Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Kurdwanów. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Kurdwanów. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz mieszkania? Kurdwanów ma wiele zalet. Obfituje w lokale handlowo-usługowe i różne placówki, a dodatkowo wyróżnia się świetnym skomunikowaniem praktycznie z całym Krakowem. Jest zatem dobrym miejscem do zamieszkania, zarówno przez singli, jak i rodziny z dziećmi.


Kurdwanów to jedna z większych „sypialni” Krakowa. Niech jednak tytuł ten nie ma pejoratywnego wydźwięku! Kurdwanów to spokojna i otoczona zielenią dzielnica, która ma wiele do zaoferowania.

Przejdź do akapitów:

Obszar Kurdwanów dzielnica Podgórze Duchackie – krótka historia

Obszar Kurdwanów (dzielnica Podgórze Duchackie) został przyłączony do Krakowa w 1941 roku. Do tego czasu był wsią leżącą nad dopływem rzeki Wilgi na skraju Pogórza Wielickiego. Prawdopodobnie przez wieki stanowił własność zakonną, a potem szlachecką i mieszczańską. Pierwsza wzmianka o Kurdwanowie pochodzi z 1252 roku i mówi o sprzedaży wsi Curduanov klasztorowi cystersów w Szczyrzycu przez norbertanki ze Zwierzyńca.

Kurdwanów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Obszar Kurdwanów (dzielnica Podgórze Duchackie) posiada swój Domu Kultury. Można tutaj ćwiczyć aerobik, zumbę bądź gimnastykę, uczyć się gry na pianinie czy gitarze oraz zapisać się do koła plastycznego lub modelarni. Działa tutaj tenis stołowy oraz Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jest tu również Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny.

Kurdwanów – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Kurdwanów mieści na swoim terenie rozległy park – Park Kurdwanowski – który stanowi świetne miejsce do relaksu. Są tu liczne alejki i ławki, a także place zabaw dla dzieci, siłownia na świeżym powietrzu, Smoczy Skwer, boiska i górka saneczkowa. Co roku na terenie parku organizowany jest festyn „Jesień Kurdwanowska”, podczas którego odbywają się zawody dla dzieci, występy kabaretowe, różnorakie zabawy i koncerty gwiazd. Podczas poprzednich edycji festynu można było usłyszeć między innymi Krzysztofa Krawczyka, Marylę Rodowicz i Macieja Maleńczuka.

Miłośnicy sportu także znajdą tu coś dla siebie – na terenie Kurdwanowa są korty tenisowe, boisko do gry w siatkówkę i koszykówkę, basen i centra fitnessu. Powstaje tutaj również pełnowymiarowe boisko do gry w piłkę nożną.

Mieszkania – Kurdwanów

Interesuje Cię Kurdwanów? Opinie o tym obszarze są bardzo dobre i uznawany jest on za ciekawe miejsce do zamieszkania. Dzisiejszy Kurdwanów w niczym nie przypomina wsi – to przede wszystkim bloki mieszkalne. Jest jedną z największych tzw. sypialni Krakowa, a to za sprawą dogodnego połączenia z centrum miasta. Kurdwanów leży na skrzyżowaniu kilku szlaków komunikacyjnych i dlatego pomimo stosunkowo dużego oddalenia od centrum, jest z nim dobrze skomunikowany. Jeździ tu wiele linii autobusowych i tramwajowych, w tym linia nr 50, czyli tzw. szybki tramwaj, a ponadto między innymi linie nr 24, 133, 135, 174, 179, 184/484, 204 i 224. Zapewnia to dojazd w takie miejsca jak np. Łagiewniki, Borek Fałęcki, Swoszowice, Skotniki, Bieżanów, Prokocim, Wieliczka, Prądnik Czerwony, Krowodrza Górka, centrum i Rynek Główny. Wygodny jest też wyjazd w kierunku Zakopanego i Tarnowa (wyjazd na autostradę A4).

W okolicy mieszczą się szkoły podstawowe, szkoły średnie, przedszkole, dom kultury i biblioteka miejska. Jest dużo sklepów, lokali gastronomicznych i zakładów usługowych, a także Centrum Handlowe Dekada, w którym jest Carrefour, Rossman, Empik, Pepco, a ponadto pralnia, optyk, apteka, pizzeria i centrum diagnostyczne.

Na terenie Kurdwanowa niewiele jest biur, ale w dość bliskiej odległości od niego znajduje się kilka centrów biznesowych, w tym Bonarka for Business i Buma Square Business Park.

Mieszkańcy Kurdwanowa, którzy chcą odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku, mogą wybrać się do sąsiadujących z nim od południa Swoszowic. Swoszowice są uzdrowiskiem leżącym na terenie miasta Krakowa – i jest to jedyne uzdrowisko w Polsce, które leży w dużym mieście. Dzięki temu, że w okolicy nie ma żadnych większych zakładów przemysłowych, Swoszowice są pod względem klimatycznym jednym z lepszych terenów Krakowa. Oczywiście jest tam również Park Zdrojowy, gdzie można wybrać się na spacer i podziwiać różne gatunki roślin. Na terenie parku znajdują się alejki spacerowe, ścieżki dla rowerzystów, a nawet górka do jazdy na sankach w zimie. Jest tu też restauracja.

Jeśli szukasz mieszkania, Kurdwanów jest miejscem wartym wzięcia pod uwagę. Działa tutaj dobrze rozwinięta infrastruktura miejska i handlowo-usługowa, a sam obszar wyróżniają dobre opinie. Kurdwanów mieści na swoim obszarze m.in. park, dom kultury oraz centrum handlowe.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Olsza. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz mieszkania? Olsza to już niemal centrum Krakowa, co pozwala na częste i wygodne korzystanie z największych atrakcji miasta – nie tylko zabytków, ale też bogatej oferty kulinarnej i gastronomicznej przy jednoczesnym cieszeniu się spokojem i zielenią.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu