Osoby, które zainteresowane są kupnem mieszkania, muszą rozważyć wiele kwestii, takich jak metraż, rozkład czy lokalizacja. Nic dziwnego, bowiem jest to inwestycja na wiele lat, więc każda podjęta decyzja powinna być odpowiednio przemyślana. Jakie mieszkanie dla pary będzie najlepsze? Sprawdziliśmy, na co najczęściej decydują się mieszkańcy największych polskich miast i co jest lepszym wyborem – kawalerka czy małe mieszkanie.
W tym artykule podpowiemy, jakie mieszkanie dla pary jest kupowane najczęściej i czy kawalerka będzie dobrą inwestycją. Doradzimy także, jaki metraż powinno mieć małe mieszkanie i podpowiemy, na jaką cenę należy się przygotować.
Przejdź do akapitów:
Wielu osobom wydaje się, że kawalerka to jedynie rozwiązanie mieszkania na start. Owszem, niewielki metraż (ok. 25-28 m kw.) stanowi idealne tymczasowe lokum dla singla lub studenta. Coraz częściej także pary bez dzieci czy osoby starsze decydują się na takie rozwiązanie.
Warto zastanowić się jednak, czy to się tak naprawdę opłaca. Jeśli jesteśmy parą, a w przyszłości założymy rodzinę, to nie pomieścimy się wszyscy w kawalerce. Z drugiej strony kawalerka wydaje się czymś łatwo dostępnym dla każdego i dobrą opcją na start, następnie można ją zawsze wynająć czy sprzedać i kupić coś większego.
Z ewentualną sprzedażą takiego mieszkania też nie powinno być problemu, ponieważ lokale z niedużym metrażem są chodliwe na rynku – kupują je zarówno inwestorzy, jak i rodzice dla swojego dziecka.
Z danych obido, największej platformy klientów rynku deweloperskiego, wynika, że blisko połowa (49 proc.) bezdzietnych par poszukujących dla siebie lokum, wybiera dwupokojowe mieszkanie. Kolejno 34 proc. szuka mieszkania 3-pokojowego, natomiast 11 proc. poszukuje kawalerki. Największe, 4-pokojowe i więcej mieszkania wybierane są przez 6 proc. klientów.
Jak zatem widać, znakomita większość par bez dzieci wybiera mieszkanie o przeciętnym metrażu ok. 30-40 m kw.
31 proc. par, które poszukują mieszkania w obido, interesuje się nieruchomością o powierzchni 30/40 m kw. Podobny procent szuka mieszkań większych – 40/50 m kw. Takie statystyki potwierdzają również, że zainteresowanie średnim metrażem jest największe. Pary raczej nie inwestują w kawalerki, których metraż zwykle wynosi ok. 25-28 m kw.
Mieszkania dwupokojowe i ok. 35 m kw. to minimum, którego poszukują pary. Jak widać, jednak wiele osób wybiera także większe powierzchnie. Jakie mogą być tego powody? Jeśli para uwzględnia w przyszłości powiększenie rodziny, lub pracuje z domu, potrzebuje przynajmniej dwóch pokoi, by zapewnić sobie odpowiednie warunki.
Naturalne jest, że mieszkanie dwupokojowe i większe daje znacznie więcej możliwości do jego aranżacji i dostosowania do zmieniających się potrzeb, w związku z tym, w przypadku par wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Chcesz zainwestować w małe mieszkanie? Cena może Cię zaskoczyć. Może się bowiem okazać, że jeśli przeliczysz kwotę płaconą sprzedawcy za jeden metr kwadratowy, to mimo mniejszego metrażu, zapłacisz więcej. Jak to możliwe, że niewielkie mieszkania cechują się wyższą ceną jednostkową i może się okazać, że różnice cenowe są duże?
Otóż trzeba brać pod uwagę nie tylko łączną cenę mieszkania, a porównywać ceny małych lokali z ich większymi odpowiednikami na rynku pierwotnym. Deweloperzy oprócz kosztów zmiennych (zależnych od powierzchni budowanego mieszkania), ponoszą również rozmaite koszty stałe, jak na przykład wydatki związane z utrzymaniem biura sprzedaży, reklamami, stworzeniem strony internetowej, czy zapłaceniem bankowi za rachunek powierniczy. Takie stałe koszty w przypadku mieszkań kompaktowych rozkładają się na mniejszą powierzchnię użytkową i negatywnie wpływający na jednostkowe ceny kawalerek oraz małych mieszkań.
Nieruchomość, którą chcemy nabyć, jest ważną inwestycją, dlatego musi być przemyślana. Przy wyborze metrażu warto wziąć pod uwagę, które mieszkania najlepiej się sprzedają. Mieszkania 2-pokojowe i więcej cieszą się dużym zainteresowaniem. Mimo że kawalerka to świetne rozwiązanie dla singli czy par bez dzieci, to zasadniczo popyt na tego typu mieszkania jest niższy. Ze względu na to, że podobnych ofert jest też mniej, ceny są bardzo podobne i ciężko tutaj narzucić wyższą marżę.
Przeanalizujmy zatem rynek dokładnie, bo może okazać się, że koszt zakupu kawalerki nie różni się aż tak dużo od mieszkania dwupokojowego, a jak wiemy, funkcjonalność takich mieszkań jest zupełnie inna. Dwa osobne pokoje mogą stworzyć dogodne warunki nie tylko dla pary, ale i pary z jednym dzieckiem. Kupno mieszkania dwupokojowego to także lepsza inwestycja, gdy w przyszłości uwzględniamy wynajem. Jeśli je wynajmiemy na przykład dwóm studentom, będzie generować większy dochód niż jednoosobowa kawalerka.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź inne artykuły.