Mieszkania – Skawina i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Skawina i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Interesują Cię obrzeża Krakowa i szukasz mieszkania? Skawina i okolice to obszar, który doceniają zarówno mieszkańcy, jak i deweloperzy. W Skawinie powstają kolejne osiedla mieszkaniowe cieszące się zainteresowaniem wśród tych osób, które ponad zgiełk i pęd dużego miasta przedkładają zalety mieszkania w mniejszej miejscowości.


Nie zależy Ci na mieszkaniu w centrum miasta, w którym panuje ciągły ruch? Chciałbyś osiedlić się w miejscu położonym z dala od codziennego zgiełku, jednak w pobliżu wszystkich niezbędnych udogodnień? Poznaj lepiej Skawinę i jej okolice!

Przejdź do akapitów:

Skawina – krótka historia

Skawina otrzymała prawa miejskie w 1364 roku. Wtedy też Kazimierz III Wielki ufundował kościół parafialny, szkołę oraz zamek w miejscu, w którym obecnie mieści się park. Skawina bardzo szybko się rozwijała i słynęła z wyrobów rzemieślniczych oraz jarmarków. Skawina była popularna chociażby dlatego, że płynąca przez nią rzeka Skawinka wyznaczała granicę ówczesnego królestwa. I tak miasto przez ponad 100 lat strzegło granic państwa. Tędy też przebiegał istotny szlak solny z Wieliczki.

Skawina – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w okolicy

Jeśli chodzi o atrakcje, Skawina posiada Centrum Kultury i Sportu. Celem obiektu jest wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego i działalności sportowej, jednak w sposób profesjonalny za pomocą odpowiednio przygotowanej do tego kadry. Przy centrum działają sekcje i grupy artystyczne: tańca towarzyskiego, tańca nowoczesnego, rytmiki, kółko teatralne, kółko plastyczne, studio piosenki oraz nauka gry na gitarze, a także amatorskie sekcje sportowe, prowadzona jest też gimnastyka korekcyjna dla dzieci. Na wysokim poziomie jest tenis stołowy (Druga Liga Państwowa Kobiet) i brydż sportowy (członkowie sekcji mają na swoim koncie medale Mistrzostw Europy Juniorów Młodszych i Mistrzostwach Świata Młodzieży Szkolnej).

W ramach Centrum działa ponadto pracownia modelarska, która organizuje szereg imprez gromadzących miłośników modelarstwa z całej Polski, takie jak Wiosenne Zawody Latawców, Okręgowe Zawody Modeli Pływających, Mistrzostwa LOK, Wojewódzkie Zawody Latawców i Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych. Ponadto Centrum organizuje bądź pomaga w organizacji corocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Dni Skawiny, Mistrzostw Polski Zawodowych Par Tanecznych, Mistrzostwa Okręgu Małopolskiego w Tańcu Towarzyskim. W poprzednim latach było też gospodarzem Mistrzostw Polski Samochodów Zdalnie Sterowanych, współorganizowało Konkurs Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych „Wstążka Krakowska”. Centrum Kultury i Sportu ma siedzibę przy ul. Żwirki i Wigury przy basenie Camena – dysponuje też pałacykiem Sokół, ośrodkiem kulturalno-rekreacyjnym Gubałówka i halą widowiskowo-sportową. Dodatkowo przy Centrum działa kino „Piast”.

W Skawinie działa także Muzeum Regionalne, które powstało w 2008 roku. Muzeum propaguje historie oraz zabytki kultury ludowej charakterystyczne dla Skawiny. Zbiory ukazują historię miasta wraz z jego zabytkami, a także pokazują zwyczaje i obrzędy popularne wśród mieszkańców. Działa tutaj także Teatr Tańca „IKA”.

Skawina – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Z kolei miłośnicy sportów mogą korzystać między innymi z lodowiska, odkrytego basenu, klubu squash lub toru motorcrossowego. Skawina może się też poszczycić dużym parkiem miejskim, w którym znajdują się place zabaw i linarium dla dzieci, mała ścianka wspinaczkowa, korty do tenisa ziemnego, siłownia na świeżym powietrzu, jednokierunkowa, asfaltowa trasa rowerowo-rolkowa służąca również do biegania i spacerowania.

Mieszkania – Skawina i okolice

Skawina leży na terenie powiatu krakowskiego nad rzeką Skawiną kilkanaście kilometrów na południowy zachód od Krakowa. Ze względu na dobre połączenie z Krakowem i obecność wielu firm jest dość popularną lokalizacją, gdzie wciąż powstają nowe inwestycje. Kiedyś Skawina była miastem opactwa benedyktynów tynieckich.

W Skawinie są szkoły, przedszkola i żłobki, a także Szkoła Artystyczna i szkoły języków obcych. Innym atrakcyjnym punktem dla mieszkańców Skawiny jest galeria Pałacyk, gdzie wystawiane są prace z różnych dziedzin twórczości plastycznej – prace olejne, grafika, fotografia oraz rzemiosło artystyczne twórców profesjonalnych i amatorów. Ich autorami bywają zarówno goście, jak i mieszkańcy Skawiny lub okolic, a także młodzież z liceum ogólnokształcącego w Skawinie i liceów w Krakowie i Nowym Wiśniczu. Jak widać, infrastruktura w Skawinie jest dobrze rozwinięta, nie brakuje tu też sklepów.

Ponadto w Skawinie i okolicach mieści się kilka dużych zakładów przemysłowych, między innymi Elektrownia Skawina, Valeo, Teamtechnik Production Technology, producent rozpuszczalnej kawy zbożowej Inka Grana, Lajkonik Snacks, Bahlsen, producent stopów aluminiowych Nicromet, Panatoni Europe czy Boryszew (dawna Huta Aluminium Skawina).

Zalety Skawiny uzupełnia całkiem dobre połączenie z Krakowem mimo dzielącej ich odległości. Przez Skawinę przebiega droga DK44 będąca obwodnicą Skawiny i biegnie linia kolejowa, która łączy z Krakowem oraz z Zatorem. Skawina znajduje się na linii nr 2 krakowskiej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, która biegnie przez Sidzinę, Swoszowice, Łagiewniki, Podgórze, Zabłocie, Kraków Główny, Batowice, Słomniki i Miechów aż do Sędziszowa. Jakby tego było mało, do Skawiny kursuje dziewięć linii krakowskich autobusów aglomeracyjnych. Natomiast do lotniska w Balicach jest stąd tylko 15 km.

Szukasz mieszkania? Skawina i okolice to miejsce, które posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę – są tutaj sklepy, lokale usługowe i szkoły. Jest tu także Centrum Kultury i Sportu, muzeum, kino, teatr tańca i park. Skawina to dobre miejsce dla osób szukających odpoczynku od zgiełku dużego miasta.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Tonie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Tonie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Cenisz sobie spokój oraz odległość od zgiełku dużego miasta, a do tego szukasz nowego mieszkania? Tonie to obrzeża Krakowa, gdzie okolica jest spokojna, a zabudowa składa się przede wszystkim z osiedla domków jednorodzinnych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu