Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Kliny – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wśród osób, które poszukują nowego mieszkania, dużym zainteresowaniem cieszą się południowe rejony Krakowa. Przyszli mieszkańcy mogą znaleźć tutaj dużo zieleni, ciszy i spokoju. Takie też są, opisywane w dzisiejszym artykule, Kliny. Mieszkania tutaj na pewno spodobają się zwolennikom spokojnego życia.

Kliny – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Poszukujesz mieszkania? Kliny mogą okazać się doskonałym wyborem. W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się ten obszar i co powinieneś o nim wiedzieć przed przeprowadzką.

Przejdź do akapitów:

Kliny, dzielnica Swoszowice. Krótka historia

Kliny wchodzą w skład dzielnicy Swoszowice i leżą na południu Krakowa w cichej, spokojnej okolicy. Swoszowice od 1990 roku stanowią odrębną dzielnicę Krakowa (dzielnica X Swoszowice) i wyróżniają się jedynym w Polsce uzdrowiskiem oraz Parkiem Zdrojowym.

Kraków Dębniki Kliny - Park Zdrojowy

Kliny – zabytki i instytucje kulturowe

Działa tutaj Centrum Kultury Podgórze – Klub Kliny. W ofercie klubu są między innymi zajęcia plastyczne, taneczne i modelarskie dla dzieci, a dla dorosłych lekcje tańca towarzyskiego, pilates czy kurs języka włoskiego. Dostępne są też lekcje indywidualne gry na skrzypcach, gitarze i pianinie oraz lekcje śpiewu.

Inwestycje w przyjaznej okolicy, z dobrą infrastrukturą transportową  na terenie dzielnicy Kliny

Mieści się tutaj także Fort 52 „Borek”, zbudowany w XIX wieku i będący jednym z fortów Twierdzy Kraków. Jego zadaniem była między innymi obrona traktu wiedeńskiego, który znajdował się w miejscu obecnej Zakopianki.

Kraków, Dębniki, Kliny - Lasek Borkowski

Kliny – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Kliny na swoim terenie mieszczą Park Maćka i Doroty, gdzie mieszkańcy mogą wybrać się na spacer. Park położony jest przy ul. Wichrowej i znajdują się w nim alejki spacerowe, plac zabaw i boisko. Jest to popularne miejsce wśród mieszkańców, zarówno jeśli chodzi o spacery, jak i jogging czy przejażdżki rowerowe. Podobną funkcję pełni, położony trochę dalej, Lasek Borkowski.

Kraków, Dębniki, Kliny - Park Maćka i Doroty

Z kolei miłośnicy sportów mogą korzystać ze stadniny koni, kortów tenisowych, centrum fitnessu i basenu.

Mieszkania – Kliny

Kliny to część Krakowa, w której powstaje wiele nowych inwestycji, zarówno apartamentowców, jak i osiedli domków jednorodzinnych. Deweloperzy zachwalają malowniczość okolicy i fakt, że z najwyższych pięter niektórych budynków przy dobrej pogodzie można podziwiać góry. W okolicy znajdują się lokale usługowe i sklepy, w tym piekarnia, kwiaciarnia, apteka, salon kosmetyczny, fryzjer i gabinet weterynaryjny. Jest też żłobek, przedszkola, szkoły oraz placówki medyczne. Niedaleko jest stąd do Solvay Parku oraz Parku Handlowego Zakopianka – dojazd samochodem to kwestia kilku lub kilkunastu minut.

Ustawne mieszkanie z własnym ogródkiem na zielonym osiedlu - Kliny

W pobliżu jest Business Park Zawiła. Stosunkowo blisko – w zasięgu krótkiej przejażdżki samochodem – znajdują się też kampus UJ i Krakowski Park Technologiczny. Na terenie kampusu mieszczą się między innymi: Biblioteka Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Środowisku, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej i Centrum Edukacji Przyrodniczej. Z kolei na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego zlokalizowane są biurowce firm Nokia i Ericsson czy zespół biurowców Green Office.

Zadbane mieszkanie zlokalizowane w kameralnym budownictwie, do mieszkania przynależy balkon

W okolicy znajduje się także stacja kolejowa Kraków Swoszowice – leżąca przy linii kolejowej Kraków Płaszów-Oświęcim. Można stąd dojechać między innymi do centrum Krakowa, na Podgórze, do Skawiny i dalej położonych miejscowości takich jak Wadowice, Bielsko-Biała i Zakopane. Poza tym Kliny są połączone z różnymi częściami Krakowa liniami autobusowymi. Dodatkowo pobliski węzeł Kraków-Południe umożliwia wygodny dojazd na lotnisko w Balicach lub wyjazd w kierunku Rzeszowa, Zakopanego i Katowic.

Atrakcyjne mieszkanie usytuowane w kameralnej inwestycji, na parterze budynku znajduje się przynależący taras

Osoby, które szukają inwestycji z dala od centrum, powinny zwrócić uwagę na osiedla znajdujące się na obszarze Kliny. Atrakcje dla mieszkańców stanowią tutaj głównie takie miejsca jak Park Maćka i Doroty oraz Centrum Kultury Podgórze. Obszar Kliny to miejsce malownicze, ale jednocześnie o zdecydowanie miejskim charakterze. Nic dziwnego, że cieszą się ostatnio popularnością.

Bardzo ładne mieszkanie z zacisznej okolicy w dzielnicy Kliny

Poznaj dokładniej również pozostałe dzielnice i obszary Krakowa.

Kliny - nowoczesne osiedle zlokalizowane w malowniczej części Krakowa

Kolejny artykuł

Łagiewniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Łagiewniki mieszczą się w dobrze rozwiniętej części Krakowa, dzięki czemu można łatwo dotrzeć w pozostałe obszary miasta. Nie brakuje tutaj także sklepów i punktów usługowych, które ułatwią codzienne życie. Dlatego jeśli szukasz mieszkania, Łagiewniki stanowią ciekawą propozycję.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu