Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Piaski Wielkie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Południe Krakowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących nowego mieszkania. Deweloperzy również lubią ten obszar i można znaleźć tu kilka ciekawych propozycji mieszkaniowych. Dlatego jeśli jesteś na etapie szukania mieszkania, Piaski Wielkie powinny znaleźć się wśród miejsc wartych wzięcia pod uwagę.

Piaski Wielkie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Kraków ma do zaoferowania wiele ciekawych dzielnic. Jeśli szukasz nowego mieszkania prosto od dewelopera, to Podgórze Duchackie może okazać się odpowiednim miejscem dla Ciebie. Bliskość centrum miasta, dobra komunikacja, a to wszystko w podmiejskim miejscu. Poznaj bliżej Podgórze Duchackie!

Przejdź do akapitów:

Piaski Wielkie, dzielnica Podgórze Duchackie – krótka historia

Dawniej była to wieś, w której mieszkańcy tradycyjnie, od czasów średniowiecza, zajmowali się rzeźnictwem, produkcją mięsa i wędlin. Istniała co najmniej od XIV wieku – wtedy pojawiają się o niej pierwsze wzmianki w dokumentach. Mieszkańcy wsi sprzedawali swoje wyroby na targach w Krakowie, co powodowało konflikty z krakowskim cechem rzeźników, do którego nie należeli. Legenda mówi, że spór między sprzedawcami z Piasków Wielkich i z Krakowa rozsądził król Kazimierz Wielki, nadając tym pierwszym prawo handlu w mieście.

Kraków, Piaski Wielkie. Na parterze domu wolnostojącego usytuowany jest taras i ogródek

Tradycje rzemieślnicze były źródłem dobrobytu oraz rozwoju wsi i rozwijały się nieprzerwanie aż do XX wieku. Wtedy to rzeźnicy i masarze z Piasków ufundowali tu szkołę i kościół. Po 1989 roku tradycja odrodziła się i dzisiaj działa tutaj kilka przedsiębiorstw produkujących wyroby mięsne.

Piaski Wielkie – zabytki i instytucje kulturowe

Obiektem, który przykuwa uwagę na Piaskach Wielkich, jest zespół dworsko-pałacowy przy ul. Podedworze. W XV wieku założono tutaj folwark, a w wieku XVI wybudowano na jego terenie dworek klasycystyczny. Obiekt otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym można znaleźć dęby szypułkowe, stanowiące pomniki przyrody, oraz najstarsze drzewo w Krakowie – ponad 500-letni dąb. Dwór został przebudowany pod koniec wieku XIX, a obecnie użytkowany jest jako hotel „Dwór Staropolski”.

Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w dzielnicy Piaski Wielkie

Znajduje się tutaj także parafia. Piaski Wielkie znane są z neogotyckiego kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świątynia została zbudowana w latach 1923-1927. Projekt budynku stworzył Kazimierz Brzeziński. Od tamtego czasu Parafia Piaski Wielkie prowadzi swoją działalność, a w kościele odbywają się msze i inne uroczystości.

Piaski Wielkie – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Klub sportowy Orzeł Piaski Wielkie powstał w 1944 roku w dzielnicy Piaski Wielkie. Atrakcją może okazać się należąca do klubu szkółka piłkarska, w której trenują dzieci w wieku od 5 lat. W wakacje klub organizuje „Lato w mieście z Orłem”, czyli bezpłatne zajęcia piłkarskie dla dzieci i młodzieży.

Kraków, Piaski Wielkie - klub sportowy

Piaski Wielkie posiadają Centrum Kultury Podgórza Klub – Piaskownica, gdzie odbywają się zajęcia sportowe. Są to między innymi aerobik, zumba, pilates i gimnastyka dla seniorów. Ponadto Centrum Kultury organizuje zajęcia taneczne dla przedszkolaków, kurs rysunku i malarstwa, zajęcia logopedyczne, naukę gry na instrumentach, warsztaty szachowe, lekcje języka angielskiego i wiele innych zajęć. Działa też przy nim Klub Seniora, Klub Rodziców i Klub Podróżników.

Boisko sportowe. Mieszkanie znajduje się nieopodal terenów zielonych

Mieszkania – Piaski Wielkie

Piaski Wielkie to teren o podmiejskim charakterze, w którym dominuje zabudowa jednorodzinna, aczkolwiek budowane są też osiedla bloków. Obecnie w okolicy znajduje się kilka szkół, zarówno podstawowych, jak i średnich, a także przedszkole. Na Piaskach mieści się ponadto Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz domy studenckie Collegium Medicum UJ.

3-pokojowe mieszkanie położone w nowej inwestycji na Piaskach Wielkich

W pobliżu znajduje się też szpital św. Rafała, który posiada m.in. poradnie specjalistyczne i zaplecze diagnostyczne.

Podgórze Duchackie. Komfortowe mieszkanie w miejscu doskonale skomunikowanym

Piaski Wielkie leży na wzniesieniu Czajna o wysokości 267 m n.p.m. Kursują tu cztery linie autobusowe: 107, 133, 169, 469 i jedna nocna 904 z Prądnika Białego do Wieliczki.

Kraków, Piaski Wielkie - przystanek autobusowy w zielonej okolicy

W okolicy działają sklepy, punkty usługowe i gastronomiczne – są tu supermarkety i mniejsze sklepy spożywcze, apteki, lokale z kuchnią włoską, biblioteka, salon fryzjerski, szewc, a nawet hotel dla psów Szarikton. Nie ma tu centrów biznesowych, ale kilka firm ma tu swoje biura, w tym obido.

Infrastruktura transportowa w dzielnicy Podgórze Duchackie. Mieszkanie w miejscu doskonale skomunikowanym

W okolicy są też ogródki działkowe, gdzie mieszkańcy mogą wypocząć lub uprawiać własne warzywa i owoce. Spokojny podmiejski charakter okolicy na pewno rekompensuje oddalenie od centrum Krakowa, brak centrów handlowych i innych udogodnień typowych dla wielkiego miasta.

Kraków, Piaski Wielkie - zielone działki niedaleko centrum miasta

Szukasz mieszkania? Piaski Wielkie to bardzo spokojny i kameralny obszar, który spodoba się osobom chcącym mieszkać trochę na uboczu miasta. Komunikacja jest tutaj jednak dobrze rozwinięta i oprócz przystanków autobusowych, blisko stąd do przystanków tramwajowych, skąd kursuje szybki tramwaj linii 50 (trasa na Krowodrzę Górkę) i 24 (trasa na Bronowice).

Komfortowe mieszkania w doskonałej lokalizacji, w otoczeniu zieleni - Podgórze Duchackie

Jeśli szukasz mieszkania w dzielnicy Piaski Wielkie, sprawdź dostępne oferty w naszej wyszukiwarce. Znajdziesz tam inwestycje z całego Krakowa i okolic. Pomocny w wyborze idealnego mieszkania będzie z pewnością opis nieruchomości, wizualizacje oraz spacer 3D.

Podgórze Duchackie - 2-pokojowe, widokowe mieszkanie położone w zielonej okolicy

Kraków, Piaski Wielkie - stacja rowerowa

Kolejny artykuł

Prądnik Czerwony –mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Przy wyborze mieszkania najważniejsza jest lokalizacja, dlatego warto dobrze poznać różne obszary Krakowa zanim dokona się ostatecznego wyboru. Sporym zainteresowaniem cieszy się północ Krakowa, dlatego – jeśli szukasz mieszkania – Prądnik Czerwony może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu