest zależne od indywidualnych preferencji. W tym artykule skupimy się na południu Krakowa i obszarze Borek Fałęcki. Mieszkania tutaj zachwycają różnorodną architekturą, a także licznymi udogodnieniami w codziennym życiu.

Borek Fałęcki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania i zastanawiasz się nad lokalizacją Borek Fałęcki? W tym artykule przedstawimy najważniejsze atrakcje i udogodnienia zlokalizowane na tym obszarze i podpowiemy, dlaczego właśnie tutaj warto kupić mieszkanie.

Przejdź do akapitów:

Borek Fałęcki,dzielnica Łagiewniki-Borek Fałęcki. Krótka historia

Borek Fałęcki początkowo stanowił wieś, a pierwsze wzmianki na jej temat notowane są na 1382 rok. Nazwa nawiązuje do występowania na tym obszarze lasu iglastego (borek) oraz osoby pierwszego właściciela wsi (Fałęcki).

Mieszkanie położone w doskonałej lokalizacji, przy terenach zielonych - Kraków Łagiewniki-Borek Fałęcki

Borek Fałęcki – zabytki i instytucje kulturowe

W Borku Fałęckim na Górze Borkowskiej znajduje się Kościół pw. Matki Boskiej Zwycięskiej. Oficjalnie jego budowa została ukończona w 1947 roku i od tamtej pory odbywają się w nim uroczystości kościelne. Innym ważnym obiektem jest Kaplica św. Teresy, która znajduje się w dolnej części Parafii w Borku Fałęckim. Funkcjonuje od 2001 roku, kiedy to została poświęcona przez księdza kardynała Franciszka Macharskiego.

Ci, którzy cenią sobie sztukę i wydarzenia kulturalne znajdą w Borku Fałęckim Centrum Sztuki Współczesnej Solvay. Centrum zostało założone w 2000 roku. Odbywają się tutaj wystawy, pokazy teatralne i muzyczne, a także warsztaty (wokalne, taneczne, dziennikarskie, językowe itp.)

Borek Fałęcki – Las Borkowski i inne atrakcje dla mieszkańców i turystów

Borek Fałęcki słynie z tego, że znajduje się tutaj Las Borkowski – obszar o wielkości ponad 60 hektarów, zielone płuca południa Krakowa. Do niedawna kilkanaście hektarów wciąż było w rękach prywatnych, ale miastu Kraków udało się wykupić ten teren. To powinno dawać gwarancję, że Las Borkowski nie zostanie zabudowany. Bardzo zależało na tym mieszkańcom, którzy chętnie chodzą tam na spacery lub pobiegać.

Las Borkowski Kraków Łagiewniki Borek Fałęcki

Borek Fałęcki związany jest jeszcze z jednym ciekawym terenem zielonym tj. Parkiem Solvay. Park Solvay znajduje się obok dawnych zakładów Sodowych Solvay w Krakowie, po obu stronach ulicy Kościuszkowców. Ma powierzchnię ponad 11 hektarów, na większości tego obszaru są alejki i parkowa infrastruktura, taka jak oświetlenie i ławki. Jest też betonowe boisko do koszykówki, stoliki do gry w szachy i dwa betonowe stoły do gry w tenisa stołowego.

Las Borkowski Kraków Łagiewniki Borek Fałęcki

Borek Fałęcki – mieszkania

Borek Fałęcki charakteryzuje się nierównym rozłożeniem zabudowy – mamy tu zarówno bloki wysokie, jak i niskie, budynki podłużne, a także domy jednorodzinne. Początkowo Borek Fałęcki składał się z tak zwanego Osiedla Pięciodomków i pojedynczej zabudowy, ale kiedy w 1950 roku podciągnięto tutaj linię tramwaju nr 8, ruszyła budowa bloków wielorodzinnych, zakończona w roku 1955.

Mieszkanie położone w budynku wielorodzinnym; Kraków Łagiewniki Borek Fałęcki

Powstało wówczas osiemnaście niskich bloków, w których zamieszkali przede wszystkim pracownicy zakładów pracy, między innymi Solvaya, Kabla, Armatury, Instytutu Odlewnictwa, nowohuckiego kombinatu, Sądu i Prokuratury oraz Szkolnictwa. Początkowo teren wokół bloków był pusty i piaszczysty, ale z czasem pojawiły się chodniki i drogi asfaltowe, a teren wokół się zazielenił.

Mieszkanie położone w w budynkach wielorodzinnych - Kraków Borek Fałęcki

W pobliżu znajdują się: przedszkola, szkoły, biblioteka, ośrodki zdrowia, kluby sportowe, poczta, park Solvay, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay oraz Centrum Handlowe Solvay Park i Park Handlowy Zakopianka.

Park Handlowy Zakopianka - Kraków Borek Fałęcki

W CH Solvay Park mieści się między innymi Media Markt, delikatesy i Fitness Platinium, w CH Zakopianka – Carrefour, CCC, Empik, Reserved, House czy KFC. Tuż obok centrum znajduje się także Castorama, Decathlon, sklep zoologiczny i kino Cinema City.

Kino Cinema City w Borku Fałęckim

​W Borku Fałęckim znajdują się pętla tramwajowa i pętla autobusowa, które obsługują połączenia z południowymi osiedlami Krakowa, centrum i dzielnicami położonymi po drugiej stronie miasta. Kursują stąd też autobusy do Wadowic, Zakopanego, Spytkowic, Chorzowa czy Myślenic.

Pętla autobusowa w Borku Fałęckim

Borek Fałęcki sąsiaduje z Ruczajem, który podobnie jak on ma dobrą infrastrukturę handlowo-usługową, jest dobrze skomunikowany z resztą Krakowa, a dodatkowo znajduje się tam Business Park Zawiła, nowy kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowski Park Technologiczny. Na terenie kampusu znajdują się różne obiekty uniwersyteckie, między innymi Biblioteka Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Środowisku, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz Instytut Nauk Geologicznych, a w planach jest budowa obiektów sportowych i akademików. Z kolei w podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej, zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny, mieszczą się biurowce firm Nokia i Ericsson, zespół biurowców Green Office, w którym swoje biuro ma między innymi Motorola, budynki parku technologicznego Life Science Park Jagiellońskiego Centrum Innowacji, synchrotron Solaris, serwerownia Onet.pl, budynek Cyfronetu oraz budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych.

Mieszkanie położone w Borku Fałęckim

Zainteresował Cię Borek Fałęcki? Mieszkanie usytuowane w tej okolicy będzie odpowiadać na pewno tym, którzy chcą mieć dostęp do ciekawych terenów zielonych, a tutaj do wyboru jest Las Borkowski oraz Park Solvay. Dodatkowo infrastruktura handlowo-usługowa oraz komunikacyjna jest bardzo dobrze rozbudowana. Wszystkie zakupy zrobi się w Parku Handlowym Zakopianka, a w wygodnym dojeździe w pozostałe części Krakowa pomogą linie tramwajowe, autobusowe oraz prywatni przewoźnicy.​​

Mieszkanie położone w 11-piętrowym budynku

​Jeśli interesuje Cię mieszkanie usytuowane w innej części Krakowa, skorzystaj z naszego przewodnika po dzielnicach.

Solvay Park obok komunikacji miejskiej, Kraków Borek Fałęcki

Kolejny artykuł

Rybitwy-strefa przemysłowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Szukając mieszkania i wybierając lokalizację, warto brać pod uwagę jej potencjał. Zdarza się czasem tak, że dany teren nie jest szczególnie rozbudowany, jednak z czasem ulega to zmianie i może on wtedy okazać się ciekawym miejscem mieszkaniowym. Tak właśnie jest w przypadku obszaru Rybitwy-strefa przemysłowa. Mieszkania tutaj, biorąc pod uwagę rozbudowę tego terenu w ostatnich latach, mogą okazać się trafnym wyborem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu