Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkania – Tonie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Tonie. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Cenisz sobie spokój oraz odległość od zgiełku dużego miasta, a do tego szukasz nowego mieszkania? Tonie to obrzeża Krakowa, gdzie okolica jest spokojna, a zabudowa składa się przede wszystkim z osiedla domków jednorodzinnych.


Jeśli zawsze chciałeś mieszkać w domu jednorodzinnym, ale nie planujesz przeprowadzki na wieś, to Tonie są obszarem, którym powinieneś poznać bliżej!

Przejdź do akapitów:

Obszar Tonie dzielnica Prądnik Biały – krótka historia

Obszar Tonie (dzielnica Prądnik Biały) to część miasta położona na terenie dawnej podkrakowskiej wsi leżącej w odległości około 6 km od centrum Krakowa w kierunku północno-zachodnim pomiędzy Bronowicami Wielkimi a gminą Zielonki. Obszar wchodzi w skład Dzielnicy IV Prądnik Biały. Tonie zostały przyłączone do Krakowa w 1941 roku.

Tonie – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Choć wieś Tonie ma historię sięgającą XIII wieku i może też poszczycić się słynnymi mieszkańcami, takimi jak Stanisław Wyspiański, to nie ma tu wielu zabytków. Największym jest dziewiętnastowieczny Fort 44 „Tonie”, jeden z fortów Twierdzy Kraków.

Jeśli chodzi o atrakcje, Tonie mieszczą na swoim terenie filię Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki – Klub Kultury Łokietek, gdzie swoje pasje mogą rozwijać zarówno dzieci oraz młodzież, jak i osoby dorosłe. Dla dzieci organizowane są między innymi warsztaty kreatywne, lekcje gry na pianinie, zajęcia plastyczne, lekcje programowania, zajęcia z języka angielskiego i zumba kids, natomiast dla dorosłych przewidziano zajęcia sportowe – jogę, aerobik, stretching itp. – oraz lekcje śpiewu, gry na pianinie i na perkusji.

Tonie – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Inne atrakcje? Tonie to dobre miejsce dla amatorów piłki nożnej, którzy mogą zapisać się do klubu sportowego Tonianka. Przy klubie działają trzy sekcje: juniorów, seniorów i oldboy'ów.

Miłośnicy książek również znajdą w Toniach coś dla siebie – działa tu filia nr 19 Biblioteki Kraków. Mieszczą się tutaj księgozbiory dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Biblioteka oferuje również dostęp do e-booków: Legimi, IBIK, Libra oraz Wolne Lektury.

Mieszkania – Tonie

Obszar Tonie (dzielnica Prądnik Biały) mieści w okolicy wszystko, co jest niezbędne do wygodnego życia. Działa tu m.in. Szkoła Podstawowa nr 67 im. Władysława Łokietka, szkoły średnie, a także przedszkola i żłobki. W okolicy nie brakuje mniejszych sklepów, jest też stąd dość blisko do Galerii Bronowice z hipermarketem Auchan oraz do Futura Kraków z centrum outletowym – dojazd samochodem do każdego z tych miejsc zajmuje poniżej 10 minut. Z Galerią Bronowice sąsiadują IKEA i Obi, ale jest to przestrzeń dobra nie tylko do zrobienia zakupów – można się tu też napić kawy, nadać przesyłkę w oddziale Poczty Polskiej czy pójść do kina (w Galerii Bronowice mieści się filia kina studyjnego Mikro z jedną salą na 35 miejsc).

W odległości 10 minut jazdy samochodem (poniżej pół godziny komunikacją miejską) znajduje się kilka ośrodków zdrowia, a także Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

W samych Toniach nie ma biurowców, ale kilka centrów biznesowych mieści się w pobliżu. Najbliższe biurowce stoją przy ul. Jasnogórskiej oraz ul. Conrada, nieco dalej – przy ul. Opolskiej – jest 03 Business Camp i Opolska Business Camp. Ponadto jest stąd dość blisko do Eximius Park w Zabierzowie.

Do Toń dojeżdża kilka linii autobusowych, między innymi nr 120 z Bronowic Małych, nr 220 z Giebułtowa oraz nr 240 z Pękowic. Do centrum Krakowa można stąd dojechać w około 35 minut z przesiadką na tramwaj na pętli Krowodrza Górka. Samochodem jest szybciej – to kwestia niecałych 20 minut.

Szukasz mieszkania? Tonie do dość spokojny obszar, gdzie znajdują się najważniejsze punkty. Nie ma tutaj wprawdzie modnych restauracji, słynnych zabytków ani dużych centrów biznesowych, ale wszystko to można znaleźć w mniej niż pół godziny jazdy samochodem. Wśród historycznych obiektów w Toniach można znaleźć tutaj Fort 44 „Tonie”, natomiast wolny czas można spędzić w Centrum Kultury.

Kolejny artykuł

Mogiła – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mniej znaną częścią Nowej Huty jest Mogiła. Mieszkania tutaj będą odpowiadać osobom ceniącym spokój i nieprzepadającym za miejskim zgiełkiem. Jej dodatkową zaletą jest to, że można tu trafić na interesujące nowe inwestycje, na przykład lofty w odrestaurowanym i dostosowanym do celów mieszkalnych zabytkowym młynie.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu