Mieszkania – Pychowice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Pychowice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Jeśli lubisz mieć kontakt z naturą, a mieszkanie w centrum nie jest dla Ciebie priorytetem, powinieneś zwrócić uwagę na obszar Krakowa, jakim są Pychowice. Mieszkania tutaj powstają w otoczeniu licznej zieleni, a przy tym infrastruktura miejska i handlowo-usługowa jest na tyle rozwinięta, że bez problemu załatwisz większość spraw.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Przy poszukiwaniu mieszkania ważne są nie tylko ceny, ale równie to, jakie znajdują się tam atrakcje. Pychowice pod tym względem nie odstają od innych obszarów Krakowa – znajduje się tam m.in. Uroczysko Górka Pychowicka oraz Jaskinia Pychowicka, a także bogato rozwinięta oferta kulturalna. Ta okolica ma wiele zalet, które sprawiaj, że naprawdę warto tam zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Obszar Pychowice dzielnica Dębniki – krótka historia

Obszar Pychowice (dzielnica Dębniki) zostały przyłączone do Krakowa w 1941 roku, a po 1995 roku zyskały popularność jako teren pod budowę domów jednorodzinnych, co bardzo zwiększyło liczbę tutejszej ludności. Pierwsze wzmianki o Pychowicach pojawiły się już w 1254 roku. Do dzisiaj na ich terenie znajduje się kilka nieczynnych już tuneli, które stanowią pozostałość po fortyfikacji twierdzy, znajdującej się w Krakowie.

Pychowice – zabytki i instytucje kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie Pychowic mieści się Centrum Kultury Podgórza – Klub Pychowice. Odbywają się tutaj między innymi zajęcia z robotyki, nauka gry na gitarze, nauka gry na pianinie, zajęcia wokalne, zajęcia plastyczne, pilates. Centrum organizuje również takie wydarzenia jak spektakle teatralne, bale karnawałowe i warsztaty artystyczne oraz konkursy plastyczne, literackie, recytatorskie, muzyczne i testy wiedzy z różnych dziedzin.

Pychowice – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Obszar Pychowice (dzielnica Dębniki) posiada dużą przyrodniczą atrakcję w okolicy, jaką jest Uroczysko Górka Pychowicka – 17 hektarów zamkniętego terenu leśnego z kilkoma polanami rekreacyjnymi i wypoczynkowymi. To jedno z piękniejszych miejsc w całym Krakowie – rozciągają się stąd piękne widoki na Lasek Wolski i Sikornik (od strony północno-zachodniej), a także na Beskidy i Tatry (od strony południowej). Panuje tu cisza i spokój, można nawet spotkać sarny. Uroczysko Górka Pychowicka posiada punkty widokowe, gdzie znajdują się specjalnie przygotowane paleniska, przy których można urządzić ognisko. Uroczysko Górka Pychowicka razem z kilkoma innymi obiektami leśnymi Krakowa – Laskiem Wolskim, Skałkami Twardowskiego, Kostrzem-Bodzów, Kowadzą, Wielkanocą i Bogucinką – należy do Szlaku Lasów Miejskich. Są to tereny bardzo dobrze przygotowane, z wieloma ścieżkami, punktami widokowymi i wypoczynkowymi, które zachęcają do obcowania z naturą. Z tablic informacyjnych można poznać historię danego obszaru oraz występującą tu faunę i florę. Długość całego szlaku to ponad 7 km – jest to dobra opcja na wycieczkę rowerową albo długi spacer.

Jeśli chodzi o inne atrakcje, Pychowice mieszczą na swoim terenie takie miejsce jak Jaskinia Pychowicka, która jest położona we wzniesieniu Księża Góra. Odkrycie jaskini wiąże się z historią kamieniołomu w Księżej Górze. Kamieniołom został założony i był eksploatowany w okresie międzywojennym przez pychowickiego przedsiębiorcę żydowskiego pochodzenia o nazwisku Berger. Prawdopodobnie eksploatacja zniszczyła około 35-metrowy odcinek jaskini, który łączył schronisko w Pychowicach z obecnym otworem jaskini.

Spacerując po okolicy, można natrafić na kilka nieczynnych tuneli zwanych kawernami, które są pozostałością po fortyfikacjach Twierdzy Kraków.

Mieszkania – Pychowice

W Pychowicach jest kilka punktów handlowo-usługowych, mieści się tutaj także szkoła podstawowa i centrum kultury, a także klub piłkarski oraz Jednostka Wojskowa 4724. Natomiast przy ulicy Sodowej znajdują się Termy Krakowskie, gdzie można korzystać z saun, jacuzzi, basenu, seansów saunowych, zabiegów spa lub wziąć udział w specjalnych wydarzeniach. Bardziej rozbudowana infrastruktura jest na sąsiednim Ruczaju. Ponadto z Ruczaju jest łatwo dojechać do różnych części Krakowa, a to dzięki licznym i dogodnym połączeniom tramwajowym i autobusowym i pętli Czerwone Maki z parkingiem w systemie „Parkuj i Jedź”, skąd można dojechać między innymi do Płaszowa, Bieżanowa, Krowodrzy, Skawiny czy Wieliczki.

Na Ruczaju znajduje się też między innymi nowy kampus UJ oraz podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej, zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny, na której mieszczą się biurowce firm Nokia Networks i Ericsson, zespół biurowców Green Office, w którym swoje biuro ma między innymi centrum oprogramowania koncernu Motorola Solutions, budynki parku technologicznego Life Science Park Jagiellońskiego Centrum Innowacji, synchrotron Solaris, serwerownia Onet.pl, budynek Cyfronetu oraz budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia w ścisłym centrum, a za to cenisz sobie spokój i kontakt z naturą – powinieneś zwrócić uwagę na obszar Pychowice. Mieszkania tutaj powstają w otoczeniu licznej zieleni, mieści się tutaj także Uroczysko Górka Pychowicka z kilkoma punktami widokowymi. Pychowice są dość dobrze rozwinięte, więc oprócz natury znajdziesz tutaj także wszystkie ważne punkty jak lokale handlowo-usługowe czy placówki edukacyjne.

Kolejny artykuł

Witkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Witkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Jeśli jesteś na etapie zakupu nowego mieszkania i szukasz inwestycji zlokalizowanych bardziej na obrzeżach miasta niż w centrum, powinieneś zwrócić uwagę na obszar Witkowice. Mieszkania tutaj przypadną do gustu osobom, które chcą uniknąć miejskiego zgiełku i wolą mieszkać w spokojniejszej części Krakowa, gdzie prędzej odnajdą spokój i odpoczynek po ciężkim dniu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu