Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie na parterze — czym zasłonić okno?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Mieszkanie na parterze ma na pewno kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jest ono tańsze od mieszkań na wyższych kondygnacjach. Ponadto przy jego zakupie otrzymasz dodatkową powierzchnię w postaci ogródka. Mieszkanie na parterze będzie na pewno idealne dla osób starszych, rodzin z dziećmi, ale także dla tych, którzy mają psa albo po prostu chcą mieć kawałek zieleni tylko dla siebie. Jak jednak zadbać o prywatność i sprawić, by nikt nie zaglądał Ci do okna?

Mieszkanie na parterze — czym zasłonić okno?

Kluczowe będzie znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli dobrze zasłonić okna, a przy tym nie ograniczy dostępu światła słonecznego. Oprócz tradycyjnych firanek i zasłon, masz do wyboru jeszcze kilka innych ciekawych możliwości.

1. Rolety

Rolety to najbardziej popularne rozwiązanie. Możesz kupić rolety z cienkiego albo grubego materiału, a także rolety typu „dzień i noc” – jest to wygodne rozwiązanie, które pozwala na szczelne zasłonięcie okna w nocy, a w dzień tylko na lekkie przysłonięcie. W ofercie są również rolety z możliwością przesuwania od góry, jak i od dołu, dzięki czemu można zasłonić tylko wybraną część okna. Rolety choć łatwe w montażu, nie wykazują się pierwszorzędną trwałością.

2. Żaluzje

Do wyboru są żaluzje poziome (z aluminium lub drewna) albo żaluzje pionowe (verticale, czyli długie, pionowe pasy materiału). Za żaluzjami przemawia to, że w łatwy sposób można dobrać odpowiedni stopień zasłonięcia okna. Dodatkowo dzięki żaluzjom pomieszczenie wolniej się nagrzewa (promienie UV odbijają się od ich powierzchni) – jest to zatem idealne rozwiązanie na upalne dni. Niestety żaluzje, ze względu na swoją budowę, są trudne w czyszczeniu, a kurz zbiera się na nich bardzo szybko.

3. Folia

Wśród folii okiennych można znaleźć kilka ciekawych rodzajów. Najbardziej popularne są folie dekoracyjne, które oprócz tego, że ochronią wnętrze przed spojrzeniami, zbytnim nasłonecznieniem i nagrzaniem, mają także właściwości estetyczne – wybierając ciekawy kolor i motyw, możesz w łatwy i tani sposób upiększyć wnętrze mieszkania. Dostępne są wśród nich folie w postaci witraży, które bardzo oryginalnie i ładnie prezentują się na oknie. Ciekawym rozwiązaniem są folie w postaci lustra weneckiego – sprawdzą się one dobrze w parterowych mieszkaniach czy w suterenach. Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo, zwróć uwagę na folię antywłamaniową, która zwiększa odporność szyby na stłuczenia. Folia przeciwsłoneczna świetnie ochroni przed nadmiarem promieni słonecznych.

4. Inteligentne szkło (folia LCD)

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na szybką zmianę przejrzystości. Folia LCD sterowana jest elektrycznie. Kiedy napięcie jest wyłączone, okno – na którym znajduje się folia – będzie nieprzejrzyste, natomiast po włączeniu napięcia folia zrobi się transparentna. Jest to rozwiązanie idealne do przeszklonych biurowców czy sal konferencyjnych, jednak i w mieszkaniu sprawdzi się ono idealnie.

5. Rośliny

Ostatnią propozycją są rośliny, czyli prosty i naturalny sposób na zasłonięcie okna. A jeśli dodatkowo zdecydujesz się na rośliny z właściwościami oczyszczania powietrza, to pozbędziesz się nie tylko niechcianych spojrzeń, ale także alergenów i suchego powietrza.

    Kolejny artykuł

    Jak urządzić małą łazienkę w bloku?
    Wybierając mieszkanie w bloku musimy zmierzyć się z kilkoma kwestiami. Problematyczne bywa m.in. odpowiednie zaaranżowanie wybranych pomieszczeń, zwłaszcza gdy ich powierzchnia jest niewielka. Tak bywa w przypadku łazienki, która zazwyczaj ma mały metraż, a dodatkowo nie posiada okna, które dawałoby dostęp do naturalnego światła. Jak urządzić małą łazienkę w bloku, by była maksymalnie funkcjonalna?
    Zobacz wszystkie artykuły z tego działu