Mieszkania – Prądnik Biały. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Prądnik Biały.  Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Prądnik Biały jest jedną z najpopularniejszych dzielnic mieszkaniowych, w których powstaje dużo nowych inwestycji. Obszar jest atrakcyjny, a do tego dynamicznie się rozwija, aby mieszkało się tutaj jeszcze wygodniej. Jeśli szukasz nowego mieszkania, Prądnik Biały może okazać się idealną dzielnicą, w której warto zamieszkać.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Prądnik Biały to dzielnica, w której znajdują się liczne zabytki oraz instytucje kulturowe. Ponadto obszar ten jest doskonale skomunikowany, znajdują się tam również sklepy oraz uczelnie. Jeśli szukasz mieszkania, powinieneś rozważyć dzielnicę Prądnik Biały. Atrakcje, które są w niej zlokalizowane, przyciągają nie tylko turystów, ale też mieszkańców.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Prądnik Biały – krótka historia

Dzielnica Prądnik Biały była niegdyś wsią, której zabudowania ciągnęły się wzdłuż traktu wielkopolskiego, idącego od obecnej ul. Długiej w stronę Zielonek. Najstarsze zapiski na jej temat pochodzą z XII wieku – nosiła ona wówczas nazwę Prutnic i należała do biskupów krakowskich. Pierwsza jej część została przyłączona do Krakowa w ramach koncepcji tak zwanego „Wielkiego Krakowa” w 1909 roku. Pozostała część wsi została włączona do Krakowa w 1941 roku.

Dziś Prądnik Biały w niczym nie przypomina wsi – królują tu tak zwane blokowiska, jest też wiele mniejszych i większych sklepików oraz rozmaitych punktów usługowych; można tu znaleźć nie tylko salony fryzjerskie i pracownie krawieckie, ale też takie zanikające powoli profesje jak szewc. W okolicy nie brakuje też przedszkoli ani szkół podstawowych i średnich. Jest również kilka ośrodków zdrowia, a także Krakowski Szpital Specjalistyczny.

Prądnik Biały – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na Prądniku przy ulicy Papierniczej, w otoczeniu Parku Kościuszki znajduje się Dworek Białoprądnicki, w którym obecnie funkcjonuje centrum kultury. Początki dworku związane są z połową XVI wieku i z wybitnymi postaciami, jak Jan Kochanowski, Mikołaj Ren, Łukasz Górnicki czy Tadeusz Kościuszko. Dodatkowo w dworku mieściły się pracownie malarskie Olgi Boznańskiej i Jacka Malczewskiego. Obecne centrum kultury „Dworek Białoprądnicki” oferuje stałe zajęcia z zakresu muzyki, tańca, plastyki, wystąpień teatralnych i sportu. Odbywają się tutaj koncerty oraz wystawy malarskie.

Ciekawym miejscem jest Plac Imbramowski – jeden z największych placów targowych w tej części miasta – gdzie można kupić świeże sezonowe owoce i warzywa, przetwory, mięso i wędliny, sery, jaja, przyprawy, słodycze, zdrową żywność, dania gotowe, a także kosmetyki, odzież, artykuły papiernicze i przemysłowe.

Prądnik Biały – Park Kościuszki, Park Krowoderski i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców

Prądnik Biały jest dość zieloną okolicą. Pomiędzy blokami nie brakuje zielonych skwerków, a większe przestrzenie zieleni, wśród której można spacerować, zapewniają parki. Mieści się tutaj Park Kleparski sąsiadujący z Fortem Kleparz, gdzie funkcjonuje klub muzyczny, Park Wyspiańskiego, Park Krowoderski z boiskiem, siłownią plenerową, lodziarnią i wybiegiem dla psów oraz Park Kościuszki przy Dworku Białoprądnickim. W Parku Kościuszki można znaleźć plac zabaw, boisko do streetballu i siłownię plenerową.

Przyjemne tło spacerów stanowi zieleń ciągnąca się wzdłuż przepływających przez Prądnik Biały rzek – Białuchy i Sudołu. Miasto Kraków planuje ponadto zagospodarowanie bulwarów Białuchy.

Mieszkania – Prądnik Biały

Dzielnica Prądnik Biały bywa wychwalana przez jej mieszkańców jako najlepsza część Krakowa. Jest tutaj całkiem dużo zieleni, są szkoły i ośrodki zdrowia, punkty gastronomiczne i usługowe, a jakby tego było mało, jest stąd blisko do centrum.

Wśród mieszkańców Prądnika Białego nie brakuje studentów, a to za sprawą dwóch uczelni, które znajdują się w tej okolicy – Uniwersytetu Rolniczego i Politechniki Krakowskiej. W pobliżu mieści się też kilka biurowców, a swoje biura mają tutaj takie firmy jak Heineken, Akamai czy Rolls-Royce. Prądnik Biały stanowi więc dobre miejsce na zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy.

Prądnik Biały jest skomunikowany z innymi częściami Krakowa całkiem dobrze – kursujące tędy linie autobusowe łączą go z Dworcem Głównym, Nowym Kleparzem, Górką Narodową, ale też z dalej od niego położonymi rejonami, takimi jak Salwator, Czyżyny czy Nową Huta. Jest połączenie także z lotniskiem w Balicach i okolicznymi miejscowościami, w tym z Iwanowicami i Wieliczką. Komunikacja będzie wyglądać jeszcze lepiej, kiedy zrealizowana zostanie budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju, która ma biec z pętli Krowodrza Górka na Azory. Przewiduje się, że nowa linia będzie szła wzdłuż ul. Opolskiej, na jej trasie będą cztery przystanki, a w pobliżu węzła Opolska/Weissa powstanie parking „Parkuj i Jedź” z około 200 miejscami parkingowymi. W dalszych planach jest pociągnięcie nowej linii tramwajowej z Azorów dalej na północ, do ul. Chełmońskiego i Galerii Bronowice.

Szukasz mieszkania? Prądnik Biały to bardzo atrakcyjna lokalizacja – jest tu pełna infrastruktura handlowo-usługowa, a do tego dobra komunikacja. Jeśli jej mieszkańcy nazywają ją najlepszą częścią Krakowa, musi to coś znaczyć. Nie brakuje tutaj również zieleni – mieszkańcy znajdą w pobliżu Park Kościuszki i Park Krowoderski.

Kolejny artykuł

Ludwinów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Ludwinów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Osoby, które poszukują mieszkania, bardzo często chcą mieszkać blisko centrum oraz ważnych punktów kulturalnych i rozrywkowych. W Krakowie znajduje się kilka obszarów, które zaoferują przyszłym mieszkańcom łatwy dostęp do istotnych i ciekawych miejsc. Jeśli interesuje Cię rynek pierwotny i szukasz nowego mieszkania, Ludwinów może okazać się atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. Sprawdź zalety tego krakowskiego obszaru!
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu