Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Stare Miasto Kraków. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Stare Miasto Kraków. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Jesteś osobą, która lubi przebywać blisko tego, co najważniejsze i szukasz mieszkania? Stare Miasto w Krakowie to miejsce, które okaże się wygodnym i komfortowym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie swój czas i chcą korzystać z bogatej oferty rozrywkowej i kulturalnej miasta.


Stare Miasto w Krakowie to miejsce, które przepełnione jest historią, zabytkami i niezwykłą aurą. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia z dala od centrum miasta i cenisz sobie bliskość tętniącego życiem krakowskiego rynku, to z pewnością mieszkanie w Starym Mieście będzie dla Ciebie!

Przejdź do akapitów:

Stare Miasto Kraków – krótka historia

Historyczne Stare Miasto, czyli otoczony Plantami najstarszy obszar Krakowa z centrum na Rynku Głównym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a także uznane za Pomnik historii. Pierwsze wzmianki o Krakowie pojawiły się w IX wieku, a w X wieku Kraków został włączony do państwa polskiego. Kraków przez długi czas był stolicą władców.

Stare Miasto Kraków – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Stare Miasto w Krakowie wyróżnia się wieloma zabytkami, a jednym z nich jest wspomniany już rynek krakowski. Na rynku znajduje się kościół Mariacki, którego budowa rozpoczęła się w 1288 roku, Sukiennice oraz Pomnik Adama Mickiewicza odsłonięty w 1898 roku. Mieści się tutaj także Plac Mariacki oraz kościół św. Barbary wybudowany w latach 1338-1402. Za kościołem zlokalizowany jest mały rynek, który do XIX wieku pełnić funkcję targu.

Nie można zapomnieć także o Barbakanie i Basztach, kościele św. Krzyża, kamienicy Hipolitów, kościele św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, kościele św. Anny, kościele św. Piotra i Pawła, kościele dominikanów, bazylice św. Franciszka z Asyżu czy Zamku Królewskim na Wawelu.

Stare Miasto Kraków – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Atrakcje? Stare Miasto Kraków posiada niezwykle bogatą ofertę kulturalną. Na Starym Mieście znajdują się: Teatr im. Juliusza Słowackiego, Teatr Stary, Teatr Bagatela, Filharmonia im. Karola Szymanowskiego, Muzeum Archeologiczne, Muzeum Historyczne Podziemia Rynku, Muzeum Czartoryskich, Galeria Sztuki Polskiej w Sukiennicach, Kino pod Baranami, restauracja Wierzynek, kawiarnia artystyczna Jama Michalika, Piwnica pod Baranami, klub studencki Pod Jaszczurami i wiele innych klubów, kawiarni i restauracji.

Odbywają się tu liczne imprezy i festiwale – noce muzeów, koncerty okolicznościowe na Rynku, Wielka Parada Smoków, Lajkonik, Wianki, Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych, Parada Jamników, Festiwal Pierogów, Konkurs Szopek Krakowskich i wiele innych.

Przez krakowski rynek przebiega Wiślana Trasa Rowerowa, która w okolicach Kleparza przecina się z VeloNatura i VeloPrądnik. Wszystkie trzy są częścią VeloMałopolska – zintegrowanej sieci tras rowerowych, która ma połączyć najciekawsze turystyczne i przyrodnicze miejsca w Małopolsce. Wiślana Trasa Rowerowa wiedzie doliną Wisły i biegnie z Jawiszowic przez Oświęcim, Skawinę, Tyniec, Kraków, Brzegi, Niepołomice do Szczucina. VeloNatura stanowi małopolski odcinek trasy EuroVelo 11 i wiedzie doliną Popradu i Dunajca z Muszyny przez Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Niepołomice, Brzegi, Kraków i Luborzycę do Kościelca. Zdecydowanie krótszym odcinkiem jest VeloPrądnik, prowadzący przez tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej z Hutki przez Olkusz, Rabsztyn, Ojców, Prądnik Korzkiewski i Zielonki do Krakowa. Według planów cała trasa VeloMałopolska ma mieć długość prawie tysiąca kilometrów, ale w tym momencie jest tylko częściowo gotowa.

Mieszkania – Stare Miasto Kraków

Dzielnica Stare Miasto Kraków to lokalizacja, która obfituje w zabytki, obiekty kulturalne, lokale gastronomiczne, słynne miejsca i sławne postacie. Z oczywistych względów jest to idealne miejsce na wynajem krótkoterminowy, przede wszystkim dla turystów. Czy jest tu jednak w ogóle przestrzeń na nowe inwestycje? Oczywiście ze względu na gęstą historyczną zabudowę rzadziej niż w innych rejonach buduje się tu nowe obiekty, ale mimo to one powstają i uzupełniają istniejącą zabudowę. Obecnie budują się też kompleksy nowych apartamentowców zlokalizowane w rejonie ul. Pawiej oraz na granicy z Olszą przy ul. Rakowickiej.

Mieszkanie na Starym Mieście wiąże się z prestiżem i wygodą, ale jest to też miejsce idealne dla tych osób, które chętnie korzystają z miejskich atrakcji, nie przeszkadza im zgiełk, a od ciszy i spokoju ważniejsze jest dla nich to, aby wszędzie mieć blisko.

Oczywiście dzielnica Stare Miasto Krakowa to najdroższa część miasta, dlatego wiele osób na miejsce zamieszkania wybiera inne lokalizacje, a tutaj kupuje mieszkanie z myślą o wynajmie krótkoterminowym, najczęściej turystom, ale też pracownikom korporacji w podróżach służbowych.

Na terenie Starego Miasta jest dużo lokali usługowych, w tym Galeria Krakowska i wspomniane już restauracje i kluby, ale też salony fryzjerskie, pracownie krawieckie, kluby fitness i bardzo dużo różnorodnych sklepów. Mieszczą się tu też szkoły podstawowe i średnie, szkoły muzyczne, Krakowska Szkoła Filmowa i publiczne uczelnie wyższe – Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Papieski, a w pobliżu także Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Rolniczy i Akademia Górniczo-Hutnicza. Nie brakuje tu też ośrodków zdrowia, a ponadto w pobliżu znajduje się Szpital Uniwersytecki.

Także amatorzy sportu znajdą tu coś dla siebie. Poza wspomnianymi klubami fitness znajdują się tu siłownie, szkoły jogi czy szkoły tańca, Planty stanowią popularne miejsce do joggingu, a rynek krakowski gości wiele imprez sportowych, w tym Tour de Pologne i Cracovia Maraton.

Stare Miasto ma jeszcze jedną zaletę – dobre skomunikowanie z resztą Krakowa. Linie autobusowe i tramwajowe zawiozą nas do każdej dzielnicy, na lotnisko i do sąsiednich miejscowości, podobnie Szybka Kolej Aglomeracyjna (mieszczący się na Starym Mieście Dworzec Główny leży na trasie wszystkich trzech linii), a pociągi dalekobieżne pozwalają dojechać na drugi koniec Polski (lub jeszcze dalej). Podobnie autobusy, które odjeżdżają z sąsiadującego z dworcem kolejowym dworca autobusowego.

Szukasz mieszkania? Stare Miasto Kraków to dobre miejsce dla osób, którym nie przeszkadza zgiełk miasta i chcą być blisko tego, co najważniejsze. Mieszkanie w centrum miasta zapewnia dostęp do bogatego zaplecza handlowo-usługowego, edukacyjnego, rozrywkowego i kulturalnego.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Świątniki Górne i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Podobają Ci się spokojne oraz zielone obrzeża Krakowa i właśnie tam szukasz mieszkania? Świątniki Górne to zielony teren, na którym dominuje niska jednorodzinna zabudowa. Poznaj lepiej tę okolicę.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu