Mieszkania – Wola Duchacka. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Mieszkania – Wola Duchacka. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Kraków to piękne miasto i bardzo dobre miejsce do życia i mieszkania. Jedną z osiemnastu dzielnic stolicy Małopolski, która spełnia te kryteria, jest Podgórze Duchackie, którego to częścią jest Wola Duchacka. Życie na Woli Duchackiej to bardzo dobry pomysł, a dowodem na to jest fakt, że jest to jeden z najchętniej zamieszkiwanych obszarów Krakowa.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się, jakie mieszkania Wola Duchacka oferuje? W tym artykule przyjrzymy się dokładnie tej dzielnicy i podpowiemy, jakie instytucje kulturowe znajdziesz w pobliżu oraz jakie sklepy, przychodnie oraz przedszkola znajdziesz w tej dzielnicy Krakowa.

Przejdź do akapitów:

Obszar Wola Duchacka – Dzielnica Podgórze Duchackie. Krótka historia

Wola Duchacka sąsiaduje z Łagiewnikami, Podgórzem, Starym Prokocimiem, Piaskami Wielkimi i Kurdwanowem. Historia tych terenów sięga aż do neolitu, kiedy przy drodze handlowej do Wieliczki istniała osada, związana najpierw z kulturą łużycką, a potem z celtycką, scytyjską, pomorską, puchowską i wreszcie przeworską. Ich ślady wykazały badania archeologiczne, które prowadzono tu w okresie międzywojennym.

Wola Duchacka to dawna wieś, położona w końcu XVI wieku w powiecie szczyrzyckim województwa krakowskiego, czyli na pograniczu Pogórza Wielickiego i Krzemionek Podgórskich, nad prawym dopływem Wilgi, której pierwszy człon nazwy pochodzi od apelatywu „wola”, czyli „wieś zwolniona okresowo z płacenia danin”, a drugi od „duchaki”, czyli „członkowie Zakonu Św. Ducha”. Pierwsze wzmianki historyczne na temat Woli Duchackiej pojawiły się w roku 1364, kiedy jeszcze nazywano ją „Wolią” i w 1464 roku, kiedy pierwszy raz użyto nazwy „Wola”.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku na Woli Duchackiej Zachód, gdzie dotychczas większość obszarów stanowiły nieużytki, zaczęły powstawać osiedla bloków. Dzisiaj znajduje się tutaj około stu bloków mieszkalnych.

Wola Duchacka – instytucje historyczne i kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

W okolicy Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Beskidzkiej i filia Centrum Kultury Podgórze. Przy MDK działa sekcja judo, odbywają się też zajęcia teatralne, taneczne, muzyczne, plastyczne i rytmiczne dla najmłodszych. Są także lekcje angielskiego na wszystkich poziomach zaawansowania. W Centrum Kultury Podgórze Klub Wola Duchacka także odbywają się różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży, a ponadto spotkania literackie i wystawy.

Sklepy, przedszkola i szkoły, park – Wola Duchacka

Wola Duchacka to część Krakowa idealna do zamieszkania ze względu na w pełni rozbudowaną infrastrukturę handlową, zdrowotną, edukacyjną i rozrywkową. Dzięki temu, że w okolicy jest kilkanaście placówek dla najmłodszych, w tym też samorządowe, dzielnica chętnie wybierana jest przez rodziny z dziećmi. Żłobki i kilkanaście przedszkoli to bardzo dobra oferta dla rodziców, którzy mają alternatywę opieki dla dzieci podczas czasu spędzonego w pracy. Szeroka oferta edukacyjna dotyczy nie tylko dzieci przedszkolnych, ale też młodzieży szkolnej.

Każdy mieszkaniec dzielnicy, bez problemu skorzysta z opieki zdrowotnej, jaką oferuje Szpital św. Rafała, na terenie którego są poradnie, między innymi: chirurgiczna (ogólna i naczyniowa), ginekologiczna, kardiologiczna i przychodnia. Wola Duchacka zapewnia też dostęp do aptek, więc nie ma problemu z zakupem lekarstw w chorobach nagłych, jak i lekarstw przyjmowanych stale.

Wola Duchacka – Dzielnica Podgórze Duchackie to w zasadzie samowystarczalne miejsce do życia i mieszkania w Krakowie. Na terenie dzielnicy dostępne są zarówno sklepy osiedlowe, jak i supermarkety, a także przychodnie, apteki czy zakłady fryzjerskie. Dodatkowo w pobliżu znajduje się Centrum Handlowe Bonarka City Center, powstałe na terenach dawnych Zakładów Chemicznych Bonarka, w którym mieści się około 270 sklepów, a także oddziały kilku banków i telefonii komórkowych, apteki, biura podróży, usługi krawieckie, pralnie, kantory oraz oddział Poczty Polskiej i Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Krakowa. Jest tu też kilka restauracji, kawiarnie i Cinema City.

Obok Centrum Handlowego Bonarka jest Bonarka for Business – kompleks biurowy, w którym mieszczą się biura licznych korporacji, między innymi Pegasystem, GlobalLogic, Skelia, Gerda Broker, Alexander Mann Solutions, Lufthansa czy Euroclear.

Tym, co jest istotne dla osób poszukujących mieszkania jest bliskość terenów zielonych, dobrze więc jeśli w okolicy znajduje się choć jeden park. Wola Duchacka z jednej strony oferuje planowany Park Rzeczny Drwinka – parku tam jeszcze nie ma, ale to nie przeszkadza mieszkańcom, aby spacerować wzdłuż Drwinki, cieszyć się zielenią i wypatrywać wiewiórek, dzięciołów i sów. Obok jest Park na Kozłówce, gdzie również można wypocząć. A z drugiej strony Woli Duchackiej, co prawda już poza jej terenem, ale wciąż niedaleko, leży bardzo interesujące miejsce – Rezerwat Przyrody Nieożywionej Bonarka, gdzie można przejść się po dnie dawnego morza, podziwiając pozostałe skamieniałości. Rezerwat zapewnia ciszę i spokój, dodatkowo przebiega przez niego szeroka i wygodna ścieżka dydaktyczna, która umożliwia przejażdżki rowerem lub spacery. Na terenach po cegielni Bonarka powstały stawy, gdzie teraz swoje miejsce lęgowe ma bączek – najmniejsza europejska czapla, co przyciąga obserwatorów dzikiej przyrody.

Wola Duchacka, Dzielnica Podgórze Duchackie ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Do Woli Duchackiej dojeżdża kilkanaście linii autobusowych, ponadto na granicy Woli Duchackiej i Kurdwanowa znajduje się pętla tramwajowa linii 24 i 50. Autobusy jeżdżą do centrum handlowego, supermarketów i w odległe miejsca w mieście. Mieszkańcy chętnie korzystają z takiej formy przemieszczania się, ponieważ ułatwia ona dojazd do pracy czy szkoły, zwłaszcza w godzinach szczytu, kiedy jest ryzyko tworzenia się korków.

Poza publiczną komunikacją, dzielnica ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg, między innymi przez Podgórze przebiega autostrada A4, prowadząca z zachodu na wschód Polski. Łączy Kraków z jednej strony z Katowicami i Wrocławiem, natomiast z drugiej z Tarnowem i Rzeszowem. Jest też częścią IV obwodnicy miasta.

Mieszkania – Wola Duchacka. Lokalizacja, którą warto wybrać

Spośród osiemnastu dzielnic Krakowa Wola Duchacka (obecnie Podgórze Duchackie), to lokalizacja, którą warto wziąć pod uwagę, szukając mieszkania. Nie ma tu problemu z komunikacją z pozostałymi częściami miasta, dojazd do pracy powinien więc być sprawny. To również dzielnica przyjazna wszelkiego rodzaju inwestycjom. Wola Duchacka dzielnica – Podgórze Duchackie to obecnie jedna z najbardziej popularnych dzielnic Krakowa przy zakupie mieszkania. Wola Duchacka to miejsce wręcz idealne ze względu na dostępność punktów handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych czy pobliskie miejsca rekreacyjne. Osiedla Podgórza Duchackiego zróżnicowane są pod względem zabudowy. Są tu zarówno domy jednorodzinne, jak i blokowiska, dlatego każdy jest w stanie znaleźć miejsce odpowiednie do zaspokojenia swoich potrzeb.

Kraków w rankingach jest jednym z chętniej wybieranych miast do życia i zakupu mieszkania. Dzielnica XI jest jego częścią, polecaną przez mieszkańców i nie tylko, jako bardzo dobre miejsce do zamieszkania i inwestycji. Świetnie skomunikowana, zawierająca miejsca zarówno współczesne, jak i historyczne, bogata w miejsca kulturalne, rozrywkowe, edukacyjne, handlowe i zdrowotne, jak przychodnia. Wola Duchacka to nie koniec świata, a poza miejscem stałego pobytu, idealna lokalizacja do planowania wypadów poza miasto ze względu na bliskość autostrady.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Prokocim. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Prokocim. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Wiele osób, które szukają nowego mieszkania, ma wizję tego, jak powinno ono wyglądać – idealny metraż, ilość pokoi, odpowiednia kondygnacja i dostęp do powierzchni użytkowej w formie ogródka, balkonu, loggii czy tarasu. Jednak wiele problemu potrafi zająć wybór odpowiedniej lokalizacji – dlatego też w tym artykule przedstawimy, dlaczego dobrym wyborem mogą być mieszkania na Prokocimiu. Zapraszamy do lektury.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu