Mieszkania – Piaski Wielkie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Piaski Wielkie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Południe Krakowa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób poszukujących nowego mieszkania. Deweloperzy również lubią ten obszar i można znaleźć tu kilka ciekawych propozycji mieszkaniowych. Dlatego, jeśli jesteś na etapie szukania mieszkania, Piaski Wielkie powinny znaleźć się wśród miejsc wartych wzięcia pod uwagę.


Kraków ma do zaoferowania wiele ciekawych dzielnic. Jeśli szukasz nowego mieszkania prosto od dewelopera, to Podgórze Duchackie może okazać się odpowiednim miejscem dla Ciebie. Bliskość centrum miasta, dobra komunikacja, a to wszystko w podmiejskim i niekrępującym miejscu. Poznaj bliżej Podgórze Duchackie!

Przejdź do akapitów:

Obszar Piaski Wielkie dzielnica Podgórze Duchackie – krótka historia

Dawniej była to wieś, w której mieszkańcy tradycyjnie, od czasów średniowiecza, zajmowali się rzeźnictwem, produkcją mięsa i wędlin. Istniała co najmniej od XIV wieku – wtedy pojawiają się o niej pierwsze wzmianki w dokumentach. Mieszkańcy wsi sprzedawali swoje wyroby na targach w Krakowie, co powodowało konflikty z krakowskim cechem rzeźników, do którego nie należeli. Legenda mówi, że spór między sprzedawcami z Piasków Wielkich i z Krakowa rozsądził król Kazimierz Wielki, nadając tym pierwszym prawo handlu w mieście.

Tradycje rzemieślnicze były źródłem dobrobytu oraz rozwoju wsi i rozwijały się nieprzerwanie aż do XX wieku. Wtedy to rzeźnicy i masarze z Piasków ufundowali tu szkołę i kościół. Po 1989 roku tradycja odrodziła się i dzisiaj działa tutaj kilka przedsiębiorstw produkujących wyroby mięsne.

Piaski Wielkie – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Obiektem, który przykuwa uwagę na Piaskach Wielkich, jest zespół dworsko-pałacowy przy ul. Podedworze. W XV wieku założono tutaj folwark, a w wieku XVI wybudowano na jego terenie dworek klasycystyczny. Obiekt otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym można znaleźć dęby szypułkowe stanowiące pomniki przyrody, oraz najstarsze drzewo w Krakowie – ponad 500-letni dąb. Dwór został przebudowany pod koniec wieku XIX, a obecnie użytkowany jest jako hotel „Dwór Staropolski”.

Znajduje się tutaj także parafia. Piaski Wielkie znane są z neogotyckiego kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świątynia została zbudowana w latach 1923-1927. Projekt budynku stworzył Kazimierz Brzeziński. Od tamtego czasu Parafia Piaski Wielkie prowadzi swoją działalność, a w kościele odbywają się msze i inne uroczystości.

Piaski Wielkie – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Klub sportowy Orzeł Piaski Wielkie powstał w 1944 roku w dzielnicy Piaski Wielkie. Atrakcją może okazać się należąca do klubu szkółka piłkarska, w której trenują dzieci w wieku od 5 lat. W wakacje klub organizuje „Lato w mieście z Orłem”, czyli bezpłatne zajęcia piłkarskie dla dzieci i młodzieży.

Inne atrakcje? Piaski Wielkie posiadają Centrum Kultury Podgórza Klub Piaskownica, gdzie odbywają się zajęcia sportowe. Są to między innymi aerobik, zumba, pilates i gimnastyka dla seniorów. Ponadto Centrum Kultury organizuje zajęcia taneczne dla przedszkolaków, kurs rysunku i malarstwa, zajęcia logopedyczne, naukę gry na instrumentach, warsztaty szachowe, lekcje języka angielskiego i wiele innych zajęć. Działa też przy nim Klub Seniora, Klub Rodziców i Klub Podróżników.

Mieszkania – Piaski Wielkie

Obszar Piaski Wielkie (dzielnica Podgórze Duchackie) to teren o podmiejskim charakterze, w którym dominuje zabudowa jednorodzinna, aczkolwiek budowane są też osiedla bloków. Obecnie w okolicy znajduje się kilka szkół, zarówno podstawowych, jak i średnich, a także przedszkole. Na Piaskach mieści się ponadto Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz domy studenckie Collegium Medicum UJ.

W pobliżu znajduje się też szpital św. Rafała, który ma oddziały szpitalne ze 150 łóżkami, 5 sal operacyjnych, 2 nowoczesne bloki operacyjne, a także poradnie specjalistyczne i zaplecze diagnostyczne.

Obszar Piaski Wielkie (dzielnica Podgórze Duchackie) leży mniej więcej 7 km od Rynku Głównego na wzniesieniu Czajna o wysokości 267 m n.p.m. Kursują tu cztery linie autobusowe: 107, 133, 169, 469 i jedna nocna 904 z Prądnika Białego do Wieliczki.

W okolicy działa wiele sklepów, punktów usługowych i gastronomicznych – są tu supermarkety i mniejsze sklepy spożywcze, apteki, lokale z kuchnią włoską, biblioteka, salon fryzjerski, szewc, a nawet hotel dla psów Szarikton. Nie ma tu centrów biznesowych, ale kilka firm ma tu swoje biura, w tym Obido.

W okolicy są też ogródki działkowe, gdzie mieszkańcy mogą wypocząć lub uprawiać własne warzywa i owoce. Spokojny podmiejski charakter okolicy na pewno rekompensuje oddalenie od centrum Krakowa, brak centrów handlowych i innych udogodnień typowych dla wielkiego miasta.

Szukasz mieszkania? Piaski Wielkie to bardzo spokojny i kameralny obszar, który spodoba się osobom chcącym mieszkać trochę na uboczu miasta. Komunikacja jest tutaj jednak dobrze rozwinięta i oprócz przystanków autobusowych blisko stąd do przystanków tramwajowych, skąd kursuje szybki tramwaj linii 50 (trasa na Krowodrzę Górkę) i 24 (trasa na Bronowice).

Kolejny artykuł

Mieszkania – Prądnik Czerwony. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Prądnik Czerwony. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Przy wyborze mieszkania najważniejsza jest lokalizacja, dlatego warto dobrze poznać różne obszary Krakowa, zanim dokona się ostatecznego wyboru. Sporym zainteresowaniem cieszy się północ Krakowa, dlatego, jeśli szukasz mieszkania, Prądnik Czerwony może być strzałem w dziesiątkę.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu