Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Tonie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Szukasz mieszkania? Olsza to już niemal centrum Krakowa, co pozwala na częste i wygodne korzystanie z największych atrakcji miasta – nie tylko zabytków, ale też bogatej oferty kulinarnej i gastronomicznej, przy jednoczesnym cieszeniu się spokojem i zielenią.

Tonie – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Interesują Cię okolice o ciekawej historii? Chciałbyś zamieszkać w pięknej dzielnicy, która leży niedaleko centrum miasta? Poznaj bliżej Olszę!

Przejdź do akapitów:

Olsza, dzielnica Prądnik Czerwony – krótka historia

Olsza jest dawną wsią położoną w Dolinie Prądnika mniej więcej 3 km na północny wschód od centrum Krakowa. Tereny, na których się znajduje były pierwotnie porośnięte charakterystycznymi dla dolin rzecznych gęstymi lasami łęgowymi złożonymi przede wszystkim z olchy czarnej – stąd nazwa wsi.

Mieszkanie usytuowane przy terenach zielonych; Kraków Prądnik Czerwony Olsza

​Południowa część Olszy została przyłączona do Krakowa częściowo w roku 1910, pozostała – w 1941. W okresie międzywojennym w należącej już do Krakowa południowej części zbudowano Osiedle Oficerskie, cechujące się zabudową o charakterze willowym. Większość zabudowy Olszy powstała na działkach wytyczonych z majątku rodziny Potockich.

Olsza – zabytki i instytucje kulturowe

Dwór Potockich mieszczący się przy ul. Sokołowskiego 19 jest jednym z nielicznych zabytków umiejscowionych w Olszy. W XVII wieku istniał tu folwark, w drugiej połowie XVIII wieku wybudowano tu dwór, który w pierwszej połowie XIX wieku przebudowano w stylu klasycystycznym, a otoczenie dworu zmieniono na park. Dzisiaj Dwór Potockich razem z parkiem o powierzchni 3,3 ha jako Ogród w Olszy widnieje w ewidencji zabytków. Wciąż należy do rodziny Potockich i jako teren prywatny jest niedostępny do zwiedzania.

Olsza – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Olsza przy ul. Lotniczej mieści Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza”, który prowadzi zajęcia nauki gry na instrumentach, w tym na gitarze i perkusji, oraz koła zainteresowań – malarskie, fotograficzne czy taneczne.

Mieszkanie położone w atrakcyjnej lokalizacji przy terenach zielonych, Kraków Prądnik Czerwony Olsza

Dodatkowo dużą atrakcją jest sama lokalizacja Olszy, która zapewnia łatwy i szybki dostęp do bogatej oferty kulturalnej i rozrywkowej mieszczącej się na krakowskim rynku.

Olsza – mieszkania

Olsza do dziś pozostała terenem dość zielonym. Zieleń ciągnie się wzdłuż Prądnika, króluje na cmentarzu Rakowickim i cmentarzu wojskowym przy ul. Prandoty, a poza tym rośnie gęsto między budynkami.

Uniwersytet Ekonomiczny z atrakcyjnie zaaranżowaną przestrzenią wokół - Kraków Prądnik Czerwony Olsza

Na Olszy jest dużo obiektów oświatowych, usługowych i handlowych, czyli infrastruktury potrzebnej mieszkańcom na co dzień. Są więc szkoły podstawowe i średnie, a także szkoła muzyczna I stopnia i uczelnie wyższe – Uniwersytet Ekonomiczny, a w pobliżu znajduje się też Uniwersytet Rolniczy i Politechnika Krakowska. Jest tu także kilka ośrodków zdrowia, dużo mniejszych sklepów (najbliższe hipermarkety znajdują się w Galerii Krakowskiej) i wiele punktów usługowych, takich jak salon fryzjerski, pracownia krawiecka, szewc czy serwis rowerowy. Są też różnego typu lokale gastronomiczne: fast foody, bary mleczne i restauracje z kuchnią polską. Z Olszy jest bardzo blisko do Dworca Głównego i Rynku Głównego, gdzie oferta kulinarna jest niezwykle bogata.

Na obrzeżach Olszy znajduje się biurowiec Pilot Tower, w którym swoją siedzibę ma Grupa Onet.pl, V Offices, mieszczący między innymi WorldRemit, a nieco dalej kolejne centra biznesowe – 03 Business Campus, Quattro Business Park, Tertium Business Park, Opolska Business Park i High5Five.

Mieszkanie położone w bloku wielorodzinnym w atrakcyjnej lokalizacji - Kraków Olsza

Dojazd komunikacją miejską z Olszy do centrum Krakowa na Rynek lub w okolice Dworca Głównego to kwestia kilku minut (samochodem jest jeszcze szybciej). Kursuje tędy kilka linii autobusowych, w tym nr 105 z Cmentarza Batowice na Dworzec Główny, nr 124 z Dębnik na Czyżyny, nr 139 z Nowej Huty na Mydlniki, nr 169 z Górki Narodowej na Piaski Wielkie, nr 184 z Prądnika Czerwonego na Starowiślną oraz linia tramwajowa nr 2 na Salwator. Ponadto Olszę przecina dwutorowa linia kolejowa PLK-100 (Kraków Mydlniki – Kraków Bieżanów) – jest to tak zwana „mała” towarowa obwodnica Krakowa. Jeżdżą nią przede wszystkim pociągi towarowe, ale i kilka pociągów pasażerskich. Przy linii kolejowej znajduje się stacja techniczna Kraków Olsza.

Uniwersytet Ekonomiczny - Kraków Olsza Prądnik Czerwony

Olsza jest bardzo ciekawą propozycją. Z racji tego, że mieści się ona zaraz przy krakowskim rynku, mieszkanie tutaj jest dobrą opcją pod wynajem – zarówno długoterminowy z przeznaczeniem dla studentów, jak i krótkoterminowy z myślą o turystach.

Wolisz mieszkanie na południu, z dala od centrum miasta? Sprawdź pozostałe krakowskie obszary.

Kolejny artykuł

Mogiła – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Mniej znaną częścią Nowej Huty jest Mogiła. Mieszkania tutaj będą odpowiadać osobom ceniącym spokój i nieprzepadającym za miejskim zgiełkiem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu