Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mieszkanie w stylu japońskim – inspiracje

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Coraz większa prędkość naszego życia, duża ilość pracy i nawał obowiązków sprawiły, że chcemy, aby nasze mieszkanie nie tylko stanowiło oazę, ale i emanowało spokojem i harmonią. Naprzeciw wychodzi oferujący zarówno minimalizm, jak i funkcjonalność styl, który choć orientalny, dobrze sprawdzi się także w naszej części świata. Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim? Inspiracje czekają!

Mieszkanie w stylu japońskim – inspiracje

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Styl japoński kojarzy się ze spokojem i harmonią, której tak często brakuje nam w codziennym życiu. Doradzamy, w jakich wnętrach będzie najlepiej się prezentował i tłumaczymy, dlaczego tak wiele osób zakochało się w stylu japońskim.

Przejdź do akapitów:

Styl japoński nie jest nowością w Polsce, gdyż wkradł się do naszych domów i mieszkań już w latach 90. Teraz, poszukujący spokoju i swoistego zen opierającego się głównie na zasadzie minimalizmu, Polacy znów po niego sięgają. By stworzyć idealne mieszkanie w stylu japońskim nie trzeba mieć dużej przestrzeni, czego dowodem jest fakt, że Japonia jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata, a co za tym idzie – mieszkańcy są zmuszeni żyć na niewielkim metrażu. Rozwiązania rodem ze Wschodu docenią przede wszystkim młodzi, zabiegani ludzie.

Mieszkanie w stylu japońskim – dla kogo?

Mieszkanie w stylu japońskim docenią przede wszystkim osoby poszukujące spokoju i harmonii, ale także posiadające zamiłowanie do natury. Zwłaszcza to ostatnie jest widoczne w tradycyjnych japońskich domach.

Źródeł japońskiej estetyki doszukiwać się można w prostocie i minimalizmie, z jaką buddyjscy mnisi przygotowywali pokoje do medytacji, a którą Japończycy wprowadzili do własnych, często ciasnych mieszkań. To dowodzi, że styl japoński pasował będzie także do niewielkich przestrzeni – sprawdzi się nie tylko na dużych metrażach, ale także w kawalerkach.

Styl japoński w mieszkaniu – co go wyróżnia?

Jak stworzyć styl japoński w mieszkaniu? Aranżując wnętrza w tym stylu, najlepiej zacząć od kolorów, których harmonia wpłynie pozytywnie i uspokajająco na domowników. Najlepsze będą barwy ziemi, czyli czerń, biel oraz brunatne akcenty. Wybierając dodatki, warto postawić na żywy akcent kolorystyczny. Monochromatyczny wystrój przełamuje intensywna czerwień lub fiolet, które co ciekawe, w japońskim rozumieniu również symbolizują kolory ziemi.

Sypialnia – naturalność japońskich wnętrz wyraża się w kolorystyce, meblach i dodatkach

Wspomniany wielokrotnie japoński minimalizm pomogą stworzyć niskie i proste meble. Ducha stylu japońskiego oddadzą nadstawki na szafki i komody czy popularne dwustronne regały, którymi można rozdzielać dwie części danego pomieszczenia. Cenione są tu też niskie, charakterystyczne ławy, przy których odbywają się tradycyjne ceremonie parzenia herbaty.

Drewno, bambus, papier ryżowy, jedwab czy kamień to materiały naturalne, które wprowadzą styl japoński do naszego wnętrza.

Dekoracja, choć również skromna, jest niezwykle konieczna. Proste geometryczne meble z drewna, naczynia do ceremonii herbacianych oraz... shoji, czyli parawan, który znajduje się obowiązkowo w japońskich domach. Ponadto na klasycznych, drewnianych półkach postawić można figurkę Buddy, która będzie przypominać o wyciszeniu i harmonii.

Salon w stylu japońskim

Tworząc salon w stylu japońskim, warto rozważyć oryginalną fototapetę, która nada wnętrzu charakteru. Mogą być to zarówno japońskie scenki rodzajowe, jak i orientalne pejzaże czy egzotyczne rośliny. Popularnym motywem są ptaki, zwłaszcza żurawie, które często pojawiają się w sztuce Dalekiego Wschodu.

Prostą sofę w ciemnych kolorach powinny dekorować miękkie poduchy, wyplatane narzuty i kapy z naturalnych materiałów, jak len, juta, wełna czy bawełna organiczna. Mając nieco większy budżet, warto pokusić się o dodatki wykonane z delikatnego, śliskiego materiału – najlepiej jedwabiu. Oryginalnym pomysłem będzie np. wybór poduszek imitujących wygląd japońskiego kimona.

Salon w stylu japońskim – widoczny minimalizm w wystroju wnętrz

Salon w stylu japońskim uzupełnią ręcznie tkane dywany i chodniki. W szerokich oknach rodem z japońskich domów nie znajdziemy grubych zasłon czy żaluzji – postawmy na lekkie bambusowe rolety, które wpuszczają do środka delikatnie stłumione słoneczne światło.

Ponieważ w japońskim domu każdy przedmiot powinien mieć swoją użytkową funkcję, zapomnijmy o zbędnych bibelotach. Jeśli czuć, że ewidentnie czegoś brakuje – dodajmy ceramiczne wazy, a na pustej ścianie powieśmy tradycyjne kaligrafie.

Kuchnia w stylu japońskim

Kuchnia w stylu japońskim nie odbiega kolorami i meblami od innych pomieszczeń. Królują w niej biele, szarości, a nawet czerń. Pojawić się jednak mogą ciepłe ziemiste barwy: beże, brązy czy zgaszona zieleń. Pamiętać trzeba, by nie przeciążać pomieszczenia ciemnymi kolorami.

Ponieważ kuchnie w Japonii bywają bardzo małe, a tamtejsi architekci wnętrz wiedzą, jak wykorzystać każdy centymetr, także w polskich kuchniach na niewielkim metrażu taki styl sprawdzi się doskonale. Jakie meble zatem powinny znaleźć się w kuchni w stylu japońskim? Przede wszystkim proste, geometryczne i raczej niewysokie. Specjalna nadstawka w formie pagody może uzupełnić komodę bądź bufet.

Salon – duże przeszklenia od zawsze stanowiły dodatkową ozdobę wnętrza

Czym jeszcze wyróżnia się kuchnia w stylu japońskim? Nie można zapomnieć o zastawie i akcesoriach kuchennych rodem z tradycyjnych japońskich domów – ceramiczne miseczki, zestaw do sushi i pałeczki to obowiązkowe elementy kuchni w stylu japońskim.

Łazienka w stylu japońskim

Barwy zbliżone do natury: biel, beże, brązy, szarości, zielenie, błękity sprawdzą się także w łazience w stylu japońskim. Oświetlenie powinno być naturalne i subtelne, np. halogeny w podwieszanym suficie. Okno pomogłoby wprowadzić do łazienki dodatkowe, naturalne światło. Jeśli nie czujemy się komfortowo, powieśmy drewniane lub bambusowe rolety.

Łazienka w stylu japońskim powinna zawierać bardzo charakterystyczny element, jakim jest dwupoziomowa podłoga. Zaznacza ona dwa piętra łazienki. By taką stworzyć, najlepiej wybudować uskok lub schodki. Ważne, by te dwa poziomy różniły się od siebie nie tylko materiałem wykończenia, ale także kolorem. Niższa podłoga może być wyłożona naturalnym kamieniem, a wyższa – egzotycznym drewnem.

Ściany mogą zostać wyłożone drewnem, które oczywiście musi być odporne na działanie wilgoci.

Łazienka w stylu japońskim – jasna kolorystyka, naturalne materiały

Łazienka w stylu japońskim, a kwestia: „wanna czy prysznic”? Co ciekawe, łazienki w Japonii często zawierają oba elementy, gdyż w kulturze japońskiej przyjęto, że przed kąpielą w wannie należy oczyścić ciało z zabrudzeń pod prysznicem, a sam wypoczynek w wannie ma wyłącznie wymiar duchowy.

Styl japoński w mieszkaniu, czyli minimalizm i harmonia

Dobrze urządzone mieszkanie, to takie, które odpowiada na nasze potrzeby. Styl japoński będzie idealnym dla osób, które cenią spokój i harmonię. Tak urządzone lokum pozwoli nie tylko odpocząć i zregenerować siły, ale także zachować porządek i funkcjonalność.

Na koniec warto przypomnieć, że mieszkanie w japońskim stylu, to swoiste spotkanie z naturą. W związku z tym warto pomyśleć o doborze roślin – najlepiej sprawdzą się proste palmowe liście, smukłe bambusy, storczyki i orchidee. I w tym przypadku nie można jednak zapomnieć o japońskim umiarze.

Sprawdź, jak jeszcze możesz urządzić mieszkanie pod wynajem.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu eko – trend, który rośnie na sile!
Mieszkańcy miast przytłoczeni zabetonowanymi obszarami coraz częściej decydują się na ekologiczne rozwiązania. Rośnie świadomość społeczeństwa na temat ekologii. Entuzjazm w kwestii wprowadzania harmonii do swojej przestrzeni wcale nie opada. Czy mieszkanie w stylu eko jest dla każdego?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu