Mieszkania – Kliny. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Kliny. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Wśród osób, które poszukują nowego mieszkania, dużym zainteresowaniem cieszą się południowe rejony Krakowa. Przyszli mieszkańcy mogą znaleźć tutaj dużo zieleni, ciszy i spokoju. Takie też są, opisywane w dzisiejszym artykule, Kliny. Mieszkania tutaj na pewno spodobają się zwolennikom spokojnego życia.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Poszukujesz mieszkania? Kliny mogą okazać się doskonałym wyborem. W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się ten obszar i co powinieneś wiedzieć przed przeprowadzką.

Przejdź do akapitów:

Obszar Kliny – dzielnica Swoszowice. Krótka historia

Kliny wchodzą w skład dzielnicy Swoszowice i leżą na południu Krakowa w cichej, spokojnej okolicy. Swoszowice od 1990 roku stanowią odrębną dzielnicę Krakowa (dzielnica X Swoszowice) i wyróżniają się jedynym w Polsce uzdrowiskiem oraz Parkiem Zdrojowym.

Kliny – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Działa tutaj Centrum Kultury Podgórze – Klub Kliny. W ofercie klubu są między innymi zajęcia plastyczne, taneczne i modelarskie dla dzieci, a dla dorosłych lekcje tańca towarzyskiego, pilates czy kurs języka włoskiego. Dostępne są też lekcje indywidualne gry na skrzypcach, gitarze i pianinie oraz lekcje śpiewu.

Inną ciekawą atrakcją jest Fort 52 „Borek”, zbudowany w XIX wieku i będący jednym z fortów Twierdzy Kraków. Jego zadaniem była między innymi obrona traktu wiedeńskiego, który znajdował się w miejscu obecnej Zakopianki.

Kliny – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Jeśli chodzi o atrakcje, Kliny na swoim terenie mieszczą Park Maćka i Doroty, gdzie mieszkańcy mogą wybrać się na spacer. Park położony jest przy ul. Wichrowej, w którym oprócz alejek spacerowych jest też plac zabaw i boisko. Jest to popularne miejsce wśród mieszkańców, zarówno jeśli chodzi o spacery, jak i jogging czy przejażdżki rowerowe. Podobną funkcję pełni, położony trochę dalej, Lasek Borkowski.

Z kolei miłośnicy sportów mogą korzystać ze stadniny koni, kortów tenisowych, centrum fitnessu i basenu.

Mieszkania – Kliny

Obszar Kliny (dzielnica Swoszowice) to część Krakowa, w której powstaje wiele nowych inwestycji, zarówno apartamentowców, jak i osiedli domków jednorodzinnych. Deweloperzy zachwalają malowniczość okolicy i fakt, że z najwyższych pięter niektórych budynków przy dobrej pogodzie można podziwiać góry. W okolicy znajdują się liczne lokale usługowe i sklepy, w tym piekarnia, kwiaciarnia, apteka, salon kosmetyczny, fryzjer i gabinet weterynaryjny. Jest też żłobek, przedszkola, szkoły oraz placówki medyczne. Niedaleko jest stąd do Solvay Parku oraz Parku Handlowego Zakopianka – dojazd samochodem to kwestia kilku lub kilkunastu minut.

W pobliżu znajduje się Business Park Zawiła. Stosunkowo blisko – w zasięgu krótkiej przejażdżki samochodem – znajdują się też nowy kampus UJ i Krakowski Park Technologiczny. Na terenie kampusu znajdują się między innymi: Biblioteka Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Środowisku, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz Instytut Nauk Geologicznych, a w planach jest budowa obiektów sportowych i akademików. Z kolei w podstrefie specjalnej strefy ekonomicznej, zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny, mieszczą się biurowce firm Nokia i Ericsson, zespół biurowców Green Office, w którym swoje biuro ma między innymi Motorola, budynki parku technologicznego Life Science Park Jagiellońskiego Centrum Innowacji, synchrotron Solaris, serwerownia Onet.pl, budynek Cyfronetu oraz budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych.

Jeśli chcesz mieć dobre połączenie z pozostałymi częściami Krakowa, a także z innymi miastami i w takiej lokalizacji szukasz mieszkania, Kliny wyróżniają się znajdującą się nieopodal stacją kolejową Kraków Swoszowice – leżącą przy linii kolejowej Kraków Płaszów-Oświęcim. Można stąd dojechać bez przesiadek między innymi do centrum Krakowa, na Podgórze, do Skawiny i dalej położonych miejscowości takich jak Wadowice, Bielsko-Biała i Zakopane. Poza tym Kliny są połączone z różnymi częściami Krakowa liniami autobusowymi. Dodatkowo pobliski węzeł Kraków-Południe umożliwia wygodny dojazd na lotnisko w Balicach lub wyjazd w kierunku Rzeszowa, Zakopanego i Katowic.

Osoby, które szukają inwestycji z dala od centrum, powinny zwrócić uwagę na osiedla znajdujące się na obszarze Kliny. Atrakcje dla mieszkańców stanowią tutaj głównie takie miejsca jak Park Maćka i Doroty oraz Centrum Kultury Podgórze. Obszar Kliny (dzielnica Swoszowice) to miejsce malownicze, ale jednocześnie o zdecydowanie miejskim charakterze. Nic dziwnego, że cieszą się ostatnio popularnością.

Kolejny artykuł

Łagiewniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Łagiewniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Łagiewniki mieszczą się w dobrze rozwiniętej części Krakowa, dzięki czemu można łatwo dotrzeć w pozostałe obszary miasta. Nie brakuje tutaj także sklepów i punktów usługowych, które ułatwią codzienne życie. Dlatego jeśli szukasz mieszkania, Łagiewniki stanowią ciekawą propozycję.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu