Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Świątniki Górne i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Świątniki Górne i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Podobają Ci się spokojne oraz zielone obrzeża Krakowa i właśnie tam szukasz mieszkania? Świątniki Górne to zielony teren, na którym dominuje niska jednorodzinna zabudowa. Poznaj lepiej tę okolicę.


Chciałbyś zamieszkać w domu jednorodzinnym w okolicy otoczonej zielonymi terenami? Poznaj lepiej Świątniki, które mają bardzo ciekawą ofertę właśnie domków jednorodzinnych!

Przejdź do akapitów:

Świątniki Górne – krótka historia

Świątniki Górne są położone na południe od Krakowa na terenie powiatu krakowskiego. Okolica ma zdecydowanie podmiejski charakter – przeważają tu użytki rolne i leśne, a zabudowa to przede wszystkim domy jednorodzinne. Miejscowość jest znanym ośrodkiem rzemiosła ślusarskiego – powstają tu kłódki i artystyczne wyroby ślusarskie. Chociaż obserwuje się tu niewielki napływ ludności, to jednak Świątniki i okolice są zdecydowanie mniej popularne od sąsiednich Wieliczki czy Skawiny.

Świątniki Górne – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w okolicy

W Świątnikach Górnych znajduje się parafia św. Stanisława utworzona w 1845 roku oraz kościół, który został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków. Mieści się tutaj również Muzeum Ślusarstwa im. Marcina Mikuły.

Świątniki Górne – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Świątniki Górne mają na swoim terenie dość dużo użytków leśnych. Przekłada się to na kilka większych lasów i kilkanaście zagajników. Dwa z nich – Las pod Lechą i Dziadowiec – są szczególnie interesujące, ponieważ stanowią endemiczną pozostałość Puszczy Karpackiej, która kilkaset lat temu gęsto porastała tutejsze tereny. W Lesie pod Lechą możemy podziwiać kilkudziesięcioletnie graby i kilka stuletnich dębów, a dodatkowo w centrum lasu znajdziemy dziewiętnastowieczny cmentarz choleryczny i cmentarz wojenny z czasów obu wojen światowych.

Inne atrakcje? Świątnik Górne wyróżnia znajdujący się w okolicy ośrodek Podstolice Ski – stacja narciarska położona najbliżej Krakowa, z trasami narciarskimi dla osób początkujących i zaawansowanych, wypożyczalnią sprzętu narciarskiego i snowboardowego, serwisem narciarskim, karczmą Alpejska Chatka, minizoo dla dzieci oraz dużym, bezpłatnym parkingiem. Ośrodek ma ponadto w planie budowę snowparku. Stacja Podstolice jest czynna w sezonie zimowym.

Mieszkania – Świątniki Górne i okolice

Znajdziemy tu całą niezbędną mieszkańcom infrastrukturę – nie brakuje sklepów, są też ośrodki zdrowia, punkty usługowe takie jak salony fryzjerskie, piekarnie, gabinety weterynaryjne i szkoły językowe. W okolicy są również szkoły podstawowe i średnie oraz szkoła muzyczna I stopnia.

Świątniki Górne są połączone z Krakowem kilkoma liniami aglomeracyjnymi, które kursują na Borek Fałęcki. Podróż komunikacją do centrum Krakowa zajmuje około jednej godziny. Samochodem jest nieco szybciej – mniej więcej 50 minut. Znacznie bliżej jest stąd do Wieliczki (poniżej 20 minut samochodem) czy Skawiny (niecałe 25 minut), gdzie swoje siedziby ma wiele firm. W Wieliczce znajduje się też dużo atrakcji turystycznych, ze słynną Kopalnią Soli na czele, ale także bogata oferta gastronomiczna czy kulturalna.

Warto pamiętać, że Świątniki sąsiadują również z leżącymi na południowych obrzeżach Krakowa Swoszowicami, które również są interesującym terenem, ponieważ mieści się tu jedno z najstarszych polskich uzdrowisk. Można tu napić się wody z dwóch źródeł leczniczych czy przejść się na spacer po pięknym parku uzdrowiskowym o powierzchni 7 hektarów. Jest tu też restauracja. Swoszowice mają też inne atrakcje – stadninę koni i korty tenisowe.

W Świątnikach powstają nieliczne nowe inwestycje wpisujące się w podmiejski charakter okolicy. Są to zazwyczaj pojedyncze budynki jednorodzinne, ewentualnie osiedla domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Osiedla takie to zazwyczaj bardzo nowoczesne obiekty zaprojektowane na podstawie najnowszych trendów architektonicznych i jednocześnie dostosowane do wymagań klientów. Są pełne zieleni, dobrze oświetlone, mają szerokie drogi i parkingi (czasami więcej niż jedno miejsce postojowe na dom) oraz place zabaw dla dzieci, a czasami także niewielkie pomieszczenia gospodarcze.

Szukasz mieszkania? Świątniki Górne i okolice to miejsce idealne dla osób, które nie przepadają za miejskim zgiełkiem, a cenią spokojną, zieloną okolicę. Mieści się tutaj m.in. Las pod Lechą oraz stacja narciarska Podstolice Ski.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Wieliczka i okolice. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Wieliczka mieści się obok Krakowa, a swoją popularność zyskała dzięki znajdującej się tutaj Kopalni Soli. Miasto jest w pełni funkcjonalne i mieszkańcy znajdą w nim wszystkie potrzebne punkty. Jeśli szukasz nowego mieszkania Wieliczka i okolice powinny spełnić Twoje oczekiwania.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu